Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Horoskopy znanych osób

Mata Hari - w szponach demonów kłamstwa
starybosman 2011-02-02, 21:06:33

Luki i nieścisłości w historii jej życia zostały wypełnione mitami oraz legendami, stanowiąc część wyobraźni o kobiecie z panteonu najsłynniejszych. Wschodziła jak słońce, świeciła jak słońce, zgasła w jego wschodzących promieniach, ale nawet po 90 latach od zbrodni popełnionej w majestacie prawa, świeci nadal. Zapewne to Saturn w Rybach. Wysoka (175 cm), o ciemnych włosach, matowej cerze, długich dłoniach, mocnej budowy ciała, z którego potrafiła wydobyć kruchość i delikatność (Wenus w Raku), miała tę nieuchwytną osobowość i tajemniczą zmysłowość, zniewalającą najbogatszych w Europie początków XX w (MC w Lwie). Jej wielbicieli nie sposób wymienić : francuski szef policji, ambasador tego kraju w Hiszpanii, minister spraw zagranicznych, dyplomaci, przemysłowcy, hrabiowie, baronowie, a nawet sam następca tronu kaiserowskich Niemiec. Zaplątana w wiry I wojny światowej nawet nie dostrzegła, że jest maleńkim pionkiem w grze. Na tyle jednak ważnym, że musiała zginąć, by ratować głowy osłów, dla których ludzkie życie nie miało żadnej wartości. Właśnie ją złożono na propagandowym ołtarzu wojny jako ofiarnego kozła za decyzje sztabowców sprawdzających swoje gry wojenne na polu walki. 8 d. w Bliźniętach sygnalizował śmierć w obcym kraju, a 12 d. w Wadze zapowiadał śmierć gwałtowną, bo Saturn w Rybach podpowiadał, że na pozycji, którą zdobyła, będzie bardzo trudno się utrzymać. Przeszkodę będą stanowiły nie tylko nieprzewidziane sytuacje, ale winę za ten stan rzeczy będzie ponosiła sama.

 

Margaretha Geertruide Zelle , była córką holenderskiego przedsiębiorcy Adama Zelle"a. W 1882 r. rodzina przeniosła się do Leiden. Tu 9 lat później umiera jej matka Antje , z domu van den Meullen. Ojciec wkrótce bankrutuje. Margę umieszczono w szkole zakonnej w Amsterdamie. Ponoć wywołała skandal obyczajowy romansując z dyrektorem. W wiktoriańskiej Europie było to nie do pomyślenia. Z taką opinią nie miała szans na edukację. Lilith w Koziorożcu pocieszała, że zmysłowość tłumiona w młodości wypłynie w późniejszym wieku. Z drugiej strony, to przecież Wenus w Raku w trygonie do Saturna podsycała skłonności do starszych panów. Pluton w Byku też dawał znaki o namiętności do płci przeciwnej. Pozostała więc bez środków do życia, ale Chiron w Byku to przecież błyskotliwy umysł, z dużą siłą przebicia, więc w Greta w Hadze zajęła się studiowaniem.... ogłoszeń matrymonialnych, jakby czuła przez skórę, że Neptun w Byku w 7 d. w kwadraturze do Słońca niósł ślub z bogatym starszym panem. Miał to być związek pełen fascynacji i namiętności. Na dodatek władczyni 7 d. mówiła wprost o mężu z dalekich stron, obcej krwi.

 

Rudolf Mc Leod miał szkockie nazwisko i jako oficer marynarki stacjonował w Holenderskich Indiach Wschodnich ( dziś - Indonezja). Był starszy o 22 lata, ale odpowiedział na anons, i chyba dlatego spotkali się w muzeum. Oficer stracił głowę w mgnieniu oka, po sześciu dniach się zaręczyli, 4 miesiące później był ślub. Małżonek nie skąpił na stroje, biżuterię i bale, spełniając zachcianki małżonki. Ale wkrótce pojawił się syn, Norman John i widmo bankructwa, więc w maju 1897 wyjechali do kolonii. Tu wyszło szydło z worka, które przewidział Mars, współwładca ASC w Skorpionie. - kłótnie i wymuszone rozstanie. Co prawda tenże Mars w 9 d. w Lwie gwarantował daleki wyjazd, a Pluton w 7 d. niósł zysk z tego związku, to kwadratura z Merkurym głosiła nieudane małżeństwo. Pluton w aspekcie kwadratury z Marsem przewidywał szybki rozpad małżeństwa, a to ze względu na ukrywane skłonności partnera. Uran w Lwie w koniunkcji z Marsem kolejny raz podkreślał, by Greta unikała nieprzemyślanych decyzji. Ale jak się ma Słońce w Lwie, i przychodzi na świat w trzecim dekanacie Lwa, to motorem napędowym zawsze będzie powodzenia. Na dodatek Mars w Lwie głośno podpowiadał i buntował, że wielki okręt potrzebuje wielkiej wody.

