Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Horoskopy znanych osób

Autorki kryminałów-Agata Christie i Joanna Chmielewska
genny19 2012-06-04, 11:46:28

Agatha Mary Clarissa Miller Christie, urodziła się  15 września 1890 w Torquay.

Była trzecim dzieckiem w rodzinie  Clary i  Fredericka Miller. Jej starsze o 10 lat  rodzeństwo, to siostra Magde i brat Monty .

O dzieciństwie w swojej autobiografii autorka pisze" Jedną z najlepszych rzeczy jakie mogło mi się przydarzyć w życiu, jest szczęśliwe dzieciństwo. Miałam ukochany dom ,ogród, mądrą i cierpliwą nianię ,ojca i  matkę łączyła wzajemna miłość.

Nasz dom ,był  domem szczęśliwym w dużej mierze dzięki ojcu, człowiekowi niezwykle zgodnemu.

Był Amerykaninem(Jowisz  w Wodniku) , prezesem Klubu Krykietowego, który codziennie opuszczał swój dom i udawał się do swojego klubu, przyjeżdżał na lunch i po południu wracał do klubu gdzie grał w wista .Miał mnóstwo przyjaciół i uwielbiał ich gościć. Obdarzony był dużym poczuciem humoru, wrodzoną radością życia i pogodę ducha.(Jowisz w 5 domu)

 ‘'Wg współczesnych  standardów  ojciec mój prawdopodobnie nie cieszył by się aprobatą. Był człowiekiem leniwym. W tamtych czasach nie pracowało się jeśli dysponowało się dochodami, które zapewniały niezależność''

Dziadek ze strony  ojca, był  przykładem amerykańskiej opowieści o sukcesie. Zaczął pracować jako goniec w firmie i z biegiem czasu awansował na wspólnika.

‘'Dziadek dorobił się fortuny, jego syn pozwolił jej powoli stopnieć a to głównie z powodu zaufania jakim obdarzał bliźnich , a wnuk (brat Agaty ) uporał się z tym co zostało ,w tempie błyskawicy.

Zmarł  gdy Agata miała 11 lat." Życie nabrało zupełnie innego charakteru po śmierci ojca. Pozostawiłam za sobą świat dzieciństwa, świat bezpieczny i beztroski, by wkroczyć na skraj życia rzeczywistego. Myślę, że stabilność domu bez wątpienia zależy od mężczyzny, głowy rodziny. Wszyscy zawsze się śmiejemy słysząc powiedzenie "Twój ojciec wie najlepiej" ,ale wyraża ona to, co stanowiło cechę życia późno-wiktoriańskiego. Ojciec to opoka ,na której stał dom.''

Bardzo zawiła jest historia rodziny ze strony matki .Ojciec jej matki uległ śmiertelnemu wypadkowi spadając  z konia. Pozostawił żonę z pięciorgiem dzieci. Starsza siostra jej matki, która  wyszła za mąż za bogatego Amerykanina(jego syn to ojciec Agaty) zaproponowała, że zaadoptuje jedno z dzieci swojej siostry. Wybór  padł na matkę Agaty. W 10 domu znajduje się koniunkcja Pluton(śmierć) i Neptuna(adopcja). Zdaniem Agaty odczuwana przez jej matkę uraza i bolesna świadomość ,że się jest niechcianym dzieckiem odbiły się na jej stosunku do życia.

Agata opisuje  matkę jako osobę zagadkową,  o frapującej  osobowości  silniejszej niż ojciec, bojaźliwą i niepewną siebie. Lubiła  eksperymentować w dziedzinie religii i miała wrodzone skłonności do mistycyzmu, modlenia się i kontemplacji. Miewała też osobliwe  przebłyski intuicji-wiedziała nagle o czym myślą inni ludzie.

Planety reprezentujące matkę to Merkury i Księżyc w Wadze w drugim domu horoskopu - wartości i talentów.

To za namową matki Agata napisała pierwsze swoje opowiadania ,a jako młoda dziewczyna

uczyła się  śpiewu i gry  na fortepianie. Agata nie miała usposobienia  ,które pozwalałoby  na publiczne występy gdyż zjadała ją trema.(Księżyc jest midipunktem Urana i Saturna)

‘'Jeśli coś, czego pragniesz ponad wszystko ,okaże się niemożliwe to  lepiej uznać to i ruszyć naprzód ,zamiast rozważać swoje żale i nadzieje. Takie niepowodzenie we wczesnej młodości przydało mi się w przyszłości ,nauczyło mnie ,że ze swoim usposobieniem nie powinnam  myśleć o wystawieniu się na pokaz."

