Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Prosimy zapoznać się z informacjami : Baza danych osobowych , Zasady pomocy wzajemnej oraz Zasady Forum

 

Zapraszamy!Usmieszek

 


 


Forum > Zawód astrologa

Komisja etyki zawodowej astrologów
Jasmin 2011-05-27, 07:45:09

W związku z coraz liczniejszymi naruszeniami praw autorskich dotyczącymi  kradzieży tekstów astrologów i umieszczaniu ich na innych portalach bez zgody właścicieli tekstów, doszłam do wniosku, że należy coś w tej sprawie zrobić. Najlepsza byłaby komisja etyki zawodowej, działająca przy organizacji zawodowej zrzeszającej astrologów. Zamierzam taki propozyt złożyć odpowiednim gronom, ale wcześniej proszę o Wasze zdanie na ten temat. 

Najogólniej rzecz biorąc komisja etyki zajmowałaby się nadzorem nad przestrzeganiem zasad etyki , które należy wcześniej sformułować (przez tę komisję), aby było wiadomo, co jest pożądane w pracy astrologa a co nie jest zgodne z zasadami etyki zawodu astrologa.

 

Jednym ze sposobów -moim zdaniem- naruszenia tych zasad jest tolerowanie przez właścicieli portali internetowych kradzieży autorskich tekstów, dokonywanych przez ich użytkowników.

 

Potrzebny jest Wasz głos w sprawie Komisji etyki. Proszę  o informacje również o naruszeniach praw autorskich (tutaj także, nie ma wyjątków).

Neptun w Rybach a ja proponuję taką misję: Koniec forów dla naruszeń prawa autorskiego w sieci.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Odpowiedzi
Jagoda 2011-05-27, 09:21:46

Chciałabym zapytać w tym miejscu o kwestię cytatów z książek.

Czy w tym celu potrzebna jest również zgoda autora lub wydawcy?

Tematów: 9
Odpowiedzi: 77
Dołączył/a: 2011-04-18
Jasmin 2011-05-27, 09:31:53

Niedługo przygotuję kilka wpisów (ale najpierw chcę skończyć V dom) i umieszczę na Forum. To będą: Zasady Forum Sollunari (w tym reguły zamieszczania cytatów) oraz informacje na temat tego, co to jest prawo autorskie, jak jest chronione a co najważniejsze: co stanowi naruszenie tego prawa.

 

Odpowiadając wprost na Twoje pytanie Jagodo: cytaty z książek nie wymagają zgody autora, ale ochrona jego praw wymaga, aby podać nie tylko jego imię i nazwisko, ale również źródło czyli tytuł publikacji książkowej z datą lub numerem wydania. Ochrona praw wydawnictwa domaga się podania nazwy wydawnictwa a także danych tłumacza, jeżeli książka była tłumaczona z języka obcego.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-05-27, 09:39:58

Naruszenia praw autorskich polegają głównie na kopiowaniu tekstów ze strony autora tekstu na inny portal i prezentowaniu tego tekstu jako własny. Tutaj zgoda autora jest potrzebna.

 

Właściciele portali ponoszą odpowiedzialność za użytkowników, którzy dokonują takiego zaboru cudzych praw, jeżeli tolerują takie zachowanie. O braku odpowiedzialności za treści wprowadzane przez użytkowników można byłoby mówić wówczas, gdy właściciel strony poda do wiadomosci swoich użytkowników, iż jego strona funkcjonuje w poszanowaniu Prawa autorskiego. Regulamin posługiwania się swobodą wypowiedzi byłby całkiem na miejscu i świadczył o dobrych intencjach właściciela portalu.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
genny19 2011-05-27, 11:00:50

''Koniec forów dla naruszeń prawa autorskiego w sieci ''

Prawa autorskie to rzecz święta.To będzie trudna misja. Powodznia Jaśmin.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
acrux_79 2011-05-27, 15:45:33

To dobry pomysł. Cytaty z książek ? Proszę bardzo, ale żeby było odniesienie do książki i najlepiej do strony (z szacunku do wydawnictwa, oraz samych czytelników, którzy mogą sobie poszerzyć interpretację, sięgając do książki).