 

Milczek Rudolf na Sumatrze pokazał się w całej krasie jako urodzony wojskowy prezentując chamstwo i gburowatość, ze skłonnością do śniadych wyspiarek, a przy tym pił. Dżungla, upał, samotność i etykieta przeszkadzały Margarecie w żądzy uznania i aktów uwielbienia, wszak Słońce w Lwie nie miało pola do popisu. Z drugiej strony nadrabiała to Greta żądając od żon innych oficerów, by wstawały, gdy wchodziła. Uran w koniunkcji ze Słońcem w ognistym Lwie skłaniał do oryginalności, więc nie dziw, że Marga chodziła w tubylczym sarongu, dla pań z towarzystwa - nago. Ale jak się ma szczyt 5 d. w Rybach, to i ma się fantazje. Prawdą jest, że Mc Leod miał swoje wyspiarki, a Gerta - młodych oficerów. Związku nie uratowało stare lekarstwo - dziecko, bo właśnie w Indonezji urodziła się Jeanie Louise. 25 czerwca 1899 r. Norman dostaje mdłości a dziewczynka zaczyna się dusić. Wszystko wskazuje, że dzieciom zaaplikowano miejscową truciznę. Jeanie przeżyła cudem. Widocznie 5 d. w Rybach z jego władcą Neptunem w 6 d. nie mieli energii na uratowanie dwojga. Małżonkowie wracają do Holandii w 1901 r. Kłótnie i sprzeczki są na porządku dziennym. Skarżyła się potem Gerta, że dochodziło nawet do rękoczynów. Najpierw separacja, potem rozwód i w końcu szantaż doprowadza do utraty praw rodzicielskich. Rudolf zabiera córkę i w sierpniu 1902 r. opuszcza dom. Marga zobaczy dziecko tylko raz, przez kilka minut. Mosty zostają spalone. Ale na horyzoncie jest Paryż.

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
starybosman 2011-02-02, 21:08:08

Narodziny Maty Hari

 

Przy ul. Scrib"a mieści się Grand Hotel. Właśnie tutaj, w 1904 r. zatrzymuje się dorożka, z której wysiada elegancka dama bez najmniejszego bagażu, i bez grosza przy duszy. Nikt nie rozpoznaje w niej modelki. Dama wpisuje się do księgi gości jako Lady Mc Leod. Już w windzie gaskoński przedsiębiorca głupieje do reszty. Po 3 tygodniach prosi o rękę. Greta ją wyciągnęła, ale po pieniądze. Zapewne za sprawą Plutona w Byku, który zawsze dąży do wartości materialnych i władzy jaką daje wynalazek Fenicjan.. 9 d. w Raku z władcą Księżycem w 4 d. w Rybach potwierdzał, że praca domowa to zawsze godziwe wynagrodzenie. Właściciel elitarnej szkoły jeździeckiej był zachwycony zdolnościami nowej uczennicy, zamierzał nawet ją lansować, ale pod warunkiem, że uchyli poły płaszcza. Prosił długo i chyba swojej namolności zawdzięcza, iż ujrzał damę w stroju i.... zemdlał.

 

Prawda, miała wysokie wymagania, nie każdy był w stanie je spełnić, tylko bogaci i prominentni, ale przecież ta kobieta pragnęła wejść na szczyty, zdobyć poklask i zostać uznaną. Jak się ma MC w Lwie, to relacje z wysoko postawionymi i ich protekcja uchodzą za oczywistą oczywistość. Życzliwość królów mówiła, iż pozycja utrzymanki nie pozwoli rozwinąć skrzydeł, ale tancerka - to i owszem. Merkury w Lwie podpowiedział zatem, że jego podopieczna musi wiedzieć czego chce. A winna chcieć uznania na forum publicznym. Uran w Lwie gwarantował przecież światowy styl życia, zaś Neptun w Byku wyraźnie preferuje sukcesy w sztuce, skłonność do obracania się w sferach bohemy, z mocnym przywiązaniem do świata pieniądza. Saturn w Rybach doprecyzowywał wszystko mówiąc, że zabłyśnie w tańcu.