Ascendent i Słońce w znaku Panny oraz MC w znaku Bliźniąt z koniunkcją Pluton ,Saturn w tym domu wyjaśniają jej pracę jako pielęgniarki.

Krótko przed wybuchem I wojny światowej  organizowano kursy pierwszej pomocy i pielęgnowania chorych w domu  ,który Agata ukończyła . Po wybuchu I wojny zaczęła pracować w szpitalu najpierw jako salowa a potem jako pielęgniarka.

„Praca pielęgniarki  podobała mi się od samego początku. Łatwo do niej przywykłam ,uważałam też- i nadal tak uważam -że to jeden z najwdzięczniejszych zawodów ,jakiemu można się poświęcić. Myślę, że gdybym nie wyszła za mąż po wojnie zdobyłabym kwalifikacje prawdziwej pielęgniarki i pracowała w szpitalu. Być może takie rzeczy się dziedziczy . Pierwsza ,żona mojego dziadka, moja amerykańska babka ,była właśnie pielęgniarką z zawodu.

Potem  po  przebytej  ciężkiej grypie zaproponowano jej pracę  w szpitalnej aptece o której pisze ,że stała się przez następne dwa lata jej domem. Praca w aptece była na początku ciekawa ale potem monotonna dla Agaty. Po przygotowaniu lekarstw miała czas wymyślać fabułę swojej książki kryminalnej. Znak Koziorożca jest władcą 5 domu-hobby , rozrywek a tym  było na początku  dla Agaty  pisanie powieści kryminalnych .

Pomysł na pisanie kryminałów zakiełkował w głowie Agaty po tym gdy rozentuzjazmowana po przeczytaniu książki  „Tajemnica żółtego pokoju „zapowiedziała swojej siostrze ,że chce napisać powieść  kryminalną'' Siostra stwierdziła ,że to trudny gatunek i założyła się z Agatą ,że nie potrafi tego zrobić. Był to nieformalny  zakład pomiędzy nimi .

Pierwszy napisany przez nią kryminał „Tajemnicza historia w Styles „ przez dwa lata leżało w wydawnictwie bo  pod wpływem podniecenia zakończenia wojny, powrotu męża i wspólnego zamieszkania zapomniała o maszynopisie. Agata straciła nadzieję na wydanie opublikowanie czegokolwiek  i perspektywa wydania ksiązki była dla niej fascynująca. Umowa przewidywała ,że nie otrzyma honorarium dopóki nie zostaną sprzedane pierwsze dwa tysiące egzemplarzy ,a potem jedynie skromne tantiemy. Nie zauważyła nawet ,że w umowie jest klauzula zobowiązująca ja do przekazania następnych pięciu powieści

Merkury w Wadze  jest   midipunktem  Słońca (1 dom) i Wenus  ( 3dom )dając uzdolnienia artystyczne i dar literacki  a Saturn jako władca 5 domu-twórczości   jest w koniunkcji z ASC.

W książce ‘'Interpretacja horoskopu" Aleksander von Pronay  pisze ,że właściciel Saturna w koniunkcji z ascendentem wybiera konserwatywną postawę z przekonania., jest ona zgodna z jego naturą.

Oto poglądy Agaty na emancypację kobiet.

„Sytuacja kobiety z biegiem czasu zdecydowanie się pogorszyła. My kobiety zachowujemy się jak fajerwerki. Domagałyśmy się aby pozwolono nam pracować . Mężczyźni nie w ciemię bici odnieśli się życzliwie do takiego pomysłu. Po co utrzymywać żonę? Co może być złego w tym, że żona utrzymuje się sama? Ona chce to robić . Niech to robi na Boga.!

Wydaje się smutne, że uplasowawszy się tak mądrze na pozycji „słabszej płci", upodobniłyśmy się teraz ,z grubsza biorąc do kobiet z prymitywnych plemion, które dzień cały pracują na polu, wiele mil przemierzają w poszukiwaniu opału, podczas wędrówek dźwigają na głowach wszystkie garnki i sprzęty domowe, a wspaniale odziany i przyozdobiony mężczyzna rwie do przodu nie obciążany niczym, prócz śmiercionośnego oręża służącego do obrony jego kobiet.

