Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Domy, aspekty, figury planetarne

Problem z rozpoznaniem aspektow
13-sta 2015-05-10, 14:45:47

Witam.

Nie wiem czy pisze w dobrym dziale, jesli nie to przepraszam.

Mam problem z orbą i aspektami, chodzi o to ze nie rozumoem tego w jaki sposob sie je liczy, czyli skad wiedziec kiedy jaka planeta ma sekstyl? Szukalam juz na ten temat odpowiedzi, ale po prostu tego nie rozumiem, trzeba wyliczyc stopnie ale w jaki sposob? Co i jak? Bylam na kilku stronach, ale niestety nadal tego nie rozumiem. Bardzo szybko sie ucze, wrecz niewiarygodne szybko, ale teraz utknelam w martwym punkcie.

Bardzo prosze o łopatologiczne wyjasnienie mi jak policzyc te nieszczesne aspekty... 

Tematów: 1
Odpowiedzi: 1
Dołączył/a: 2015-05-10
Odpowiedzi
starybosman 2015-05-10, 16:36:42

Na dobry początek:

1)  znaki Barana. Lwa oraz Strzelca należą do żywiołu ognia.  Znaki Byka, Panny i Koziorożca to żywioł ziemi. Bliźnięta, Waga i Wodnik tworzą żywioł powietrza, natomiast Rak, Skorpion i Ryby  są uznawane za żywioł wody.  Jeśli planety znajdują się w tych żywiołach, mówimy o trygonie, gdyż są oddalone od siebie o aspekt rzędu 120 stopni ( cztery znaki ). Np.   Słońce w znaku Lwa, Księżyc w znaku Strzelca ; Jowisz w znaku  Barana, Merkury w znaku Lwa. 

 

2) znaki Barana, Raka, Wagi oraz Koziorożca  zalicza się do jakości kardynalnej. Byk, Lew, Skorpion i Wodnik tworzą jakość stałą. Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby tworzą jakość zmienną.  Planety posadowione w tych samych jakościach będą tworzyły  kwadraturę, czyli aspekt rzędu 90 stopni( trzy znaki ). Np.  Wenus w Wadze i Mars w Baranie ( jakość kardynalna), Słońce w Lwie, Księżyc w Skorpionie ( jakość stała),  Merkury w Pannie,  Jowisz w Strzelcu ( jakość zmienna).

 

Z tego podziału widać zależność taką, że  trygon tworzą planety położone w tych samych  żywiołach ( wymienionych w pkt 1), ale różnych jakościach ( patrz pkt 2). Przykłady trygonów: Księżyc w Raku ( żywioł wody , jakość kardynalna) oraz Pluton w Skorpionie ( żywioł wody, jakość  stała), Wenus w Byku ( stały i ziemski) z Saturnem w Koziorożcu ( ziemia i kardynalna ), Merkury w Bliźniętach ( powietrze i zmienna ) oraz Uran w Wodniku ( powietrze, stała).  

 

Z kolei aspekt kwadratury powstaje wówczas, gdy planety łączy ta sama jakość ( pkt 2), ale niezgodny żywioł ( pkt 1). Np. Saturn ( kardynalna jakość ,ale żywioł ziemi) z Wenus w  Wadze (  jakość kardynalna, ale żywioł powietrza), Uran w Wodniku ( stały i ziemski) z Plutonem w Skorpionie ( stała i wodny), Neptun w Rybach ( zmienna i wodny ) oraz Merkury w Bliźniętach ( zmienna, powietrzny).

 

Sekstyl  to taki aspekt, który tworzą pokrewne sobie znaki męskie ( Baran, Bliźnięta, Lew, Waga, Strzelec, Wodnik ) lub żeńskie ( Byk, Rak, Panna, Skorpion, Koziorożec, Ryby) tzn. należące do tej samej płci, jeśli wchodzą w skład uzupełniających się żywiołów.  Owe komplementarne żywioły to ogień i powietrze oraz  ziemia i woda.  Np. Mars w Baranie z Uranem w Wodniku, a więc ta sama płeć ( męska) i uzupełniające się żywioły ( ogień oraz powietrze). Sekstyl to aspekt w odległości 60 stopni ( dwa znaki )./

 

Opozycja oznacza odległość między znakami wynoszące 180 stopni ( sześć  znaków ), która łączy to, co jest w naturalnym przeciwieństwie. Np. Marsa w Baranie z Wenus w Wadze, Merkurego w Bliźniętach z Jowiszem w Strzelcu; Rak i Koziorożec ( czyli Księżyc i Saturn), Panna i Ryby ( Merkury i Neptun) .

 

Kwinkunks to aspekt, w którym znaki dzieli odległość 150 stopni ( inaczej 5 znaków), pozostające z sobą w niezgodnych żywiołach , ale i niezgodnych jakościach. Przykładem może być znak Barana i znak Panny, względnie Skorpiona. To wszystko, co dotyczy znaków odnosi się, co do zasady do planet posadowionych w takich znakach.

 

Jak widzisz aspekty są utworzone w wyniku podziału zodiakalnego koła ( 360 stopni) przez 2 ( sekstyl), przez 3 ( kwadratura ) , przez 4 ( trygon),  przez 5 ( kwinkunks ) oraz przez 6 ( opozycja).

 

Odnośnie orb, na początek powinno wystarczyć stwierdzenie, że jest to zakres oddziaływania aspektu. Jeśli różnica nie przekracza 1-2 stopni, można mówić o aspekcie ścisłym. Gdy wynosi od 7-9 stopni, uznać to należy za aspekt luźny.

 

Aspekty dzielą się na harmonijne ( trygon, sekstyl), nieharmonijne ( opozycja, kwadratura). Koniunkcja ( czyli złączenie planet w jednym znaku) może oddziaływać pozytywnie albo negatywnie, co zależy od tego jaka jest natura planet tworząca koniunkcję. Z Kwinkunksem sprawa jest sporna - generalnie uznawany za nieharmonijny.

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
13-sta 2015-05-10, 17:08:20

Bardzo Panu dziekuje! :D Jak moge sie odzwieczyc? Nie ma tu widze systemow reputacji czy podziekowan. :(

Tematów: 1
Odpowiedzi: 1
Dołączył/a: 2015-05-10
starybosman 2015-05-10, 17:15:47

Fakt, że post został uznany za przydatny jest najlepszym podziękowaniem.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.