Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Horoskopy znanych osób

Zwycięzca spod Lepanto - Juan de Austria
maszowa 2010-10-19, 20:27:40

Stary Bosman: - Problematyka Bitwy pod Lepanto  została wywołana zwykłą ciekawością, a ponadto nigdzie nie mogłem znaleźć centurii Nostradamusa., mimo iż źródła wskazywały, że przepowiedział ją. Trafiłem wyłącznie na wzmiankę. Stąd mając godziny rozpoczęcia i zakończenia bitwy chciałem zobaczyć,. czy planety ustawiły się w rzadkich aspektach, lub stworzyły interesujące figury.  Juan de Austria, dowódca floty w wieku 24 lat, gdy na pokładach roiło się od  zaprawionych w bojach i uznanych kapitanów, jawił się osobowością. I dlatego w jego radixie szukałem potwierdzenia  danych, które podawały biografie. 

 

 

- Nie znamy godziny urodzenia, więc w radix ustawiona jest na 12:00, chociaż bardzo mnie korciło by wstawić 9:15 - wtedy Mars byłby w pobliżu ascendentu, co by bardzo pasowało do człowieka, który chciał być wszędzie tam, gdzie trwała jakaś akcja czy walka. Domy horoskopowe nie będą więc brane pod uwagę.

 

- Niewątpliwie był synem cesarza Karola V ( 24.02.1500-21.09.1558), stąd źródła wywodzą, że chłopiec urodził się w Regensburgu właśnie w dniu 24 lutego. Faktycznie, a potwierdza to układ planet, Barbara Blomberg, mieszczka, późniejsza zona Hieronima Kegla, brukselskiego sędziego, powiła Jeronima w dniu 1 marca 1547.

 

- W dniu urodzenia Jeronima planety ułożyły się w piękną figurę - niemal wszystkie ułożyły czaszę parasola lub spadochronu a po przeciwnej stronie jeden samotny Uran w 17st21' Panny trzyma ten parasol "w garści" - w opozycji do Słońca. Uran w takiej pozycji jest wyjątkowo silny, musi przecież sam jeden przeciwstawić się energii wszystkich pozostałych planet. Będzie więc bezwzględny, w takiej roli kojarzy mi się wręcz z "czystką".

Dodatkowo Urana wspierają Mars w 19st43' Byka i Saturn (luźno) w 4st15' Koziorożca, tworząc wspólnie Wielki Trygon w znakach ziemskich. Ta konfiguracja sprawia, że pojawiają się okazje do otrzymywania konkretnego materialnego wsparcia i uzyskania wysokiej pozycji społecznej.

Zważywszy powyższe, postanowiliśmy wspólnie ze Starym Bosmanem skupić się na tym fragmencie  cyklu Urana, jaki zdążył się odbyć.

(Nasze wypowiedzi odróżnione są kolorem.)

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
maszowa 2010-10-19, 20:30:04

- POD PARASOLEM URANA -

- Na przełomie 1549/1550 trafił na dwór Adriena de Bois, za wstawiennictwem bezdzietnego majordomusa cesarza, Luisa Quijedy. To jemu chłopiec zawdzięcza umowę o opieką, zawartą w czerwcu 1550r. z Francisco Massim, muzykiem dworu cesarskiego i jego żoną Anną de Medina. W Luganos koło Madrytu uczył się hiszpańskiego.

- Tranzytujący Uran (3st Wagi) ustawia się w opozycji do natalnej Wenus (3st48'Barana) i kwadraturze do natalnego Saturna (4st15' Koziorożca) - to czas wielkiej niestabilności emocjonalnej, zrywania przyjaźni, to także sytuacje i okoliczności, w których nic się nie układa tak jak trzeba.Równocześnie natalny Uran (17st21' Panny) jest atakowany półtorakwadraturą przez tranzytującego Saturna (2st Wodnika), więc ich energie się nawzajem nakręcają. Trygon tranzytujących Merkurego (18st41' Koziorożca) z jednej i Jowisza (16st37' Byka) z drugiej strony, to już chyba przy tym mały pikuś (Pan Pikuś).Wygląda na to, że wymuszane są zmiany nie do końca takie, jakie były spodziewane przez Juana

 

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
maszowa 2010-10-19, 20:31:30

- Po śmierci opiekunów (1555) zajął się nim Quijada z małżonką donią Magdaleną Ullua. Jej zawdzięcza znajomość romansów rycerskich i biegłe posługiwanie się francuskim oraz łaciną. Majordomus szybko stwierdził, że chłopiec ma wyjątkową smykałkę do wojaczki, ale rozkaz cesarza był jednoznaczny: kariera kościelna.

