Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Horoskopy znanych osób

Maciej Zembaty
genny19 2011-06-28, 15:05:05

Wczoraj wieczorem przeczytałam wiadomść o śmierci Macieja Zembaty ,klasyk polskiego czarnego humoru.Bardzo lubiłam Macieja Zembatego. Byl autorem słynnej audycji  rodzina Poszepszyńskich w radiowej trójce.Był propagatorem Leonarda Cohena i przetłumaczył na język polski jego 60 utworów. Urodził się 16 maja 1944 w Wadowicach.Zmarł w szpitalu z powodu zatrzymania akcji serca. W progresjach sekundarnch aż 6 planet w znaku Lwa. Słonce w ostatnim stopniu Raka,Jowisz w ostatnim stopniu Lwa,koniunkcja natalnego Jowisza w koniunkcji z Pr Jowiszem w koniunkcji z progresywnym Merkurym,Ceres oraz Pluton z Wenus.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
Jasmin 2011-06-28, 15:17:44

Zamieszczam radix bez domów.

 

Także go lubiłam, a z postaci przez MZ stworzonych szczególnie dziadka Jacka z rodziny Poszepszyńskich i jego opowieści "jak w 1905 roku w Mandżurii z kapitanem Smithem..."

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
genny19 2011-07-24, 16:29:04

 

Urodził się Tarnowie 16 maja 1944 roku . Mama nauczycielka ,ojciec prawnik autor znanego przed wojną podręcznika "Kodeks dla nieletnich", który zakłada stosowanie  resocjalizacji zamiast represji. Przetłumaczono go na kilka języków.

Po wojnie w 1945 roku wracają do Wadowic ,gdzie jego ojciec przed wojną przewodniczył sądowi powiatowemu. Rosjanie proponują mu by  został przewodniczącym Najwyższego Trybunału Narodowego,który sądzi zbrodniarzy wojennych(między innymi Hansa Franca,Alberta Forstera,Rudolfa Hössa, komendanta obozu Auschwitz-Birkenau) i odtąd następowały w życiu rodziny Zembaty częste zmiany zamieszkania.W 1949 Kraków,Katowice a od 1954 roku Warszawa.

Maciej jako czterolatek pisze, czyta ,mówi w róznych językach.W Warszwie uczy się gry na fortepianie w średniej szkole muzycznej oraz uczęszcza do Liceum Sztuk Plastycznych ,tam uczył go historii przez pewien czas Jacek Kuroń.

Po ukonczeniu  liceum Plastycznym  w  1963  rok  studiów w PWST a potem Filologia Polska na  Uniwersytecie  Warszawskim. Tu poznaje Janusza Bogackiego studenta matematyki  i zakladają  kabaret Fermata ,który działał do 1968 roku

W 1965  występuje na festiwalu  Opolskim i zdobywa tam nagrodę za piosenkę „Uszy"

Dostaje propozycję współpracy  w Programie III Polskiego Radia .Po festiwalu w Opolu dzięki otrzymanej nagrodzie może wyprowadzić sie od rodziców do pięciopokojowego mieszkania przy Placu na Rozdrożu

Jest 1968 rok  Maciej pisze słowa  piosenki "Pan prokurator" podczas strajku studentów Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego 

cytat z książki  „Makabra i współczucie"

" Marzec 1968 roku był wjątkowo ciepły. Wyszlismy z jedną dziewczyną z pierwszego roku na dziedziniec . Pod bibloteką stały rzędem milicyjne ciężarówki zaparkowane tam już w dniu Święta  Kobiet-chyba na wszelki wypadek i pozostawione - chyba przez zapomnienie. wdrapaliśmy się na jedną z nich i rozpoczeliśmy tze marcowe migdaly. Potem ona wyciągneła dziwnego papierosa ,którego ktoś  przesłał jej ze stanów i w ten sposób po raz pierwszy zetknełam się z maryśką . Myśle ,że te marcowe spotkanie uratowało mnie przed alkoholizmem, który wykończył wielu moich przyjaciół ł-ponieważ od tej pory zdecydowanie wolę zapalić sobie od czasu do czasu niż zabijać się gorzałą"

Po wypadkach marcowych dostaje urlop dziekański i lewe wariackie papiery  .Ale parasol ochronny ojca działa i

w czerwcu 1968  rok prowadzi razem z K.Sienkiewicz i profesorem mniemanologii stosowanej J. Stanisłąwskim - kabareton w Opolu

Po festiwalu zdaje do Łódzkiej Szkoły Filmowej, egzamin zdaje ale po 3 tygodniach z przyczyn od siebie niezależnych zostaje z uczelni wyrzucony.

