Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Co nowego w świecie

W obronie Nostradamusa
Jasmin 2011-09-22, 10:11:44

 

Tak naprawdę Nostradamusowi moja obrona do niczego nie jest potrzebna, ale czuję potrzebę wyrażenia swojego zdania na temat noty, która wczoraj ukazała się w Onecie.

Publikacja ta zawiera czyste brednie i nie ma nic wspólnego z wiedzą czy rzetelną informacją. Zamieszczona z pewnością dla kryptoreklamy źródła, które owe rewelacje rozpowszechnia, biorąc za to pieniądze. Źródłem jest Wydawnictwo Astrum, nie konkretna osoba, nie autor książki wydanej przez to Wydawnictwo. Wątpliwej jakości reklama tego wydawnictwa (o zgrozo) zadziałała. Wydawnictwo zaistniało w świadomości tych, co napisali głupawe komentarze pod notą a także w mojej świadomości, bo nie miałam pojęcia, że takowe wydawnictwo istnieje. Nie wiem, co tam urodzi się „po tym" w mózgach komentujących (pewnie nic bo już czytają inne farmazony grubymi nićmi szyte).

A oto fragment paszkwilu:

 

„Naprawdę nazywał się Michel de Nostradame. Z pochodzenia Żyd, z zawodu lekarz, a z zamiłowania astrolog. Od dziecka wyróżniał się z tłumu niesamowitą inteligencją. Jego marzeniem była medyczna kariera naukowa, więc wkrótce skończył studia, a nawet zrobił doktorat. Krótką idyllę zakończyła jednak święta inkwizycja.

Jego żonę i dwójkę ukochanych dzieci zabito w okrutny sposób. Zrozpaczony Michel de Nostradame postanowił dokonać w swoim życiu zmian. Wtedy to jego wizje opanowały świat i od wielu już pokoleń niepokoją nawet najbardziej niewzruszonych. Twórca pesymistycznej zagadki losów świata szczególnie umiłował sobie bowiem przewidywanie ludzkiej zagłady.

Czym kierował się tworząc swoje wizje? Istnieje hipoteza, że krótko po śmierci najbliższych oddał duszę diabłu i, by zemścić się na ludziach, którzy odebrali mu szczęście, razem z nim uknuł plan zagłady - wizję pełną wojen, głodu i śmierci."

 

Całość tutaj:

http://strefatajemnic.onet.pl/przepowiednie/nostradamus-nie-tylko-prorok,1,3659334,artykul.html">http://strefatajemnic.onet.pl/przepowiednie/nostradamus-nie-tylko-prorok,1,3659334,artykul.html

 

Chcąc zachować higienę umysłu należałoby zlekceważyć tę notę, ale czy w czasie obalania wszelkich autorytetów i wylewania na nich pomyj nie należy występować w obronie rozumu? Coś jest w tym, że jesteśmy konfrontowani z takimi informacjami. Sytuacja domaga się, aby zareagować i opowiedzieć się po stronie wiedzy, zrównoważyć głupotę rozumem.  Czuję, że rezygnując z reakcji wystawiam sobie kiepskie świadectwo.

 

Można wprawdzie zareagować podobnie do T. Boya Żeleńskiego, który w odpowiedzi na list z obelgami odpowiedział nadawcy:

"Drogi panie, siedzę w ustronnym miejscu i mam pański list przed sobą. Za chwilę będę go miał za sobą."

 

O Nostradamusie rzetelnie pisał Leon Zawadzki:

http://www.logonia.org/content/view/55/2/">http://www.logonia.org/content/view/55/2/

 

Co Wy myślicie o tym?

Poszukajmy rzetelnych danych o Nostradamusie. Chyba gdzieś mam jego kosmogram...

 

Krystyna Daca

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Odpowiedzi
Jasmin 2011-09-22, 11:06:57

O jest. Źródło: Leon Zawadzki "Astrolog" strona 65. 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2011-09-22, 11:43:33

Istotnie, wczoraj natknąłem się na  ową wypowiedź na stronie http://www.onet.pl">www.onet.pl.  Gdyby podsumować stanowisko  wydawnictwa, pomijając słowa uznawane powszechnie za niecenzuralne, to w tej kwestii nie mam nic do powiedzenia.  Co do komentarzy  pojawiających się na stronie http://www.onet.pl">www.onet.pl - to może tak: brak słów wydaje się najbardziej wymowny.  Z drugiej strony trzeba oddać, że owa " informacja" ma jedną cenną zaletę. Gdyby głupota nie była tak nachalna, nikt nie wiedziałby jak wygląda prawdziwa mądrość.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
lisek 2011-09-22, 12:09:49