 

Plac Jery w Paryżu mieści Muzeum Sztuki Orientalnej im. Emile"a Guimeta. Przemysłowiec ów zebrał najwspanialszą kolekcję sztuki azjatyckiej i uległ, co zupełnie zrozumiałe, pani Mc Leod. Właśnie jemu przypisuje się pomysł występu w świętym tańcu strzelistych aktów nagości. Greta miała połączyć egzotykę, intelekt i seks z kulturą tysiącleci. Potrafiła jednak nie przekroczyć ulotnej granicy między dawkowanym erotyzmem a ostentacyjną pornografią, nawet jeśli cały ubiór stanowiła wyłącznie biżuteria. Tu stała się znana, uwielbiana i podziwiana. Dziennikarzom przedstawiła swój image, puszczając wodze fantazji i budując własną legendę. Ale jak się ma Księżyc w Rybach, przychodzi to dość łatwo. Zapowiadała więc prasa, że nad paryskim niebem wzeszło słońce, pojawiło się oko dnia. Po malajsku - Mata Hari.

 

Gabriel Astme, najlepszy impresario zapewnił Grecie występy w Folliet - Berge, Olimpii, w samej La Scali, a miała też angaż do opery w Monte Carlo. I to wszystko w wieku 34 lat, a więc prawie emeryckim dla tancerki. W marcu 1912 miała wyjechać do Sanki Petersburga z baletem Diagilewa, ale pomysł nie wypalił. Pojechał więc do Berlina na występy w Metropolu. Jeśli ktoś będzie w Paryżu, to w luksusowym apartamencie przy ul. Balzaka 3 może przenocować w apartamencie Maty Hari.

 

Pajęcza sieć

 

Ostatni okres w życiu Maty Hari był nie tylko złożony, skomplikowany, ale i dramatyczny. Była to niewątpliwie jej zasługa, ale swoje dołożył też Księżyc z Saturnem w 4 d. w znaku Ryb. Na dodatek szczyt 9 d. w znaku Raka ( a więc znów Księżyc) precyzował, że Gerta zostanie wciągnięta w wir tajnej pracy związanej - jak to ładnie określił hrabia S.Wroński - z kobiecym rodzajem rzemiosła. Impulsem, który rozpalił emocje planet była polityka, w całej swej bezwzględności. Na to Marga nie miała żadnego wpływu. Wenus w 9 d. ( Księżyc po raz kolejny) także wtrąciła swoje trzy grosze. Wszak miłość chadza własnymi ścieżkami, dalekimi od logiki, czy zdrowego rozsądku.

W chwili wybuchu I wojny światowej Mata Hari przebywała na występach w Berlinie, ale tutaj doznała pierwszego upokorzenia - skonfiskowano jej biżuterię, futra, kostiumy, a na dodatek zablokowano konto. Można tylko snuć rozważania na ile w tym wszystkim maczał palce niemiecki wywiad. W sierpniu 1914 wróciła do Holandii, ale jej ostatni występ w Hadze okazał się totalną klapą. Pieniądze nigdy się jej nie trzymały, a źródełka zaczęły nagle wysychać. Postawiła znów na Paryż, stąd w połowie grudnia 1915 udała się w podróż. Ze względu na linię frontu musiała udać się najpierw do Anglii, przesiąść na statek do Hiszpanii, by z Madrytu dojechać do celu. Nowemu sponsorowi wyjaśniła, że w Paryżu ma bibeloty. Incydent z poplamionym paszportem w porcie Folkstone był następnym kamyczkiem, który poruszał lawinę. Urzędnik imigracyjny, a faktycznie agent kontrwywiadu, poczuł się urażony w swej dumie brytyjskiej wobec zachowania holenderskiej turystki. Na dodatek Mata Harii naopowiadała bzdur o pobycie w londyńskim hotelu Savoy, mimo że w Anglii wcześniej nigdy nie była. Pleciuga Merkury w Lwie święcił triumfy. Identycznie trajkotała wielbicielom o tym, że urodziła się w Jaffapatan - świętym mieście indyjskim. Koniec końców trafiła w krąg zainteresowania tajnych służb. W drodze powrotnej, w lutym 1916 omal nie została aresztowana przez policję portową w Falksmouth, ale jakoś potrafiła oczarować zimnego dżemojada.

 

Lipiec 1916. Na Polach Elizejskich, na rogu ul. Bassano, stał Elysse Palace ( dziś znany jako gmach Vuittona). Należał kiedyś do markizy Paiży, największej kurtyzany II Cesarstwa. W tym luksusowym hotelu Gerta spotkała swoje przeznaczenie. Vladimir ( zwany Vadim ) Mosloff ( źródła podają też Masloff), był rosyjskim arystokratą, kapitanem lotnictwa, służącym we francuskim pułku, z żołdem...300 franków. To nic, że dzieliła ich różnica 20 lat. Mata Hari straciła głowę. Zakochała się jak gimnazjalistka. Nie nacieszyła się Vadimem długo. 3 sierpnia został poważnie ranny na skutek ataku gazowego na Paryż, skąd trafił na rehabilitację do Vittel, uzdrowiska u podnóża Wogezów. Pech chciał, że w tej strefie było tajne lotnisko, więc wstęp wymagał specjalnych przepustek, a wydania ich żandarmeria konsekwentnie odmawiała. Stąd wiodła już tylko wąska ścieżka - prosto w szpony demonów kłamstwa.

