Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Domy, aspekty, figury planetarne

Co to jest paralela?
Jasmin 2010-10-29, 17:35:59

Na prośbę Anety, wyrażoną w innym wątku tymi oto słowy:

"Co to jest paralela ? czytam definicje i niestety nie bardzo to sobie umiem wyobrazić, 0 stopni deklinacji od równika, czyli co? równik to ASC?"

Jest to rodzaj aspektu zwany też równoległością. Symbolem tego aspektu są 2 równoległe czyli paralelnie pochylone w prawo kreseczki.

Przepisuję za Tracy Marks (książka pt. „Sztuka interpretacji horoskopu”):

„Paralele są często pomijane, gdyż reprezentują wymiar przestrzeni niedostrzegalny w dwuwymiarowej formie kosmogramu. Wiążą się z odległością kątową, w jakiej planeta znajduje się na północ lub południe od równika; można ją odczytać z tabel deklinacji podawanych w większości efemeryd. Ponieważ przy paralelach stosuje się jednostopniową orbitę, o planecie 18 stopnia pn. i planecie 19 stopnia pn. powiemy, że występują w paraleli. Podobnie w paraleli znajdują się planety 7stopnia pd. i 6 stopnia pd., natomiast 6 stopnia pd. i 7 stopnia pn. - w kontraparaleli.

Podobnie jak w przypadku koniunkcji, paralele wskazują na stapianie się energii, lecz w odróżnieniu od koniunkcji często pozostają w formie utajonej, dopóki jedna lub obie planety nie będą aspektowane w tranzytach lub progresjach. Kontraparalele funkcjonują tak jak słabe opozycje i również one są aktywizowane przez tranzyty lub progresje.

Paralele powinniśmy uważać za istotne, jeśli:

a. występują między dwiema planetami w koniunkcji (którą wówczas wzmacniają);

b. występują między dwiema planetami połączonymi innym dużym aspektem, w którym to przypadku wzmacniają ten aspekt oraz sugerują istnienie potencjału do harmonijnego połączenia danych dwóch energii planetarnych;

c. występują między dwiema planetami, które nie są połączone dużym aspektem, ale maja silna pozycję w kosmogramie (np. jedna może być planeta wschodzącą, a druga zajmować pozycję ogniskową w półkrzyżu).

Paralele same w sobie zwykle nie są wyróżniającymi się cechami kosmogramu urodzeniowego”.

Zygmunt Koehler podobnie pisał o paraleli zwanej też równoległością.

Równoległość , rozpatrywana oddzielnie, działa harmonijnie lub nieharmonijnie w zależności od planet, które są tym aspektem powiązane. Mars, Saturn, Uran ,Neptun, Pluton tworzą paralele nieharmonijne. Zakres działania paraleli jest długotrwały ale moc najmniejsza spośród wszystkich aspektów. Jeżeli paralela występuje jednocześnie z dużym aspektem , to cała jej siła idzie na wzmocnienie tego aspektu.

Mnie też tak uczono ale mój program jej nie wylicza. Ja sama nie badałam tego tematu tak dokładnie jak Ty. Może inni coś więcej wiedzą?

pozdrawiamUsmieszek

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Odpowiedzi
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.