Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Pomoc wzajemna

zjawisko recepcji
szaman 2015-04-27, 19:43:42

Witam serdecznie...

Chcialbym zaczerpnac waszej porady odnoscnie recepcji, mars w byku w 11 domu i wenus w baranie w 10... do tego jowisz w wodniku w 8domu i uran w strzelcu w 6domu, Gdzie jowisz jest wladca mojego mc w rybach.... jakie daje mi to predyspozycje zawodowe... Jak to by sie mialo do pracy w wojsku... ( jesli trzeba podam swoje dane)

pozdrawiam wszystkich

Tematów: 1
Odpowiedzi: 3
Dołączył/a: 2015-04-19
astromixpl
Odpowiedzi
gringe 2015-04-27, 23:07:49

Sama jestem ciekawa jak to funkcjonuje w horoskopie. Czytałam kiedyś,że mimo, że obie planety są na wygnaniu to działają na siebie i się wzmacniają. W sumie to niewiele znalazłam na ten temat.Osobiście mam Wenus w baranie i marsa w Wadze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tematów: 50
Odpowiedzi: 251
Dołączył/a: 2014-12-30
starybosman 2015-04-28, 09:11:56

W Słowniku astrologicznym Sollunari znajduje się  wyjaśnienie   pojęcia recepcja.  Erik van Slooten  w "  Klasycznej interpretacji horoskopu " ( tom IV Biblioteki Polskiego Towarzystwa Astrologicznego)  opisuje recepcje, podając przykłady i wyjaśniając znaczenie recepcji w horoskopie.  John Frawley w " Podręczniku astrologii horarnej "  poświęca recepcji cały rozdział, opisując jej działanie w oparciu o konkretne zdarzenia. Nie sposób pominąć  Ariadny  Leona Zawadzkiego, kopalni wiedzy o złożoności interpretacji  horoskopu natalnego.  Każdy z portali astrologicznych także  prezentuje swoje spostrzeżenia w kontekście recepcji.

 

Ocena recepcji winna nastąpić, moim zdaniem, w oparciu o konkretny horoskop, z uwzględnieniem znaku , bo ten pokaże predyspozycje, domu natalnego, by dostrzec okoliczności w jakich działa, jak i  dekanatów, nie pomijając term  oraz dwad, a także aspektów jakie tworzą  planety będące w recepcji między sobą, ale i z innymi planetami. Inny " wydźwięk" będzie miała recepcja Wenus i Marsa w  znakach Barana i Byka w 10 i 11 domu w horoskopie mężczyzny, a inne przesłanie niesie taka recepcja tych samych planet w identycznych znakach w horoskopie kobiety, jeśli planety znajdują się w 7 oraz 12 domu.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
gringe 2015-04-28, 11:27:32

Ze swojej strony dziekiuję za wskazanie fachowej literatury :)

Tematów: 50
Odpowiedzi: 251
Dołączył/a: 2014-12-30
starybosman 2015-05-05, 06:21:37

Na pozór nie ma nic prostszego w astrologii niż recepcja : z dwóch planet każda z nich znajduje się w domicylu ( godności ) drugiej. Okazuje się jednak, że taki podział dychotomiczny  wystarczy tylko na dzień dobry. Zjawisko recepcji jest bardziej złożone i skomplikowane niż to  się wydaje.  Na początek trzeba ocenić, czy dany horoskop, w którym występuje recepcja jest horoskopem dziennym ( Słońce nad horyzontem), czy horoskopem nocnym ( Słońce pod horyzontem). Nie sposób pominąć, że Słońce, Jowisz i Saturn należą do planet dziennych, a Księżyc, Wenus i Mars do nocnych.  Wiedząc tyle, wskazany jest kolejny krok, celem ustalenia, która z planet jest we własnym świetle. Dla dziennych  "dobrym" miejscem położenia będą  domy od 7 do 12. Dla nocnych "siedzibą" właściwą będą domy od 1 do 6. Teraz do gry wchodzi podział  planet na męskie ( wszystkie dzienne) oraz żeńskie ( planety nocne). 

 

Przykładowy horoskop dzienny z Wenus w Baranie w 7 domu, a Mars w 12 domu w znaku Wagi.  Obie planety są nad horyzontem, a więc  nie leżą w swoim świetle. Żadna nie jest w domu swojej radości, ale Wenus ma tę przewagę, że jest w domu kątowym, zaś Mars  w  upadającym.  Jak nie patrzeć, mamy do czynienia z recepcją, ale recepcją szczególną, bowiem jest to recepcja przez wygnanie, gdyż Wenus wygnana w znaku Barana, a Mars w znaku Wagi. Zatem będą tworzyły "koniunkcję" na zasadzie takiej, że łączy je właśnie wygnanie. Innymi słowy: jedna drugiej przekaże wyrazy współczucia i obetrze łzy. Która z planet będzie bardziej " miłosierna", to może pokazać  troistość, dekanat oraz terma.