Po dziekance wrócił na polonistykę i do radia.Pracę magisterska pisze u prof Treugutta  na niezwykły temat jakim był współczesny literacki folklor więzienny- czyli po prostu piosenki spod celi.

Na początku lat siedemdziesiątych Zembaty znajduje swoją ścieżkę czarny humor. Tworzy kolejny kabaret Dreszczowisko . Pierwszy hit śpiewa E. Jodłowska "W prosektorium najprzyjemniej jest nad ranem" a największy hit "Ostatnia posługa " powstaje przypadkiem gdy radio  ogłasza konkurs dla autorów. Można  napisać tekst do dowolnego utworu z muzyki klasycznej.

W 1972 we współpracy z Jackiem Janczarskim stworzył radiowe słuchowisko Rodzina Poszepszyńskich, które stała się jedną ze sztandarowych audycji rozrywkowych Polskiego Radia. W 1973 roku audycja jest nadawana w języku niemieckim a Zembaty za zarobione pieniądze przywozi „garbusa" oraz zegarki elektroniczne na rękę,wtedy cudeńka. Inne audycje w  latach siedemdziesiątych to autorska  audycja „Zgryz oraz   w audycji „Zapraszamy do Trójki" - pierwszej i jedynej podówczas audycji nadawanej na żywo, z telefonicznym udziałem słuchaczy.

Maciej Zembaty był trzykrotnie żonaty. Pierwsza ,żona to aktorka Ewa Pokas ,występowali razem w kabarecie Fermeta.  Druga zona to starsza od niego plastyczka Ewa Gargulińska, autorka plakatu do kabaretu „Dreszczowisko"

Trzecia żona Macieja Zembatego Magdalena , jest prawniczką. Jak pisze w przedmowie do książki "Makabra i Wspolczucie " Jacek Janczarski  "żona Magda jest dla Maćka największym autorytem we wszystkich kwestiach. Nie ma takiej dziedziny życia czy twórczoości w której nie podejmowałby za niego decyzji" a sam M.Zembaty  pisze -wiesz Jacku ,może się zdziwisz ,ale ja to sobie chwalę .  Dzięki Magdzie ,od chwili kiedy ją spotkałem ,robie o wiele mniej głupstw niż mógłbym Oto jedna z piosenek napisana dla Magdy,której słowa bardzo mi się podobaja.

Modlitwa

Ni stąd ni z owąd w środku nocy

Bezsenność siadła mi na karku

I nagle strach się zaczał rodzić

w Najgłębszym serca zakamarku

i choć podobno bez wahania

Tonący chwyta się za brzytwę

Dość długo trwało nim zacząłem

Odmawiać wreszcie ta modlitwę

Miłości nie zostawiaj mnie

 W połowie wyboistej drogo

 Miłości nie obrażaj się

 Za wszystkie grzechy przeciw tobie

 Wyrozumiała dla mnie bądź

 Cierpliwa ze mną bądź jak z dzieckiem

  Je jeszcze tak niewiele wiem

  Ot szczeniak ze mnie po trzydziestce

 

W 1977 roku odbywa podróz na Daleki Wschód

W 1978 roku rodzi się starszy syn Wojtek, a Maciej Zembaty pisze '" zaraz po przyjściu Wojtka na świat zacząlem pisać dla niego serial telewizyjny  7 życzeń o małym chłopcu i czarnym mówiącym kocie Rademenesie zrealizowano serial w 1983 roku."

Magdalena Zembaty, trzecia żona i matka dwóch synów Macieja Zembatego, włożyła w ratowanie męża bardzo dużo wysiłku. Woziła go do lekarzy, którzy zdiagnozowali chorobę dwubiegunową (Zembaty nie będzie się potem z tym krył). Namawiała w najtrudniejszych momentach na leczenie zamknięte, pilnowała, żeby brał lekarstwa. Kilkanaście lat walki, w której choroba musi wygrać.