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-02-02, 21:09:48

Przepustkę mógł wydać tylko jeden człowiek. Kapitan Ladoux, szef biura kontrwywiadu. As wywiadu podejrzewał , że Marga jest na usługach niemieckich służb i posługuje się kryptonimem AF44. Stąd też posyłał swoich dwóch agentów, którzy towarzyszyli Macie Hari , nawet nie maskując działań. zleconych przez szefa Marga udała się na skargę z tego właśnie powodu, a faktycznie miała swój plan. Sprawę postawiła jasno: za milion franków uwiedzie następcę niemieckiego trony, złośliwie zwanego Klaunprinz. Tu pewne wyjaśnienie. Bajońska suma była Macie Hari niezbędna. Zamierzała poślubić Wadima. To nic, że rodzina arystokraty była zdecydowanie przeciwna, to nic, że oblubieniec do ołtarza się nie szykował, na dodatek jego przełożeni dawali znaczące sygnały, iż utrzymuje kontakty z niewłaściwą osobą. Kapitan Ladoux musiał jednak mieć wyniki, stąd ofertę przyjął, przepustki wystawił, ale jako dobry szef, nie wierzył nikomu.

 

Stanęło na tym, że Mata Hari uda się do Hiszpanii. Z tą chwilą została uruchomiona cała lawina. Angielski wywiad poszukiwał niemieckiego szpiega, Klary Bendix ( Clara Benedix, jak podają inne materiały), dysponując zdjęciem, na którym Mata Hari była trochę podobna ( jak się ktoś uparł). To, czy Klara Bendix w ogóle istniała, to zupełnie inna sprawa. Została aresztowana. Kiedy zorientowała się, co jej grozi, wspomniała na przesłuchaniu, że owszem, jest szpiegiem, ale francuskim. Kapitan Ladoux tego nie potwierdzał, ale dziwnym zbiegiem okoliczności - zwolniono ją umożliwiając podróż do Hiszpanii. Pleciuga Merkury znów dał znać o sobie, bowiem urzędnik niemieckiej ambasady, którego zwabiła do łóżka, dowiedział się, że Mata Hari jest wysłana przez Francuzów, by usidlić Kronprinza. Niemiecki wywiad poszedł tym śladem.

 

Tak się złożyło, oczywiście przypadkowym przypadkiem, że zastrzelono francuskiego agenta. Pech chciał, że z listy, w posiadaniu której była Mata Hari. Plotka głosiła, że zginął z ręki kobiety. Z Madrytu została nadana niemiecka zaszyfrowana depesza, kodem, który dawno złamały francuskie służby, od szpiega H21. Wpadła w ręce kapitana Ladoux, na co bardzo liczyli Niemcy. Tak się złożyło, że 3 stycznia Mata Hari wróciła do Paryża, a 13 stycznia 1917 tekst odczytały służby francuskie. Treść wyraźnie wskazywała na Matę Hari. Pętla zaczęła się zacieśniać. Rankiem 13 lutego 1917r. Mata Hari została aresztowana i osadzona w więzieniu, gdzie przetrzymywano chore prostytutki.

 

 

Zwróćmy uwagę na planety. Słońce wędruje przez 4 d. w znaku Wodnika tworząc kwadraturę z natalnym Jowiszem w Skorpionie i urodzeniowym Plutonem w Byku. Po bokach ma Urana oraz Marsa. Tak więc aspekty te zdają się potwierdzać, że Mata Hari dokonała niewłaściwej oceny własnych sił i możliwości, a to niosło od dawna groźbę kataklizmu życiowego. Opozycja z Uranem w 10 d. w Lwie potwierdzała tylko i wyłącznie, że z tej pułapki już się nie wymknie. Tranzytującemu Słońcu towarzyszył wszak Uran oraz Mars, w koniunkcji. Księżyc wędrujący przez 12 d. natalny w Skorpionie zamykał dostęp do obrony, gdyż tutaj już podstępnie działali wrogowie. Będąc w opozycji do Neptuna ( 6 d. w Byku urodzeniowym) Księżyc gwarantował samotność, zaś kwintyl z natalnym Uranem wszystko, co zbudowane, ostatecznie rozbijał w puch. Na dodatek odejdą wszyscy przyjaciele. Faktem jest niezaprzeczalnym, że na żaden list wysyłany z aresztu nie odpowiedział żaden z przyjaciół. Nie stawili się przed sądem. Nadesłali tylko żenujące wyjaśnienia utrudniające złożenie zeznań."

