Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Co nowego w świecie

Wężownik, precesja i inne młoty na astrologie
zakretka 2010-09-23, 19:05:45

http://integra.wordpress.com/2006/12/05/wezownik-precesja-i-inne-mloty-na-astrologie/

 

Dzisiaj przeczytałam podobny artykuł w angorze. Wklejam jako ciekawostke :)

Tematów: 6
Odpowiedzi: 45
Dołączył/a: 2010-09-15
Odpowiedzi
Jasmin 2010-09-24, 14:05:00

Artykuł w Angorze jest beznadziejny. Sam tytuł "Horoskopy kłamią" wystarczy, aby pominąć go w lekturze.

Nie tylko poziom wiedzy astrologicznej jest żaden, ale w ogóle autor ma trudności z logicznym mysleniem. Rewelacyjne stwierdzenia w stylu:

 

 "Astronomia i astrologia rozeszły się 2000 lat temu. Astronomia szła naprzód a astrologia stała w miejscu. Efekt? Znaki zodiaku, jakie są przypisane konkretnym okresom w kalendarzowym roku, nie mają nic wspólnego z gwiazdozbiorami, na tle których "przesuwa się Słońce."

 

Każde z tych zdań obciążone jest błędem logicznym.

Kiedy się rozeszły i gdzie? Skoro się rozeszły to znaczy, że nie powinny? Dlaczego właściwie powinny się "nie rozchodzić" ?

"Astrologia stała w miejscu", to kiedy ruszyła, bo rozumiem że czas przeszły "stała" wskazuje, że teraz już nie stoi.

Kuriozalny jest wniosek końcowy.  Efektem różnic pomiędzy obiema naukami czy systemami poznawczymi nie jest brak pokrywania się Zodiaku z gwiazdozbiorami. Na to wpływa precesja Ziemi i precesję astrolodzy uwzględniają w swych obliczeniach, tylko... autor tego nie wie. Naczytał się horoskopów gazetowych i stąd te rewelacje. Każdy rozsądny człowiek , nie mający z astrologią  nic wspólnego wie, że horoskopów gazetowych rozpisanych na 12 znaków Zodiaku nie należy brać na poważnie, gdyż działanie przeciwne doprowadziłoby do stwierdzenia, że na świecie żyje jedynie 12 typów ludzi, którym przytrafia się to samo w danym miesiącu .

 

Pisząc ogólnie o astrologach albo astrologii , która nie uwzględnia precesji Ziemi znów popełniane jest nadużycie. Aby móc w ten sposób uogólnić należałoby przyjąć, że wszyscy astrolodzy nie uwzględniają precesji Ziemi.

Tak nie jest, bo ja uwzględniam i jeszcze dodam, że uwzględniam również precesję gwiazd stałych. Nie jest więc prawdą, że "wszyscy" nie uwzględniają i że "astrologia nie bierze w ogóle pod uwagę faktu precesji Ziemi", jeżeli chociażby jedna z osób należących do zbioru "astrolodzy" precesję uwzględnia.

 

Trochę mi szkoda czasu na pisaninę Tomasza Rożka, który fizykiem jest i nawet ma tytuł doktorski, ale wkurzyłam się... na stwierdzenie, że astrologia się nie rozwija, lecz stoi w miejscu, "jest jednym wielkim oszustwem" i "dlaczego tyle osób w nią wierzy"?

No właśnie, panie Rożek. To chyba powinno być pytanie retoryczne. Dla ułatwienia podam, że odpowiedź tkwi w pytaniu.

I jeszcze jedno: astrologia nie ma nic wspólnego z wiarą. Czy musi Pan wierzyć w kalendarz, aby się nim codziennie posługiwać? Wymyślili go astrolodzy, dość dawno temu, a nadal jest używany. O zegarku na bazie kalendarza nie wspomnę... Faktycznie astrologia "stoi w miejscu" , w sensie że stale się sprawdza i niezmiennie ułatwia ludziom życie .