Forumowe kradzieże to również cecha nie odosobniona. Celują w tym ludzie, którzy nie chcą pisać nic od siebie, kopiują kilkanaście - kilkadziesiąt zdań od kogoś "jak wlezie", w celu zapewnienia lepszych statystyk. Mówiąc brutalnie, przypomina to politykę "po trupach do celu" (ktoś się napracuje, a ja skopiuję, wkleję na swój ogródek i będę z tego tytułu kręcić interes).

Co do książek - raz jeszcze - warto przy okazji cytatów pisać kilka zdań przemyśleń, albo prywatnych inicjatyw (pytania, zwątpienia, itp). Samo wklejanie "rozleniwia", poważnie !

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Jasmin 2011-05-27, 17:02:40

Dzięki Genny za życzenia.  

Nie uważam, żeby to było trudne. Mam czas i środki a jak potrzeba to mogę liczyć na pomoc najbliższego otoczenia (również prawną). Poza tym Saturn w Koziorożcu idzie boso po lodowcu Usmieszek.

 

Jest stosowny czas na wymierzanie sprawiedliwości, w którą wierzę.

 

Ja także nie jestem zwolenniczką ludzkiego funkcjonowania na Forum za pomocą cytatów przy jednoczesnym zerowym zaangażowania własnego intelektu. To jakby mózg pracował na pusto.

 

Czasem wypowiedź własną warto poprzeć trafnym cytatem, szczególnie gdy to pomaga w zobrazowaniu tego, co chce się samemu powiedzieć. A więc cytaty tak, ale nie bez ładu i składu. Żeby sens jaki z tego wynikał a najlepiej polemika. Cytat jest najlepszy wtedy, kiedy jest wyjściem do dyskusji. Natomiast kolumna tekstu a pod spodem zero komentarza to już totalna  żenua ....Usmieszek.

 

Jedynym wyjątkiem zamieszczania tekstów "ku pokrzepieniu serc" jest tzw. galeria mistrzów, tj. taki dział na portalu, który z założenia nie wymaga komentarza. No bo jak tu polemizować z A. Einsteinem? albo z Lao Tse? U nas taką rolę pełni na Forum dział Autorytety.

 

Nie mam nic przeciw cytatom ale warto pamiętać, że są one tylko dodatkiem do własnej wypowiedzi.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
maszowa 2011-05-27, 18:37:37

Zazenowanie "O matkomojajedyna" (tu z przyjemnością posłużę się cytatem z serialu "Rodzina zastępcza") Oczko

 

Rozumiem podawanie autora, rozumiem tytuł książki, ale numer strony?A jak ktoś ma inne wydanie i mu się numer strony "nie zgra", to co? - przecież chyba nie będzie się awanturował.

A po co komu rok wydania i nazwa wydawnictwa? - przecież jeden tytuł mógł mieć kilka wydań, ale treść tę samą.

Jeśli cytat ze strony internetowej, to faktycznie przyda się data publikacji, bo już kilka razy się spotkałam z tym, że strona po paru latach po prostu nie istnieje.

Na mój gust to trochę za dużo szczegółów trzeba by uwzględniać..

 

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-05-27, 18:50:45

Nazwa wydawnictwa potrzebna jest dlatego, gdyż nie podając wydawnictwa narusza się jego prawa publikacyjne a numer wydania jest po to:

 

- żeby "strony się zgadzały", bo wydanie I-sze różni się prawie zawsze od II-giego, bo autor lub wydawca coś tam dodał lub poprawił; wtedy drugie wydanie na wewnętrznej okładce ma często adnotację: "wydanie II poprawione"; treść w wydaniach może zatem się różnić

- z tego samego powodu tj. różnicy w treści a zatem i w numeracji stron powinno podać się rok wydania ale zgadzam się, że wystarczy albo numer albo rok

 

Jako stary wydawca wam to mówięZaklejone usta

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-05-27, 18:56:06

Co do książek:

Można to uprościć na Forum powołując się tylko na autora książki i tytuł, który jest wymieniony w Bibliografii Sollunari. Jeżeli nie ma tam takiej pozycji, to ja mogę ją w każdej chwili dodać. Chyba, że chodzi o jakieś nie astrologiczne dzieło...

