Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Horoskopy znanych osób

Fridtjof Nansen
genny19 2012-03-23, 00:16:31

 

„Fridtjof ,co z ciebie wyrośnie" to powieść biograficzna   Aliny i Czesława Centkiewiczów z 1963 popularyzująca biografię  norweskiego podróżnika, działacza społecznego i uczonego Fridtjofa Nansena. W dzieciństwie z przyjemnością  czytałam tą książkę i chciałam ją powtórnie teraz przeczytać ,ale niestety nie ma tej książki w bibliotece. Dobrze ,że w internecie jest dużo materialu o Nansenie.

Urodził się 10 października 1861 roku w miejscowości Froen pod Christianią (dzisiejsze Oslo) o godz 11:30 (http://www.astrotheme.fr/astrologie/Fridtjof_Nansen">http://www.astrotheme.fr/astrologie/Fridtjof_Nansen)

Był  drugim dzieckiem w  małżeństwie  Baldura Fridtjofa Nansena i Adelaidy Bolling Wedel-Jarlsberg. Dla obojga rodziców był to drugi związek małżeński  i Fridtjof posiadał liczne przyrodnie rodzeństwo.  Ojciec był prawnikiem(Słonce i Mars w Wadze) a matka zajmowała się gospodarstwem(Księżyc w Koziorożcu) a była także zapaloną narciarką .

Rodzice mieli sławnych przodków. Ze strony matki był to hrabia Wedel Jarlsberg, dowódca naczelny armii norweskiej w momencie gdy Christian V został królem Danii i Norwegii,ze strony ojca  Hans Nansen ,który był badaczem  Morza Białego.

Wiejskie otoczenie Store Frřen ukształtowały charakter dzieciństwa Nansena Ich dom leżał na skraju  rozległych obszarów lasów a w pobliżu był dużo strumieni i wód połowowych. To naturalne środowisko, w którym spędził dzieciństwo i młodość pomogły stworzyć swoją postać. Grupa młodzieży, do której należał organizowała zawody sportowe zarówno latem jak  i zimą, a on szybko dowiedział się, że jego siła fizyczna zdobyła szacunek innych. W czasie  krótkiego lata głównymi zajęciami były   pływanie i rybołówstwo a jesienią polowania na zwierzynę w lasach. Długie zimowe miesiące poświęcone były głównie jeździe na nartach, który Nansen zaczął ćwiczyć na prowizorycznych nartach w wieku dwóch lat. Jako młody człowiek był wybitnym narciarzem. Zdobył  w krajowych biegach narciarskich tytuł mistrzowski dwanaście razy z rzędu, a gdy miał osiemnaście lat pobił rekord świata na łyżwach na dystansie  jednej mili. Jego umiejętności sportowe dały   mu hart, witalność i wytrzymałość, i były  dobrze przydatne w późniejszych badaniach Chociaż jego rodzina była stosunkowo zamożna, uczono go wartości ciężkiej pracy i dyscypliny w młodym wieku.

W lecie 1877 roku po nagłej  śmierci matki ,ojciec sprzedał gospodarswo i rodzina przeniosła się do Oslo.

Fridtjof Nansen miał różne  zainteresowania i talenty, że trudno było mu wybrać kierunek studiów. Mimo, że bardzo lubił fizykę i matematykę zdecydował się na studiowanie  zoologii na Uniwersytecie w Oslo w 1881 roku gdyż pozwoliło mu to spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.. Oceanografia, była jeszcze w powijakach. 

Pasją do badania dalekiej północy zapalił się podczas studenckich czasów gdy  w 1882 roku, wyruszył na pokładzie Vikinga na badania fauny  Oceanu Arktycznego. Robił notatki o wiatrach, prądach  morskich , ruchach lodu i życiu zwierząt. Nansen wykonywał swoją pracę dobrze. Zrobił cenne obserwacje naukowe; obszerne notatki, które zostały przedstawione przez doskonałe rysunki.