Karol V abdykował (1556) i osiadł w klasztorze w Yuste, gdzie dokończył żywota. Przed śmiercią chciał jednak ujrzeć syna, stąd 11 letni Jeronim wraz z opiekunami stawił się przed cesarskich obliczem.

 

- Tranzytujący Uran (26st50' Wagi) w tym czasie ustawił się w opozycji do natalnego Neptuna (27st36' Barana). To czas, kiedy człowiek sam właściwie nie wie, czego chce, okres chaosu, bardzo niekorzystny dla psychiki, zwłaszcza tak młodego człowieka. Jakby tego było mało, tranzytujący Pluton właśnie "postanowił" podręczyć natalny Księżyc (0st21' Ryb), zaglądając do najciemniejszych zakamarków Jeronimowej duszy. 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
maszowa 2010-10-19, 20:34:03

- Na przełomie listopada/grudnia 1558, cesarski syn, król Filip II, przyznał Jeronimowi pewne apanaże finansowe, zawiadamiając też, że na łożu śmierci cesarz uznał go za syna, więc są braćmi, jednak ojciec nie zmienił zdania co do kierunku nauki i przyszłej kariery. Na uroczystościach oficjalnych Jeronima tytułowano co prawda "wasza ekscelencjo", ale zawsze stał za królewską parą, jednak przed grandami, by nie było wątpliwości, iż nie ma praw infanta, ani członka królewskiej rodziny.

Ponieważ imię było pospolite, Filip II nadał mu imię Juan, po swoim zmarłym bracie, oraz nazwisko de Austria, nawiązujące do miejsca urodzenia jak też stanu. Przyznać trzeba, że Jeronim szybko zjednał sobie sympatię królowej Elżbiety de Valois (była tylko rok starsza) oraz infanta - don Carlosa. Także Aleksandra Farnesse, syna Małgorzaty Parmeńskiej, nieślubnej córki cesarza Karola V, późniejszej namiestniczki w Niderlandach. Chyba i król patrzył łaskawym okiem, bo don Juan niósł do chrztu obie córki królewskie. Młodzieńcy pobierali nauki na uniwersytecie, ale w 1562 don Carlos uległ wypadkowi, a trepanacja czaszki miała wpływ na to, że zwano go później Carlosem Szalonym. Na dodatek Farnese wyjechał do Niderlandów (1565), do matki.

 

 

- Już w styczniu 1558 roku tranzytujący Uran (10st22' Skorpiona) ustawił się trygonem do natalnego Słońca (10st03' Ryb) Juana, dając sprzyjające okazje, korzystne znajomości i kontakty. Do tego koniunkcja tranzytującego Merkurego (4st31' Koziorożca) z natalnym Saturnem (4st15' Koziorożca) sprzyjała większej koncentracji i trzeźwej ocenie faktów a trygon tranzytującego Jowisza (19st57' Koziorożca) z natalnym Marsem (19st43' Byka) dodawał odwagi i sprzyjał awansom społecznym.Na załączonym obrazku mamy już początek 1559r, czas kiedy Jeronim stał się Juanem de Austria - Uran (15st27' Skorpiona) w opozycji z bieżącym Saturnem (16st11' Byka) tworzą ścisły półkrzyż z natalnym Merkurym (15st20' Wodnika) na wierzchołku, więc możliwe były napięcia, nerwy i kłótnie z bliskimi.Równocześnie Jowisz (24st Wodnika) rozpoczyna nowy cykl, co zwykle daje okazję do zmian w życiu - tutaj z pewnością dziwnych i mało przewidywalnych, zważywszy na znak, w jakim jest Jowisz. Nie bez znaczenia z pewnością jest fakt, że bieżący Jowisz "przelatując" natalnego Plutona (22st36' Wodnika) spowodował wzmocnienie sił i determinacjiNo i oczywiście Pluton "spod ciemnej gwiazdy" tym razem zabrał się za natalne Słońce (10st Ryb), po jego przejściu już nic nie zostaje takie samo jak przedtem - człowiek zmienia wygląd, sposób bycia, często nabiera większej pewności siebie.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
maszowa 2010-10-19, 20:36:39

- Don Juanowi nie w głowie były klasztorne cele i modlitwy.

