Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Planety i znaki Zodiaku

Archetypy żeńskie a cykle w życiu kobiety
rebecca 2012-07-08, 19:32:18

Zainteresował mnie ostatnio powszechnie znany potrójny aspekt kobiecości, który przedstawia trzy etapy cyklu życia kobiety lub trzy oddzielne archetypy kobiecości: Panna, Nimfa i Matrona.

 

W książce Malcolma Godwina "Kim jestem? 101 dróg do odkrycia siebie" znalazłam ciekawe rozwinięcie tego podziału, o czym chciałam poinformować szanownych forumowiczów i ewentualnie zachęcić do pracy badawczej, polegającej na przyporządkowaniu sześciu niżej wymienionym i opisanym typom odpowiedników astrologicznych.

Jako, że fazy te podlegają zmianom, nie są na stałe przypisane kobietom ( choć mogą też korespondować z fazami biologicznymi ), wydaje mi się, że odpowiednich emanacji astrologicznych należałoby szukać nie tylko w posadowieniu sygnifikatorów w horoskopach natalnych, ale też w tranzytach, progresjach, dyrekcjach itp.

 

Wydaje mi się, że ta technika może nie tylko pomóc lepiej rozumieć siebie, ale również wzbogacić praktykę doradczą astrologa (jeśli ktoś taką prowadzi), tym samym pogłębić rozumienie osobowości kobiecej.

 

Zachęcam do uzupełniania informacji własnymi spostrzeżeniami i uwagami, a jeśli któraś z pań zechce w ciszy własnej duszy zbadać, jaką fazę aktualnie przechodzi i nie uzewnętrzniać się na forum - to też będzie ok. Usmieszek

 

 

Źródło: Malcolm Godwin - "Kim jestem? 101 dróg do odkrycia siebie", Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2001.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
rebecca 2012-07-08, 19:48:17

Wewnętrzne stany, reakcje i zachowania kobiety można powiązać z symboliką mitologiczną. Każda z sześciu greckich bogiń stanowi metaforyczny wzorzec pewnych cech osobowości i charakteru. Każdy z trzech archetypów żeńskości jest reprezentowany przez dwie boskie postacie - jedną zdecydowanie ekstrawertyczną i otwartą na świat oraz drugą, introwertyczną i skłonną do zamykania się w sobie.

 

 

ARCHETYP 1: ATENA

 

(Otwartość na świat/faza premenstruacyjna, czyli faza Panny, Dziewicy)

 

Posiada najsilniejszy intelekt spośród całej szóstki, zajmuje się wszystkimi aspektami życia w nowoczesnym, silnie zurbanizowanym świecie. Rządzi technologią, nauką, edukacją oraz całą sferą rozumu, umysłu i intelektu. Współcześnie reprezentuje symbol kobiety ambitnej, dążącej do kariery, która z łatwością dostosowuje się do reguł panujących w świecie mężczyzn.

 

Z kim się wiąże? ( komplementarny partner, aspekt męski odpowiadający tej fazie )

Wiąże się z mężczyzną, który lubi być widziany jako heroiczny towarzysz w zbroi. Zwykle posiada on władzę - stanowiąc personifikację postaci Zeusa, ojca bogów - o charakterze osobistym lub bezosobowym (korporacje, instytucje, wpływy polityczne lub "rząd dusz").

Przeciwieństwo - silna postać o charakterze patriarchalnym w typie Zeusa.

Jesli nie jest to partner, może być to ojciec lub szef, mentor.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 19:58:36

ARCHETYP 2: ARTEMIDA

 

(Zamknięcie w sobie/faza premenstruacyjna, czyli faza Panny, Dziewicy)

 

Stanowi antytezę męskiego świata Ateny. Artemida jest boginą nieokiełaznanej natury. Jej domeną jest naturalny cykl procesów życiowych, z tego też względu jest uznawana za władczynię świata fizycznego. Artemida ucieleśnia uczucia, poczynając od miłości, a kończąc na naturalnych instynktach.