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
maszowa 2011-05-27, 20:47:54

Będę się (upierdliwie) czepiać. Oczko

... bo próbowałam sobie wyobrazić pracę komisji, która miałaby zostać powołana.

Oby to nie wyglądało jak, z przeproszeniem, sejmowa komisja śledcza. Bo jeśli jest wina to powinna być i jakaś kara, a więc także środki do jej wymierzenia. Im dalej w las, tym więcej widzę problemów.

Znaczy jak? - członkowie komisji śledzą publikacje (sami albo za pośrednictwem wynajętych do tego celu pracowników) i w przypadku naruszenia czyichś praw nasyłają na delikwenta organa ścigania?

Przecież chyba  jest w mocy Ustawa o prawach autorskich, ktoś tego pilnuje (lepiej lub gorzej), po co więc tworzyć kolejne jej odnogi?

 

Reasumując - myślę, że wystarczyłoby publiczne zwrócenie uwagi osobie naruszającej prawa autorkie. W takim świetle pokazana, stałaby się niewiarygodna jako autor komentarzy na forach.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-05-27, 21:01:09

Sam zamysł  powołania komisji etyki astrologicznej jest bardzo cenny, gdyż istotnie, na niektórych portalach można znaleźć informacje żywcem przepisane z książek, ale nawet wzmianki nie ma o tym, że faktycznym autorem jest ktoś inny niż autor postu. Dlatego z takimi postępkami trzeba po prostu walczyć, bo mamy do czynienia z plagiatem w czystej krystalicznej postaci. Natomiast nie wydaje mi się celowe stosowanie  zasad wynikających z ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( tekst jedn. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631, ze zm.).  Owszem, można zaproponować rozwiązanie, iż  treść pochodząca od innego autora zostanie zaznaczona np, kursywą, ale propozycja ta może spowodować komplikacje innej natury.   Stąd przedstawiam ( jasne, że do konstruktywnej krytyki)  rozwiązanie kompromisowe.  Pisząc coś na Forum, autor posta ( postu?)  podaje autora i tytuł książki, jeśli z niej korzystał  - jako źródło.  Oczywiście, podzielam w pełni stanowisko Jasmin, że winno to przybrać postać - John Igrecki , Samotność astrologa, przekład Jerzy Iksiński, Warszawa, PWN, 1994  wydanie II poprawione..

 

Jednak, moim zdaniem, nie można gubić ogólnego przesłania - taka komisja etyki astrologicznej winna zostać zaszczepiona przez każdą osobę, która chce być pełnoprawnym uczestnikiem tego Forum, ale w jego umyśle. On sam ma być komisją dla siebie  i kierować się zasadą uczciwości kupieckiej - rzetelnie, szczerze, prawdziwie oraz uczciwie. To jest forum astrologiczne osób, które mają pasję  szukania w planetach. Jeśli ich zaczniemy zmuszać do stosowania przepisów prawa autorskiego, to nie będziemy mieli ani astrologów, ani też prawników.  Wydaje się, że idea komisji etyki astrologicznej to przesłanka entymematyczna, by na Forum zachować minimum kultury prawnej w aspekcie obowiązywania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-05-27, 21:20:29

Chciałabym rozróżnić kwestię komisji etyki działającej przy stowarzyszeniu zawodowym astrologów od tego, co u nas się dzieje.