 

To był początek zaangażowania Nansena w badania bieguna północnego

Znaleziony w trakcie wyprawy kawałek korzenia na lodzie wywołał myśli, które w końcu doprowadziły do ​​rejsu statkiem "Fram". Zaciekawił się  obecnością  korzeni i był tym  zaskoczony: myślał z jakiego kierunku może on pochodzić .Wysnuł teorię, że ​​ korzeń dryfował z Syberii co później w pełni został potwierdzone przez wyniki na pokładzie "Fram"

Jesienią 1882 roku został mianowany kustoszem w Bergen Museum i rozpoczął badania naukowe. .Dyrektorem tej placówki był Daniel C. Danielssen, zoolog norweski uczestnik wyprawy badania  Oceanu Arktycznego  w latach 1876-78. Do  Muzeum w Bergen  przyjeżdżali przyrodnicy  z wielu krajów .

Spędził tam sześć lat poświęcając się   intensywnym badaniom , nie na zewnątrz, jak się spodziewał, ale w laboratorium. Wybrany temat studiów był jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających w zoologii: ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z jego prac, "Struktura i Połączenie histologiczne Elementy ośrodkowego układu nerwowego" (1887), przyniosła mu doktorat. Komisja przyjęła jego badania  z dużą  dozą sceptycyzmu. Dziś jest uważany za klasyczny.

W trakcie pobytu  w Bergen myślał o wyprawie na Grenlandię. W 1887 roku, rozpoczął przygotowania do podróży. Jego plan był śmiały ,oryginalny i  ryzykowny w opinii wielu.. Była to podróż na nartach w poprzek Grenlandii, ze wschodu na zachód. Gdy zgłosił środowisku naukowemu plan i cel wyprawy a zwłaszcza gdy postanowił wyruszyć ze wschodniego, nie zamieszkałego wybrzeża Grenlandii w drogę, której nikt nie znał i z której nie było odwrotu okrzyknięto go publicznie szaleńcem.

Zaczynając wyprawę na wschodnim wybrzeżu  co oznaczało , że nie będzie odwrotu, tylko jedna droga - do przodu.

Mimo rekomendacji uczelni, Zgromadzenie Narodowe nie chciało przyznać pieniędzy na taki niebezpieczny projekt. Środki pochodziły  z darowizny od duńskiego biznesmena, Augustina Gamel i  z składek rodaków Nansena.

Wyprawę starannie przygotowano .Zaprojektowano lekkie sanie i znaczną część sprzętu, w tym śpiwory, odzież i piece kuchenne.

Wyprawa sześciu Norwegów rozpoczęła się 15 sierpnia 1888r

  Pogoda  nie sprzyjała narciarzom przez gwałtowne burze i ciągły deszcz .W dniu 26 sierpnia Nansen stwierdził, że nie było już żadnej szansy na osiągnięcie Christianhaab do połowy września, kiedy to ostatni statek odpływał z tego miasta.. Dlatego też nakazał zmianę kursu, prawie na zachód w kierunku Godhaab (obecnie Nuuk) . Była to  krótsza podróż o co najmniej 150 kilometrów .

Wyprawa  spędziła zimę w Grenlandii i Nansen wykorzystał ten  czas by studiować życie Eskimosów a po powrocie w 1891 roku  napisał książkę "Życie Eskimosówť, w którym opisał obrazowo swą miłość do Grenlandii i jej mieszkańców.

W maju 1889 Nansen i jego ludzie powrócił triumfalnie do Norwegii, i przyjęto ich jak bohaterów narodowych.

W lecie 1891 roku Nansen zgłosił projekt następnej wyprawy; dryf na wmarzniętym w lód statku ze wschodu, od wybrzeży Syberii na zachód do Grenlandii, poprzez biegun północny . Zawrzało środowisko naukowców i żeglarzy. Młody, 33 letni Norweg łamał wszystkie obowiązujące wówczas poglądy naukowe twierdząc, że na dalekiej północy jest tylko pokryte lodem morze a nie ląd, twierdził też, na podstawie własnych wniosków, że lody północy poruszają się, niesione prądami morskimi. Większość naukowców i polarników odsądziła go wówczas za to od czci i wiary. Środowisko żeglarzy uznało go za samobójcę, ponieważ do tej pory ani jeden statek nie oparł się naciskowi lodów. Wszystkie statki wmarznięte w lód zostały zmiażdżone.

A jednak okazało się, że to Nansen miał rację. Wymyślił i zbudował statek o niespotykanych wówczas kształtach kadłuba, który nazwał "FRAM" (Naprzód). Statek dryfował wmarznięty w lody przez trzy lata i zwycięsko oparł się wszystkim ciśnieniom i naporom kry. Potem "Fram" woził polarników jeszcze w dwóch ekspedycjach, w tym wyprawę Amundsena, która zakończyła się zdobyciem bieguna południowego.