Kiedy podjęto organizację załóg na odsiecz Malty (19 maj - 9 wrzesień 1565) de Austria po prostu uciekł z dworu, by dołączyć do hiszpańskiej floty. Marzenia o sławie skończyły się z chwilą pojmania zbiega. Być może Order Złotego Runa przyznany w 1566 miał podkreślać rycerskie dążenia do osiągnięcia wysokich celów, ale faktem jest, iż jego nazwisko figuruje w rejestrze jako 245 rycerz zakonu. Łańcuch orderowy można ujrzeć na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

- Bieżący Uran (11st Strzelca) w opozycji z Neptunem (9st Bliźniąt) tworzą półkrzyż w znakach zmiennych z natalnym Słońcem w Rybach. Atmosfera sprzyjająca nagłym fascynacjom, wchodzeniu w sprawy zagrażające opinii, w działalność rebeliancką.Puste ramię półkrzyża leży w Pannie - a przecież także w Pannie znajduje się natalny Uran, tranzytowany opozycją przez bieżącego Plutona (1st42' Ryb)Chłopak aż rwał się do działania, z pewnością nie w głowie mu były klasztorne modły.

 

- W połowie 1567 w chorej głowie don Carlosa zrodził się plan ucieczki do Niderlandów i przerwania surowych rządów księcia Alby i jego Krwawego Trybunału, jak też pozbawienia życia ojca, Filipa II. Zamiary te zneutralizowano przez poddanie infanta ścisłej straży. Nie poprzestał jednak , bo zwrócił się o pomoc do de Austrii. Ten jednak o wszystkim powiadomił Filipa II. Don Carlos został uwięziony.

Rok 1568 stał się szczególnym w biografii Jeronima. Na przełomie lutego i marca doczekał się nominacji na stopień kapitana generalnego morza, pilnie ucząc się rzemiosła morskiego pod okiem markiza de Santa Cruz. Nieufający nikomu Filip II przydzielił don Juanowi opiekuna w osobie don Luisa de Ruguesens y Zuniga ( późniejszego namiestnika Niderlandów). Ten doniósł królowi, że Jeronim ma wszelkie papiery na dowódcę, a lojalność pozostaje poza wszelkimi podejrzeniami.

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
maszowa 2010-10-19, 20:38:51

- 24 lipca 1568, po długiej głodówce (źródła sugerują, że niekoniecznie dobrowolnej) don Carlos zmarł w więzieniu. Chcąc dać wyraz swojemu stanowisku, de Austria ostentacyjnie paradował w żałobnych szatach i dopiero zdecydowana interwencja króla zmieniła ten stan rzeczy. Jakby tego było mało - 3 października zmarła nagle królowa Elżbieta de Valois. Musiał don Juan mocno zajść za skórę na dworze, bo nie dopuszczono go do uroczystości pogrzebowych.

- W tranzytach na dzień śmierci królowej Elżbiety de Valois bieżący Uran (22st10' Strzelca) tworzy sekstyl z natalnym Plutonem, a bieżący Pluton (18st46' Ryb) opozycję z natalnym Uranem. To wróży okres, w którym w drastyczny sposób mogą zmienić się warunki życia, może zajść konieczność odrzucenia starych związków, celów i dążeń. To czas buntu, który jest niezrozumiały dla otoczenia i przez to wzbudza opór.

Para Saturn Merkury (3st Wagi) tranzytuje opozycją natalną Wenus (3st48' Barana) i kwadraturą natalnego Saturna (4st15' Koziorożca) - sytuacja przedstawia się niewesoło, nie będzie ani wygodnie, ani łatwo.

- Dokładnie nie wiadomo, czy pobyt w klasztorze był skutkiem decyzji Filipa II, czy też buntowniczy don Juan sam postanowił usunąć się w cień, ale nie można wykluczyć inspiracji Luisa Quijady, by młodzieniec przeczekał trudny czas gdzieś na uboczu. Z zestawienia dat wolno przyjąć, iż poza dworem nie przebywał długo, gdyż i tu dotarły wieści o buncie Morysków, potomków Maurów, którzy co prawda przeszli na katolicyzm, ale używali języka arabskiego i obnosili się w obcych strojach. Na mocy dekretu z 1562 było to zakazane. De Austria zgłosił akces w stłumieniu powstańców, jako zwykły żołnierz. Jest ślad, iż w tej sprawie wysłał listo do króla Filipa II. Markiz de Mondeyo, pod komendą którego początkowo służył, docenił zmysł taktyczny podwładnego i odwagę Jeronima, jak też jego charyzmę wśród wojska. W kwietniu 1569 don Juan otrzymał nominację na dowódcę królewskich wojsk, z zadaniem zdławienia buntu. Komendę objął w grudniu 1569, mając do pomocy sędziwego Quijadę.