Powinniście  uczyć się od kobiet z epoki wiktoriańskiej ,one potrafiły sobie ustawić swoich  mężczyzn tak jak chciały. Uznały się za istoty delikatne, kruche, wrażliwe, wymagające nieustannej opieki i hołubienia.''

Innym  przykładem Saturna na ASC jest jej fascynacja starymi ludźmi.

‘'Ujrzałam ,kiedyś stary chiński obraz, który bardzo mi się spodobał. Widać na nim starca siedzącego pod drzewem i bawiącego się przekładaniem sznurka z palców na palce. Obraz nosił tytuł -Stary człowiek delektuje się próżnowaniem- .Nigdy go nie zapomniałam ."

Bohaterami jej powieści kryminalnych byli : Herkule  Poire emerytowany kapitan policji  i panna  Marple  postać wzorowana na babce Agaty Christie, sympatycznej starszej pani, która, według słów pisarki, "zawsze spodziewała się po wszystkim i wszystkich najgorszego" i zwykle miała rację .

Księżyc jest  midipunktem Urana i Saturna.Uran to nowoczesność, Saturn -tradycja.

Pierwsze zetknięcie  Agaty z Uranem to był lot aeroplanem 10 maja 1911. Jak pisze w swojej autobiografii „Wydarzyło się coś co uważałam za fantazje, leciałam aeroplanem."

" Nic chyba nie rozczarowało mnie bardziej w życiu niż to, że samolotu uczyniono regularny środek lokomocji. Śniło się o nim jako o czymś co lata jak ptak-o radości unoszenia się w powietrzu. Ciasne pudło z wielkimi siedzeniami, widok z okna głównie na skrzydła i kadłub ,a pod tobą chmury jak z waty. Jeśli zobaczysz ziemie płaska jak mapa.

O tak to wielkie rozczarowanie. Statki zachowały swoją romantykę. A co do kolei, to co może być od niej lepszego? Pociągi to rzecz wspaniała, ja je uwielbiam. Kiedy się jedzie koleją, widzi się przyrodę i ludzi , miasta i kościoły, i rzeki-naprawdę ogląda się życie.

Pierwszego męża opisuje znak Ryb na szczycie VII domu . Jego władcami są Jowisz w Wodniku oraz Neptun w koniunkcji z Neptunem.

 Jej pierwszy mąż  Archibald Christie był pilotem. Pobrali się 24 grudnia 1914  .W czasie pierwszej wojny światowej służył w eskadrze lotniczej. Podczas lotów dokuczały mu zatoki i został przeniesiony do Ministerstwa Lotnictwa. Jego ulubionym zajęciem była gra w golfa.

Z tego związku urodziła się 5 sierpnia 1919 córka: Rosalind .

W swojej książce Agata opisuje go jako osobę, która nienawidzi chorób, śmierci, i kłopotów.

Gdy po  śmierci swojej  matki Agata  przeżywała żałobę ,chciał dla zabawy wyjechać do Hiszpanii . Agata nie zgodziła się. Po miesiącu powiedział Agacie ,że jest zakochany i zażądał rozwodu.

Drugiego męża opisuje znak Barana na szczycie 9 domu. Jego władcą jest Mars w Strzelcu znajdujący się w 4 domu horoskopu. Drugim mężem Agaty był Max Edgar Lucien Mallowan, archeolog , którego poznała w Iraku a małżeństwo zostało zawarte 11 września 1930  roku w Edynburgu .Był młodszy od Agaty o 14 lat. W czasie II wojny światowej służył w lotnictwie.

Agata bardzo lubiła podróżować (IC w znaku Strzelca).W dzieciństwie z rodzicami to podróże do Francji W 1924 r. W 1924 roku odbyła podróż  z  swoim pierwszym mężem Archie ,który był  menadżerem firmy Belcher  zwiedzając Kanadę, Hawaje, Nową Zelandię, Australię i Południową Afrykę. Agata opisała tę podróż jako "jedną  z najbardziej ekscytujących rzeczy, jakie jej się w życiu zdarzyły"

Po rozwodzie z pierwszym mężem wybrała się z córką Rosalind i jej opiekunką Carlo Fisher na Wyspy Kanaryjskie. Pierwszą samotną  podróż odbyła ulubionym pociągiem  Orient Expressem na Bliski Wschód. Potem wielokrotnie towarzyszyła drugiemu mężowi w jego pracach archeologicznych w Iraku i Syrii  .

