Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Planety i znaki Zodiaku

Wenus- gwiazda poranna i wieczorna
lupka 2012-02-27, 14:04:31

Czytałam ostatnio na niemieckiej Astrowiki o Wenus jako gwieździe porannej i wieczornej. Jest tam napisane dwojako, że w Antyku przypisywano Wenus jako gwieździe porannej więcej cech Wagi, jako wieczornej- Byka. Mertz, jak podaje Astrowiki, jest odmiennego zdania i twierdzi, że Wenus jako gwiazda wieczorna ma więcej cech Wagi, jako poranna- Byka. Czy w ogóle rozpatrujecie Wenus pod tym kątem?

Tematów: 19
Odpowiedzi: 562
Dołączył/a: 2011-07-16
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
Jasmin 2012-02-27, 16:48:15

Ja nie - ograniczam się do znaku, dekanatu, dwady i stopnia zodiaku.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2012-02-27, 18:45:33

Z podziałem planet na dzienne i nocne jest pewien kłopot. Przed odkryciem Neptuna, Urana i Plutona znano tylko Światła oraz 5 planet ( Merkury. Wenus, Mars, Jowisz,  Saturn ) i każda z nich miała pod opieką dwa znaki. Bliźnięta z panną podlegały Merkuremu, Wenus władała Bykiem i Wagą, Skorpionem i Baranem rządził Mars, Jowisz – Strzelcem i Rybami, a Saturn – Koziorożcem i Wodnikiem. Wg stanu na dzień obecny, tylko Merkury i Wenus mają podwójną koronę, stąd też Marsa, Saturna i Jowisza określa się władcami starymi lub też nocnymi. I tak Jowisz włada Rybami jako  stary ( nocny ) król  , Saturn jest nocnym ( starym ) władcą Wodnika , zaś Mars  - Skorpiona. Po detronizacji Plutona część przyjęła, że rządzi niepodzielnie Mars, ale część pozostała wierna Plutonowi.  Wg powyższych kryteriów ((nocny/dzienny) każdy władca nocny ( czasem zwany też współwładcą ) ma rolę podporządkowaną władcy dziennemu i przy ocenie liczy się tylko i wyłącznie władca dzienny.

Porządek chaldejski z kolei utrzymywał, że Wenus, Księżyc i Mars to planety nocne, zaś Słońce, Jowisz i Saturn są planetami dziennymi.

 

Starożytni astrologowie – jak wskazuje K.Konaszewska - przypisywali Słońcu dom dzienny i znak Lwa, a Księżycowi dom nocny i znak Raka. Merkury za dnia panował w Pannie, ale na noc udawał się do Bliźniąt. Wenus w ciągu dnia dosiadała Byka, jednak w nocy spoczywała w znaku Wagi. Mars za dnia pokazywał się w znaku Barana, ale na noc rządził w Skorpionie. Jowisz dzienny był w Strzelcu, a w ciągu nocy w Rybach. Saturn z kolei za dnia władał Wodnikiem, a Koziorożcem w nocy ( byli jednak zwolennicy odwrotnego statusu Saturna). Podział ten wynikał z przyjęcia stanowiska w przedmiocie oceny siły planety, gdyż twierdzono, że dana planeta w domu dziennym działa silniej, a w nocnym – słabiej, a to ze względu na instytucję pasywności.

 

S.Wroński wywodzi, że Wenus, zaliczana jest do zasady IN ( razem z Księżycem, Saturnem i Neptunem), stąd jej funkcja to pasywna realizacja zorientowana na pobieranie energii z zewnątrz. Zdaniem klasyka astrologii znakiem Byka włada Chiron i retrogradująca Wenus, zaś znakiem Wagi   Wenus z retrogradującym Chironem.

 

Trzeba też wspomnieć, że Wenus, po Słońcu i Księżycu ) jest najjaśniejszym ciałem niebieskim, znajdującym się stosunkowo blisko Słońca ( nie więcej jak 48 stopni ), widocznym krótko po zachodzie Słońca lub przed jego wschodem. Z tego też powodu określano Wenus jako Gwiazdę Wieczorną , względnie jako Gwiazdę Poranna, zwaną także Jutrzenką.

 

Zatem ocena Wenus ( nocna/ dzienna) będzie uzależniona od wybranej ( wyznawanej ) szkoły, rozpatrywana w kontekście posadowienia w swoim stopniu ( względnie innych planet, z Chironem włącznie) ), jak i jej determinacji z Lilith. Białym Księżycem ( zwanym Lulu), punktem miłości, punktem małżeństwa – jak wywodzi S.Wroński. Posadowienie Wenus w znakach męskich ( Baran, Bliźnięta, Lew, Waga, Strzelec, Wodnik ) czy żeńskich ( pozostałe 6 znaków ) zapewne mają swoje znaczenie. Podobnie jest z położeniem Wenus w krzyżach oraz żywiołach, dalej w znakach, domach, i wzajemnych konfiguracjach korzystnych lub negatywnych.  Oczywiście swoje znaczenie mają także dekanaty oraz dwady.  