 

Merkury wędrujący przez Koziorożca i 3 d. natalny wszystkie iluzje i marzenia po prostu wyrzucał za burtę. Wenus w koniunkcji z Westą, wędrując przez 3 d. w Wodniku wyraźnie oświadczały - spotkanie pozostawi trwały niesmak. I jeszcze ten Uran powoli przemierzający 4 d. urodzeniowy, gwarantujący totalną zmianę bytu Maty Hari. Będąc w opozycji do natalnego Urana w Lwie w sposób oczywisty argumentował - kiedy się osiągnęło 41 lat, trzeba zrobić rachunek sumienia, bo przyszłość będzie tylko w czarnym kolorze. Ale przecież jest i Pluton w tranzycie przez 8 d. w znaku Raka ( znów Księżyc) - od dawna szykował miejsce izolacji i osamotnienia.

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-02-02, 21:11:50

Tutaj kilka słów wyjaśnienia. Od lutego 1916 trwała krwawa bitwa pod Verdun, gdzie poległo łącznie ponad 700 tys. żołnierzy francuskich i niemieckich. Powstanie wielkanocne w Irlandii przeciwko Anglikom zachwiało poważnie strukturą imperium brytyjskiego. W lipcu tego samego roku śmierć zbierała żniwo nad Sommą, gdzie na odcinku 12 km frontu, przechodzącego z rąk do rąk, padło prawie milion Anglików, Francuzów i Niemców ( Polaków też, wszak pod zaborem pruskim). Francuska prasa, przez podstawione osoby, trafiła w ręce niemieckich potentatów, więc szerzyła się psychoza, iż francuską armię penetrowali szpiedzy. Naciski opinii publicznej były tak wielkie, że wywiad musiał kogoś usidlić, najlepiej z najwyższej półki. Mata Hari nadawała się idealnie. Zaplątana w wiry wojny na szachownicy dziejów, była tylko maleńkim pionkiem, ale na tyle ważnym, że musiała zginąć, by ratować stołki osłów generałów, dla których ludzkie życie ( patrz wyżej) nie miało żadnej wartości. I właśnie ta kobieta miała stać się kozłem ofiarnym tylko dlatego, by usprawiedliwić głupie decyzje sztabowców sprawdzających swoje strategie bitewne. Dodajmy do tego zamordowanie Rasputina w Rosji, gdzie Anglicy maczali swoje brudne łapy. Nie wolno pominąć abdykacji cara, jak też protestów w samych Niemczech. Wybiegając nieco w przyszłość, w maju 1917 zbuntowało się francuskie wojsko i trzeba było skierować z frontu dwie dywizje, by opanować sytuację. Sądy wojenne nie nadążały pisać wyroków śmierci. Intelektem błysnął marszałek Petain (tak, późniejszy niemiecki kolaborant ) - trzeba wskazać winnych klęsk. A Mata Hari była już w areszcie.

 

W takiej właśnie atmosferze zaczął się proces 24 lipca 1917r. Sąd wojenny zna tylko jeden wyrok. I takowy zapadł. Co prawda jeden z sędziów miał odmienne zdanie, ale wojsko znało sposoby, by wrócił do szeregu. Nie ma pewności kiedy Mata Hari nawiązała kontakt współpracę z wywiadem niemieckim. Erika Ostrovsky wywodzi, że przed wojną ukończyła 15 miesięczny kurs wywiadowczy i właśnie wtedy otrzymała kryptonim H21. Są jednak dane wskazujące, że we Frankfurcie n/Menem spotkała Elizabeth Schragmueller, której Francuzi nadali przydomek Pani Doktor, stąd kryptonim Maty Hari AF44, wskazujący na placówkę w Amsterdamie, którą Pani Doktor kierowała. Sama Mata Hari utrzymywała, a potwierdza to kapitan Ladoux, że w grudniu 1915 przyjęła ofertę Karla Kramera, oficjalnie konsula generalnego w Amsterdamie, faktycznie szefa wyjątkowo sprawnej siatki szpiegowskiej. Jak było, nie dowiemy się nigdy. Nie można wykluczyć, że owa depesza przechwycona przez Francuzów dot. szpiega H21 została spreparowana właśnie przez Panią Doktor. A kapitan Ladoux? No cóż, jak to powiedział W. Churchill - w czasie wojny prawda staje się tak cenna, że powinna być chroniona przez strażników kłamstw.