Jaśmin ,wspomniany portal nie reprezentuje, moim zdaniem,  żadnej wartości merytorycznej, co najwyżej specjalizuje się w ogłupianiu i tak ogłupionych ludzi. Przy okazji sprzeda się kilka reklam - ot cała filozofia. Zastanawiam się, czy na tego typu portalach, istnieje jakakolwiek gradacja, a tym samym czy informacja o Nostradamusie, jest czymś więcej niż artykuł o operacji plastycznej Pani X . Tutaj chodzi chyba wyłącznie o jak największa liczbę kliknięć.

Tematów: 9
Odpowiedzi: 214
Dołączył/a: 2011-06-08
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-09-22, 12:48:04

Popatrzcie proszę, na tranzyty, co dzieje się na natalnym Słońcu. Jak tranzyt Słońca z Merkurym w opozycji do Urana lokuje się na osi Węzłów Księżycowych oraz na natalnej osi ASC-DSC.

 

No i kto atakuje a kto broni NostradamusaUsmieszek

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-09-22, 12:51:30

Godzinę tranzytu wybrałam na chwilę, gdy doszła do mnie ta wiadomość, ale może być i aktualna. Miejscowość urodzenia i godzina dla tranzytu nie ma moim zdaniem znaczenia w tym wypadku; głównie chodzi o relację planet tranzytujących do planet natalnych i osi natalnych.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
acrux_79 2011-09-22, 13:35:44

Witam !

 

Też dostałem tego maila. Bardzo się cieszę, że podjęty został ten temat. Najpierw "urodzeniowe" inklinacje mistrza N.

 

Księżyc w VIII - wzbudzanie emocji i dostawanie się do "źródeł podświadomości".

 

Słońce MC - bez komentarza (i gdzież te "legendy" o spalonym Merkurym swoją drogą)

 

Władca ASC separuje od władcy MC (tam już jest Słońce pod władzą Saturna). Obydwa w Raku. Tu znowu droga do Księżyca (podświadomości, emocji). No i w domu czwartym są (odkrywanie tożsamości, końca rzeczy, tajemnic). Wierzę i widzę, że ten horoskop "działa".

 

Co do tranzytu na natalny Nostradamusa, to został pomówiony na Uranie ASC (współwładca XII, ale i w samym dwunastym). Wrogości wobec mu sprzyja zapewne Księżyc w VIII, bo to nie są co prawda jego wrogowie, ale "interesy" jego wrogów. 

 

Ale to ogólniki i w ogóle zachęta do rozmowy (ja niestety muszę iść i robić inne sprawy). Pozdrawiam Usmieszek

 

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
starybosman 2011-09-22, 20:34:36

David Ovanson ( 1) utrzymuje, że Mars, Saturn i Jowisz w Raku pozostają w koniunkcji z gwiazdami stałymi o nazwie Castor i Pollux. Ta pierwsza miała wywierać wpływ na intelekt oraz nagłą, niespodziewaną sławę, lecz kosztem szczęścia osobistego. Jako że jest związana z Jowiszem - wywołuje zainteresowania okultyzmem. Pollux z kolei wywołuje dramaty rodzinne. Jeśli dodać, że z Punktem Szczęścia w 26 stopniu Wodnika pozostaje w ścisłym aspekcie Regulus, może to wyjaśniać, że dżuma, z którą skutecznie walczył Nostradamus, zabrała mu żonę i dzieci. Wg niepotwierdzonych danych wizjoner zawarł pierwsze małżeństwo w 1532r. Drugie małżeństwo zawarł dopiero  w listopadzie 1547

 Na MC, w 6 stopniu Koziorożca znajduje się Pelagus, której  N.zawdzięcza zdolności pisarskie oraz zainteresowania medycyna, bowiem ta gwiazda stała ma przesłanie merkuriańskie.  Ale Pellagus, zdaniem Ovansona, spowodował, iż publikacje wizjonera nastąpiły dopiero w 1553, bowiem ta gwiazda stała odsuwa sukces o całe 50 lat od urodzenia.  Pellagus miał też zapewniać naturalną i spokojną śmierć.

 Z kolei Księżyc pozostaje w koniunkcji z gwiazdą Buguti, która wg astrologów arabskich, przyczynia się do zawiązywania wielu przyjaźni, obdarza talentem dyplomatycznym i silną skłonnością do tajemniczości. 