Jednakże ani w jednym ani w drugim wypadku nie sądzę aby była konieczna instytucja w postaci "komisji śledczej" z osobnym lokum itd. Resume Maszowej oddaje z grubsza mój zamysł na poziomie komisji przy stowarzyszeniu. Chodziło mi o to, aby stowarzyszenie zauważyło i odnotowało problem naruszenia praw autorskich oraz aby wypowiedziało się w tej kwestii. Chodzi o oficjalne stanowisko stowarzyszenia, które jako takie ma największy odzew w środowisku astrologów i w razie potrzeby największe możliwości reakcji na nieprawidłowe zachowania.

Jaka to może być kara? W analogicznych komisjach etyki w różnych zawodowych organizacjach funkcjonuje kara napomnienia wpisywana do publicznego wglądu. I to -jak podkreśliła Maszowa- wystarczy, aby spowodować odpowiedzialność właścicieli portali astrologicznych za to, co się u nich dzieje. Niezadowolenie autora z powodu kradziezy jego tekstu, działającego samotnie może być po prostu zignorowane i wykasowane z zawartości strony. Umieszczenie upomnienia na forum obiektywnym stowarzyszenia, po opinii członków komisji (np. 3 autorytetów astrologicznych), jest właściwą formą protestu środowiska i sprawiedliwą. Działa też prewencyjnie na przyszłe tego typu zdarzenia.

 

Na naszym Forum komisji nie przewidujęUsmieszek. Tutaj wszyscy mają taką komisję w sobie, jak słusznie podkreślił Starybosman.

Informacje o prawie autorskim chcę zamieścić po to, aby była jasność, o czym mowa. Niektórzy, a właściwie znakomita większość naruszających te przepisy działa po prostu pod wpływem błędu, nieświadomie, czyli po prostu nie wie, że robi coś złego. Wiedza na ten temat pomoże im zatem zrozumieć, że postepują źle i nieetycznie, a być może ta wiedza spowoduje wzrost świadomości na temat nie tylko swojego nagannego działania ale i działania innych osób. Wiedza poszerza świadomość.

 

pozdrawiam serdecznie:)

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-05-27, 21:44:30

Jeszcze odpowiem na wątpliwość dotyczącą kto ma śledzić podpadniętychUsmieszek i informować stowarzyszenie. Moim zdaniem każdy astrolog miałby prawo to zrobić. Każdy , kto ma wewnętrzny kodeks moralny a także przyjmie sformułowane przez stowarzyszenie zasady postępowania. Wystarczy zrobić print screen na stronie portalu, która narusza zasady i przesłać e-mailem.

 

Ale to są szczegóły, które można dopracować później. Ważne jest przekonanie do tego pomysłu odpowiednie stowarzyszenia. Ale to ja sama w odpowiednim czasie uczynię.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jagoda 2011-05-27, 22:47:35

Zauważyłam, iż w niektórych książkach na pierwszych stronach zawarta jest taka treść: "Żadna część z tej książki nie może być reprodukowana lub użyta w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody autora lub wydawcy". I co wtedy? Czy w tym przypadku można stosować cytaty?

 

Druga kwestia, o którą chcę zapytać, to horoskopy znanych ludzi. W internecie pojawiają się analizy astrologiczne znanych osób żyjących we wcześniejszych wiekach, jak też i nam współczesnych. Czy możemy dokonywać takich analiz na forum publicznym?

Tematów: 9
Odpowiedzi: 77
Dołączył/a: 2011-04-18
acrux_79 2011-05-28, 01:07:36

Jagoda, po pierwsze - widzę, że nie przekonuje Ciebie forma "ochrony" praw. Zatem co proponujesz ? Zostawić "tak jak jest" ? 

 

Dwa - cytowanie książek jest możliwe w pracach magisterskich, licencjackich, itp. Z podaniem wydawnictwa, roku i autora. Nie słyszałem, żeby Twoje zastrzeżenie ("żadna część tej książki...") miało podstawy. Takie prawo, bezwzględnego zabronienia spisania czegokolwiek, jest nieistniejące. Mogę skopiować Twoje dwa zdania i napisać źródło: "Jagoda", forum Sollunari i link. Nie przegram w sądzie, ale... zrobię z siebie osobę nieodpowiedzialną, bo cytowanie czemuś ma służyć. Cytowanie "dla samego cytowania" jest bez sensu. Granica między cytowaniem a plagiatem jest dość gruba, a jej granice wskazuje ... zdrowy rozsądek i znajomość tematu.