 

Z kim się wiąże?

Cechuje ją potężny potencjał męskiej energii, wskutek czego rzadko kiedy potrzebuje wsparcia duchowego w komplementarnym związku. Ceni natomiast męskiego towarzysza, który potrafi uszanować jej potrzebę niezależności i nieograniczonej swobody. W sferze erotyki bywa skryta, oczekuje od mężczyzny wyrozumiałości i cierpliwości.

Przeciwieństwo - przyjaciel, towarzysz lub brat w typie Appolina.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 20:06:58

ARCHETYP 3: AFRODYTA

 

(Otwartość na świat/faza menstrualna, czyli faza Nimfy)

 

Archetypowa bogini miłości, więzi, zmysłowości, romansu, sztuki oraz inspiracji. Afrodyta jest seksualna oraz współzależna; wymaga obecności partnera jako źródła przyjemności. W cyklu życia symbolizuje uczucia odbierane przez zmysły, a także pełną świadomość piękna i doznań estetycznych.

 

Z kim się wiąże?

Wykazuje skłonność do mężczyzn o charakterze kochanka lub wojownika. Najwyżej ze wszystkich cech ceni męską witalność. Cecha ta może się wyrażać albo w dynamicznej zmysłowości, albo też w potencjale twórczym; Afrodyta często działa na mężczyzn, których obdarza swą miłością, jako la femme inspiratrice lub muza.

Przeciwieństwo - witalny i żywiołowy kochanek odpowiadający wzorcowi Aresa, greckiego boga wojny.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 20:15:18

ARCHETYP 4: PERSEFONA

 

(Zamknięcie w sobie/faza menstrualna, czyli faza Nimfy)

 

Archetypiczne medium, którego domenę stanowi świat ducha, okultyzmu, wizji i mistycyzmu, śmierci oraz wędrówki dusz. Persefona kieruje przechodzeniem do podziemnego świata oraz do sfery podświadomości; stanowi połączenie z cyklami życiowymi na poziomie intuicyjnym. W mniejszym stopniu akcentuje swą seksualność, żyje w półmrocznym świecie snów, stanowi symbol uczuć wyrażanych i odbieranych intuicyjnie.

 

Z kim się wiąże?

Z mężczyznami o bogatym wnętrzu, nieświadomie przyciągając partnerów silnych i niekiedy wpływających destrukcyjnie, takich jak jej boski towarzysz, władca świata podziemnego. Jej świadomy wybór jest raczej skierowany na mężczyznę, którym potrafi łatwo manipulować dzięki wrodzonym cechom swej psychiki. Z kolei sfera erotyki daje się w większym stopniu zakwalifikować jako podatna na elementy  mistyki.

Przeciwieństwo - ciemny i mroczny kochanek w typie Hadesa.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 20:23:45

ARCHETYP 5: HERA

 

(Otwartość na świat/okres menopauzy, czyli faza Matrony)

 

Archetyp siły, suwerenności oraz władzy. Jako żona Zeusa Hera sprawuje pieczę nad małżeństwem, potomstwem i potęgą. Jej domenę stanowi przestrzeganie zasad moralnych oraz tradycyjnych wartości; jest cesarzową, która rządzi na równi z cesarzem. Jako skrajna ekstrawertyczka Hera uosabia uczucia symbolizowane przez władzę oraz otwartość na świat.

 

Z kim się wiąże?

W związkach szuka równego partnerstwa, oczekuje współudziału w prestiżu i wpływach męskiej strony. Wykazuje silną tendencję do więzi monogamicznych, kusi ją męska energia związana z posiadaniem władzy. Szuka męża, który wyznaje zasady wierności małżeńskiej oraz tradycyjnego podziału ról między kobietą i mężczyzną.