 Forma kadłuba opracowana przez Nansena jest wykorzystywana do dziś dla statków polarnych. Poglądy Nansena na temat dalekiej północy sprawdziły się całkowicie. Dowiódł, że nie ma tam lądu, że pokrywa lodowa jest w ciągłym ruchu, przeprowadził pierwsze dokładne badania meteorologiczne, biologiczne i hydrograficzne, określając kierunki prądów morskich i głębokość Oceanu Lodowatego. Były to pierwsze badania w dziejach tego Oceanu. Kiedy okazało się, że "Fram" nie przepłynie przez biegun północny a tylko w jego pobliżu Nansen postanowił, z jedną osobą , pójść pieszo do bieguna. 26 lutego 1895 roku opuścili Fram po raz pierwszy Pierwsza próba nie powiodła się. Sanie były zbyt ciężkie i zbyt trudne warunki lodowe więc zawrócili, aby zmniejszyć obciążenie sprzętu. Zmniejszono ciężar sani i podjęto nową  próbę, ale ta również nie powiodła się. Trzecia próba nastąpiła 14 marca 1895 i nie powrócili już na swój statek, Na początku kwietnia Nansen sobie sprawę, że według wszelkiego prawdopodobieństwa, nie byłoby możliwe, aby kontynuować dalej drogę. Warunki lodowe były zbyt trudne, W dniu 7 kwietnia byli zmuszeni przyznać, że nie uda się iść dalej w kierunku północnym. Dotarli najdalej na północ Był to 86 ° 4 'N,. zbliżył się do bieguna na odległość około 300 km. Nikt przed nimi tak blisko nie doszedł. Postanowił jednak zawrócić, gdy doszedł do wniosku, że dalszy marsz musi się skończyć tragicznie. Wracali pieszo i na skonstruowanych przez Nansena kajakach prawie dwa lata. Wrócili na tydzień przed powrotem "Frama".

Ciekawy przypadkiem było ,że w czasie swojej wędrówki  17 czerwca 1896 roku, natrafili na brytyjską brytyjskiej ekspedycje, która była na Ziemi Franciszka Józefa kierowaną przez Fryderyka G. Jackson, Nansen stał się najpopularniejszym człowiekiem na świecie. Jego wspomnienia z wyprawy przetłumaczono w ciągu dwóch lat na prawie wszystkie języki świata i sprzedawano w setkach tysięcy egzemplarzy. Sprawozdania z badań naukowych zmieniły całkowicie stan wiedzy o dalekiej północy. Został profesorem na Uniwersytecie w Oslo. Jeździł po świecie z wykładami. Opracowywał wyniki badań.

 

W roku 1905 w jego życie wkroczyła poltyka .Norwegia postanowiła zerwać przymusową unię ze Szwecją i stać się samodzielnym państwem. Szwecja się nie zgadzała. W powietrzu wisiała wojna. Potrzebna była mediacja ówczesnych mocarstw. Politycy norwescy poprosili o pomoc Nansena. Był jedynym Norwegiem znanym na całym świecie. Drzwi wszystkich dworów i gabinetów stały przed nim otworem. Został ambasadorem Norwegii i pojechał z misją obrony pokoju do Londynu, Paryża, Berlina, Petersburga. Uzyskał mediację mocarstw. Zapobiegł wojnie miedzy Szwecją i Norwegią. Jego Ojczyzna odzyskała niepodległość. Norwegia postanowiła ofiarować mu to, co miała najcenniejszego - koronę. Zaproponowano Nansenowi przyjęcie funkcji Króla Norwegii. Ale Nansen odmówił!. Władza ani polityka go nie interesowała. Chciał wrócić do swoich badań.

Nie było mu to dane. Polityka ciągle przerywała mu pracę naukową. Norwegia stale potrzebowała jego pomocy. Został ambasadorem w Londynie. Gdy wybuchła I Wojna światowa wyjeżdżał do Waszyngtonu aby utrzymać neutralność swego kraju i równocześnie uzyskać zniesienie embarga na eksport norweskich produktów, co uchroniło Norwegię przed załamaniem gospodarki.