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-02-02, 21:13:17

15 października 1917 w więzieniu Saint - Denis szczęk zamka budzi w celi trzy kobiety. Jedna z nich, przedwcześnie postarzała, o ziemistej cerze i zapadłych policzkach, beznamiętnym głosem potwierdza, że jest Margarethą Geertuidą Zelle. Dowiaduje się, że prezydent Francji odrzucił prawo łaski. Egzekucja nastąpi o 6.00 rano. Pisze dwa ostatnie listy, jeden do córki, drugi (prawdopodobnie) do Wadima. Kiedy staje ponownie przed urzędnikami, przebrana w perłową suknie, kapelusz i długie rękawiczki, ci widzą zupełnie inną osobę. Wyprostowaną i dumną. Tak, Mata Hari była gwiazdą i chciała odejść jak gwiazda. Wydaje się, że zadziałał Mars bieżący przez natalny MC w Lwie w koniunkcji z urodzeniowym Uranem., nakazując działać błyskawicznie, podsycając pewność siebie i determinację w postawie. Słońce w swoim tranzycie przez Wagę w 12 d. Gerty domykało w zasadzie wszystko.

 

Przed plutonem egzekucyjnym stanęła wyprostowana, spokojna, z uśmiechem odrzucając propozycję nałożenia opaski na oczy. Z 12 kul trafiły trzy, nad lewą piersią. Jeszcze tylko strzał łaski dowódcy żołnierzy. Po ciało nie zgłosił się nikt, ale to zrozumiałe, wszak Księżyc wędrował przez 11 d. w Wadze. Niedługo wzejdzie słońce. Po malajsku - mata hari.

 

Dzielnicę Saint Germain budził stukot końskich kopyt ciągnących karawan z ciałem kobiety. Zatrzymał się przed wydziałem medycyny sądowej, gdzie nastąpiła rutynowa sekcja zwłok. Następnego dnia gazety triumfalnie obwieściły, że rozstrzelano niemieckiego superszpiega, który doprowadził do śmierci tysięcy francuskich istnień na froncie sprzymierzonych przeciwko kajzerowskim Niemcom.

 

Nie mnie oceniać kim była Mata Hari. Nieszczęśliwą kobietą? Wzgardzoną małżonką? Cyniczną pożeraczką serc? Lekkomyślną osobą wplątaną w grę wywiadów? A może po prostu - wyzwoloną kobietą, dążącą uparcie do celu - finansowej niezależności od mężczyzn?

 

Minęło ponad 90 lat od tragicznej egzekucji Maty Hari, a jednak pozostaje częścią wyobraźni. Na pewno jest w panteonie najsłynniejszych kobiet świata. W Holandii podejmowane są czynności procesowe w przedmiocie rehabilitacji Maty Hari.

 

 

 

Źródła

B.Wołoszański - Sensacje XX wieku,

B.Wołoszański - Wojna, miłość, zbrodnia,

E.Frączek - Mata Hari czyli legenda o superszpiegu,

J.Lamparska - Uwodzicielka i szpieg,

Wł. Kalicki - relacja z procesu Maty Hari,

N.Davies - Europa,

S.Wroński - Astrologia klasyczna,

K.Konaszewska- Rymarkiewicz - Astrologia,

Radixy wykreślono przy pomocy programu URANIA,

Godzina urodzenia ze strony Astrodatabank

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
maszowa 2011-02-02, 21:15:30

 

Nagle tknęło mnie, żeby w Symbolach Sabiańskich sprawdzić, co ma nam do "powiedzenia" Księżyc.

Na chwilę urodzenia Margarethy Geertruidy Zelle (Księżyc w stopniu Ryby 11) wyrocznia podaje symbol LUDZIE WĘDRUJĄCY WĄSKĄ ŚCIEŻKĄ W POSZUKIWANIU OŚWIECENIA, mówiący o ludziach, którzy "Wyruszyli w podróż odkrywczą, usiłując znaleźć odpowiedzi na pytania, które dotąd mogły im umykać" Czego poszukiwała ta konkretna osoba? - "Ta podróż prawdopodobnie ma charakter bardzo osobisty dla każdego uczestnika, nawet jeśli wielu z nich poszukuje tego samego". I dalej ostrzega: "Będziesz musiał odrzucić to, co na tej Ścieżce bezwartościowe, gdy utracisz złudzenia co do wartości i tego, za czym naprawdę warto podążać. (..) Nie daj się skusić, żeby pójść na skróty, bo mogą one nie zaprowadzić cię tam, gdzie zmierzasz" Wygląda jednak na to, że to ostatnie ostrzeżenie nie było dość skuteczne - ona dała się skusić.