 

Trzy - horoskopy zwykłych ludzi działają na zasadzie cytowania, czyli podajesz osobę i źródło urodzin (czy sama ona podała, czy rodzina, znajomi, źródło, itp). Baza Astrodatabank ma takie podziały i standardy np. Z tego co widzę, ma się dobrze i nikt jej chyba nie podał do sądu, żeby dane urodzeniowe "zlikwidować". Gdyby nie istniała możliwość cytowania źródeł horoskopowych, każdy astrolog zostałby podany do sądu. Co do analizy i interpretacji daty - to nie jest kradzież "daty urodzenia" przecież ! Analizować możemy wszystko - począwszy od ubioru, wyglądu, poglądów, jak i tonu głosu. Nikt mnie przecież nie poda do sądu za to, że napisałem, jak wygląda, albo co publicznie i jak robi. Co najwyżej może pozwać o zniesławienie... (obrazę wizerunku, insynuacje, zarzucanie czynów, itp).

Więc - każdy musi poczuwać się do swojego standardu odpowiedzialności, oraz eliminować takie zachowania u innych osób (kradzież intelektualna). Na szczęście artykuły to nie empetrójki, a zarabianie na nich jest dość ciężkie, więc łatwiej walczyć o swoje prawa.

 

Nie słyszałem też, żeby autor podał kogoś do sądu, że złą stronę podał, itp. Podawanie strony jest pragmatyczne, po prostu łatwiej fragment znaleźć. Nie, żeby kogoś ścigać za brak strony cytowania. To chodzi o wymiar praktyczny, łatwość dostępu. Ale jeśli chcemy pewne rzeczy ośmieszyć, podważyć, albo podnieść do absurdu, to możemy tak postąpić... ze wszystkim. Takie czasy, takie możliwości. 

 

Pozdrawiam !

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Jasmin 2011-05-28, 08:21:35

Osoby publiczne nie korzystają z takiej ochrony jak inne ale swoje prawa także mają. Nie wolno np. pomawiać osoby publicznej, pisać o niej nieprawdy, itd. Teraz jest świeży problem ze stroną antykomor-szkalującą Prezydenta.

 

Jest różnica  między cytatem a kopią, w której zmienia się autora.

 

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
margaux 2011-05-28, 09:39:31

Strony typu antykomor, notabene, nie byłam na niej, to inna para kaloszy. Sa zjawiskiem normalnym, funckjonujacym w państwach demokratycznych, w których przestrzega się wolności słowa.

Natomiast kwestia praw autorskich, ich naruszenie, posługiwanie się cudzymi tekstami, nierzadko zmieniajac ich sens, to sprawa poważna, często lekceważona przez internautów w sieci.

 

Ja doskonale rozumiem właścicielkę strony, która swoim IMIENIEM i NAZWISKIEM odpowiada za wszystkie materiały pojawiajace sie na jej portalu i która ma PRAWO nie życzyć sobie pewnych treści, naruszających etykę zawodową, tekstów obraźliwych i szkalujacych inne osoby.

 

Kiedyś podobny problem poruszył admin pewnego forum astrologicznego i który spotkał się z linczem ze strony userów, którzy zarzucili mu naruszenie praw wolności słowa, wypowiadajach sie na tym forum ludzi. Cała rzecz została sprowadzona do absurdu i do nikogo nie przemawiał fakt, ze ów admin sygnifikuje swoja strone imieniem i nazwiskiem i moze być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Dlatego uważam, że administratorka strony słusznie robi podnosząc ten temat na swojej stronie i poddając go dyskusji, gdyż ciężar odpowiedzialności za pojawiające sie tutaj treści spoczywa głównie na niej.

Tematów: 11
Odpowiedzi: 409
Dołączył/a: 2011-05-22
Jasmin 2011-05-28, 10:14:21

To prawda, że czuję się odpowiedzialna szczególnie za tych nieświadomych swego błędu.