 

Po wojnie został delegatem Norwegii do Ligi Narodów. Wtedy zaczęła się jego służba dla ludzkości. Wojna i rewolucja bolszewicka spowodowały, że po Europie i Azji tułały się miliony jeńców wojennych i uchodźców. Ludzi głodnych, obdartych, bez domu, pracy i dokumentów. Trzeba to było jakoś uporządkować. Do tego niewyobrażalnego wprost zadania Liga Narodów powołała Nansena. Uznano, że tylko on sobie poradzi. Nansen zadanie wykonał. Doprowadził do porozumienia w sprawie wymiany jeńców między Związkiem Radzieckim i państwami Zachodu. Zorganizował gigantyczny system transportowy do przewożenia byłych jeńców wojennych. Z samej tylko Syberii wywiózł 450 000 ludzi w tym kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Zapewnił wyżywienie, odzież, opiekę medyczną. Dzięki jego wysiłkom kilka milionów jeńców i więźniów powróciło do domów.

 

Odrębnym problemem byli uciekinierzy, którzy nie chcieli lub nie mogli wrócić do swoich krajów. Dotyczyło to zwłaszcza Rosjan prześladowanych przez bolszewików i Ormian, mordowanych przez Turków. Próbował się nimi zajmować Czerwony Krzyż, ale gdy nie wychodziło poproszono o pomoc Nansena. Znów nie odmówił. Najpoważniejszym problemem uchodźców, zdawało się nie do rozwiązania, był brak dokumentów. Uchodźcy stali się bezpaństwowcami. Brak dokumentów pozbawiał ich możliwości podróżowania w celu znalezienia sobie nowego miejsca na Ziemi. Żadne państwo nie chciało ich przyjąć, dać możliwości zamieszkania i pracy.

 

Nansen ten problem rozwiązał w sposób najprostszy. Zaczął wydawać dokumenty z własnym podpisem, znane (i wydawane bezpaństwowcom do dziś) jako "paszporty nansenowskie". Dzięki olbrzymiemu autorytetowi Nansena jego paszporty zostały uznane przez większość państw świata i umożliwiły milionom ludzi powrót do normalnej egzystencji.

 

Za ocalenie jeńców i uchodźców otrzymał Nansen w roku 1922 Pokojową Nagrodę Nobla.

 

Widząc skuteczność działań Nansena organizacje międzynarodowe zwaliły na jego barki kolejne zadania. W wyniszczonym wojnami światową i domową, a zwłaszcza rewolucją bolszewicką, Związku Radzieckim miliony ludzi umierało z głodu. Zadanie dostarczenia tam żywności Amerykański Czerwony Krzyż powierzył Nansenowi. Efektem gigantycznej pracy Nansena było tym razem ocalenie od głodowej śmierci ponad siedmiu milionów ludzi, w tym w większości dzieci. Zaledwie uporał się z problemem głodu nad Wołgą wezwano go do ratowania jeńców wojny grecko-tureckiej. Zabiegi dyplomatyczne o wymianę jeńców, starania o pieniądze, problemy organizacyjne zajęły mu kolejne dwa lata ale ocalił znowu dwa i pół miliona ludzi. Potem musiał się zająć pół milionową rzeszą uchodźców Armeńskich, którzy uciekać musieli przed rzezią urządzoną przez Turków. Do dziś Ormianie czczą Nansena jak świętego.

 

Krótkie przerwy w działalności humanitarnej wykorzystywał Nansen dla pracy naukowej, kierował przygotowaniami lub doradzał w organizacji prawie wszystkich ekspedycji naukowych i odkrywczych w Arktyce i Antarktydzie. To były jego chwile odpoczynku i radości. Krótkie, zbyt krótkie.