Lubiła pływanie, jeździła na wrotkach i grała w golfa (Mars w Strzelcu )

Jak pisze w swojej autobiografii „. Byliśmy rodzina kolekcjonerów. Ojciec, matka i babka namiętnie zbierali porcelanę a ona zgromadziła  całkiem przyzwoity zbiór mebelków z papier-mâché i drobnych przedmiotów (Księżyc w II domu)

 

Zmarła  12 stycznia 1976 w Wallingford.

 

1. Agata Christie  "Autobiografia"

2. http://www.poirot.us/life.php">http://www.poirot.us/life.php

3. http://www.agathachristie.pl/kalendarium.html">http://www.agathachristie.pl/kalendarium.html

4. http://en.wikipedia.org/wiki/Agatha_Christie">http://en.wikipedia.org/wiki/Agatha_Christie 

  

 

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
genny19 2012-06-04, 11:51:15

 

Niedawno gdy swoje 80 urodziny obchodziła polska autorka kryminałów Joanna Chmielewska, sprawdziłam jej horoskop.

 Joanna Chmielewska a właściwie Irena Barbara Kühn z domu Becker urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie Rodzice pragnęli ,żeby  została lekarzem, jednak jeszcze w liceum zaczęła ją interesować architektura i ją właśnie wybrała później jako kierunek studiów. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera architekta. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok", w Energoprojekcie, w Biurze Projektów "Stolica". Brała udział w budowie Domu Chłopa. Tematyka związana z pracą z tego okresu pojawiała się później w jej powieściach.

Debiutowała w 1958 na łamach czasopisma "Kultura i Życie" jako prozaik. Przez pewien czas pisała w "Kulturze i Sztuce" na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 miał miejsce debiut książkowy - wydała sensacyjną powieść Klin. Od 1970 r. zajmuje się wyłącznie twórczością literacką. Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy, a w Rosji - gdzie uważana jest za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną - 8 mln. Jej książki tłumaczono na języki obce 107 razy.

 

Joanna Chmielewska często i chętnie podróżuje po świecie, choć z zasady nie lata samolotami. Kocha konie, namiętnie grywa na wyścigach, nie stroni od hazardu w kasynach całej Europy. Jest znawczynią i miłośniczką bursztynu..

- Gdy miałam 16 lat byłam bardzo mądra, mądrzejsza niż teraz i wiedziałam, że należy znaleźć taką pracę, którą na pewno będzie się lubiło. A że miałam inklinacje do rysunku i wyobraźnię przestrzenną, poszłam na architekturę.

- A pisania Pani nie lubiła?

- Też. Ale moim zdaniem to nie wymagało specjalnych studiów polonistycznych. Miałam już dwie czy trzy wydane książki kiedy po przedłużonym pobycie w Danii znalazłam się bez pracy. Nie miałam też większych możliwości na jej znalezienie (bo była blokada etatów) a przed sobą perspektywę zawału, gdybym usiłowała pogodzić te dwa zawody. Musiałam więc któryś wybrać. I wybrałam ten właściwy.

 A co Pani robi poza pisaniem?

- Maniacko lubię podróżować. Wydaję na to wszystkie pieniądze. Ja w ogóle mam same hobby i fioły. Jestem filatelistką i maniaczką bursztynów. Uwielbiam roboty ręczne, kompozycje z suchego zielska i słomy. Robię też kilimy. Chyba jedyną rzeczą, którą naprawdę umiem robić, to zestawienia kolorystyczne. To jest moja prawdziwa umiejętność, inne są mocno problematyczne.

 

 

Agata Christie to ulubiona autorka Joanny Chmielewskiej. Słońce jako midipunkt Urana i Merkurego to wyobraźnia przestrzenna ,która potrzebna jest w zawodzie architekta.

Niechęć do samolotów  to jak mówią niektórzy wynika z tego ,że nie umie żyć bez papierosa.