13 lutego 1917 roku o 6 rano, kiedy nastąpiło aresztowanie Maty Hari, Księżyc znalazł się w stopniu Skorpion 2 - ROZBITA BUTELKA I ROZLANE PERFUMY, czyli ".. coś pękło i wszystko znienacka wypłynęło na zewnątrz" więc "może pojawiać się uczucie całkowitego oszołomienia emocjami"

 

{Tranzytujący Uran w ścisłych napiętych aspektach z natalnym Merkurym i Wenus, dokładnie w IC i w opozycji do Urana natalnego, wsparty kwintylem bieżącego Księżyca, z pewnością zadziałał jak lokalne trzęsienie ziemi. }

 

Jeszcze trafniej opisany jest moment rozpoczęcia się procesu - 24 lipca 1917 o godzinie 8:30 Księżyc był w stopniu Panna 28, co odpowiada symbolowi ŁYSY MĘŻCZYZNA W MUNDURZE PRZEJĄŁ WŁADZĘ. Istotnie, to był sąd wojenny, na dodatek z założenia miał się zakończyć szybko i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Nic dziwnego więc, że "ktoś może (..) zawzięcie próbować przeforsować swoje plany, przejmując kontrolę".

 

{Tranzytujący Uran ustawia się na wierzchołku półkrzyża, tworząc kwadraturę z natalną opozycją Jowisz/Pluton - Mata Hari już nie uwodzi widzów, jej talenty uwodzicielskie zostają zaburzone przez skrajne napięcie psychiczne. }

 

Wyrok ogłoszono następnego dnia późnym popołudniem, co mogło odpowiadać Księżycowi w stopniu Waga 15, któremu przypisany jest symbol TORY KOŁOWE. To schemat krążenia w kółko, czyli po prostu sytuacja bez wyjścia. Nie tylko dla skazanej, także dla tego z sędziów, który musiał się ugiąć i przyjąć "jedynie słuszną" wersję wyroku.

Czy Mata Hari, stojąc przed plutonem egzekucyjnym, nie pozwoliła sobie zasłonić oczu? - Księżyc w stopniu Waga 12 zdaje się o tym świadczyć. Odpowiada mu symbol GÓRNICY WYŁANIAJĄ SIĘ Z GŁĘBOKIEJ KOPALNI WĘGLA - Nie mogła pozostać w ciemnościach, kiedy dopiero co wyszła z piekła.

 

{ Do Urana tranzytującego przez IC dołącza Mars na MC, poruszając bieżącego Urana opozycją a natalnego, ścisłą koniunkcją - to się nie mogło dobrze skończyć.}

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-02-03, 07:55:12

Ale super materiał do analizy astrologicznej. I jaki obszerny. Mam  małego bzika na temat wiedzy, a gruba książka wzbudza we mnie większy entuzjazm niż cienkaUsmieszek.

 

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-02-07, 19:57:22

"Wschodziła jak słońce, świeciła jak słońce, zgasła w jego wschodzących promieniach, ale nawet po 90 latach od zbrodni popełnionej w majestacie prawa, świeci nadal. Zapewne to Saturn w Rybach. "

 

Saturn w Rybach ale gdzie? W IV domu czyli za życia już "postawiła sobie pomnik". Cały IV dom interesujący i wart zapamiętania. Potwierdziło się:

- nieszczęśliwe dzieciństwo

-strata matki; tu jako koniunkcja Saturn-Księżyc w Rybach = nieobecna matka + własne cierpienia z tytułu ograniczonego macierzyństwa

- wychowanie w szkole albo szkoła jako dom= internat a w Rybach daje szkołę klasztorną

 

Władca Ryb czyli Neptun na DSC - no to nie dziwi ta ilość skandali w związkach. Ale Wenus ma same korzystne aspekty... Jej pozycja w IX domu wiąże się z Jowiszem. Zastanawiam się, czy czasem nie Jowisz -wielkie szczęście był powodem tego, iż całe życie Maty Hari było ofiarą.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-02-07, 20:07:31

Pozycja Wenus w Raku wskazuje na miłość do dzieci. Musiała cierpieć z powodu rozłąki. Czy może nie? Jaka ta Wenus jest naprawdę?

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
maszowa 2011-02-07, 20:54:43

Symbol Sabiański opisujący Wenus w Raku jako "GRUPĘ LUDZI, KTÓRZY SIĘ PRZEJEDLI I SPRAWIŁO IM TO PRZYJEMNOŚĆ"  świadczy o przesadnym koncentrowaniu się na przyjemnościach (przedmiotach czy sukcesach) materialnych. Niewykluczone, że miało to być rodzajem "zadośćuczynienia" za nieszczęśliwe dzieciństwo.

Wenus w IX domu daje ten dar wpływania na innych, że czują się lepsi, wartościowsi, co większość ludzi usiłuje okazać poprzez obsypywanie prezentami czy zaszczytami. Będąc obiektem takich zabiegów, łatwo jest zasmakować w luksusie.

