Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Pomoc wzajemna

Prośba o radix
Nebula 2012-07-24, 06:57:41

Na początku chciałabym przywitać się z wami, bo jestem tu nowa, toteż witam :)

 

Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś z was podjął się sporządzenia mojego radixu i obajśnił mi go w miarę łopatologicznie. Nie ukrywam, że jestem na etapie raczkowania w dziedzinie astrologii. Zależy mi szczególnie na poznaniu moich predyspozycji zawodowych oraz, jeśli to możliwe, chciałabym dowiedzieć się, czy gwiazdy będą sprzyjać mi w życiu za granicą, ponieważ zamierzam emigrować.

 

Moje dane:

08.01.1991

20:45

52°33′N 19°42′E

Tematów: 1
Odpowiedzi: 10
Dołączył/a: 2012-07-24
Odpowiedzi
rebecca 2012-07-24, 11:33:35

Witaj Nebula na forum dla astrologów!Usmieszek

 

Jesteś początkująca i potrzebujesz pomocy? Spróbuj zatem od samodzielnego sporządzenia radixu. Możesz ściągnąć darmową (testową) wersję programu Urania i szybko wykreślić radix, wrzucając swoje dane do programu. Byłoby fajnie, gdybyś umieściła tu radix w formacie jpg. Też musiałam się tego nauczyć, jak to zrobić, ale mi się udało!Usmieszek

Spróbuj napisać, co widzisz sama w swoim horoskopie, może być z pomocą ogólnodostępnych książek dla początkujących astrologów. Każdy z nas tak zaczynał, nie ma co się wstydzić. Przeczytaj też dział dla początkujących astrologów - tam Jasmin, administratorka, fantastycznie prowadzi krok po kroku po meandrach własnego horoskopu.

Gdy już wykonasz tę pracę, możemy spróbować odpowiedzieć na Twoje pytania lub podpowiedzieć Ci coś, bo lepiej widać pewne rzeczy, gdy patrzy się z boku i neutralnie.

Ale pierwszy krok każdy musi wykonać sam.

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów na astrologicznej ścieżce!Usmieszek

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
winetu 2012-07-24, 14:19:32

Witaj Nebula, wklejam Twój Radix z programu Urania.

Tematów: 20
Odpowiedzi: 705
Dołączył/a: 2012-04-12
winetu 2012-07-24, 14:20:01

A tu aspekty do Twojej enigmy;)

Tematów: 20
Odpowiedzi: 705
Dołączył/a: 2012-04-12
winetu 2012-07-24, 15:00:49

Nebula, myśle że jeżeli chodzi o Twoje predyspozycje zawodowe należy wziąść pod uwage Merkurego, który jest władcą Twojego 10 domu oraz Ascendentu, rezyduje zaś w znaku strzelca w 4 domu horoskopu. Również Uran tutaj zapewne coś wnosi. Natalnie włada 6 domem (dom pracy, słuzby), przebywa w 4 w zasadzie na wylocie, więc można przyjąć że również swoje piętno odciska na sprawach 5-domowych.No i stellium w 5 domu-rozrywki, sposób relaksu, skłonności.