 

Jeszcze parę uwag:

 

Należy rozróżnić działanie komisji etyki od działania organów państwowych zajmujących się ściganiem przestępczości i wymiarem sprawiedliwości. Komisja etyki działająca przy organizacjach zawodowych (np. przy Izbach Lekarskich, Izbach Rzemieślniczych czy Radach Adwokackich) funkcjonuje na podstawie katologu zasad, które taka organizacja zawodowa ustala. Zazwyczaj komisje etyki powołuje się dla poprawy jakości wykonywanych usług przez ludzi wykonujący dany zawód albo dla ochrony ich praw.

 

Działanie komisji etyki opiera się na własnych zasadach, które odbiegają od zasad innych organizacji a także mogą nie mieć odzwierciedlenia w przepisach prawa. Przykładem może być sytuacja, kiedy sąd orzeknie odpowiedzialność lekarza za błąd w sztuce lekarskiej a Izba lekarska uzna, że działanie lekarza nie było naganne z jakiegoś tam zawodowego powodu. Jestem w stanie sobie wyobrazić inną sytuację, w której po awanturze publicznej między astrologami, w której jeden został przez drugiego wyzwany od ignorantów itp. pokrzywdzony zwraca się do sądu a ten nie uznaje tego za pomówienie. Komisja etyki astrologów może uznać, że szkalujący kolegę astrolog naruszył zasady etyczne i tym samym spowodował uszczerbek na opinii całego środowiska zawodowego, pomimo iż on sam nie poniesie odpowiedzialności przed sądem.

 

Zatem sprawiedliwość przed sądem i przed komisją etyki to są odrębne drogi i procedury postępowania.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
margaux 2011-05-28, 10:41:50

Pojmuję Jasmin do czego zmierzasz.

Śledzę fora internetowe od kilku lat, nie tylko te astrologiczne. Na niektórych udzielam się, na niektórych bywam, gdy szukam pewnych materiałów, ale nie spotkałam do tej pory forum, wyłączając to na Sollunari.pl, na którym nie obyło się bez pyskówek, pomówień, szkalowań.

Względna anonimowość ludzi piszących w internecie, pozwala na wyładowywanie swoich frustracji i stresów na innych, co jest tą ujemną stroną sieci. Zaobserwowałam pewną zależność, a mianowicie, że internauci znający się w realu, w dyskusjach, pomimo różnicy poglądów, przestrzegają zasad dobrego wychowania i nie szkaluja się nawzajem. Natomiast ci, znający się tylko z nicka, potrafią miedzy siebie wytoczyć ciężkie działa i polemika staje się bezpardonowa.

Wyznaczenie kodeksu zasad prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie sieciowym jest niezbędne do utrzymania dyskusji na wysokim i merytorycznym poziomie. Właśnie przez szerzące się bezhołowie na forach internetowych, zauważalne jest w ostanich czasach ich podupadanie. Wiele świetnych forów obniżyło swój poziom przez pasywnośc  administratorów, którzy nie reagują na chamstwo i prostactwo.

Dlatego w 100% popieram pomysł utworzenia Komisji Etyki Zawodowej na stronie Sollunari.pl z wyszczególnionym kodeksem praw i zasad oraz sankcji, w przypadku ich naruszenia.

Tematów: 11
Odpowiedzi: 409
Dołączył/a: 2011-05-22
Jagoda 2011-05-28, 13:09:41

Acrux, chyba niepotrzebnie zapytałam o te cytaty w tym wątku, ale w dobrych intencjach. Pytam, bo po prostu chcę wiedzieć. Wy macie więcej doświadczenia z internetem, a ja dopiero od niedawna. Napisałeś: "Nie słyszałem, żeby Twoje zastrzeżenie ("żadna część tej książki...") miało podstawy." Jak by nie patrzeć, nie jest to moje zastrzeżenie, przecież wyraźnie zaznaczyłam, że taka treść pochodzi z książki. Pozdrawiam.