 

W naszym przykładzie Wenus  jest  w sytuacji wyjątkowo niekorzystnej. Z kolei Mars ma godność przez to, że jest trzecim ( najsłabszym ) władcą troistości, nie włada dekanatem, ale znajduje się w termie Wenus. Warto spojrzeć, czy planety w recepcji tworzą ze sobą aspekt, a jeśli tak, to jakiego rodzaju.  Dobrze jest  pamiętać o tzw. prajakościach znaków i planet.   Tutaj  gorący i suchy Mars znalazł się w gorącej i wilgotnej Wadze, zatem Mars w jakiś tam sposób będzie z tego ciepła zadowolony.  Zimna i wilgotna Wenus w gorącym i suchym Baranie może liczyć wyłącznie na odrobinę  wilgotnego, ale suchego  powietrza  płynącego z dwady Panny.

 

By zakończyć rozważania w przedmiocie takiej recepcji przez  wygnanie, nie sposób pominąć  dwóch parametrów: tego, że Mars jest jednak malefikiem, Wenus jest benefikiem.  Oraz faktu jakie aspekty tworzą z innymi planetami  horoskopu natalnego.  Oczywistym jest, iż  opisywana recepcja winna być rozważana w kontekście całego horoskopu, bo tylko wtedy możemy dojść do konstruktywnych wniosków.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2015-05-05, 09:29:08

Witam,

 

co do ww. przykładu to mam taką uwagę: Wenus jest zawsze energią dobra, bez względu na rodzaj i jakość recepcji a jej posadowienie w VII domu nie jest niekorzystne, bo to dom naturalny, domicyl Wenus. Niekorzystne jest zatem położenie zodiakalne Wenus a nie horoskopowe. Poza tym recepcja jest rodzajem koniunkcji a Wenus w domu XII jest wywyższona, więc wzmacnia Marsa a Mars ją równoważy.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2015-05-05, 10:57:32

Ośmielę się  "stanąć" okoniem.  Każdy z nas ma w swoim horoskopie wszystkie planety, wszystkie znaki zodiaku i wszystkie domy.  Jeśli mój ASC wypada w znaku Wagi, a DSC w znaku Barana, to władcą mojego 1 domu jest Wenus, a władcą 7 domu jest Mars. Koniec, kropka.  To są moje domy i nie zmieni tego pogląd o tym, że w moim natywniku występują jakieś  domy naturalne, czyli ASC do Baran i Mars, a DSC do Wenus i Waga.  Idąc takim tokiem rozumowania  uznać należy, że moje domy są nienaturalne?    Recepcje oceniam wedle tego, jak są położone planety w horoskopie urodzeniowym  i żadne domy naturalne nie mają w tej sprawie nic do powiedzenia.  W poście przedstawiłem wyłącznie swój punkt widzenia.  . Być może jest to stanowisko naiwne, by nie powiedzieć - głupie, ale ma jedną zaletę - jest moje . Teoria o tym, że Waga i Wenus "podpadają" pod  dom 7 jest jedną z wielu. Nie brakuje takich, mocą której Wenus włada 5 domem. Ponadto, każda planeta w każdym znaku zodiaku ( pomijając całkowicie recepcję)  przejawia swoje pozytywne i negatywne cechy.  Owszem, Wenus w Baranie jest "nakierowana" na działanie. Pomijam to, że działanie może przynieść szkodliwe konsekwencje. Przedstawiony opis recepcji ( rozumiem, że wyraża pogląd jakobym atakował bunkier scyzorykiem) wyraża stanowisko, iż Wenus jest ubogą i kłopotliwą krewną, a na dodatek  może działać jak nierozsądne dziecko.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
genny19 2015-05-05, 12:57:24

Eric von Slooten w książce "Klasyczna interpretacja horoskopu " str 20 pisząc o znaczeniu recepcji pisze;

"Wzajemna recepcja daje planetom siłę, ponieważ wspieraja się one na wzajem. Ale w pewnych sytuacjach zjawisko te wzmocni planety jedynie w ograniczonym zakresie,gdy obie planety  są niekorzystnie położone np Wenus w Baranie a Mars w Byku,lub gdy jedna z planet jest spalona albo znajduje się w ruchu wstecznym. Jednakże i wtych przypadkach recepcję wzajemna należy oceniać pozytywnie gdyż rokuje ona współpracę"

John Frawley w książce "Podręcznik astrologii horarnej" na str 55

"Godność pokazuje siłę do działania.

