Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Domy, aspekty, figury planetarne

Pytania o moc planet :)
Sylfka1992 2016-01-19, 15:47:07

Wielokrotnie pewnie spotkaliście się z takim położeniem planety, które było jednocześnie "silne", jak i "słabe".

 

Silne, bo:

- planeta znalazła się w znaku, którym włada (np. Saturn w Koziorożcu)

- planeta znalazła się w domu, którym włada (np. Merkury w III domu)

- planeta znalazła się w punkcie swojego wywyższenia (np. Wenus w 27st. Ryb)

- planeta znalazła się w domu kątowym (I,IV,VII,X)

- planeta znalzała się w koniunkcji do ASC, DSC, MC, IC, w Stellum, Wielkim Trygonie, koniunkcji do ważnych planet osobistych etc. 

 

Słabe, bo (jednocześnie):

- planeta znalazła się w domu swojego upadku (np. Saturn w I domu)

- planeta znalazła się w znaku upadku lub wygnania (np. Markury w Strzelcu)

- planeta znalazła się w punkcie swojego upadku (np. Jowisz w 15st. Koziorożca)

- planeta znalazła się w domu upadającym (III, VI, IX, XII)

- planeta znalazła się w położeniu bez aspektowym lub jest negatywnie aspektowana przez planety osobiste (kwadratury, opozycje), tudzież w koniunkcji do malefików

 

Jak interpretować energię takiej planety? Z jednej strony dominującą, z drugiej jakoś uszkodzoną? W odpowiedziach chciałabym poznać przykłady z mojego horoskopu: Retrgogradujący Mars w upadku w Raku na MC i wierzchołku X domu, Merkury na wygnaniu w Strzelcu we władztwie domu III...?

Tematów: 3
Odpowiedzi: 9
Dołączył/a: 2015-12-11
Odpowiedzi
starybosman 2016-01-20, 16:12:11

Klasyczna astrologia nakazuje spojrzeć na "siłę planet" przez pryzmat godności " dużych" ( domicyl, egzaltacja, troistość) i "mniejszych " ( dekanat, termy ), zwanych podstawowymi . Na moc planety ma wpływ godność akcydentalną ( przypadkową )- położenie w domach kątowych lub na osiach,  aspekty z planetą dobroczynną, cazimi, położenie w  domu swojej radości, recepcja, ruch prosty, ustalenie, czy jest to planeta męska, czy żeńska i zależnie od jej płci należy oceniać czy jest wschodnia, czy też zachodnia. Znaczenie ma także rodzaj horoskopu ( dzienny/nocny),a to dlatego, że trzeba spojrzeć na tzw. hayz ( położenie we własnym świetle). To, czy planeta męska leży w męskiej ćwiartce, zaś żeńska w żeńskiej także modyfikuje siłę planety. Każda planeta położona w odległości 5 stopni od szczytu następnego domu, zaliczana jest do tego następnego domu ( chyba że między nimi znajduje się granica znaku zodiaku). Podkreślić wypada, że są to istotne elementy składowe, które powinny być analizowane. Gdyby jeszcze dodać dwady, wtedy można dostrzec jeszcze to, co zostało zakryte, a ma znaczenie w odkodowaniu horoskopu urodzeniowego.

 

Rozważmy sytuację, w której Merkury znajduje się w 10 domu w znaku Koziorożca. Nikt nie kwestionuje jego sytuacji jako peregryna, ale nie oznacza to, że jest słaby. Jest w domu kątowym,a zatem jego siła rośnie, nie jest ani wygnany, ani upadły, stąd status peregrinusa nie osłabia. Jest planetą poranną, zatem ma ukierunkowanie na mentalność konkretną, praktyczną. Jako planeta żeńska w żeńskim  znaku łatwiej się dostosuje do żywiołu ziemskiego, a przez to jeszcze wzrośnie jego upartość koziorożcowa. Będąc w domicylu Saturna i egzaltacji Marsa ma swoich mocnych popleczników, nawet jeśli nie tworzy z tymi malefikami żadnego aspektu. Oceniając  moc Merkurego trzeba zdecydować, czy ma w horoskopie pełnić rolę satrapy, atrapy, czy fajtłapy, np. w sprawach publicznych,czy jako wskaźnika kariery ( dom 10 ).

 

Mars i Saturn w ścisłej koniunkcji,  położone w 4 domu, w znaku Raka, na dodatek w retrogradacji, są w upadku i na wygnaniu. Wedle reguł ocenić je należy jako słabe. Jednak Mars jest władcą troistości, stąd jego moc rośnie. To nie wszystko, gdyż oba ancymony w znaku Raka rozwijają wszystkie swoje negatywne cechy,a te, w konkretnych okolicznościach mogą być nader pożądane i mają dodatkową siłę poprzez położenie w domu narożnym. To jak się będą przejawiały w horoskopie będzie zależało także od temperamentu urodzonego i tego jaki znak jest na szczycie 1 domu. Ale z drugiej strony takie położenie malefików świadczy o pracy wymagającej wysiłku, ambicji, przywiązania do domu, do przeszłości, w tym starych przedmiotów. Zależnie od przyjętego  punktu widzenia będziemy oceniali moc ( i znaczenie) obu tych planet w horoskopie, pamiętając o tym, że tam, gdzie Mars znajdzie się miejsce na gniew, a bywa, że i wściekłość, natomiast położenie Saturna może być pomocne w odszukaniu źródła strachu.

 

Jeszcze inny przykład do oceny siły planet. Słońce w znaku Wodnika jest na wygnaniu, stąd będzie  głośno wyrażało swój pogląd, że tylko tam panuje mądrość, gdzie rozsądek nie klęczy przed głupotą decydentów, autorytetów itp. Położone w 11 domu będzie szukało przyjaznego odzewu, oferując wolność i demokrację w poszukiwaniu kogoś, z kim miło się spędzi czas.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.