Tematów: 9
Odpowiedzi: 77
Dołączył/a: 2011-04-18
Jasmin 2011-05-28, 15:40:49

Zamieszczam projekt zasad Forum.

Proszę o uwagi, co dodać lub oddać. Tekst ten po konsultacjach z Wami zamieszczę u góry Forum (przy słoniach) żeby kazdy mógł tam kliknąć i zapoznac sie w razie potrzeby.

 

 

Niezbędne zasady

działania Forum Sollunari

(rym niezamierzonyJ)

 

1. Forum jest dobrowolnym zgromadzeniem pasjonatów astrologii i jego celem jest łączenie ludzi a nie ich podział.

2. Forum opiera się na zasadach uniwersalizmu, tolerancji i wzajemnym poszanowaniu różnic w poglądach.

3. Forma wypowiedzi powinna być poprawna. Humor nie zaszkodziJ

4. Forum jak i cała strona Sollunari działa w poszanowaniu prawa autorskiego i oczekuje tego samego od uczestników Forum.

Warto wiedzieć, że:

„Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)”- ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, czyli literackie lub publicystyczne, plastyczne, fotograficzne.

Naruszenie praw autorskich polega m.in. na przypisywaniu sobie autorstwa cudzego utworu, na wykorzystywaniu go w sposób sprzeczny z wolą jego twórcy czyli autora (np. bez jego zgody, przez skrócenie, przerobienie itd.), na pobieraniu korzyści majątkowych z cudzego utworu bez wiedzy i zgody autora.

Naruszenie praw autorskich skutkuje równocześnie odpowiedzialnością cywilną oraz karną.

Art. 29 ust. 1 prawa autorskiego… zezwala na robienie cytatów z utworów ale dla polemiki i wyjaśniania:

"Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości".

Prawo do cytatów powinno dotyczyć utworów opublikowanych uprzednio i wskazywać autora oraz źródło publikacji (książka, strona www), wydawnictwo i rok wydania.

Każdy może bez zezwolenia autora wykorzystywać już upublicznione utwory - nieodpłatnie ale tylko do użytku osobistego.

5. Właścicielka strony Sollunari, w razie stwierdzenia naruszenia zasad Forum bądź niezgodnych z prawem działań Forumowicza będzie uprawniona do działań prewencyjnych, zapobiegających dalszym naruszeniom.

Zasady podpisała i uzgodniła:

Społeczność Forum Sollunari

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2011-05-28, 16:38:51

Minimum słów, maksimum treści. Jasno, przejrzyście, zrozumiale, wyczerpująco.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-05-29, 08:01:47

Dzięki za głos w sprawie.

 

Proponuję dodać jeszcze jeden punkt:

 

4. Posługując się cytatem na Forum można podać tylko jego autora i tytuł książki, jeżeli ta wymieniona jest w Bibliografii Sollunari. Na prośbę Forumowicza nowe publikacje zostaną dodane do Bibliografii.

Na uwagi czekam do ranka przyszłej niedzieli (5.06). Potem umieszczam tekst jako gotowy.

 

pozdrawiamUsmieszek

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2011-05-29, 10:22:03
Ostatni wpis Jasmin w przedmiocie  Kodeksu podsunął pewną myśl, którą przedstawiam do oceny. Otóż  proponuję  dodanie punktu o treści ( roboczej )  :   Pierwsze zalogowanie na Forum jest potwierdzeniem akceptacji zasad obowiązujących w tym serwisie   albo   Zamieszczenie opinii na Forum jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o akceptacji wszystkich postanowień  tego serwisu
Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-05-29, 12:09:42

Dobry pomysłUsmieszek. Proponuję:

Pierwsze zalogowanie na Forum jest akceptacją zasad obowiązujących w tym serwisie.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2011-05-29, 12:36:16

Mnie ta forma przypadła do gustu. Ale trzeba poczekać na stanowisko innych osób. Zapewne też coś wniosą. Wiem, wiem - niepoprawny optymista ze mnie.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
genny19 2011-05-29, 12:40:28

 Jestem za  tą formą ,że pierwsze zalogowanie  to akceptacja zasad obowiązujących w serwisie.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Jagoda 2011-05-29, 12:54:14

Można też potraktować ten regulamin jako konieczny do zaakceptowania podczas ewentualnej rejestracji na forum. 