Znalazłam opis Merkurego w Strzelcu(źródło:http://kociegwiazdy.blogspot.com/2011/02/astrologia-merkury-w-znakach-zodiaku.html)"Z Merkurym w Strzelcu, ludzie skupiają swoją energię psychiczną na emocjach i odczuciach, bardziej niż na merytorycznych faktach. Mają wielkie pragnienie zrozumienia motywacji i motorów działania przyjaciół, a także całego społeczeństwa. Ogólnie rzecz biorąc, są wielkoduszni i dążą do wielkości intelektualnej, dbając przy tym o status. Urodzeni filozofowie, zawsze starają się spojrzeć szerzej, z szerszej perspektywy niż reszta zodiakalnego zwierzyńca. W ich wypadku Merkury znacznie wydłuża dystans podróży. Zresztą pod władaniem Jowisza, wszystko jest większe i dłuższe." Myśle że w Twoim przypadku ten Merkury jest szczególnie ważny, tym bardziej że pozostaje w recepcji z Księżycem. Księżyc to emocje, Merkury rozum i intelekt. Możesz byc chaotyczna w swoich procesach myslowych, możesz starać się analizować wszystko na gorąco, gdy buzują w tobie jeszcze emocje, co uniemożliwia ci racjonalną, obiektywną ocene sytuacji "na szybko". Potem może się okazywać , że niepotrzebnie się przejmowałaś całą sytuacją ponieważ rozwiązanie było na wyciągnięcie ręki a Ty uruchomiłaś już tryby swojej analizy. Nieoznacza to braku logiki, wręcz przeciwnie. Po prostu może być tak że momentami emocje biorą góre. Jeżeli zas chodzi o predyspozycje zawodowe, mysle że możesz dobrze radzić sobie zajmując się nieruchomościami, posiadaniem. Opozycja Jowisza do Wenus może wprowadzać troche lekkomyslności, jednak wszystko jest do wypracowania.(Może też dawać skłonność do hazardu). Więc możesz realizowac się zawodowo jako sprytny, błyskotliwy(Merkury) agent nieruchomości, pośrednik, powiernik funduszy.Możesz byc też dziedziczką rodzinnej firmy lub ojcowizny.. którymi możesz zarządzać.  No i ten Uran-to technika, technologie, może jakieś budownictwo?Jakaś inżynieria? Postaram się napisac więcej jak znajde troszke czasu, teraz musze uciekać na imieniny:) Aha, Nebula, ja sie dopiero ucze:)Wieczorkiem dziś lub jutro przysiąde bardziej

 

 

Tematów: 20
Odpowiedzi: 705
Dołączył/a: 2012-04-12
Jasmin 2012-07-25, 10:21:43

Witam,

 

można zrobić relokację na miejsce emigracji albo mapę atrokartograficzną, ale potrzebna jest miejscowość lub chociażby kraj emigracji, żeby zobaczyć jak radix będzie się przejawiał na nowym miejscu.

 

pozdrawiam:)

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Nebula 2012-07-25, 20:30:28

Dziękuję za odpowiedzi, szczególnie tobie winetu. Powoli to wszystko rozgryzam, ale powiedzcie mi proszę:

 

Jak sprawdzić, która planeta dominuje w aspekcie itp.?

Co oznaczają litery "a" i "s" oraz liczby w tabeli?

Czy te małe symbole znaków wewnątrz koła coś oznaczają?

O co chodzi z planetami w jakościach? Czy to ma duże znaczenie?

Jak ustalić, czy znak w domu jest poztywny lub negatywny?

Po czym można rozpoznać recepcję planet?

 

To tyle co mi przychodzi teraz na myśl. Na pewno jeszcze was pomęczę pytaniami :P

 

Co do propozycji zawodów, nie widzę siebie w żadnym z podanych. Technologia, ogólnie nauka interesuje mnie, ale na inżyniera nie nadaję się. Mam alergię na matematykę. W nieruchomości mogę się bawić, ale swoje :D Może po prostu napiszę, do czego mnie ciągnie, a wy spojrzycie na to pod kątem astrologicznym? Jeśli będzie wam się chciało oczywiście. Są to przede wszystkim szeroko pojęta sztuka i media. Tworzenie, autoekspresja i dzielenie się tym, zapewnianie rozrywki - to by mnie satysfakcjonowało. Różne formy pomocy innym i ezoteryka też, ale raczej nie chciałabym zarabiać na tym.

 

 

Jeśli chodzi o przyszłą lokalizację, obecnie nie mam pewności gdzie mnie wywieje, ale będzie to najprawdopodobniej Zjednoczone Królestwo (Anglia lub Walia z naciskiem na Anglię).

Tematów: 1
Odpowiedzi: 10
Dołączył/a: 2012-07-24
acrux_79 2012-07-25, 22:03:03

Dziękuję za odpowiedzi, szczególnie tobie winetu. Powoli to wszystko rozgryzam, ale powiedzcie mi proszę:

 

Jak sprawdzić, która planeta dominuje w aspekcie itp.?