Przeciwieństwo - silny partner w małżeństwie, władczy i wpływowy jak Zeus.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 20:33:10

ARCHETYP 6: DEMETER

 

(Zamknięcie w sobie/okres menopauzy, czyli faza Matrony)

 

Antyczny archetyp macierzyństwa, wewnętrznego przeżywania pełnego cyklu życiowego reprodukcji i dawania życia. Demeter reprezentuje wszystkie aspekty rozwoju, poczynając od nasienia i kończąc na kwiecie. Odczuwa potrzebę pielęgnowania i opiekowania się wszystkim, co jest młode, żywe i rośnie lub rozwija się.

 

Z kim się wiąże?

Wiąże się z mężczyznami, nie bazując na swych instynktach seksualnych, lecz widząc w związku sposób na prokreację. Wymaga od partnera odpowiedzialności, zagwarantowania poczucia bezpieczeństwa, stworzenia ciepłego ogniska domowego. Wykazuje też tendencję do matczynego podchodzenia do wszystkich mężczyzn, traktując ich jak synów, którzy powinni wyrosnąć na bohaterów.

Przeciwieństwo - syn i/lub bohater, jak mitologiczny nauczyciel uprawy roli, Triptolemos.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
maszowa 2012-07-08, 21:14:12

Bardzo ciekawy wątek.

Nie zajmowałam się dotychczas takimi zagadnieniami, więc teraz usiłuję to sobie jakoś przełożyć na zrozumiałe, konkretne i praktyczne zastosowanie ( mam taką wadę wrodzoną, że nie przyjmuję do wiadomości i nawet nie jestem w stanie zapamiętać czegoś, dla czego nie widzę zastosowania Oczko ).

Przyszedł mi do głowy pomysł, żeby powiązać te archetypy z cyklem Jowisza i jego kolejnymi aspektami z Wenus.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 21:23:31

Dzięki!Usmieszek Właśnie pracowicie wstukiwałam moje wyobrażenie praktycznego zastosowania w astrologii, kiedy nagle wszystko mi ucięło!Złosć

 

Więc zaczynam od początku...

 

Warto mieć na uwadze, że rzymskie odpowiedniki greckich bogiń mają imiona, które są nazwami planet i planetoid "używanych" w astrologii.

 

I tak:

 

Afrodyta to, oczywiście, Wenus (władczyni Byka i Wagi)

Demeter to Ceres (władczyni Panny)

Persefona to Prozerpina (władczyni Byka; uwaga: inna nazwa to Eris)

Hera to Juno (planetoida)

Atena to Pallas (planetoida)

Artemida to Diana...nie ma astrologicznego odpowiednika, ale należy ją wiązać z emanacjami lunarnymi

 

c.d.n (bo muszę sprawdzić, czy nie ucina...Usmieszek )

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 21:31:29

Ekstrawertyzm/introwertyzm sprawdzamy analizując posadowienie planet na kole. Obsada południowej sfery - ekstrawersja, północnej - introwersja. Do tego sprawdzamy położenie planet w żywiołach: wodne i ziemskie - introwersja, ogniste i powietrzne - ekstrawersja.

No i, oczywiście, dominanta planetarna. Jowisz w Strzelcu na osi może nie przemieni introwertyka w ekstrawertyka, ale na pewno znacząco zmodyfikuje osobowość. Oczko

 

 

Dla mnie najbardziej czytelna ( w sensie dopasowań do astrologii ) jest Persefona. I nie mam tu na myśli planety karłowatej o nazwie Prozerpina.

Ze względu na jej charakterystykę oraz komplementarnego partnera widzę podkreślony znak Skorpiona w horoskopie natalnym - szczególnie do planet żeńskich, Wenus i Księżyca i/lub aspekty do Plutona (zwłaszcza twarde), względnie Pluton na osi i/lub podkreślony VIII dom.