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
maszowa 2010-10-19, 20:40:21

- Filip II miał we krwi każdym zawsze rządzić, więc nie dziwi, iż w kwestii taktyki zdania były rozbieżne. Pod koniec stycznia 1570 padła powstańcza twierdza Galea. Niechętni podnoszą, że de Austria kazał wszystko zaorać i posypać solą, na złość królowi. W czasie późniejszych walk zginął Quijada, a sam Jeronim został trafiony w hełm i tylko dlatego uratował życie. Zdarzenie to można usytuować w marcu 1570 r.Szpiedzy o wszystkim donieśli władcy, jak i o tym ,że don Juan ma szczególny mir wśród wojska, j jest tytułowany " Wasza Wysokość". Coś było na rzeczy, bo owdowiały Filip nie miał już syna, a wiedział, iż papież Pius V realizuje swoją politykę wobec Francji, Anglii i Szkocji, stąd de Austria może być wykonawcą planów papieskich.. Dodać trzeba, że jest to czas kształtowania się Świętej Ligi przeciw Turkom i właśnie wstawiennictwu papieża de Austria zawdzięcza dowodzenie flotą pod Lepanto. Osobiste kontakty Jeronima z emisariuszami papieża, jak i osobiste wizyty u Piusa V nie były żadną tajemnicą, szczególnie w okresie lipca i sierpnia 1571r.

 

- Spojrzałam, jak wygląda tranzyt na czas walk w marcu 1570r i aż się zaśmiałam - bieżący rewolucjonista Uran (3st49' Koziorożca) tranzytuje koniunkcją natalnego Saturna (4st15' Koziorożca) - jak to świetnie symbolizuje gwałtowne i nieoczekiwane uderzenie w twardy hełm Juana de Austria.

Do tego bieżący Uran w kwadraturze do natalnej Wenus (3st48' Barana) - to nie były przyjemne wydarzenia.

Natalny Uran tranzytowany jest opozycją przez Wenus (18st56' Ryb) i kwadraturą przez Neptuna (18st43' Bliźniąt), to wygląda na usilne - nie zawsze "czyste", nie zawsze jasne - zabiegi w celu uzyskania poparcia w najbliższym otoczeniu.

 

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
maszowa 2010-10-19, 20:44:58

- Tranzytujący Uran, po marcowym przywaleniu w hełm Juana, przez kilka miesięcy "krążył po okolicy", by wrócić do koniunkcji z natalnym Saturnem na czas bitwy pod Lepanto (opisywanej w dziale ciekawe wydarzenia historyczne).

Kwadratura bieżącego Urana z natalną Wenus (3st48' Barana) i póltorakwadratura z natalnym Marsem (19st43' Byka). Bieżący Mars (20st58' Lwa) drażni kwadraturą Marsa natalnego (219st43' Byka) i opozycją natalnego Plutona (22st36' Wodnika) - to znak, że było gorąco. Widać też, że Juan nie był biernym obserwatorem, nie dowodził "palcem po mapie" - stał w samym ogniu walki.

 

- Służba służbą, ale życie miało swoje prawa.

Owocem romansu de Austrii z Anna de Mendoza była córka, także Anna.

Wiosną 1573 de Austria poprosił Joannę Parmeńską o opiekę nad owocem kolejnego romansu, a Juana przyszła na świat 11 września 1573.

Turcja dość szybko odbudowała flotę i zmierzała na początek do odzyskania terytoriów w Afryce Północnej, na początek atakując twierdzę Tunis ( 10.10.1573 - 3.09.1574). Filip II posłał tam de Austrię z rozkazem, że twierdzę oraz port La Goletta ma zburzyć. Don Juan postąpił po swojemu.

I tu trzeba się wrócić do czasów sprzed Lepanto. Pius V miał swoje plany co do Marii królowej Szkocji ( którą popierał) oraz Elżbiety I, królowej Anglii ( tę chciał obalić). W zamiarach Piusa było po wygranej bitwie nadać de Austrii tytuł króla Albanii i Morei, a potem doprowadzić do małżeństwa z Marią Stuart. Dlatego mocno naciskał na Filipa II, by ten dowódcą pod Lepanta mianował właśnie don Juana. Zamierzenia spełzły na niczym, bo swoje trzy grosze wtrąciła Wenecja. Po śmierci Piusa V ( 1.05.1572) nastał Grzegorz XIII ( 13.05.1572 - 10.04.1575) chcąc kontynuować zamierzenia poprzednika. Chyba obietnica korony Tunisu i Algieru spowodowała, że de Austria nie tylko La Goleety nie zburzył, ale zaczął odbudowywać twierdzę Tunis. Na dodatek z markizem de Santa Cruz planowali opanować Algier, a później ( na 1576) mieli plan inwazji na Anglię. Niewiele z tego wyszło, bo w Genui wybuchł bunt przeciwko Adrea Dorii i trzeba było posłać tam de Austrię, by opanował sytuację. Tak więc donosy Granvelii ((prymas z nadania Filipa II), namiestnika w Niderlandach, iż de Austria szykuje się do koronacji w Tunisie nie były wyssane z palca. Inna sprawa, że Granvella chciał tę koronę dla siebie.