 

Po powrocie z wyprawy na Grenlandię słynny już na całą Norwegię Fridtjof Nansen poznał i niebawem poślubił Evę Sars, śpiewaczkę, która podobno, jako pierwsza kobieta w Norwegii jeździła na nartach nie w sukni, lecz w spodniach. Mieli  pięcioro dzieci córkę Liv urodzoną w 1893 roku(autorka biografii o swoich rodzicach),syn Kare 1897(leśnik który pracował w Kanadzie) ,córka Irmelin 1900 i syn Odd 1901(inżynier ,pracował w Stanach Zjednoczonych) i najmłodszy syn Asmund 1903 r  (zmarł w marcu 1913 roku po długiej chorobie)

Z racji znajomości i kontaktów rodzinnych oraz tych nawiązanych za sprawą małżeństwa z Evą, a także dzięki własnym osiągnięciom, Nansen znalazł się szybko w kręgu ówczesnej norweskiej elity kulturalnej, a jego dom stał się szybko miejscem licznych spotkań i dyskusji (ich uczestników niekiedy określano Kręgiem Lysaker), jednym z głównych ośrodków na kulturalno-intelektualnej mapie ówczesnej Norwegii. Odbywały się tu liczne spotkania towarzyskie, przyjęcia oraz koncerty. Dom był pełen radości i zabaw piątki dzieci. Nansen, o ile pozwalały mu obowiązki naukowe i polityczne, brał w tym udział. Wszystko się zmieniło podczas jego pobytu w Londynie, gdzie sprawował funkcję ambasadora Norwegii. 9 grudnia 1907 zmarła jego żona  Eva a Nansen nie zdążył wrócić z Londynu, by się z nią pożegnać. Śmierć Ewy przeżył  głęboko. Mieli pięcioro dzieci, a po jej śmierci nigdy nie był w stanie dać im domu jak  tego pragnął. Dzieci były często umieszczane u przyjaciół i  rodziny na długie okresy czasu Zajęty swoimi badaniami z zakresu oceanografii Nansen w zasadzie zrezygnował z wychowywania dzieci i dość rzadko się z nimi widywał.

W 1919 roku poślubił, wbrew radom rodziny i przyjaciół Sigrun Munthe ,z którą miał romans w trakcie pobytu w Londynie..

 

Intensywny tryb życia niestety okazał się ponad siły badacza. Przez dłuższy czas chorował, ale gdy już się wydawało, że wraca do sił i najgorsze ma za sobą, 13 maja 1930 r, siedząc na balkonie swego domu w Lysaker, Fridtjof Nansen zmarł nagle na atak serca.

 

Cztery dni później, w święto narodowe Norwegii, trumna z jego ciałem została wystawiona w głównym wejściu do Uniwersytetu Oslo, a w całym kraju na znak żałoby opuszczono flagi. Przed śmiercią Nansen wyraził wolę, aby odstąpić od tradycyjnego pogrzebu w kościele i pochować go pod brzozą w ogrodzie przed jego domem. Nie udało się tego zrobić od razu, dopiero po sześciu latach rodzina, wspierana przez Norweską Akademię Nauki, otrzymała zgodę na przeniesienie prochów Nansena i pochowanie go na terenie jego posiadłości.

 

Fridtjof Nansen był agnostykiem. Nie był jednak nigdy negatywne nastawiony do Kościoła lub ludzi Kościoła.  W latach  studenckich w Bergen zaprzyjaźnił się  z proboszczem, Wilhelmem  Holdt i jego żoną Marią, i była to przyjaźń do końca  życia .

 

 

Słońce w Wadze w koniunkcji z MC świadczy o tym ,że człowiek wie czego chce i jest psychicznie stabilny. Potrafi być oparciem i umie podejmować  decyzje dotyczące innych osób. Władcą  Słońca jest Wenus w Skorpionie   w koniunkcji z ASC dając  dar przyciągania innych do siebie a jej pobyt w 12 domu horoskopowym  to skłonności do życia w odosobnieniu oraz  umiejętność współczucia  i chęć służenia innym ludziom.  

 

Wenus wzmcniona recepcją  z władcami Skorpiona ;Marsem w Wadze oraz Plutonem w Byku.

Mars współdominujący ze znakiem Wagi  to większa niż typowo u Wagi potrzeba ruchu wyrażająca się zwłaszcza  przez podróżowanie, wędrowny tryb życia. i uprawianie sportu - np. narciarstwo . Silny Mars podwyższa  społeczną aktywność Wagi ,która wyżywa się w działalności społecznej.

 Mars w 9 domu to odwaga w walce o wiedzę  a także  uzdolnienia do działalności politycznej i występowanie w obronie ideałów, ludzkiego bezpieczeństwa; wiara w zwycięstwo i  w powodzenie podejmowanych działań;

Pluton w 5 domu horoskopu.

