Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Prosimy zapoznać się z informacjami : Baza danych osobowych , Zasady pomocy wzajemnej oraz Zasady Forum

 

Zapraszamy!Usmieszek

 


 


Forum > Tranzyty

koniunkcja Słońce-Neptun
Jasmin 2010-03-06, 22:28:11

Koniunkcja Słońce-Neptun

O muzyce w 200- rocznicę urodzin Fryderyka Chopina

Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego albo 1 marca 1810 roku, o godzinie 18, w Żelazowej Woli pod Warszawą; zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu. Niezależnie od daty, w bieżącym roku mija 200 lat od jego urodzin.

Poniżej cytuję fragment książki Eugène Delacroix* „Dzienniki Część pierwsza 1822-1853” (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Gdańsk 2003 tłumaczenie Julia Hartwig, Joanna Guze). Pod datą 7 kwietnia 1849 roku znajduje się wpis, którego tematyka i treść odpowiada koniunkcji Słońce-Neptun, a także wiąże się z ww. rocznicą:

„O trzeciej trzydzieści towarzyszyłem Chopinowi w przejażdżce powozem (…) W ciągu dnia mówił mi o muzyce i to go nieco ożywiło. Zapytałem, co stanowi o logice w dziele muzycznym. Wyjaśnił mi, na czym polega harmonia i kontrapunkt; dlaczego fuga jest czystą logiką muzyki; ten kto opanował fugę, poznał elementy wszelkich przyczyn i następstw w muzyce. Pomyślałem sobie, jak bardzo byłbym szczęśliwy mogąc uczyć się rzeczy, które przywodzą do rozpaczy przeciętnych muzyków. Uczucie to pozwoliło mi wyobrazić sobie radość, jaką znajdują w wiedzy uczeni godni tego miana. Prawdziwa wiedza nie jest bowiem tym, co zazwyczaj rozumie się przez to słowo, a mianowicie dziedziną poznania całkowicie różną od sztuki. Nie, wiedza w tej postaci, objaśniana przez takiego człowieka jak Chopin, jest samą sztuką; i na odwrót: sztuka nie jest bynajmniej tym, co sądzi prostak, rodzajem natchnienia, które bierze się nie wiadomo skąd, które zdane jest na przypadek i ukazuje jedynie zewnętrzną, malowniczą stronę zjawisk. To rozum uskrzydlony przez geniusz, ale idący konieczną drogą rozwoju ustaloną przez najwyższe prawa.”

--------------

* Eugène Delacroix ur. http://pl.wikipedia.org/wiki/26_kwietnia">26 kwietnia http://pl.wikipedia.org/wiki/1798">1798 w http://pl.wikipedia.org/wiki/Saint-Maurice-en-Chalencon">Saint-Maurice-en-Chalencon, we Francji, zm. http://pl.wikipedia.org/wiki/13_sierpnia">13 sierpnia http://pl.wikipedia.org/wiki/1863">1863 w http://pl.wikipedia.org/wiki/Pary%C5%BC">Paryżu – malarz francuski, wybitny przedstawiciel http://pl.wikipedia.org/wiki/Romantyzm">romantyzmu. Uważany za przyjaciela http://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin">Chopina.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Odpowiedzi
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.