Działania Granvelli ( prymas z nadania Filipa II) w Niderlandach były tak złe, że Filip Ii musiał go odwołać a na jego miejsce postawił Luisa de Requensens, swego zaufanego. Ten rządził krótko, bo 5 marca 1576 niespodziewanie zmarł. Don Juan de Austria został wezwany do Madrytu, mianowany namiestnikiem w Niderlandach z przykazaniem, że ma prowadzić negocjacje pokojowe, bo pieniędzy na wojsko nie było. Don Juan znów miał swoje plany, papież też.

De Austria przybył do swojej prowincji po tzw. hiszpańskiej furii ( 3 listopada 1576 w Anwerpii hiszpańskie wojska wymordowały z zimną krwią 8 tys. mieszkańców). Grając na zwłokę Jeronim doprowadził do podpisania 9 stycznia 1577 Unii Brukselskiej, a 3 dni później podpisał Edykt Wieczysty. Oczywiście, pilnowali go gorliwie szpiedzy Filipa II, jego minister Antonio Perez oraz Juan de Escobedo. Ten ostatni został sekretarzem de Austrii, a potem przeszedł na jego stronę, za co zapłacił zasztyletowaniem w poniedziałek wielkanocny 1578 r w Madrycie, dokąd posłał go de Austria po pieniądze dla wojska.

Dokonując ustępstw i składając obietnice sytuacja w Niderlandach została opanowana na tyle, że w maju don Juan uroczyście wkroczył do Brukseli. Tutaj nastąpiło jego spotkanie z matką, Barbarą Blomberg, już wdową. Od niej dowiedział się, że ma dwóch braci, a jeden służy w jego armii.

W czerwcu dotarła informacja, ze jest przygotowywany zamach na życie de Austrii, a wszystko wskazywało, ze palce w tym maczał Antonio Perez.

Historia przypisuje don Juanowi romans z Małgorzatą de Valois ( żoną Henryka IV). Prawdą jest, iż w przedmiocie wierności małżeńskiej Małgorzata miał liczne potknięcia, niewątpliwie spotkali się 12 lipca 1577,w Spa, ale Małgorzata miała swoje plany wykorzystania de Austrii.

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
maszowa 2010-10-19, 20:46:59

- Niderlandzcy protestanci pod wodza Wilhelma Orańskiego postępowali identycznie jak de Austria. Wbrew poleceniom Filipa II, pod pozorem polowania, don Juan podstępnie opanował cytadelę w Namur, co skutkowało wypowiedzeniem wojny przez protestantów. Po to posłał do Madrytu de Escobedo, by przywiózł pieniądze dla wojska. Jak to się skończyło, wspomniano wcześniej.

 

Walki trwały dość długo, ze zmiennym szczęściem, ale 31 stycznia 1578 doszło do zwycięskiej bitwy pod Gembloux i wszystko szło w kierunku opanowania buntu, ale pieniędzy nie było. 2 sierpnia 1578 klęska pod Rijmenam zwiastowała początek końca, a de Austria zdał sobie sprawę, że zaufanie Filipa Ii utracił ostatecznie. Papieżowi przegrany też nie był do niczego potrzebny.

 

- Dwie bitwy, dwa różne wyniki walk, wolne planety nie zdążyły się tak bardzo przesunąć - jednak w bitwie przegranej (z 2 sierpnia 1578r) Słońce w 19st Lwa utworzyło dwie idealne półtorakwadratury z Saturnem i Wenus Juana de Austria. Zważywszy, że natalne Wenus i Saturn stoją w ścisłej kwadraturze, bieżące Słońce utworzyło z nimi figurę o złowieszczo brzmiącej nazwie Palec diabła.

Tranzytujący Uran (4st Wodnika) w sekstylu z natalną Wenus i półsekstylu z natalnym Saturnem. Natalny Uran "stawiany na baczność do raportu" trygonem przez tranzytującego Saturna (18st Koziorożca).