Natomiast twardy tranzyt Plutona do planet osobistych może sprawić, że kobieta będzie przechodzić daną fazę, niezależnie od wieku biologicznego.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 21:54:06

Cykl Jowisza, a także cykl Saturna, przechodzenie tych planet przez kolejne ćwiartki horoskopu natalnego na pewno będą miały wpływ. Przede wszystkim na odczucie otwarcia na świat/zamknięcia w sobie.

 

Dla mnie bardzo ciekawe jest spostrzeżenie, że jakaś faza w życiu kobiety może wiązać się z nieobecnością partnera, świadomym wyborem, kiedy kobieta wybiera zanurzenie w swoje wewnętrzne procesy, wycofując się z ról społecznych typu matka, żona, partnerka bądź wybierając karierę zawodową, czyli fazę otwarcia na świat i doświadczając własnej siły samodzielnie,bez męskiego wspomagania.

Jest też taka opcja, że partner - jako emanacja męskiego archetypu - w obu przypadkach jest bezosobowy: np. 1.wewnętrzny mistrz, bóg ( tu raczej jest uosobiony, choć nieucieleśniony Oczko ) 2. korporacja, władza, przywództwo.

 

Może to jest oczywiste, ale zważywszy jak wiele pytań - również na forach astrologicznych - kierują ludzie w sprawach partnerstwa, to jednak postrzegam tak przedstawione fazy kobiece jako coś odkrywczego. Odkrywczego w tym sensie, że są one traktowanie równorzędnie, a nie jak jakaś aberracja ( "Ona nie chce sobie ułożyć życia", "Przejdzie jej; zakocha się, urodzi dziecko i wszystkie głupoty wyjdą jej z głowy" itp.)

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 22:43:33

Przeglądam właśnie tabelę zamieszczoną w książce P. Piotrowskiego - "Małe planety. Nowe odkrycie astrologii" i zauważam, że przedstawione tam charakterystyki bardzo dobrze korespondują z niektórymi z w/w archetypów:

 

Ceres (Demeter) - rodzicielstwo, wychowywanie, opiekowanie się dziećmi. Role społeczne: matka, gospodyni domowa, kobieta zajmująca się gotowaniem i sprzątaniem, osoba opiekująca się rodziną. Alternatywnie: nauka i wychowanie, zawód akuszerki i położnej, zajmowanie się ogrodnictwem i rolnictwem, świadczenie usług w zakresie życiowych problemów, samotne wychowywanie dzieci. Aktywizacja energii: umacnianie własnego udziału w narodzinach idei, wychowywanie dzieci, przyjęcie aktywnej i twórczej roli jako opiekunka, rozwój współczucia, akceptacji i empatii.

 

Pallas (Atena) - wizja, wizualizacja, mądrość, inteligencja. Rola: aseksualna przyjaciółka, Amazonka - "męska" kobieta zajęta karierą, puella - wiecznie niedojrzała kobieta przebywająca w cieniu mężczyzny. Alternatywnie: rozwój talentów artystycznych, budzenie zdolności do zajmowania się polityką i sprawami społecznymi, łączenie miłości z kreatywnością. Aktywizacja energii: traktowanie sukcesu w sferach materialnych jako klucza do osiągnięć duchowych, rozwój holistyczny, dbanie o zdrowie psychiczne i kondycję fizyczną.

 

Juno (Hera) - odnawianie i regeneracja partnerstwa. Rola: samodzielna i odpowiedzialna finansowo kobieta/ małżonek jako jedyne źródło utrzymania i spełnienia. Zaprzestanie oszukiwania się w związkach, popieranie praw kobiet, tworzenie nowego modelu partnerstwa. Aktywizacja energii: budzenie motywacji i woli do zmiany istniejących relacji pomiędzy kobietą i mężczyzną, uznanie równości i równouprawnienia, rozwój seksualnej empatii i współodczuwania.