W latach 80. Magdalena, prawniczka, jedzie na stypendium Fulbrighta do San Francisco. On przyjeżdża do niej, ale za chwilę jedzie na koncert do Los Angeles, nie bierze lekarstw, chociaż ma akurat silny rzut choroby. Magda przesyła mu lekarstwa samolotem. Ale kiedy Maciej wychodzi na scenę w Klubie im. Heleny Modrzejewskiej, plącze się, nie pamięta tekstów. Elżbieta Jodłowska, która miała być gościem specjalnym, przejmuje pałeczkę, śpiewa piosenki Zembatego.

Zdarza się, że przychodzi Maciej do Janusza Bogackiego i jak za dawnych lat daje mu refren i jedną zwrotkę nowej piosenki. Janusz pisze muzykę, ale drugiej, trzeciej zwrotki Zembaty już nie przynosi .Na tym polega choroba dwubiegunowa, że w fazie manii chory ma wielkie plany i mnóstwo energii. A w depresyjnym zjeździe nie jest w stanie niczego zrealizować.

Od dawna jeździ po świecie - np. do Afganistanu, autostopem. Po powrocie opowiada, że walczył, że nadawał korespondencje do radia, ale żadnej mu nie puścili, że coś przemycał przez linię frontu. Że poznał rzecznika Osamy ben Ladena. Jeździ też do Chin, fascynuje się buddyzmem.

Jak wspominają znajomi M. Zembatego bardzo lubił gotować, w kuchni był spokojny.

Był poliglotą, znającym płynnie siedem języków, w tym z trzech tłumaczył teksty i piosenki Tłumaczył teksty Włodzimierza Wysockiego i Leonarda Cohena(ur 21 września 1934 rok Montreal godzina 6,45).Zafascynowanie Cohenem zaczęło się w 1972 roku

 ‘'Wiedziałem, że tłumaczenie poezji nie jest kwestią znajomości języka, lecz raczej emaptycznej umiejętności znalezienia w sobie emocjonalnej identyfikacji z tłumaczonym autorem. Dlatego były na początku takie utwory, których nie odważyłem się tłumaczyć, bo bagaż doświadczeń leżących u ich podstaw był dla mnie niedostępny. Co mogłem wiedzieć o wojnie, narkotykach albo próbach samobójczych?! Musiłem sam to przejść, żeby to zrozumieć. Dla mnie najważniejsza jest "The Future". Pojawiła się, gdy przeżywałem naprawdę trudne chwile. Po wielu latach rozstałem się z największa i jedyną miłością mojego życia. Ponad to spotkałem się twarzą w twarz ze śmiercią. Spowodowałem poważny wypadek samochodowy, który przeżyłem chyba tylko cudem. Po operacji leżałem w szpitalu, byłem dokładnie zagipsowany i słuchałem tej płyty. Myśl, że mam przed sobą kolejne tłumaczenie trzymała mnie przy życiu." Album '' The Future'' został wydany w listopadzie 1992 roku, więc rozstanie z żoną Magdą oraz wypadek był w 1993 roku. Chce także  zrealizować film  film o Cohenie. Z filmu nic nie wyszło - było kilka dni zdjęciowych, na więcej nie starczyło pieniędzy ale Zembaty  musiał sprzedać trzypokojowe mieszkanie po matce, żeby zwrócić bankowe zaliczki na rzecz produkcji. W latach 2001 i 2002 wydaje dwie płyty pod wspólnym tytułem "Piosenki z trumienki",  album z własnym wykonaniem piosenek Leonarda Cohena, a także drugie wydanie książki "Mój Cohen" w podwojonej objętości i znika z Warszawy.