  Recepcja pokazuje skłonność  do działania.

 Aspekt pokazuje okazję do dziłania"

 

 str 88" Aby być znacząco przez recepcję mutalną ;obie  planety muszą być silne"

 str 88" Chociaż więc Mars w Byku i Wenus w Baranie są w mutalnej recepcji poprzez znak,nie jest to za bardzo pomocne; obie planety sa słabe,aby sobie pomóc lub przyjąć pomóc."

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
genny19 2015-05-05, 16:16:33

W dziale horoskopy znanych osób jest horoskop F. Nansena.W jego horoskopie Wenus w Skorpionie znajduje się w recepcji z Marsem w Wadze i Plutonem w Byku. Mars jest władcą domu IV a wspólnie z Plutonem władcą domu XI i XII. Wenus to władca MC  , domu V i VI.

Wenus w horoskopie znajduje się w domu XII ,Nansen pracował w laboratorium a jego prace z zoologii  poświęcone były układowi nerwowemu. 

Mars znajduje się w domu IX- nauka,sprawy zagraniczne. Jego praca naukowa często  była  opóżniona w związku z jego zangażowaniem w politykę. Za  rozwiązanie problemu uchodzców i wydanie tzw  papierów Nansenowskich otrzymał nagodę Nobla. Uratował wiele dzieci w ZSRR  przed śmiercią  głodową dostraczając żywność z amerykąńskiego PCK(Wenus,Pluton)

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
starybosman 2015-05-06, 11:41:49
Recepcja Wenus i Marsa w horoskopie Nansena  zdaje się być potwierdzeniem tezy, iż wygnanie planet w znakach natalnego zodiaku powinno być oceniane tak szeroko jak to jest możliwe, by dostrzec faktyczne oblicza planety, a co za tym idzie, ich "siłę". Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy jedna z planet ( względnie obie ) znajdują się w fazie retrogradacji ( E, van Slooten, Klasyczna interpretacja horoskopu, str. 13).
Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
szaman 2015-05-07, 22:20:37

Ogolnie to mam 5 planet w retro wenus jest jedna z nich w 10 domu ze sloncem i merkurym ktory tez sie cofa... :)

Tematów: 1
Odpowiedzi: 3
Dołączył/a: 2015-04-19
astromixpl
starybosman 2015-05-07, 22:45:27

Wątek dotyczy recepcji, a nie planet w retrogradacji.  Sam ów temat zapoczątkowałeś.  Twoja recepcja Wenus i Marsa niewątpliwie jest interesująca, jednak byłoby wielce wskazane, gdybyś sam zechciał podzielić się swoimi  wnioskami  na Forum.  Na tę chwilę Twój post odczytuję jako  zaowalowaną sugestię, że ktoś zrobi cała pracę za Ciebie i poda gotowy wynik na tacy. Trochę to przypomina taki dowcip : ty emir, ale ja też  emir, zatem -  kto będzie kozy pasał? 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
szaman 2015-05-07, 23:04:06

Wydaje mi sie ze dzieki tej recepcji wiem kiedy przejsc do ataku a kiedy sie wycofac, a drugie spostrzezenie odnosi sie do sexu.... :) hehehe ale moze nie bede sie rozwijac... Bosman ja jeszcze raczkuje, jak widze jaka Wy wiedza dysponujecie. Przy Was czuje sie zielony jak trawa na wiosne... Pozdrawiam

Tematów: 1
Odpowiedzi: 3
Dołączył/a: 2015-04-19
astromixpl
gringe 2015-05-08, 12:06:31

Wiedza książkowa swoją drogą a życie swoją...Ja nie zawsze potrafię zrozumieć co autor miał na myśli opisując jakieś "zjawisko" astrologiczne dlatego lubię czytać na forach jak różne rzeczy realizują się w życiu ludzi. Łatwiej to do mnie przemawia. Ze swojego doświadczenia powiem, że moja Wenus będąca w recepcji z Marsem powodowała(mam nadzieje, że już nie spowoduje) u mnie chęć przejęcia kontroli, przejścia do ataku. To ja zawsze polowałam na upatrzone obiekty, ja przejmowałam inicatywę w nawiązywaniu kontaktów(Wenus w VII domu, związki). Różnie to bywało, mniej lub bardziej śmiesznie jak spojrzę na to z perspektywy czasu. Dla mnie bardziej Wenus jest wzmocniona Marsem niż na odwrót. Energię marsową odczuwam w obronie słabszych, kiedy nie ma komu zająć pozycji lidera. Na co dzień działam skrycie (Mars w XII domu, odosobnienie, zamknięcie);)

Tematów: 50
Odpowiedzi: 251
Dołączył/a: 2014-12-30
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.