 

Pytanie, jak je traktować? Czy wystarczy zbadać konkretne położenie planety/planetoidy w horoskopie i jej aspekty, żeby przyporządkować osobę do danego typu? Moim zdaniem, nie. Jest to jakiś wskaźnik, ale nie jedyny...

 

Badam dalej...Usmieszek

 

Źródło: Piotr Piotrowski - "Małe planety. Nowe odkrycie astrologii", Studio Astropsychologii, Białystok 2010.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 23:15:08

Artemida:

 

- bogini natury, świata fizycznego - silny Księżyc, raczej jako dominanta planetarna niż ze wzgledu na położenie w znaku,

- niezależność i nieograniczona swoboda - Wenus w Bliźniętach, Wodniku lub w Strzelcu i/lub w aspektach z Uranem (raczej twardych),

- sfera erotyki - skrytość, potrzebuje cierpliwości i wyrozumiałości - twardy aspekt Saturna do Wenus,

- introwersja - położenie planet w północnej sferze,

- potężny potencjał męskiej energii, bogini łowów - Mars w Baranie lub w Skorpionie i/lub na osi lub w domach kardynalnych (zwłaszcza pierwszym),

- Asc w Strzelcu

 

Demeter:

 

- silny Księżyc, poprzez położenie w znaku, czyli w Raku lub w Byku

- Asc: Rak, Panna

- Wenus: Panna lub Skorpion ( ze wzgl. na dramatyczne rozstanie z córką, obumieranie przyrody)

- znacząco posadowiona Ceres (w znakach ziemskich)

- Saturn w Raku (wygnanie do roli opiekunki, Matki Polki)

 

Idealny przykład - moja mama: Asc w Raku, Księżyc w Byku, Słońce w Skorpionie (pełnia), Wenus w ost, stopniu Skorpiona). Bardzo silna potrzeba opiekowania się wszystkim, co małe, słabe i chore. Karmienie wszystkich naokoło: gości, sąsiadów, znajomych, dzieci znajomych, kotów... ( martwi się, że kwiaty nie rosną i pszczoły są głodne!Głosny smiech ). Silnie związana z naturą, ale i z domem, rodziną. Nadopiekuńczość. Wszystkich młodych mężczyzn w okolicy traktuje jak swoich synów.Głosny smiech

 

 

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-08, 23:43:50

Atena:

 

- mocny znak Panny

- podkreślone znaki ogniste (Słońce, Asc)

- Merkury na osi, w znakach powietrznych lub w Pannie, w aspekcie z  Marsem lub Saturnem

- Saturn na MC lub w X domu, w Wodniku/Koziorożcu

- Księżyc w Pannie

 

Afrodyta:

 

- silnie położona Wenus jako dominanta (znaki: Ryby, Byk, Lew, Rak, ew. Bliźnięta, Baran w aspekcie z Uranem. Przykład: Elizabeth Taylor - Wenus w Baranie w kon z Uranem)

- Księżyc we Lwie, w Wadze

- Asc w Wadze, w Rybach

- aspekty Wenus i Marsa

- Mars aktywny w sferze erotyki i relacji damsko-męskich (w Baranie, w żywiole ognia)

- planety w południowej sferze

 

Hera:

 

- Wenus w Byku

- Saturn w Wadze

- Słońce, Księżyc lub Asc we Lwie

- podkreślenie Koziorożca i/lub X domu

- Jowisz w Strzelcu

 

Można by się pokusić o narysowanie horoskopów dla każdego archetypu lub poszukanie realnych przykładów kobiet, które reprezentowały/ucieleśniały daną fazę...

 

Jednak dla mnie ciekawsze jest, jakie czynniki powodują, że jakaś kobieta przechodzi daną fazę rozwoju. Właśnie analizuję siebie, kiedy byłam w tej czy innej fazie i co temu towarzyszyło, jak się to przejawiało, również astrologicznie. Najciekawiej - ale też dramatycznie - jest wtedy, kiedy dana faza nie pokrywa się z wiekiem biologicznym...