Trygon Wenus i Księżyca to zdolność do wielkiej miłości, a już w domu rodzinnym okazuje się, że nie ma kogo kochać, bo zbyt wcześnie zabrakło najbliższych - stąd wieczna niespełniona tęsknota za pięknym, wzniosłym, wręcz idealnym uczuciem.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-02-08, 16:19:49

 Trygon z Księżycem w znaku Raka, na dodatek dwadzie Strzelca ( a więc Jowisz), pozwalał na   tę interesującą elegancję połączoną z dobrymi relacjami z obcokrajowcami ( a było ich, było). Półsekstyl z Marsem gwarantował w kontaktach z cudzoziemcami sukcesy na polu, że tak powiem, komercyjnym, ale też i gościnne występy za granicą ( też wiele, niektóre nie doszły do skutku z powodów obiektywnych).

Co do uczucia, czy uczuć, to fazę początkową  zainaugurowały kontakty z dojrzałymi panami  ( one zresztą trwały cały czas ) , ale też miała pisane, rzadkie, bo rzadkie, ale jednak ciągoty do tego, by w późnym wieku zawrzeć małżeństwo z kimś o wiele młodszym. I Mata Hari usilnie dążyła do wypełnienia przesłania . Nawet Lilith (  w opozycji do Wenus )  w znaku poważnego Koziorożca, ale jednak w dwadzie Byka, przez krótki okres pozwoliła, by Wenus przebijała z ciemności. 

Wspomniała Maszowa o domu rodzinnym. Prawda, po śmierci matki, a potem bankructwie ojca, oddano ją pod opiekę ojca chrzestnego, ale też się  szybko jej pozbyto.  Po ślubie z Rudolfem,  pozostawała sama w mieszkaniu jego siostry. Panie darzyły siebie tym samym uczuciem – szczerze się nie cierpiały. Radość z wyjazdu do Indonezji  była czystą iluzją. Tak więc Wenus ukazywała się w różnych konfiguracjach wobec swojej podopiecznej.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
maszowa 2011-02-08, 21:00:10

Dopiero teraz przyjrzałam się baczniej i dostrzegłam Wielki Trygon w znakach wodnych. Wenus (14° Raka) - Księżyc (10° Ryb) - Ceres (7° Skorpiona). Można by rzec - kobiecy Wielki Trygon.

To oznaka wielkiej wrażliwości, empatii, współczucia i chęci niesienia pomocy, ale także problemy psychiczne spowodowane przez lęki i zahamowania emocjonalne. W związkach z innymi taka osoba szuka głównie oparcia i bezpieczeństwa, co nie przeszkadza jej w dążeniu do zaspokajania własnych pragnień i erotycznych fantazji.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-02-09, 22:58:21

14 stopień Raka wg L.Zawadzkiego daje nadmiar wszystkiego i upadek

10 stopień Ryb -wszelkie ułatwienia i powodzenia w przedsięwzięciach, intuicja i błędy uchodzą na sucho

7 stopień Skorpiona - można odnaleźć skarb, którego sięe poszukuje; tajemnice trzeba chronić i nie pokazywać jej innym

 

Wielki Trygon w tych punktach to wielka szansa ale nie została wykorzystana.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-02-14, 12:59:23

Starybosman napisał:

"Nie mnie oceniać kim była Mata Hari. Nieszczęśliwą kobietą? Wzgardzoną małżonką? Cyniczną pożeraczką serc? Lekkomyślną osobą wplątaną w grę wywiadów? A może po prostu - wyzwoloną kobietą, dążącą uparcie do celu - finansowej niezależności od mężczyzn?"

 

Ta uwaga o wyzwolonej kobiecie zwróciła mój wzrok na ASC radix, gdzie jest Ceres posadowiona w opozycji do Neptuna na DSC. Wychodzi z tego jakaś bogini albo osoba zapowiadająca innym neptuniczne doznania, wejscie do nieba bram. Cesarzowa z Tarota czy Papessa raczej jawi się w tej opozycji?

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Amber83 2012-07-01, 14:45:53

Po tym jak przeczytałam ten wątek, który mnie bardzo zainteresował, szybko pośpieszyłam kupić książkę "Mata Hari - jej prawdziwa historia". Czytałam jednym tchem...

Dla mnie jest intrygującą kobietą, z charakterem i ciętym językiem, ale ten język także przyczynił się do tego, że popadła w tarapaty. W książce jest wspomniana Isadora Duncan jako ta, która naśladuje Matę Hari - kolajna piękna osobowość i tragiczna śmierć...niestety.

Tematów: 7
Odpowiedzi: 37
Dołączył/a: 2011-08-27
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.