 

Najlepiej sprawdzić jaka cyferka (orba) jest najbardziej uściślona i zwracać uwagę na moc aspektu po kolei dla koniunkcji, opozycji, kwadratury, trygonu, sekstylu, kwinkunksu. Oraz półtora i półkwadratury, oraz innych aspektów - ale to może później, na początku edukacji lepiej się takimi szczegółami nie zajmować. Podobnie planety - Ceres, Lilith, itp lepiej zostawić sobie na później...Nie mam podglądu, ale zdaje mi się, że najważniejsze są koniunkcja Słońce-Neptun (4), trygon Saturn - Mars (1,5), oraz kwadratura Księżyc - Saturn (3). 

 

Co oznaczają litery "a" i "s" oraz liczby w tabeli?

 

A oznacza, że planeta przybliża się do drugiej i uściślą aspekt (a=aplikacja). S oznacza oddalanie się, s=separacja.

 

Czy te małe symbole znaków wewnątrz koła coś oznaczają?

 

Te małe symbole mają odniesienie numeryczne, tzn 1 dom = Baran, 2 dom = Byk, 3 dom = Bliźnięta, itp. Ot, swobodna sugestia autora programu.

 

O co chodzi z planetami w jakościach? Czy to ma duże znaczenie?

 

Jakości i charakterystyki mamy różne, można to trochę pomylić:

- cztery żywioły (ogien, ziemia, powietrze, woda)

- trzy jakości (kardynalna, stała, zmienna)

- plus jakości domów (dom kardynalny/kątowy, stały/następujący, zmienny/upadający)

 

Gdybym miał w skrócie wytłumaczyć to... poleciłbym pierwszą lepszą książkę. To zbyt wiele i nie ma sensu opisywać. A rynek jest już dość mocno nasycony.

 

Jak ustalić, czy znak w domu jest poztywny lub negatywny?

 

Różne są hierarchie domów i z tego powodu mogą być konflikty. Pomijając, że planeta dobroczynna (np Jowisz) i złoczynna (np Mars) różnie w tych domach się przejawiają, np Mars lubi dom szósty, ogólnie uznany za ... niekorzystny. 

Ale jeśli mielibyśmy arbitralnie ocenić jakość, siłę domów, oraz "dobroczynność" to hierarchia byłaby mniej więcej taka:

- X

- I

- VII

- XI

- IV

- V

- IX

- III

- II

- VI

- XII

- VIII

 

Oczywiście większość się zapyta skąd wziąłem tą gradację. Ano - domy kardynalne (I, IV, VII, X) zawsze są premiowane, następnie dom małego szczęścia (XI), oraz drugi następujący V. Na samym dole domy zmienne, zwłaszcza VI, XII, oraz "dom śmierci" VIII. Opozycyjny dom II stosunkowo nisko, zaś w środku III i IX.

 

Po czym można rozpoznać recepcję planet?

 

Recepcja planet polega na tym, że jedna jest we władzy drugiej. Np Merkury w Baranie pod władzą Marsa i Mars w Bliźniętach pod władzą Marsa. Uwaga - by być w recepcji, nie musi być aspektowania, czyli w tym wypadku np sekstylu.

 

To tyle co mi przychodzi teraz na myśl. Na pewno jeszcze was pomęczę pytaniami :P

 

Nie wiem, czy będę w stanie... :-)

 

Pozdrawiam!

M.

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
lupka 2012-07-25, 23:01:02

Wszystkie odpowiedzi na  pytania o podstawy są na stronie Sollunari- dlatego moim zdaniem nie ma sensu przepisywanie tych treści do Forum. Zacznij może od przeczytania Słownika na stronie Sollunari- to na prawdę dużo da. Po przeczytaniu będziesz przede wszystkim wiedziała o co pytać. Acrux odpowiedział na większość pytań, spróbuję opisać jeszcze jakości i żywioły jako uzupełnienie. Ale dosyć ogólne.

Jakości mają duże znaczenie. Na początku interpretacji dobrze jest określić energie i to jak są rozłożone w horoskopie. Np. u niektórych osób przeważa jakość zmienna, co ma wpływ na osobowość (a nawet zdrowie)- mówiąc wprost człowiek taki potrafi szybko dostosować się do nowych sytuacji, potrafi dobrze lawirować, ale z drugiej strony może być ogólnie w życiu podatny na kierownictwo innych, lub bardzo niestały i mało konkretny trwoniąc energię- co może mieć swoje dobre jak i złe strony- w zależności od zastosowania.