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
sammy 2012-07-09, 01:23:06

Rebecco, wytłumaczysz mi to zdanie - Persefona to Prozerpina (władczyni Byka; uwaga: inna nazwa to Eris)?

Na tyle, na ile znam mitologię grecką, a znam ją dosyć dobrze Eris nigdy nie była porównywana z Persefoną i na odwrót, Persefona nigdy nie była porównywana z Eris.

 

Gwoli przypomnienia - Persefona (rzym. Prozerpina) to córka Demeter, porwana przez Hadesa za zgodą Zeusa  do świata podziemnego.

 

Eris ( (łac. Discordia) to bogini niezgody, chaosu i nieporządku, córka Zeusa i Hery, bliźniacza  siostra Aresa (w innych mitach, córka Nocy -Nyks). Dużo później Hezjod w Pracach i dniach  opisuje dwie Eris jedna z nich jest dobra, zachęca do rywalizacji i lepszej pracy, druga zła, pozostaje niszczycielska.

 

Z tego, co się orientuję, początkowo ta planeta nosiła nazwę Xenna, potem "ochrzczono" ją imieniem Eris. Jest natomiast planetoida o imieniu Persefona, ale jest to planetoida, a nie jak Eris planeta karłowata

 

pozdrawiam

s.

Tematów: 13
Odpowiedzi: 144
Dołączył/a: 2012-02-19
starybosman 2012-07-09, 12:29:57

Czy Eris to inaczej Prozerpina? Jak dotąd wiele wskazuje, iż tak może być.

 

Ale chyba innego zdania był hr. Wroński ( 1915 - 1998). Z badań jakie prowadził nad Prozerpiną wynika, że w latach 1852 - 1916 znajdowała się w znaku Panny, w latach 1916 - 1982 w znaku Wagi, a od roku 1982 w znaku Skorpiona. Były też prowadzone badania nad posadowieniem Prozerpiny w znaku Lwa, ale nie natrafiłem na informację w jakich latach znajdowała się w tym znaku zodiaku. Wolno domniemywać, że końcowym był rok 1852. Porównanie tych informacji z danymi o pobycie Eris w znakach zodiaku, publikowane przez P.Piotrowskiego ( Małe planety, str. 249) daje podstawy do twierdzenia, iż Eris i Prozerpina to dwa różne obiekty.

 

Ponadto w dacie prowadzenia badań przez Wrońskiego nad znaczeniem astrologicznym Prozerpiny, nie była znana jeszcze Eris. Analizując własny horoskop hr. Wroński podaje, że w chwili jego urodzin ( 25 marca 1915 ) Prozerpina znajdowała się w 27 stopniu ,49 minucie , 56 sekundzie znaku Panny ( retrogradacja ). Zdaniem S.Wrońskiego Prozerpina retrogradując ma swój domicyl w znaku Bliźniąt, natomiast w znaku Panny ma swój domicyl oraz egzaltację. W znaku Strzelca retorgradująca Prozerpina jest wygnana, natomiast w znaku Ryb jest nie tylko wygnana, ale i upadła. W ocenie Astrologa Prozerpinie okrążenie Słońca zajmuje 650 lat. Eris, jak podaje P.Piotrowski, na obieg Słońca potrzebuje 557 lat.

 