 

Od siebie powiem, że wyłącznie temat zainicjowany przez Lupkę wymusił u mnie szperanie w książkach, by dowiedzieć się jakie znaczenie może mieć określenie planety jako dzienna lub nocna.

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
lupka 2012-02-28, 15:32:25

Starybosmanie dziękuję za tak obszerną odpowiedź. Opis na niemieckiej Astrowiki  traktuje wyłącznie o Gwieździe Porannej i Wieczornej.Mniej więcej brzmi to tak:

 

„Kiedy Wenus wschodzi przed Słońcem, a więc  znajduje się w Zodiaku przed Słońcem nazywana jest Gwiazdą Poranną. Czyli gdy Słońce znajduje się w znaku Wagi a Wenus w znaku Panny, wtedy Wenus jest Gwiazdą Poranną.Również Merkury może teoretycznie być Gwiazdą Poranną jeśli znajduje  się on w takiej pozycji względem Słońca; jest on jednak wtedy rzadko i zbyt krótko widoczny. Dlatego gdy mowa o Gwieździe Porannej zazwyczaj mamy na myśli Wenus. Taką Wenus nazywano kiedyś „niosącą światło”- czyli Phosphorus (grec.) albo lucifer(łac.)."

 

(Pomyślałby kto jakie piękne znaczenie miało kiedyś słowo lucifer)

 

 

 

(...)"Jeśli Wenus i Merkury zachodzą  za Słońcem nazywane są Gwiazdą Wieczorną. Również przy określeniu Gwiazda Wieczorna zazwyczaj chodzi o Wenus; nazywano ją wcześniej Hesperos.”

 

(...)"Energia Gwiazdy Porannej nastawiona jest bardziej na konkretne czyny, rozpoczynanie działań, energia Gwiazdy Wieczornej na utrwalanie, ale też kończenie działań, jeśli nadszedł ku temu czas."

 

 

A propos nocnych i dziennych wladcow:

 

 

„Podział ten wynikał z przyjęcia stanowiska w przedmiocie oceny siły planety, gdyż twierdzono, że dana planeta w domu dziennym działa silniej, a w nocnym – słabiej, a to ze względu na instytucję pasywności.”

 

Nie rozumiem dlaczego, ze względu na „instytucję pasywności”? Do tej pory myślałam, że tzw. znakami pasywnymi są znaki żeńskie. A tutaj np. wg. starożytnych, jak piszesz Starybosmanie za Konaszewską, Merkury za dnia Panował w Pannie a nocą w Bliźniętach- a Panna jest znakiem żeńskim. Podobnie z Wenus, Byk jest znakiem żeńskim, pasywnym, więc dlaczego Wenus w dzień panowała w Byku a nocą w Wadze? Pisze coś Konaszewska na ten temat?

Tematów: 19
Odpowiedzi: 562
Dołączył/a: 2011-07-16
Teksty w działach stałych
genny19 2012-02-28, 17:41:46

 

Mertz w swojej książce Astrologia kilkakrotne pisze o Afrodycie -Wenus.

str 33 ''Jej podwojny pojaw przedstawają bogowie Fosforos i Hesperos. Fosforos to gwiazda poranna ,która poprzedza Słońce:jest on czułą grą młosną,która prowadzi do głębszego spotkania. Natomiast Hesperos to gwiazda weczorna,która symbolzuje cichą miłość bez upojenia,a więc związek miłosny'

str. 140 

''Z tego skromnego wyboru reprezentującego ogromny świat mitów  bogów wynika ,że Wenus jako symbol planetarny należy róznie interpretować. Po pierwsze czy istnieje w horoskopie jako gwiazda wieczorna  czy też poranna. Jako gwiazda poranna symbolizuje energię niezbędną ,by zapanować nad życiem,by bojowo się rozwijać i ćwiczyć się w rezygnacji. Wenus nie szczędzi tutaj ofiar,stawia męznie czolo trudnościom.Toteż zdawało się nawet,że jutrzenka bogini poranna ,bywała często przedstawiana z męskimi atrybutami.