Myślę, że jakość  można sobie wyobrazić  jak rodzaj systemu energetycznego, a żywioł to rodzaj energii, która w tym systemie krąży. Każda z jakości (a są ich trzy)  ma do dyspozycji cztery rodzaje paliwa czyli żywioły:

 

Np. jakość zmienna to:

 

- Bliźnięta (Powietrze)

- Panna (Ziemia)

- Strzelec(Ogień)

- Ryby (Woda).

 

Przykładowo patrzymy w horoskop jakiegoś człowieka i widzimy system zmienno-kardynalny, który jest napędzany żywiołem Ognia, Powietrza i Ziemi- tzn. planety położone są w tym horoskopie w wymienionych żywiołach; a w znakach wodnych nie ma nic. Wtedy trzeba sobie wyobrazić taki system i jak skutecznie ten specyficzny rodzaj „paliwa” sobie radzi w tym systemie, jak go zasila i odnieść to do życia. A więc w jaki sposób sprzyja to życiu na naszej planecie, w naszej kulturze, państwie, społeczeństwie,..w ciele człowiekaGłosny smiech. Czasami brak określonego "paliwa" wyrównuje kumulacja energii (w postaci planety) w określonym domu naturalnie przyporządkowanemu  żywiołowi. A więc gdy u osoby brakuje przykładowo  żywiołu Wody to patrzymy czy są jakieś planety w domach „wodnych”- czyli w IV, VIII, XII.  Wtedy  położenie planety w domu wodnym działa jak taki „adapter”...i wyrównuje trochę braki Wody w położeniu zodiakalnym. Do tego dochodzą jeszcze jakości domów- Acrux je wymienił.

 

Pozdrawiam

 

Ps. Poczytaj też reguły Morinusa.

Tematów: 19
Odpowiedzi: 562
Dołączył/a: 2011-07-16
Teksty w działach stałych
Be 2012-07-27, 15:21:15

"Są to przede wszystkim szeroko pojęta sztuka i media. Tworzenie, autoekspresja i dzielenie się tym, zapewnianie rozrywki - to by mnie satysfakcjonowało."

 

To jest jak ... :) Wenus w 5 domu w trygonie do Mc, która jest wł. 9 domu i aktualnie progresywnie i dyrekcyjnie zbliża się do urodzeniowego Merkurego. A w solariuszu Asc sol. w trygonie do tej Wenus również uwypukla ten temat akurat teraz. Solarna Wenus również w 5 domu solarnym.

 

Czy możesz to osiągnąć za granicą? Czy potrzebujesz to^ rozwinąć? Czy wyjazd zagranicę ma posłużyć temu, abyś mogła pokazać, co potrafisz stworzyć? abyś mogła się tam dobrze bawić? Cokolwiek to jest, :) , życzę miłej zabawy.

B.

Tematów: 0
Odpowiedzi: 119
Dołączył/a: 2012-05-05
Nebula 2012-08-01, 04:29:36

Dziękuję bardzo za wszelkie wskazówki. Cieszę się, że chce się wam odpowiadać. Jeszcze trochę mi zostało do rozszyfrowania, bo żółwim tempem się poruszam. Jak na razie sporo się zgadza z tego co przeczytałam i jest to całkiem ekscytujące. Dzięki ci Be za życzenia, postaram się dobrze bawić :)

 

P.S. To pytania retoryczne czy liczysz na odpowiedź?

Tematów: 1
Odpowiedzi: 10
Dołączył/a: 2012-07-24
Nebula 2012-08-08, 19:20:44

Jakie znaczenie ma w radixie Ziemia?