Cytat z artykułu Przemysława Szubartowicza „To był grudzień. Obudziłem się z zimna nad ranem, niemal zupełnie nagi i bosy, leżąc w pryzmie śniegu na parkingu samochodowym róg Kruczej i Mokotowskiej ''Po prostu w pewnym momencie totalnie się pogubiłem. Nie wiedziałem, co czynię. Aż przyszło ostrzeżenie: któregoś dnia, a właściwe w nocy w Warszawie zostałem napadnięty i okradziony ze wszystkiego, co miałem przy sobie. Zabrano mi torbę, w której miałem swoje dzienniki, dokumenty, notesy z gromadzonymi przez lata telefonami, kluczyki od samochodu, no i pieniądze - kilkanaście tysięcy. To był grudzień. Obudziłem się z zimna nad ranem, niemal zupełnie nagi i bosy, leżąc w pryzmie śniegu na parkingu samochodowym róg Kruczej i Mokotowskiej "Pożycza od kolegi 50 zł i jedzie do Mińska Mazowieckiego do kolegi z zespolu.Kiedy tam dociera w grudniowe przedpołudnie 2003 roku, ma fazę depresji. W depresji nie pije. Nawet zastanawia się nad rzuceniem papierosów. Wynajmuje pokój z kuchnią przy studiu nagrań. Urządza sobie pustelnię: duże biurko, które będzie wiecznie zawalone książkami. Stół do jedzenia, łóżko do spania. Pościel, lampkę do czytania i telefon kupuje mu Andrzej z pieniędzy stowarzyszenia Dom Muzyki, które ma wspierać artystów niepełnosprawnych. Telefon Maciek szybko zgubi. Telewizora, radia, komputera nie ma. Gitarę odstawia w kąt.W Mińsku Mazowieckim przebywał 3 lata . Tam miał też wypadek w 2004 roku upadł na śliskich schodach i raniąc  się w prawe oko i stracił wzrok. Wraca do Warszawy w 2007 roku ,zakłada swój blog, uczestniczy w koncertach.

W czerwcu tego roku na swoim blogu ogłasza, że wkrótce "z martwych powstanie". Obdzwania znajomych, Andrzeja prosi, żeby kupił mu komplet strun, to coś stworzą. Elżbiecie (Jodłowskaproponuje, że przetłumaczy dla niej teksty Bessie Smith. Musi pójść do szpitala ma osłabiony organizm. Tam pisze po latach niemocy twórczej ostatni swój utwór. Jego syn Wojtek i synowa Hiromi spodziewają się dziecka.

"...Zamiast chodzić na spacery

Z wnuczkiem Japończykiem

Zapierdzielam po podwórzu

Z moim balkonikiem (...)

 

Miałem merca i austina

Nawet mitsubishi

Dziś wystarczy mi balkonik

Muszę przy nim ćwiczyć

 

Doktor mówi: Za pół roku

Zaczniesz chodzić z laską

Starość może być wspaniała

Przyszłość widzę jasno (...)

 

Jesień życia kolorowa

To wspaniała sprawa

Po cóż komuś w moim wieku

Pieniądze i sława

 

Starość może być wolnością

Nawet z balkonikiem

Chciałbym zdążyć pójść na spacer

Z wnuczkiem Japończykiem"

 

Umiera w poniedziałek 27 czerwca na zawał serca.

 

. 1.http://wyborcza.pl/1,75475,9902109,Ubodzy_krewni_niosa_mnie_na_swych_ramionach.html#ixzz1T1ia1ioe">http://wyborcza.pl/1,75475,9902109,Ubodzy_krewni_niosa_mnie_na_swych_ramionach.html#ixzz1T1ia1ioe

2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Zembaty#cite_ref-dziennik_6-0">↑ http://muzyka.dziennik.pl/artykuly/80608,maciej-zembaty-do-cohena-trzeba-dojrzec.html">Maciej Zembaty Do Cohena trzeba dojrzeć. muzyka.dziennik.pl, 2008-09-29. [dostęp 2011-07-04].

3 "Makabra i współczucie „ Wojciech Zembaty

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
maszowa 2011-07-24, 17:19:26

Myślę, że w życiu Zembatego wielkie znaczenie miał Półkrzyż w znakach zmiennych: Księżyc w Rybach w opozycji do Chirona i Lilith w Pannie i kwadraturze z Uranem w Bliźniętach. To mogło być źródło mocy w jego sukcesach ale i w problemach zdrowotnych.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-07-24, 19:00:16

W którym Tarnowie urodził się MZ? bo widzę, że nie w Wadowicach. Jeżeli możesz Genny, to podaj współrzędne, gdyż w moim programie są 3 takie miejscowości.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
genny19 2011-07-24, 19:17:30