Natomiast Wenus jako gwiazdę wieczorną należy rozpatrywać zupełnie inaczej. To symbol oddaania,muzyki,sztuki,miłości,uwodzicielstwa,tego co prowadzi do rozkoszy. Dominującą rolę odgrywa tutaj płeć i zmysły: młoda kobieta ,a należy ja tu widzieć pod względem charakteru ,to taka ,która bez względu na okoliczności szuka związku. Dlatego też tą wenus przyporządkowano odcinkowi Wagi podczas gdy gwiazda zaranna zostala przypisana odcinkowi Byka''

Mertz pisze o etapach Wenus od Byka do Wagi

str 146'' Na etapie Wenus ukonczyla swoje dojrzewanie. Jako gwiazda wieczrna jest gotwa poświęcać się dla potomności i ,wykraczając poza racjonalność ,przyozdabiając życie. Waleczna Bogini przemienila się w poświęcającą się ,tak jak z tej ofiarnej  musi się prawem natury znów wyrosnąc siła bojowa.I tutaj symbol stawania się i przemijania zyskuje potwierdzenie: kto idzie przede mna podąża moim śladem.Wenus na odcinku Wagi wznosi się ponad czystezwierzęce czucie i odczuwanie jest mniej egocentryczna  i dlatego jest jej łatwiej-pomyslmy tylko o biblijnej przypowieści o Marcie i Marii-ponieważ była już przedtem Martą. A jednak znów nią zostanie ''

''Reguły Astrologii Tradycyjnej '' P.Piotrowski str 55

Planety męskie Saturn,Jowisz i Mars są silniejsze wtedy gdy są wschodnie ,gdy wschodziły przed Słoncem,natomiast planety żeńskie(Wenus,Merkury,Księżyc)  będąsilne wtedy ,gdy są zachodnie ,a więc gdy zachodzą po Słoncu. Dzienne planety powinny byc nad horyzontem za dnia ,natomiast nocne  być widoczne w nocy. Innymi słowy Saturn,Jowisz i Słonce w horoskopie dziennym powinny być  w domach od VII do XII,w nocy zaś powinny być pod horyzontem(tak jak Slońce) a nad  osią ascendent-descendent powinny wówczas znajdować się planety nocne,a więc Księzyc ,Wenus ,Mars.Sahl podkreśla także ,że męskie planety powinny przebywać  w męskich ćwiartkach horoskopu( tj od MC do ASC i od IC do DSC) natomiast żeńskie planety w żeńskich ćwiartkach(od ASC do IC i od DSC do MC)

Co do Merkurego podoba mi się opis tej planety w książce  "Duchowy Zodiak'' Myrna Lofthus str 53

" Kiedy Merkury znajduje się w najdalszym położeniu od Słonca na swojej orbicie,promieniowanie słoneczne jest pięć razy intensywniejsze niż na Ziemii. w najbliższym punkcie ta intensywność  jest dziesięć razy większa. Sprawia to ,że strona  zwrócona ku Slońcu osiąga temperatury  z przedziału od 360 do520 stopni Celsjusza. Ciemna strona  zamarza przy temperaturze -190 st. Ilustruje to róznicę pomiędzy Bliżniętami a Panną. Bliżnięta promieniują cieplem,podobnie jak strona zwrócona ku Słońcu. Osoby spod znaku Panny natomiast są zbyt nieśmiałe i powściągliwe przypominając mroźną strone Merkurego"

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
starybosman 2012-02-28, 17:45:33

K.Konaszewska przedstawiła  stanowisko starożytnych astrologów w materii władania planet określonymi znakami i odpowiadającymi im domami, z których jeden określano jako dzienny, a drugi jako nocny. Wg tego kryterium starożytni określali siłę planet uznając, że w domu dziennym planeta jest silniejsza ( aktywma ), a w domu nocnym - słabsza ( pasywna). I niczego więcej Autorka nie podaje na str. 73 tomu I Astrologii. Czy starożytni dzielili jeszcze znaki zodiaku i  planety na męskie, żeńskie, pozytywne, negatywne - nie wiem.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
lupka 2012-02-29, 00:52:58

Dziękuję Wam za wyczerpujące odpowiedzi. Ależ Wy macie powypychane biblioteki (jak nie cytujecie z pamięciGłosny smiech). Jest tam jeszcze coś czego nie rozumiem, ale poczytam trochę i może sobie zapcham czymś mądrym tę lukę. Na razie nie wiem nawet jak dopytać.

Tematów: 19
Odpowiedzi: 562
Dołączył/a: 2011-07-16
Teksty w działach stałych
Lulejka 2015-01-18, 12:30:26

Dokładnie tak to widzę jak czytałaś. Wenus w wadze uważam za lekką, flirciarską, elastyczną, błyszczącą w świetle dnia...natomiast Wenus w byku jest taka zmysłowa, namacalna...Pierwsza nauczy cię być, druga pokaże jak żyć...obie są potrzebne, bo nie byłoby dnia gdyby nie było nocy i odwrotnie.

Tematów: 0
Odpowiedzi: 2
Dołączył/a: 2015-01-18
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.