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
maszowa 2010-10-19, 20:49:48

- 1 października 1578 w Bouges koło Namur don Juan de Austria zmarł. Oficjalnie na skutek tyfusu, zwanego gorączką obozową. Faktycznie został otruty Jego ostatnie słowa brzmiały jak wyznanie: przez całe moje życie nie miałem stopy ziemi, by nazwać ją matką. Nagi wyszedłem z łona matki i nagi wrócę.

- Cykl Urana został przedwcześnie przerwany.

I gdy spojrzałam na załączony tranzyt, pomyślałam, że być może - przypadkiem - położenie osi i domów jest zgodne z rzeczywistością. Uran znalazł się przecież wewnątrz VIII domu.

Czy położenie Planet wskazuje na rodzaj i przyczynę śmierci, nie umiem, nie podejmę się stwierdzić. Ale temat jest przecież otwarty.

- Filip II nie znalazł w dokumentach swoich szpiegów dowodów nielojalności de Austrii, bo mimo wszystko zmierzał do tego samego, co król, wprowadzenia wszędzie wiary katolickiej jako jedynie słusznej. Być może to spowodowało, że został pochowany w krypcie niedokończonego jeszcze Escorialu.

 

Escorial, pomyślany jako grobowiec Filipa II ( zmarł po 53 dniach straszliwych męczarni ) stanowi wspaniały pomnik astrologii. Został wybudowany celem upamiętnienia zwycięskiej bitwy pod Saint-Quintin. 10 sierpnia 1557 wojska hiszpańskie pokonały armię francuską tracąc 200 żołnierzy wobec 14.000 poległych Francuzów. Filip II był największym opiekunem astrologów i dlatego domagał się, by Escorial był położony dokładnie w stosunku do zachodu słońca na 10 sierpnia, w dzień św. Wawrzyńca. Dla Filipa Ii pracował znany okultysta John Dee. Inna sprawa, ze brał pieniądze tez od Elżbiety I Angielskiej. Nie ma żadnych wątpliwości, iż przed każdą większą batalią Filip II zasięgał rady astrologów.

 

 

Źródła:

1.N. Davies Europa,

2.Z. Zakrzewski Historya nowożytna,

3.H.Kamen Imperium hiszpańskie,

4.www.wikipedia

5.www.historia.org,

6.www.zgapa.pl,

7.www.pontyfikaty papieży,

8.www.order złotego runa,

(Radixy w tym wątku rysowane są przy pomocy programu Urania)

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2010-10-19, 21:36:39

Gratuluję DUETU!

Bardzo odkrywczo i dużo wiedzy do wchłonięcia. Chętnie pochylę się nad Waszą pracą.Usmieszek

 

pozdrawiam

Jasmin

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
acrux_79 2010-10-20, 01:49:11

Tak, to jest bardzo inspirujące i sympatyczne, jak ludzie wspólpracują. Usmieszek

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Jasmin 2010-10-21, 08:02:22

Mnie ciekawi, czy w horoskopie natalnym Juana de Austria było wskazanie na preferencje do kariery kościelnej czy też wojskowej. Czy też horoskop nie odpowiada na takie pytania?

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
maszowa 2010-10-23, 14:01:41

Zastanawiałam się, czy horoskop pokazuje kierunek kariery Juana de Austria... ale skoro domy nie są w stu procentach pewne, a tylko pasują .. nie wiem, czy w ogóle tak się można do tego przymierzać, ale spojrzałam tylko na kilka elementów.

Załóżmy, że domy są prawidłowo - wtedy w X domu jest Słońce w Rybach, co by mogło wskazywać na religię, ale władca Ryb jest w Baranie, a to mi wygląda na krzewienie i forsowanie przekonań siłą. Niby do historii religii by to pasowało, zważywszy na wojny "w imię boga", stosy, krucjaty, męczenników i tym podobne przejawy fanatyzmu...

Jowisz w Wodniku, na dodatek w koniunkcji z Plutonem - to nie wygląda na pokornego sługę bożego. Oczko .. No, chyba że de Austria miał przeznaczone zostać papieżem.

