Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Horoskopy znanych osób

Ed Roberts-twórca komputera osobistego
genny19 2012-04-21, 23:20:44

 

Szukając informacji o firmie Microsoft natrafiłam na nazwisko Ed Roberts i czytając jego biografię zainteresowało mnie to ,że w wieku 41 lat rozpoczął studia medyczne.

 

Henry Edward "Ed" Roberts urodził się  13 września 1941 roku w Miami na Florydzie. Ojciec prowadził warsztat mechaniczny a matka była pielęgniarką.

 

Podczas II wojny światowej,  gdy jego ojciec był w wojsku,  zamieszkał z matką u dziadków w stanie Georgia . Po wojnie rodzina wróciła do Miami a Roberts lubił spędzać wakacje   u dziadków na wsi .

Jeszcze jako nastolatek skonstruował obwody dla komputerów analogowych i cyfrowych.

Jego marzeniem było zostać lekarzem i zaczął studiować medycynę na Uniwersytecie w Miami . Tam poznał neurochirurga ,który podzielał jego zainteresowanie elektroniką i za jego namową zmienił kierunek studiów na elektronikę .

W czasie studiów poślubił Joan Clark , a kiedy przyszło na świat dziecko ,żeby utrzymać rodzinę  zrezygnował ze studiów na Uniwersytecie i przeniósł się do Armii.

W 1965 roku został wybrany do programu Sił Powietrznych co pozwoliło mu  zostać oficerem i ukończyć studia . Gdy w 1968 r uzyskał dyplom inżyniera elektryka w Oklahoma State University został przydzielony do laboratorium badawczego w bazie sił lotniczych w Nowym Meksyku. Tam razem z przyjaciółmi  utworzył firmę MITS.  Jesienią 1970 firma Robertsa rozpoczeła produkcję kalkulatorów.

W 1974 r istniała duża konkurencja na rynku kalkulatorów , Roberts zastanawiał się nad produkcją nowego produktu  i  postanowił skonstruować komputer osobisty . Komputer  Altair 8800, który opisał wspólnie z Billem Yatesem w styczniowym  numerze czasopisma elektronicznego wzbudził duże zainteresowanie a  skala zamówień na  komputer  zaskoczyła  Robertsa.

To  właśnie ten artykuł na temat komputera Altair  zainspirował Billa Gatesa i Paula Allena że postanowili podejść firmę MITS, aby dowiedzieć się czy byłaby zainteresowana interpreterem języka BASIC dla ALTAIR 8800. Okazało się, że trafili doskonale. Co prawda ani on, ani Allen nie pracowali nad niczym podobnym, nie posiadali nawet takiego mikrokomputera, ale zarząd MITS o tym nie wiedział. W odpowiedzi na zapytanie Gatesa o zainteresowanie rzekomym oprogramowaniem przyszła pozytywna odpowiedź. Termin prezentacji projektu został wyznaczony przez Eda Robertsa, prezesa, na kilka tygodni później. Gates i Allen rozpoczęli prace. Pierwszym etapem było stworzenie emulatora Altaira, a następnie uruchomienie go na minikomputerze. Drugim stadium było napisanie właściwego interpretatora BASIC. Z takim przygotowaniem obaj wybrali się do Albuquerque, gdzie mieściła się siedziba firmy MITS. Udało im się przekonać zarząd co zaowocowało podpisaniem kontraktu.

Paul Allen został jednym z pracowników firmy i z tego poziomu odpowiadał za prace nad Altair BASIC.

BASIC Altair szybko zdobywał sobie popularność i przychylność użytkowników a Gattes  wraz z Allenem założył spółkę Micro-soft: a oficjalna rejestracja w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych USA nastąpiła równo rok później, dokładnie 26 listopada .

Roberts odmówił sublicencji BASIC do innych spółek, co doprowadziło do arbitrażu w 1977 r. pomiędzy MITS i "Micro-soft".

Orzeczenie było niekorzystne dla Robertsa .Rozczarowany wyrokiem sprzedał MITS firmie Pertec .W umowie miał zakaz konkurownia z produktami firmy dlatego zakupił  dużą fermę w stanie Georgia (tam gdzie mieszkali dziadkowie) pod koniec 1977 roku i stał się farmerem.

W 1982 roku rozpoczął studia medyczne i po ukończeniu ich 1986 roku zrobił specjalizację jako lekarz chorób wewnętrznych. W 1988 r rozpoczął  prywatną praktykę lekarską  w miasteczku Cochran  w stanie Georgia.

Ed Roberts poślubił w 1962 r Joan Clark   i miał z nią pięciu synów, Melvin (ur. 1963), Clark (ur. 1964), John David (ur. 1965), Edward (ur. 1970), Martin  . 1975) i  córkę (ur. 1983). Rozwiedli się w 1988 roku.

W 1991 poślubił Donnę Mauldin a małżeństwo trwało do 1997 roku. Jego  ostatni związek  to małżeństwo z Rosa Coopera zawarte w 2000 roku.

Ed Roberts zmarł 01 kwietnia 2010 po wielomiesięcznej  walce z zapaleniem płuc .

 Jego jedyna siostra, Cheryl R Roberts ur. 13 listopada 1947  zmarła 6 marca 2010 r w wieku 62 lat, kilka tygodni przed jego śmiercią.

Podczas jego  ostatniego pobytu w szpitalu w Macon w stanie Georgia, niezapowiedzianą wizytę w szpitalu złożył Bill Gates, który przybył złożyć  ostatni hołd swojemu  pierwszemu pracodawcy. 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ed_Roberts_(computer_engineer)">http://en.wikipedia.org/wiki/Ed_Roberts_(computer_engineer)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ed_Roberts_(computer_engineer)"> http://www.eioba.pl/a/2eau/bill-gates-biografia#ixzz1qzsjc8M4">http://www.eioba.pl/a/2eau/bill-gates-biografia#ixzz1qzsjc8M4 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
Jasmin 2012-04-22, 11:05:27

Nie ma godziny urodzenia, ale można nałożyć tranzyt, progresje i dyrekcje (i inne) na dzień śmierci na radix . Można od tego zacząć rektyfikację .

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.