‘'Silne liderstwo; wola walki o własne cele; bardzo duża -skrajna wytrzymałość i zdolność do tytanicznego wysiłku; człowiek umie wiele znieść, aby postawić na swoim a stawia na walkę ze sobą i na to, aby siłę swojego umysłu wykorzystywać na rzecz innych;

Wenus jest władcą 5 i 6 domu horoskopu w znaku Byka oraz MC w znaku Wagi.

Znak  Byka na szczycie ;

5 domu to umiejętność  trzymania się obranej świadomie drogi życiowej; bezpieczne i praktyczne hobby wiąże się ze sztuką, często na granicy profesjonalizmu( wykonywanie rysunków zwierząt )

6 domu - stara się zapewniać innym poczucie bezpieczeństwa.

Znak  Wagi na szczycie 10 domu  ;

dobre wskazanie na polityka i praca zawodowa związana z Wenus-zootechnika.

Księżyc w Koziorożcu daje wytrwałość: w koniunkcji z węzłem wschodzącym  popularność i bycie lubianym a  w drugim domu  horoskopu popularność dzięki ofiarności. (Pokojowa Nagroda Nobla).

Ascendent w Strzelcu a jego władca Jowisz znajduje się w 9 domu -dalekich podróży i nauki w koniunkcji z Saturnem władcą drugiego domu wskazując na pracę zarobkową która  ma związek z podróżami zagranicznymi i wyższym wykształceniem.   Koniunkcja Jowisz -Saturn położona w pkt 17°09' Panny  

„ praca, praca będąca elementem wielkiego i długotrwałego planu, wytrwała realizacja. Pracowitość i działanie, w którym jest coś nadludzkiego - tytanicznego właśnie. odkrywanie i udostępnianie rzeczy ukrytych

I podobnie władca znaku Panny -Merkury w 8°34' Skorpiona zamiłowanie do rzeczy ukrytych . Symboliczny punkt poszukiwaczy skarbów .

Uran w punkcie 17°09' Bliźniąt

.

„ruchliwość, zamiłowanie do podróży, szerokie zainteresowania światem, „żyłka podróżnika"; łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi „odmiennymi" - z innych krajów i języków. Uzdolnienia językowe i w ogóle do komunikacji''

W horoskopie Nansena na szczycie 4 domu ,który mówi o naszych korzeniach znajduje się znak Barana

 ‘'przodkowie waleczni i z inicjatywą; w domu propagowano spartański sposób wychowania; poczucie bezpieczeństwa uzyskiwane jest samodzielnie; człowiek wierzy w siebie i jest odważny; umie rywalizować z innymi; nie boi się konfrontacji; jest optymistą i posiada uzdolnienia przywódcze; dobry wychowawca dzieci; 

 

Dyspozytor domu czwartego Mars znajduje się w domu 9 -‘'jest otwarty wobec nowych idei z którymi się styka na studiach albo w dalekich podróżach (korzeń znaleziony w czasie pierwszego rejsu)

 

Nie można wspomnieć Neptuna położonego w 29°45'znaku Ryb w 3 domu horoskopu ,którego znak Ryb jest władcą -‘'intensywne studia i zdobywanie wiedzy „

 

1.Wojciech Jóźwiak "Astrologia Samopozania"

2.Krystyna Konaszewska-Rymarkiewicz  " Interpretacje horoskopu"

3Aleksander Von Pronay ''Interpretacja horoskopu"

4 Domy ze strony Sollunari

5 Ramaz.R.Zacharian ‘'Astropsychologia"

 

http://www.frammuseum.no/Polar-Heroes/Main-Heroes/Fridtjof-Nansen.aspx">http://www.frammuseum.no/Polar-Heroes/Main-Heroes/Fridtjof-Nansen.aspx

http://www.flickr.com/photos/national_library_of_norway/4560606502/">http://www.flickr.com/photos/national_library_of_norway/4560606502/

http://www.mnc.net/norway/Nansen.htm">http://www.mnc.net/norway/Nansen.htm

http://www.lonansen.republika.pl/">http://www.lonansen.republika.pl/

http://www.fni.no/doc&pdf/mil-polhogda-polish.pdf">http://www.fni.no/doc&pdf/mil-polhogda-polish.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Fridtjof_Nansen">http://en.wikipedia.org/wiki/Fridtjof_Nansen 

 

radix wykreślono dzięki programowi URANIA  

 

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
lupka 2012-03-23, 11:19:01

Genny świetny tekst. To jeden z takich horoskopów, które pokazują jak duże znaczenie ma rozmieszczenie planet w domach. Kiedy zmarł jego syn progresywny Asc był w kon z Księżycem w Koziorożcu, a progresywny Księżyc tranzytował XII dom w Skorpionie.