Myślę, że ten horoskop wskazuje na osobę, która po prostu musi rządzić i stanowczo przeprowadzać swoją wolę, a w jakim zawodzie, to już kwestia okoliczności i sprzyjających okazji.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
starybosman 2010-10-23, 20:24:58

Niewątpliwie brak godziny urodzenia don Juana de Austria jest sporym utrudnieniem w przedmiocie ustalenia preferencji zawodowych. Jednakże analizując biografię można skłaniać się do stanowiska, że  planety w jakiś sposób sugerują, iż młodzieniec do sutanny powołania nie miał. Księżyc tworząc sekstyl z Neptunem przemawia za zawodem związanym z marynarką.Nie można zapomnieć, że uciekł z Madrytu, by zaciągnąć się na okręty zmierzające do Cypru.  Poza tym wiele czasu spędził w walce na Morzu Śródziemnym z tureckimi galerami, o Lepanto nie wspominając.Z kolei Mars w kwadraturze do Jowisza skłania do poglądu, iż w przedmiocie " religia" don Juan działał pod wpływem namowy, gdzie wykorzystano jego pęd do sukcesu i to, iż był synem cesarza. Nie rozwijając tematu wolno tylko wspomnieć, iż Pius V ( pominę jego przeszłość ) powołał tzw. Święte Przymierze celem restauracji katolicyzmu w Szkocji.  Stąd też aspekt Marsa i Jowisza oraz 6 dom w znaku Strzelca, gdzie włada Jowisz, pozwala na stanowisko, że sprawy religii przewijały się w życiorysie don Juana. Oczywiście, przyobiecywano mu małżeństwo z Marią Stuart, ale wszystko wskazuje, iż miał być ( a może i był ) tylko i wyłącznie marionetką papieską.Zresztą ultrakatolicka Stuart też miała przebogaty życiorys, niekoniecznie taki jaki opiewano w sztuce. To, że ojciec ( Karol V) zdecydował o karierze kościelnej nie powinno dziwić. W tych czasach, nieślubny syn władcy tylko tam miał jakąś szansę. Reasumując, wzajemn e oddziaływanie planet oraz domy, w których się znajdują skłaniają do poglądu, że don Juan miał " pisane" osiągnięcia, awanse i popularność  jako żołnierz.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2010-10-24, 08:58:41

Patrząc na silne obsadzenie IX domu z Jowiszem nasuwa się myśl o tym, że Juan był religijny w sensie, że miał taką potrzebę wewnętrzną. Ale Jowisz nie ma aspektu z Saturnem a za to ma kwadraturę z Marsem, co przy religijności raczej nie powinno mieć miejsca (powinien to być aspekt beneficzny Mars-Jowisz). Czyli już wstępny wniosek kieruje raczej ku przygodom i podróżom i wskazuje, że Juan był przeciwny religijności.

Ale silny dom Jowisza zwykle prowadzi do jakichś skłonności pozostawania w wierze lub związków z religią, niekoniecznie z jej praktykowaniem. Z uwagi na koniunkcję Jowisza z Księżycem w tym domu oraz na to , że Księżyc jest władcą horoskopu taki wniosek jest prawidłowy. Związek z organizacją kościelną potwierdza sekstyl Księżyc- Saturn.

Saturn na DSC to wskazanie na alienację od innych, oddzielanie  od nich. Saturn w półtorakwadraturze do Marsa w Byku (pozostawanie w stadzie) oznacza, że separacja była przymusowa a sekstyl Saturna z Księżycem i koniunkcja tego ostatniego z Plutonem w IX domu mówi, że stało się to z woli rodziny. Rodzina z uwagi na ASC w Raku miała istotny wpływ na życie Juana. Czyli możliwe oblicza wiary to pobyt w klasztorze.

Jednakże taka pozycja silnego bo w swoim znaku Saturna w domu Wenus i przy kwadraturze Wenus-Saturn zawsze sugeruje i to należy rozpatrzyć, że jakieś formy dewocji są możliwe w charakterze człowieka. Możliwy jest celibat , niekoniecznie związany z powołaniem kapłańskim lub zakonnym. Gdyby Wenus była w IX domu to upierałabym się co do skłonności tego rodzaju. Ponadto o celibacie religijnym dobrowolnym mówiłyby maleficzne jednoczesne aspekty Jowisza z Wenus i Saturnem.