Tematów: 1
Odpowiedzi: 10
Dołączył/a: 2012-07-24
Be 2012-08-09, 09:37:52

Zadaję pytania. Gdy ktoś odpowiada to znam odpowiedź.  :)

 

Ziemia w radix? Jej położenie względem planet, a dokładniej położenie człowieka na powierzchni Ziemi umożliwia nam stwierdzenie czy dana planeta jest nad naszą głową. Jest miejscem w przestrzeni, punktem odniesienia, względem którego dzielimy cała przestrzeń na lewą, prawą, górę, dół horoskopu. Nic specjalnego więcej.

 

B.Uśmiech

Tematów: 0
Odpowiedzi: 119
Dołączył/a: 2012-05-05
Jasmin 2012-08-09, 15:34:22

Pytanie jest nieprecyzyjnie sformułowane Nebulo. Po odpowiedzi Be zorientowałam się, że nie wiem, czy chodzi Ci o planetę Ziemia czy o żywioł ziemski w horoskopie. 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Nebula 2012-08-10, 16:01:26

Be dobrze mnie zrozumiała. Dziękuję za odpowiedź. Co można powiedzieć o moim stellum Słońce-Saturn-Uran-Neptun? Czy to bardzo negatywny zestaw? Możecie polecić jakiś program do tworzenia map astrokartograficznych?

Tematów: 1
Odpowiedzi: 10
Dołączył/a: 2012-07-24
winetu 2012-08-10, 20:03:40

Przepraszam, ale nie dałam rady wcześniej:/ Mam nadzieje że nie wypisze poniżej samych dyrdymałów:)

Dla mnie stellum jest w ogóle problematyczne-sama je mam i uważam że mnie akurat ono ogranicza, nie pozwala działać i w ogóle.. Choć u mnie prawie wszytskie planety tworzą to stellum..

Pisałaś"Są to przede wszystkim szeroko pojęta sztuka i media. Tworzenie, autoekspresja i dzielenie się tym, zapewnianie rozrywki - to by mnie satysfakcjonowało. Różne formy pomocy innym i ezoteryka też, ale raczej nie chciałabym zarabiać na tym." Twoje stellum znajduje się w domu 5-jest to dom twojej ekspresji, uzdolnień, dom pracy twórczej. Określa również sposób i formy relaksu. Czytałam, że dobrze gdy władca znajduje się w tym stellum- u ciebie jest to Saturn i on tam właśnie sobie siedzi. Uran dawałby tu zmienność ale i nowatorskie podejście, wyprzedzanie trendów etc., Neptun wskazuje na dużą intuicje i wrażliwość na sztuke, piękno, muzyke, taniec, Saturn daje wytrwałość, powage, metodyczne podejście w realizacji celów i zamierzeń.

Koniunkcja Urana ze Słońcem, luźna co prawda i separacyjna, ale może może dawać pewną niestałość i zmienność, trudności w dokończeniu tego co zaczęłaś, bądź w ogóle problemy z obraniem właściwej drogi. Niemniej jednak wydaje mi się że jeżeli nawet trudność wystapią separacyjny charakter aspektu powoduje że są raczej tymczasowe i wątpliowści szybko mijajaą. Równowage zreszta wprowadza tu Saturn który daje dużo samodyscypliny i karze szybko zejść na ziemie. 

Zastanawia mnie tylko, jak ten Satrun miałby się do sztuki i zajęć artystycznych. Saturn kojarzy mi się z chłodem, rozsądkiem, a sztuka chyba niewiele ma z tym wspólnego. Być może coś cię hamuje w dążeniu do "artystycznego spełaniania" Być może również powinnaś tworzyć (bądź lepiej sie odnajdujesz) w sztuce bardziej użytkowej, praktycznej. Może rzeźba-surowa, zimna, może coś z kamieniem, mniejsza o to, w każdym bądź razie coś surowego w formie bądź niezwykle praktycznego.

Saturn aplikuje również do Słońca-choć nie wiem czy brać ten aspekt pod uwage-prosze o skorygowanie w razie czego mojej wypowiedzi-aplik.9st.Troche być może sprowadza na ziemie twoja potrzebe bycia docenionym, zauważonym.