10.12.1922 kiedy otrzymał nagrodę Nobla progresywny Jowisz w sekstylu z natalną Wenus a tranzytujący Saturn koniunkcja Słońce.

Tematów: 19
Odpowiedzi: 562
Dołączył/a: 2011-07-16
Teksty w działach stałych
genny19 2012-03-23, 16:17:03

Dzięki Lupka. Staram się podawać dużo faktów bo to dobra nauka do sprawdzania tranzytów,progresji ,dyrekcji.

Pierwszy nów progresywny w horoskopie Nansena był w grudniu 1884 r w koniunkcji z natalnym Merkurym.

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
rebecca 2012-03-23, 21:33:17

Bardzo inspirująca praca! Czyta się jak ciekawą książkę: niesamowita osobowość i dzięki Ci, Genny, że nam ją przedstawiłaś.

 

Od razu rzuciła mi się w oczy ekwiwalencja: korzeń ( IV dom ) znaleziony w czasie podróży ( władca IV domu w IX d. ) Uwielbiam takie perełki! Usmieszek

Tematów: 8
Odpowiedzi: 171
Dołączył/a: 2012-02-14
Teksty w działach stałych
Kaśka Kariatyda 2012-04-01, 22:24:46

 

Artykuł przeczytałam także z wielkim zainteresowaniem. Dziękujemy Genny19, że wykonała dla nas kolejny spory kawałek dobrej roboty.Usmieszek

Z przyjemnością poleciłam jego lekturę domownikom, mimo ich niechęci do wszelkiej „gwiazdologii”.

W ostatnim akapicie zastanowił mnie pewien drobny niuans: czy o gruntownych studiach i pracy naukowej bohatera artykułu  wnioskujemy z sygnifikacji 3., czy raczej 9. domu, pozostawiając dla 3.d. naukę w ramach obowiązku szkolnego?

Neptun w domicylu zodiakalnym , Rybach w 3.d.,  mógłby oznaczać  w życiorysie Nansena  m.in. empatyczną komunikację i integrację  z losem i potrzebami tysięcy osób, którym pomagał. Oraz wielkie poświęcenie i altruizm w służbie dla ludzkości, w spełnianiu pomocowych misji na rzecz  ratowania, uzdrawiania, wspierania otoczenia. Oczywiście także wielką intuicję,  wyobrażnię, predyspozycje medialne, wywieranie skutecznego wpływu na losy innych.

Przeprowadzona przez Autorkę  charakterystyka sygnifikacji 9.d. potwierdza wielką ekspansję badacza   na niwie nauki.

A może Genny 19 celowo zamieściła taką interpretację pozycji Neptuna w domu i  znaku, jako pewien trick dydaktyczny, aby wywołać kogoś do tablicy?

Można także zauważyć, że Neptun znajdujący się w Rybach w stopniu anaretycznym, 29 st. 45 min. (losu, albo niszczącym) ściągnął  prawdopodobnie na Wł. H. choroby wskutek pracy „ponad siły badacza”  i jego odejście.

 

 

 

 

Tematów: 6
Odpowiedzi: 152
Dołączył/a: 2011-05-03
Teksty w działach stałych
genny19 2012-04-01, 23:12:51

 Kasiu, dziękuję.

Cieszę się,że "zostałałaś wywołana do tablicy" i opisałaś znaczenie  Neptuna w 3 domu.

Planeta w ostatnim stopniu ,to ''planeta przeznaczenia''. Dla Nansena były to oceanografia oraz ofiarność i poświęcenie na rzecz innych.

Jego liczbą Drogi Życia jest Liczba 9  i jest to liczba Neptuna.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Jasmin 2012-04-11, 10:43:47

Bardzo pouczająca lektura, zarówno pod względem faktograficznym jak i astrologicznym. Jest to bardzo cenny sposób pisania tj. taki, kiedy wiele faktów z życia właściciela horoskopu można odnieść do zapisów w horoskopie.