Przy dobrowolnym celibacie religijnym Światła powinny być w niekorzystnych aspektach z Wenus. Ich posadowienie w horoskopie w X i IX domu w Rybach i Wodniku wskazuje na tendencję do ucieczek zawodowych, w tym przed karierą kościelną, narzucaną przez rodzinę w kierunku przestrzeni odległych (Ryby na MC jako powołanie na morzu). Uran w IV domu to ucieczka z domu od korzeni a w opozycji ze Słońcem w Rybach mamy wskazany kierunek ucieczki. Powody wskazuje koniunkcja Słońce-Księżyc w Wodniku. Uran w Pannie odnosi nas do domu Panny czyli szóstego, który to dom kojarzony jest w astrologii z zawodem sugerowanym przez okoliczności , warunki społeczne, przez otoczenie (np. „bo koledzy idą na księdza”). Wierzchołek VI domu wypada  w Skorpionie i w obrębie domu jest przejęty znak Strzelca, czyli niegłupie byłoby wnioskowanie, że wobec przejęcia znaku kojarzonego z karierą zakonną energia ta (tak świetnie zapowiadająca się przez obsadzenie IX domu) nie zostanie do końca wykorzystana w praktyce.

Skracając już (chociaż trochę mnie to wciągnęło):

Uważam, że na prawidłowość godziny wskazuje pozycja Saturna na DSC ale jeszcze w VI domu, co zgadzałoby się z faktem, iż kariera kościelno-zakonna była narzucona Juanowi przez otoczenie środowiskowo- społeczno —rodzinne.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2010-10-25, 19:36:27

Myślę, że pouczające byłoby ustalenie, jakie sygnifikacje wskazują na pochodzenie z tzw. "nieprawego łoża".

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
maszowa 2010-10-25, 21:43:45

Od razu mi się nasunęło pytanie: które to łoże bywa prawe i który urząd o tym decyduje? Astrologia przecież "działa" na całym świecie, a nie wszędzie obowiązują te same normy.

Nie sądzę, żeby jakikolwiek radix wskazywał na urodzenie zgodne z obowiązującym prawem, tak samo jak nie wskazuje płci, orientacji seksualnej i pewnie jeszcze paru innych rzeczy.

W pojęciu "prawe łoże" chodzi wyłącznie o prawo do dziedziczenia majątku. Ale czy trzeba być uznanym dziedzicem, żeby dziedziczyć? - z pewnością nie, bo życie robi różne psikusy.

Za dawnych czasów niekoniecznie trzeba było być nieuznanym przez prawo dzieckiem, żeby rodzice od razu ubierali delikwenta w habit albo inny kaftan. Jak w domu była bieda, to zbędnych chłopaków też na zakonników szykowano - przynajmniej nie chodzili stale głodni.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2010-10-27, 08:30:31

Ja nie jestem przeciwnikiem tych "z nieprawego"Usmieszek.

Pomyślałam, że w przypadku Juana de Austria właściciwie całe życie i kariera zostały zdominowane przez owo pochodzenie. Nie mógł być infantem i jak pisze Starybosman nawet musiał stać w takim miejscu za królem, aby nie było wątpliwości, kim jest i jakie są jego szanse do tronu.

 

Uważam, że pozycja Urana w IV domu (rodzina,korzenie), dekanat Koziorożca dwada Ryb wskazuje na bezpaństwowca, osobę wykorzenioną, uznaną za persona non grata. Uran w IV domu daje również odmienne od normy pochodzenie, dziecko poczęte in vitro, itp.

 

Człowiek z tak posadowionym Uranem zmienia domy i nie czuje przynależności do korzeni, uważa się za kogoś obcego w rodzinie albo rodzina nie daje mu poczucia bezpieczeństwa. Uważa siebie samego za osobę nie przynależną do rodziny.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2010-10-27, 08:46:03

Opozycja Słońce-Uran wskazuje również na postrzeganie samego siebie jako kogoś, kto jest nie do końca kompatybilny. Znak Panny w IV domu to reguły postępowania, dom oparty na etykiecie dworskiej. Jak tam Uran w dekanacie Koziorożca "przytrafi" się rodzicom pod wpływem romantycznych chwil (dwada Ryb) to potem jest problem z karierą dla potomka.

 

Ta opozycja to pochodzenie z innego łoża niż królewskie (Słońce najwyżej w horoskopie bo na MC) a także wskazanie na problemy z karierą w roli dziecka króla. Czasem Słońce w X domu wskazuje na kłopoty z osiagnięciem pozycji społecznej, jeżeli są aspekty do Słońca niekorzystne. Nów Księżyca na MC w Rybach to trudności z karierą bo Nów a także jej rozpłynięcie się , bo tam znak Ryb wypada.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
maszowa 2010-10-27, 11:01:55

Przejrzyście przedstawione Usmieszek Dziękuję. 

Od razu mi się rozumienie tematu poprawiło.

Długie lata nauki przede mną, jeszcze nie raz astrologia będzie mnie dziwić i zachwycać. Ale dopóki się dziwię, dopóty chce mi się wciąż coś odkrywać. I o to chodzi.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.