Tematów: 9
Odpowiedzi: 77
Dołączył/a: 2011-04-18
maszowa 2011-05-29, 12:56:56

Nie mam zastrzeżeń ani uwag. Usmieszek

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Aga 2011-05-29, 13:08:24

Tez nie mam zastrzezen co do tresci i formy regulaminu. 

Będe musiała zdyscyplinować mojego merkurego, czasami nie wiem, czy sama cos wymysliłam, czy moze juz gdzies przeczytałam;) Pozdrawiam

 

Tematów: 1
Odpowiedzi: 30
Dołączył/a: 2011-05-26
Jagoda 2011-05-29, 13:11:06

Zapytam jeszcze o ostatnią rzecz, aby była jasność też i w tej kwestii. Jak przedstawia się sprawa z wklejaniem grafiki horoskopów? Czy można z każdego programu astrologicznego?

Tematów: 9
Odpowiedzi: 77
Dołączył/a: 2011-04-18
maszowa 2011-05-29, 15:19:18

Dobre i słuszne pytanie, ja się tym zainteresowałam przed wklejeniem obrazka po raz pierwszy.

Używam programu Urania i gdy na stronie astrologia.pl znalazłam tekst:

 

Wydruki i ekrany z programu ze wszystkich wersji można zamieszczać w internecie, na stronach www, blogach i listach dyskusyjnych, w druku w niewielkiej liczbie (mniej niż 5), bez ograniczeń i bez uzyskiwania zgody wydawcy. Jeśli jednak program jest dla Ciebie użyteczny, wstaw na swoją stronę link do niego (http://www.astrologia.pl/urania.html" target="_top">http://www.astrologia.pl/urania.html).

 

Uznałam, że mogę spać spokojnie. Usmieszek

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-05-29, 16:17:48

Jeżeli chodzi o umieszczenie zasad przy logowaniu to obawiam się, że może i ktoś by je przeczytał ale potem nie mógłby do nich wrócić np. w razie wątpliwości. Umieszczenie zasad na głównej stronie Forum daje możliwość zaglądania tam tyle razy, ile zajdzie potrzeba.

 

Wykresy z programów, sporządzane w indywidualnej sprawie tj. dla potrzeb jednostki nie mają cech utworu w rozumieniu prawa autorskiego, bo to program komputerowy jest utworem. 

 

Sądzę, że powinny być traktowane tak samo jak cytat z utworu. Sa niewątpliwie doskonałą reklamą dla twórcy programu komputerowego.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
acrux_79 2011-05-29, 21:04:53

Regulamin w porządku. Uranię mam, wykupiłem pełną wersję, polecam. Choć program "Astrolog" autorstwa Arański&Chwiszczuk też wygląda ciekawie i ma zapewne wiele zalet.

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Jasmin 2011-05-30, 08:05:31

Dzięki za uwagi.

Proponuję jeszcze zapis:

 

Posługując się kopią kosmogramu na Forum należy podać nazwę programu komputerowego i jego autora, chyba że jest to widoczne w kosmogramie.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Marsjanka 2011-05-30, 20:32:02

Ja akceptuje wszystko to o co administrator zarządzi. Mi się tu podoba i lubię tu przebywać wśród Was. Odkąd się tu "odnalazłam" nie wchodze na inne fora, troche z uwagi na brak czasu, a trochę dlatego ze czytam artykuły tu na forum. Na Gwiazdologię do Acruxa wchodzę Pokazuje jezykOczko

Tematów: 67
Odpowiedzi: 810
Dołączył/a: 2011-03-21
Jasmin 2011-05-31, 08:30:51

Z wzajemnościąUsmieszek

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.