Dziękuję bardzo GennyUsmieszek. Za pozwoleniem - dopiszę coś od siebie trochę poźniej.

 

pozdrowienia:)

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2012-04-12, 11:38:41

Słońce na MC – nie potrzeba komentarza, ale wart odnotowania jest trygon Słońca z Uranem (oba sygnifikatory w 17-18 stopniu zodiaku). Uran na DSC ze stopniem związanym ze snem i z transem mówi nie tylko o karierze odkrywcy, który ma misje do spełnienia ale także o ważnych relacjach z innymi. W tej konfiguracji można odczytać działalność publiczną na rzecz bezpaństwowców, społeczności międzynarodowej, ludzi oryginalnych lub odmiennych, ich nobilitację ale także nobilitację samego Nansena dzięki temu powołaniu.

W horoskopie bardzo dużo jest sygnifikacji mówiących o poczuciu misji, uzdolnieniach eksploratora, nawiedzonego w pozytywnym sensie naukowca. Bardzo znamienny jest Neptun jak podkreślono wyżej ale też Jowisz jako władca horoskopu w trygonach do Księżyca i Plutona , w koniunkcji z Saturnem i Ceres. Bardzo silny dom IX wskazuje na podróżnika, nauczyciela akademickiego, naukowca. Agnostyk z tak silnym domem IX? Przyczyny tkwią w koniunkcji z Saturnem w Pannie (liczy się sfera materii, wsparcie daje konkret i doświadczenie, empiria, rozważania naukowe są bardziej istotne niż filozoficzne czy doświadczenia religijne) oraz kwadratura ścisła Jowisza z Uranem (można się przyjaźnić z duchownymi bez konieczności praktyki religijnej). Generalnie Strzelec na ASC nie potrzebuje aktów wiary, rytuału religijnego. On bez religii jest osobą wierzącą, tzn. religią jest dla niego sam proces poznania, droga dochodzenia do prawdy.

Neptun w ostatnim znaku Ryb pogłębia mistycyzm (jednak pozareligijny) i skłania ku podróżom i realizacji życiowej przez służbę i poświęcenie dla nauki, na rzecz otoczenia, na rzecz innych ludzi. To ogromna dawka empatii i działanie pod wpływem wzniosłych uczuć (opozycja Mars- Neptun w domach III- IX oraz trygon Neptun –Wenus w domach III- XII).

Jeszcze Księżyc jako rex aspectarius czyli urastający do roli współwładcy horoskopu. Ogromne samozaparcie, poświęcenie i wytrwałość na rzecz osób potrzebujących (to daje Koziorożec, pozycja Księżyca w domu II , gdzie wartością jest wspomaganie innych a przez to i siebie i koniunkcja Księżyca z Głową Smoka – świadomość swojego przeznaczenia we wspieraniu społeczności opisanych przez dom IX, VII i XI).

Księżyc w 6 dobie doskonale wykorzystuje energię życiową. To dzień twórców; osoby urodzone w tej dobie posiadają dar przewidywania, intuicyjnego wglądu. Fantastyczne aspekty Księżyca wiele mówią nie tylko o Nansenie ale i o kobietach w jego życiu.

 

pozdrawiam:)

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
genny19 2012-04-12, 17:27:04

''Agnostyk z tak silnym domem IX? Przyczyny tkwią w koniunkcji z Saturnem w Pannie (liczy się sfera materii, wsparcie daje konkret i doświadczenie, empiria, rozważania naukowe są bardziej istotne niż filozoficzne czy doświadczenia religijne) ''

Moim zdaniem ,to że był agnostykiem,przypisywałabym Marsowi w 9 domu.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Jasmin 2012-04-12, 17:33:37

Racja, Mars także o tym mówi.:)

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
genny19 2012-04-12, 19:56:16

 

 ''Fantastyczne aspekty Księżyca wiele mówią nie tylko o Nansenie ale i o kobietach w jego życiu.''

Nansen zaskoczył wszystkich swoją decyzję o pierwszym małżenstwie. Był przeciwnikiem małżeństwa-Uran na DSC.Może po pobycie na Grelandii zmienił zdanie.

Drugie małżeństwo nie było udane. Już rok po ślubie pisał do przyjaciela o swoim nieudanym drugim małżeństwie.

 

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.