 

Dla początkujących astrologów rada: czytajcie wszystko o astrologii ale myślcie samodzielnie, nie dajcie sobie czegoś wmawiać, sami wyrabiajcie sobie pogląd, sprawdzajcie empirycznie. Rozwój astrologii polega również na tym, na stałym relatywizowaniu tradycji z nowością i postępem. Również poprzez to, że analogie astrologiczne do układów planetarnych się zmieniają. Kiedyś koniunkcja planety z Plejadami wskazywała m.in. na upodobanie do noszenia peruk i nakryć głowy , które dodawały wzrostu i poprawiały wygląd a dzisiaj jest analogią m.in. do noszenia dredów i tzw. dopinek włosów sztucznych do włosów naturalnych (przedłużanie, zagęszczanie).

 

pozdrawiam

 

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
acrux_79 2010-09-24, 18:04:49

Dosadnie, w samo sedno, mój Mars w trzecim jest kontent. Będę Ciebie cytował, jakby mi tu jakiś poszukiwacz prawdy wyskoczył z "Wężownikiem" i z "Gościem Niedzielnym"...

 

Brawo !

Pozdrawiam :-)

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
czerwonymoskit 2015-07-29, 15:26:26

Skoro znaki powstały od gwiazdozbiorów i na nich były wzorowane to sensownym wydaje się, że powinny się razem z nimi przemieszczać. Gwiazdozbiory były na niebie tysiące lat temu i są to fizyczne byty. Znaki zaś zostały stworzone przez człowieka na potrzeby astrologii. Co więc wydaje się ważniejsze? W mojej ocenie gwiazdozbiór, od którego to powstały znaki. Nazwy, przyporządkowanie to zawsze może się zmienić nawet dogmat jakim wydaje się pojęcie znaku. Mam takie wrażenie że znaki zostały przyspawane do ziemi/nieba. Po co? Skoro 3 tysiące lat temu słońce kogoś urodzonego w lipcu przechodziło przez ledwo widoczne światełka na niebie oraz w tym czasie rodzili się ludzie nieśmiali, wycofani, wrażliwi unikający "błyszczenia w towarzystwie" to te dwa fakty natchnęły pionierów astrologii żeby nazwać tę konstelację od zwierzęcia jakim jest rak żyjący na dnie jeziora i dalej do stworzenia znaku o tej samej nazwie i cechach ( co wydaje się przecież logiczne). Jeśli 3 tysiące lat temu "czyjeś" słońce wkraczało w gwiezdny żyrandol, który wręcz oślepia na niebie swoim blaskiem i w tym samym czasie rodzili się ludzie pewni siebie, uwielbiający błyszczeć na salonach, kochający poklask i sławę oraz zapatrzeni w siebie to ci sami pionierzy astrologii kojarzyli oba fakty i chcąc stworzyć znak szukali odpowiedniego symbolu, którym okazało się wielkie i dumne zwierzę jakim jest lew. Pewnie czuli sie wspaniale, że udaje im się wniknąć w tajemnice wszechświata, a wskazane podobieństwa pewnie utwierdzały ich w przekonaniu, że idą dobrą drogą. No bo skoro słońce jest tak ważne i skoro w chwili czyjegoś urodzenia przechodzi przez potęzny gwiezdny żyrandol to co w tym dziwnego, że taki człowiek będzie przejawiał cechy charakteru podobne do tejże konstelacji? A no nic. Jak więc mieli nazwać znak, który odpowiadał by temu gwiazdozbiorowi? A no tak samo jak ten gwiazdozbiór. Tak więc znak miał tą samą nazwę i co za tym idzie te same cechy. Wszystko było ładnie i pięknie aż do momentu gdy astrologowie zaczęli się zachowywać dokładnie tak samo jak ich prześladowcy w czasach inkwizycji (to się chyba nawet jakoś nazywa w psychologii gdy ofiara przejmuje cechy swego oprawcy). Tak więc zaczęli stosować zasadę DOGMATU. Tak było jest i tak ma być! :) Dlaczego mam wierzyć, że jestem zodiakalnym rakiem skoro w chwili mojego urodzenia moje słońce lśniło na tle wielkiej i błyszczącej choince jaką jest konstelacja Bliźniąt? Czemu? Skoro kosmos ma na nas wpływ to dla mnie bardziej sensowne wydają się "prawdziwe" gwiazdozbiory niż sztuczne twory jakimi są znaki zodiaku. To znaki powstały od gwiazdozbiorów, a nie odwrotnie.