 

 

1.http://www.chmielewska.art.pl/wywiady/wyw_21_nomane.html ;

2.http://www.przystan-literacka.pl/index.php?show=95 ;

3.http://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Chmielewska">http://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Chmielewska 

4. Horoskopy wykreślone w programie Urania B. Kruśińskiego.

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
malinka77 2012-06-04, 22:17:05

chmielewską czytałam,przeczytałam wszystkie kryminały agaty :) , które znajdowały się w pobliskiej bibliotece :)

także artura conan -doyle'a

Tematów: 4
Odpowiedzi: 37
Dołączył/a: 2012-03-09
starybosman 2012-06-05, 18:23:43

Radix A.Christie potwierdza, że nie ma planet zdecydowanie maleficznych, ale też nie sposób mówić o wyjątkowo beneficznych. Obie te grupy wywołują pewnego rodzaju równowagę. Jak gdzieś ubywa, to po drugiej stronie przybywa. Wyjazd A.Christie z domu niewątpliwie wywołał poczucie odrzucenia przez matkę, ale z kolei brak ten wyrównała osoba babci. To chyba Merkury w 15,13 Wagi informował, że w życiu pisarki główną rolę odegrają dwie kobiety. Potwierdzeniem jest posadowiona Lilith w 12 d. w słonecznym Lwie, informująca o odrzuceniu, samotności, tęsknocie. Ta sama Lilith dawała jednak chęć do wytężonej pracy, wzbogacała intelektualnie, zapowiadała popularność w świecie literackim, wynagradzała okresy smutku dalekimi podróżami. Chiron w 1,20 Lwa to niewątpliwie głębokie przeżycia porażek w życiu rodzinnym i miłości, zamykania się w swojej skorupie, ale z drugiej strony to Chironowi też można przypisać dalekie wyjazdy , talent literacki. Sukcesy na tym polu zapowiadał MC w 22,57 Byka, wzmagane energią Neptuna w 6,48 Blźniąt. Także ASC w 1,55 Panny niósł talent do pióra, połączony z dobrym odbiorem przez czytelników i wydawców. Swoje dorzucił na tym polu Księżyc w 1,40 Wagi, jak i Uran w 24,56 Wagi. Skorpionowa Wenus ( 2,36) wręcz emanowała miłością do literatury, zapowiadając zasłużone splendory. Nie sposób pominąć Marsa w 24,21 Strzelca, bo i on dołożył swoje cegiełki. Wspomniała Genny, że w czasie I wojny A.Christie pracowała jako pielęgniarka, co też widać w radixie. Neptun w Bliźniętach to chęć niesienia pomocy potrzebującym, Słońce w 22, 14 Panny dodatkowo oświetlało drogę do służby medycznej, a profesja ta związana jest, niestety, ze śmiercią, co po części jest zasługą Białego Księżyca w 20,40 Barana. Wszak część tej energii została spożytkowana w kryminałach. M.Krogulska podnosi, że widać u pisarki wpływy gwiazdy Denabola w bliskim aspekcie ze Słońcem oraz Zosmy z Saturnem . Zosma jest kojarzona z truciznami, a ich znaczenie A.Chrisie poznała jako pielęgniarka, a potem umiejętnie przeniosła do swoich powieści. Posępny Saturn miał wpływ na pierwsze małżeństwo, ale to drugie to już były dalekie podróże do krajów z gorącym klimatem. Na pomyślne wyjazdy zapracowała tak Wenus, jak i Biały Księżyc, a ciekawość świata wzmagał Pluton w 7,52 Bliźniąt, jak też Pallas w 19,36 Skorpiona. ASC w Pannie to nie tylko wielki rozsądek, ale i wysoki intelektualizm, rzetelność w pracy twórczej, z analitycznym umysłem, co widać na kartkach powieści. Błyskotliwośc umysłowa to zasługa Neptuna, ale też w powieściach daje się zauważyć dobre rozumienie ludzi, motywów ich postepowania, obyczajów w okresie tworzenia powieści przez A.Christie..

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2012-06-07, 08:18:25

Joanna Chmielewska nie tylko zna się na bursztynie ale ona go sama obrabia i wykonuje biżuterię. Ta sama energia Neptuna w Pannie (na wykresie chyba w VI domu) daje i talent pisarski i nałogowe palenie papierosów i uzdolnienia artystyczne ( w tym do neptunicznego bursztynu), o grze w brydża nie wspomnę.