Samo Słońce z kolei to potrzeba bycia chwalonym, docenionym, jak pisze Voilla:"Słońce w domu 5-ym to radość życia i silny pęd ku twórczej samokreacji. Szukasz towarzystwa i przyjemności, chcesz być zauważany i szanowany. Dążysz do zaszczytów, posiadasz zamiłowanie do muzyki, teatru i innej działalności artystycznej, a niekiedy także do sportu.  Powodzenie i silne zainteresowanie życiem miłosnym. Nadmiar energii i potrzeba jej wyładowania rządzi życiem emocjonalnym niezwykle bogatym, pełnym napięć i nieprzepartych oraz nieprzewidzianych rozwiązań wymykających się woli a nawet kontroli świadomości.  Często dramatyzujesz, ciągle poszukujesz przyjemności i przygód. Masz pogodne i wesołe usposobienie, zdobywasz wielu przyjaciół. Niekiedy jednak możesz być naiwny jak dziecko i egocentryczny. Jeśli jesteś mniej rozwinętą jednostkę, może Ci brakować dojrzałości i delikatności. Jesteś często zarozumiały i zachowujesz się jak primadonna. Ślepa ufność we własne siły powoduje, że podejmujesz duże ryzyko. Kochasz dzieci, aktywnie interesujesz się ich rozwojem i wychowaniem. Jest przy tym możliwe, że możesz mieć tylko jedno własne dziecko, lub żadne - w przypadku, gdy Słońce znajduje się w znaku ognistym.  Jesteś ognistym kochankiem. Może Cię trapić niszcząca wszystko namiętność, gdy jesteś uwikłany w jakąś historię miłosną, a przy tym jesteś wierny swojej partnerce.(...)   Jeśli Słońce jest w złych aspektach - straty wskutek spekulacji lub hazardu. Na powodzenie i sukcesy ujemnie wpływa życie uczuciowe. Dotyczy to nie tylko uczuć miłosnych."(źródło:http://www.bellnet.pl/forum/index.php?modulo=viewtopic&tid=60)

 

Myśle że twoje stellum nie jest złe, energie równoważą się. Samo stellum wskazuje na jakąś dziedzine, w której jesteśmy wyjątkowi:)-ja tak to sobie tłumacze:). Stellum daje nam wyjątkowość. Podobno:) Nakazuje skoncentrować się na sprawach których dotyczy umiejscowienie skupiska planet.

Tematów: 20
Odpowiedzi: 705
Dołączył/a: 2012-04-12
Nebula 2012-08-11, 14:19:26

Nie szkodzi, cieszę się że wróciłaś :) Jest dużo prawdy w tym co napisałaś. Jednak teraz mam dylemat, bo zrobiłam sobie sama radix w Uranii i z niego wynika, że Słońce i Neptuna mam w IV domu, a nie V...Gdzie one w końcu są? 

Tematów: 1
Odpowiedzi: 10
Dołączył/a: 2012-07-24
Nebula 2012-08-11, 14:47:59

A tu jeszcze mapa astrokartograficzna, której kompletnie nie rozumiem. Rzucicie okiem?

Tematów: 1
Odpowiedzi: 10
Dołączył/a: 2012-07-24
genny19 2012-08-11, 15:15:30

 

W Urani na  dole przy kosmogramie masz pozycje Ekliptyka i CP -Krusiński.

Musisz zmienic system domów na Placidiusa lub na taki jaki chcesz.

Różnica o  którą pytasz wynika,że masz narysowany horoskop w domach wg Krusińskiego.

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Nebula 2012-08-11, 15:17:19

Ok. Nie będę wnikać w szczegóły, bo mózg przepali mi się od nadmiaru informacji.

I jeszcze jedno - czy koniunkcja Słońce-Neptun to skłonności depresyjne, wrodzona melancholia itp.?

Tematów: 1
Odpowiedzi: 10
Dołączył/a: 2012-07-24
genny19 2012-08-11, 15:31:29

http://www.astrolog.info.pl/astrokartografia.html">http://www.astrolog.info.pl/astrokartografia.html

http://www.astrolog.info.pl/astrokartografia.html">Tu znajdziesz trochę informacji.

Co do koniunkcji Słonce-Neptun u siebie  i u znanych mi osób z taką koniunkcją nie zauważam skłonności depresyjnych.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.