Tematów: 1
Odpowiedzi: 13
Dołączył/a: 2013-04-08
lupka 2015-07-29, 16:37:47

„Skoro znaki powstały od gwiazdozbiorów i na nich były wzorowane to wydaje się sensownym“

Dlaczego wydaje Ci się  to sensownym?

 

„Znaki zostały zaś stworzone przez człowieka na potrzeby astrologii…“

Czy aby na pewno?

Tematów: 19
Odpowiedzi: 562
Dołączył/a: 2011-07-16
Teksty w działach stałych
acrux_79 2015-07-29, 17:26:22

Położenie czyjegoś Słońca na 10 stopniu Strzelca nie wyklucza, że będzie on miał cechy Skorpiona, tak samo jak położenie czyjegoś Księżyca na 10 stopniu Bliźniąt nie wyklucza, że będzie miał on cechy Barana np. Sensownym było odwzorowanie gwiazdozbiorów i "nałożenie" na znaki - a i owszem. Lecz przecież to był jednorazowy metafizyczny strzał, który w jakimś momencie zaistniał. Gdyby teraz astrologia się "narodziła" miałaby kompletnie inny kształt, być może nie istniała by w pożądanej formule, jak wtedy. W mojej opinii nie musi zachodzić wojna między znakami i gwiazdami. To się świetnie uzupełnia. A to, że gwiazdy, w szczególności królewskie, przechodzą do innych znaków, to też znamionuje wielkie przemiany, o czym było choćby na wykładach prezentowanych przez P. Leona&Marię. Na konferencji PSA, zdaje się 2011, ew. 2012.

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
sagitariusA 2015-07-29, 20:57:26

WitamUsmieszek.

Wiele wskazuje na to (dla mnie jest to najsensowniejsze wytłumaczenie, bo tak "wydumałem"Oczko), że to nazwy i położenie 12 gwiazdozbiorów, powstały od 12 znaków zodiaku, a nie odwrotnie jak wielu sądzi.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 384
Dołączył/a: 2013-12-02
sagitariusA 2015-07-29, 22:40:43

Punkty na niebie (gwiazdy), można łączyć w dowolny sposób, w dowolnej ilości. Można je też dowolnie wtedy nazwać, zależnie od tego, co przypominają swoim kształtem. Obok wkleiłem nieco żartobliwąUśmiech wersję wycinka nieba z "nowymi" gwiazdozbiorami, według mojego pomysłu "na gorąco". Wystarczy tylko z mapy nieba usunąć linie łączące gwiazdy w gwiazdozbiorach i połączyć w swój wymyślny sposób. Liczba gwiazdozbiorów (szczególnie tych w pasie zodiakalnym) dowolnaZaskoczony. Byle starczyło gwiazd i pomysłów.

 

Dlaczego więc znaków zodiaku jest 12, a nie mniej lub więcej?

Według mnie, gwiazdozbiory w pasie zodiakalnym, służyły tylko do oznaczenia na niebie pozycji znaków zodiaku. Był potrzebny jakiś układ odniesienia. Nawet gdyby astrologiczne znaki zodiaku, dotyczyły wyłącznie kuli ziemskiej (co jest bardzo prawdopodobne) i były wynikiem nachylenia osi Ziemi, to i tak jedynym odniesieniem mogłoby zostać tylko niebo. Między innymi dlatego, że ziemia obraca się wokół własnej osi, a zodiak wokół Ziemi pozostaje w bezruchu.

 

PS. Chciałem "odszukać" też gwiazdozbiór TelewizorOczko, ale byłem zbyt leniwy, aby szukać takiego układu gwiazd.

Tematów: 8
Odpowiedzi: 384
Dołączył/a: 2013-12-02
maszowa 2015-07-30, 07:39:46

Głosny smiechGłosny smiech - gratuluję pomysłowości. Aż żal, że już gwiazdozbiory ponazywane .Oczko

Zwłaszcza "Litrówka" wymiata. Miotła też niczego sobie Oczko

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.