 

Wyróżniające się znaki w horoskopie M. Zembaty  to znaki Byka ,Bliźniąt i Lwa. Byk i Bliźnięta to osobowość wenusowo- merkursjańska a więc żywo interesująca się światem  i ludźmi , otwarta na nowości. Byk i Lew  to zamiłowanie do wygód i dobrobytu,bywalec imprez . Znaki Bliźniąt i Lwa to znaki które się lubią -dusza towarzystwa,sypiąca dowcipami ,kiedy się zjawia wszystko zaczyna się kręcic wokół niego ,lubi jak coś się wokół niego dzieje.

Dla Wenus w Byku ważne są sztuka i przyjemności  a dla Słonca pieniądze i równowaga. Merkury w Byku to doskonała pamięć  ,co bardzo pomaga w znajomości 7 języków obcych. Znak Byka to też umiłowanie do  dobrego  jedzenia i sztuka kulinarnej . Zembaty lubił gotować.  

Słonce jest midipunktem Wenus i Urana co mowi o talencie muzycznym oraz w punkcie 24 stopniu Byka o którym Wojciech Jóżwiak pisze,, kariera bez zbytniego wysiłku''. W 1965 roku w czerwcu w czasie festiwalu w Opolu  w horoskopie progresji sekundarnych Uran i Wenus  były w koniunkcji.

Uran w Bliźniętach  potęguje nieobliczalność i spontaniczność  ale też jest powodem eksperymentów artystycznych ,prowokującego zachowania i chodzenia pod prąd. Saturn w Bliźniętach to pęd do wiedzy, szerokie zainteresowania a także sprzyja osiągnięciom w pisarstwie i publikowaniu .

Wspólrzędne urodzenia to 50N01 i 21E00

Mars w Raku  mó gł  być przyczyną kłopotów z wzrokiem (nosil okulary) .

Księżyc w Rybach  i Neptun w Wadze t o silny wpływ Neptuna na talent artystyczny ale też uzależnienia.

Lilith o których wspomniała Maszowa w znaku Panny w koniunkcji z Wenus i Neptunem Cohena  ,obaj mają Ceres w tym samym stopniu znaku oraz koniunkcję Mars -Pluton oraz Księżyce w znaku Ryb.

Lilth w horoskopie jest  w opozycji do Księżyca oraz  w trygonie do Merkurego-wskazuje na specyficzne poczucie humoru które w groteskowy sposób odsłania prawdę  a kwadratura z Uranem na skrajną indywidualność.

Niedawno czytałam że  Catherina Zeta -Jones choruje na tą chorobę. W czasie choroby jej męża chorego na raka , nie odwiedzała go w szpitalu,dzieci jej opowiadały jak on się czuje. Teraz zgodziła się na leczenie.

Jaśmin jeśli chcesz sprawdź godzinę urodzenia na 10,35-10-40

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
genny19 2011-09-25, 23:23:27

Wkejam horoskop na godzinę urodzenia M.Zembatego godzinę 5,55. 

Co przemawia za tą godziną .IC w znaku Lwa''ojciec zajmujący wysokie stanowisko społeczne; uzdolnienia do autokreacji i do zajęć twórczych, aktorskich, artystycznych;   z Jowiszem w 4 domu ''pochodzenie społeczne z tzw. wyższych sfer, np. profesorskie lub prawnicze;-ojciec prawnik ''

Neptun w 5 domu " zainteresowanie muzyka, sztuką; hobby artystyczne lub do wędrówek, do praktyk duchowych;  

1993 rok rozstanie z żoną  Magdą,wypadek samochodowy i szpital. W progresjach ASC na Marsie,IC na Neptunie oraz Uran blisko ASC.

Grudzien 2003 -Mińsk Mazowiecki w tranzytach Neptun na MC. W 2004 roku poślizgnal sie i stracił wzrok w oku.

2007 rok powrót do Warszawy (przyjełam  kwiecień ) Saturn w koniunkcji z Jowiszem na IC,Jowisz na DSC.

W  progresjach na czerwiec 2011 ASC progresywny  wypada na IC

Cytaty z Domy Sollunari.Horoskop w programie Urania B. Krusińskiego

 

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.