W przedmiocie Prozerpiny hr Wroński podnosi, że nie ma astronomicznego potwierdzenia jej istnienia, stąd odnosi się ją do szeregu punktów hipotetycznych. Na podstawie analiz ( dane o Prozerpinie uzyskał, jak sam podaje, w 1982 r. z Indii ) wskazuje, że Prozerpina jest planetą ( asteroidą?) sprzyjającą transmutacji zarówno na planie fizycznym jak i organicznym, a także psychicznym i duchowym ( ..... ) niosąc transformacje i fatalizm. Interpretując swój horoskop Astrolog podnosi: Prozerpina w retrogradacji podarowała mi zdolnośc do przewidywania przyszłości, umiejętnośc wychwycenia tego, co najważniejsze, najistotniejsze w każdej sytuacji, a także szczęście do znajdowania się w towarzystwie osób niezwykłych, wyprzedzających swoje czasy. W IV domu nie ma planet ( od 9.35 Bliźniąt do 22,41 Bliźniąt ). Jego dominantem jest Prozerpina w retrogradacji, która dała mi głębokie zainteresowanie naukami tajemnymi i okultystycznymi. Odbarzyła mnie uczuciem ciągłego iezadowolenia z instniejącej sytuacji w świecie i dążęniem do jej przekształcenia. Prozerpina skazała mnie takze na rozstanie z ojczyzną, na wielokrotne utraty domu, rodziny, majątku, lecz w ostatecznym rezultacie pozwoliła powrócić w rodzinne strony, zmienione nie do poznania, dała rodzinę opartą na głębokiej duchowej wspólnocie .

 

 źródło: hr. Siergiej Wroński - Astrologia klasyczna - tom I, III, VII

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-09, 21:46:23
@Sammy: Faktycznie złapałaś mnie na błędzie językowym , a w zasadzie na błędnym skrócie myślowym. Pisząc,że druga nazwa Prozerpiny to Eris,nie miałam na myśli greckich bogiń, tylko dwie nazwy tej samej planety karłowatej używanej w astrologii. Jako,że sprawa jest świeża, bo planeta dopiero co odkryta, astrologowie zastanawiają się nad nazwą - nie wszystkim spodobała się nazwa Eris. Pisząc o tym , oparłam się na opiniach mądrzejszych od siebie, czyli astrologach: Jarosław Gronert, Bogdan Krusiński, którzy obiektowi o nazwie 136199 Eris znanemu również jako 2003 UB313 nadali/zaproponowali nazwę Prozerpina. Czy Eris i Prozerpina to ta sama planeta - nie wiem. Oparłam się na materiałach źródłowych zamieszczonych w internecie: http://astrowiki.eu/index.php?title=Prozerpina http://pl.wikipedia.org/wiki/136199_Eris http://astrologia.kaluski.net/planety.php?id=841 @StaryBosman: Nie mam, niestety, "Astrologii Klasycznej" hr. Wrońskiego. Nie wiedziałam, że prowadził badania nad Prozerpiną. Ale nie wiemy też, czy to nie był właśnie obiekt 136199 Eris! Co do różnić w okrążaniu Słońca mógł się mylić, zważywszy na lata, kiedy to badał. Zresztą nie będę się wypowiadać w tym temacie, bo nie wiem. Analiza materiału zawartego w internecie każe sądzić, że astrologowie mówiąc Prozerpina, myślą o obiekcie 136199 Eris (2003 UB313).
Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
starybosman 2012-07-09, 22:02:18

Rebecco! Nie chodziło o to, kto ma rację, a kto nie. Mając pod ręką takie informacje uznałem, że warto się nimi podzielić. S.Wroński w przedmiocie Prozerpiny podaje tylko, że wiadomośc o niej otrzymał z Indii. Zapewnie miał na uwadze inne ciało niż Eris, bowiem wskazują na to daty posadowienia w znakach zodiaku, tak Eris jak i Prozerpiny, którą omawia w Astrologii klasycznej. Też się zastanawiam nad tym problemem, ale nie umiem odpowiedzieć na pytanie. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że nie idzie o Eris.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-07-09, 22:14:51

I bardzo dobrze, StaryBosmanie, że to napisałeś! Ja też nie w kwestii racji się wypowiedziałam, tylko prawdziwości informacji. Odpowiadałam Wam obojgu oddzielnie, ale moją odpowiedź należy czytać jako całość. Czyli wypowiedź w sprawie Prozerpina - Eris.

 

Pozdr, Usmieszek

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.