 

Główny akcent w horoskopie stanowi  obsadzenie znaku Barana i Wodnika, które stanowi źródło wielu sukcesów (w tym zagranicznych). A że Jowisz w Lwie, więc nie dziwi mnie, że w Rosji aż tak. Zawód pisarki - Wenus w Byku (chyba w II domu, chociaż jej pozycja w domu III też byłaby dobra) a VI dom w Pannie i prawdopodobnie w VI domu.

 

Moim zdaniem ASC wypada w Rybach , nadając Neptunowi i Jowiszowi władztwo horoskopem. DSC zatem w Pannie a VII dom ponadto w Wadze.

 

Znak Panny w obu horoskopach pisarek podkreślony.

 

pozdrawiam i dzięki GennyBuziaczek

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
sammy 2012-06-10, 17:11:17

Jeżeli dobrze pamiętam w autobiografii jest napisane, że Joanna Chmielewska urodziła się wieczorem. Nie mam przy sobie w chwili obecnej pierwszego tomu, ale może ktoś ma i rzuci okiem.

 

pozdrawiam

s.

Tematów: 13
Odpowiedzi: 144
Dołączył/a: 2012-02-19
genny19 2012-06-10, 17:58:58

Ja nie dotarłam do I tomu autobigrafi ,nie było w biblotece.

Merkury jest antiscią Neptuna w horoskopie Joanny Chmielewskiej. 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
sammy 2012-06-10, 21:02:52

Znalazłam I tom, wieczora tam nie znalazłam, natomiast Joanna Chmielewska napisała, że poród trwał 3 doby, bo jej mama będąca osobą wytrzymała na ból, wstrzymywała akcje porodową. Sam poród miał miejsce na Karowej.

 

Szukam dalej.

 

pozdrawiam

s.

Tematów: 13
Odpowiedzi: 144
Dołączył/a: 2012-02-19
genny19 2012-06-10, 22:04:36

Animodorem w horoskopie pisarki jest Słońce. Oto horoskop z ascendentem w znaku Ryb jak proponuje Jaśmin.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
genny19 2012-06-10, 22:27:11

A to zaproponowany przeze mnie ,zaintrygował mnie post Sammy w dzisiejszym dniu o godz 17,11. Księzyc w Rybach znajdował sie wtedy w 10 stopniu Ryb.Odpowiada to godz urodzenie ok 23;40.

W dyrekcjach na rok 1970 kiedy zajeła się tylko twórczością Neptun znajduje się wWadze na MC.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
sammy 2012-06-10, 23:25:25

Tutaj jest podana godzina 18.52.

http://forum.gazeta.pl/forum/w,14722,54829652,,Urodziny_Gurui.html?v=2

Ale nie wiem, ile w tym jest prawdy.

 

pozdrawiam

s.

Tematów: 13
Odpowiedzi: 144
Dołączył/a: 2012-02-19
genny19 2012-06-11, 19:10:12

 Nie jest podane żródło pochodzenia  godziny urodzenia.

 Sammy czytałaś autobigrafię Joanny Chmielewskiej. Czy pamiętasz kim byli jej rodzice z zawodu?

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
sammy 2012-06-11, 20:01:19

Jeżeli chodzi o mamę pisarki - nie podeszła do matury, a potem pracowała jako sekretarka. Potem zajmowała się prowadzeniem domu. Natomiast - i tu cytuję - "Moja matka głównie haftowała, miała do tego i upodobanie, i talent."

 

Tata pisarki - tutaj też zacytuję. "Mój ojciec skończył tak zwaną handlówkę, a potem coś jeszcze i zdobył zawód księgowego. Może w jakimś szerszym zakresie, głównie siedział w bankowości. Dwie cechy posiadał dla pracodawców bezcenne, fachowość i uczciwość zgoła nadludzką, pozbawionąnawet rozsądku, bo rozmaitych ludzi później wzbogacił, a siebie wręcz przeciwnie". Potem był dyrektorem KKO (cokolwiek to było) w Grójcu.

 

pozdrawiam

s.

 

Obydwa cytaty pochodzą z książki Joanna Chmielewska, Autobiografia. Dzieciństwo. 

Tematów: 13
Odpowiedzi: 144
Dołączył/a: 2012-02-19
sammy 2013-10-07, 21:44:45

Dzisiaj nad ranem zmarła Joanna Chmielewska.

 

pozdrawiam

s.

Tematów: 13
Odpowiedzi: 144
Dołączył/a: 2012-02-19
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.