 

 

 

źródło: David Ovanson - Nostradamus - sekrety przepowiedni, Świat Książki, Warszawa 1998.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-09-23, 10:29:31

Działanie Merkurego oceniałabym nie tylko przez jego retrogradację i spalenie (już w kilku miejscach na Forum pisałam, że to różnie może wyglądać i żeby nie stereotypizować tak określonej siły Merkurego w kosmogramie). Merkurego widziałabym w tym przypadku w powiązaniu z Uranem (dwada Wodnika w pozycji tej planety) oraz w związku z Neptunem (Uran w Rybach w domu Ryb czyli w XII). Przede wszystkim zaś znak Koziorożca określa Merkurego i dom X. Aspekty Merkurego do domu IV i Urana wskazują na geniusz intuicyjny i umiejętność odczytywania i formułowania wizji (proroctwo).

 

Moim zdaniem siła Merkurego - "naznaczona" retrogradacją i spaleniem  - wskazuje ponadto na utrudnienia związane ze sferami życia określonymi przez domifikację naturalną tej planety. Merkury to planeta osobista i jej energia nawyraźniej (w sensie -u większości ziemskiej populacji) widoczna jest w życiu codziennym.  Tak się dziwnie składa, że geniusze często doznają ograniczeń ze strony najbliższego otoczenia (III dom) albo ze strony współpracowników (VI dom) , krytyków ( w dzisiejszych czasach prasy). Człowiek, który robi coś dla innych i dla nich pracuje nie zawsze jest odpowiednio oceniany.

 

Starybosman zwrócił uwagę na gwiazdę Regulus. Gwiazda ta pozostaje w kwinkunksie do Neptuna, co wskazuje na wywyższenie dzięki profetyzmowi ale również na leczenie ludzi w czasach zarazy oraz na poczucie powołania i służbę innym. Neptun w dwadzie Panny w opozycjach do planet w IV domu to potwierdza. Związki IV domu z Księżycem wskazują m.in. na przyczyny śmierci rodziny.

Księżyc na wierzchołku VIII domu w dekanacie Ryb i dwadzie Wenus wskazuje na śmierć z powodu zarazy, bo Wenus w radiksie jest w czystej energii Wodnika (znak, dekanat i dwada). Księżyc w Skorpionie zwraca uwagę na Plutona.

 

Na wykresie obok widoczny jest układ gwiazd stałych (największych) w momencie urodzin Nostradamusa. Poza wymienionymi już przez Staregobosmana (dzięki za konkret), widoczne są na wykresie aspekty m.in. Neptuna do Gw. Regulus, Betelguzy i do Altair.

 

Pluton jest bardzo silny w tym kosmogramie. W koniunkcji z Lilith oraz w opozycji do gwiazdy Aldebaran i w koniunkcji z gwiazdą Antares.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Pani Świstak 2011-09-23, 17:31:11

a'propos Merkurego Nostradamusa - cytat z wikipedii fr: (...) On le disait doué d'une mémoire presque divine (...) co oznacza, ze mawiano o nim jako o osobie posiadajacej niemal boska pamiec! Merkury w Koziorozcu jest w stanie gromadzic niesamowita ilosc informacji, mozna go przyrownac do chodzacej encyklopedii, posiadajacego wszechstronna wiedze i duza zdolnosc koncentracji! Kiedy natalny Merkury jest w retro niekiedy pojawia sie opoznienie rozpoczecia mowienia u dzieci, problemy w nauce, trzebaby sprawdzic, kiedy Merkury w progresjach zmienil u Nostradamusa swoj ruch na prosty - wtedy dziecko po niepokojacym dla rodzicow okresie milczenia zaczyna od razu spiewac, czy mowic wierszem ;-)! Spalony Merkury moze oznaczac tu ograniczenia dla wykorzystania zdolnosci i wiedzy Nostradamusa : narzucajacy wiare, styl zycia kosciol (palenie na stosie, scinanie glow, ect), lekarze uzdrawiajacy pijawkami... Z drugiej strony Nostradamus mogl liczyc na szczescie na wsparcie ze strony rodziny krolewskiej. Jego niesamowite zdolnosci umyslu nie przystawaly do epoki, w ktorej zyl - Merkury w sekstylu do Urana w Rybach w XII.

Tematów: 2
Odpowiedzi: 100
Dołączył/a: 2011-09-10
Jasmin 2011-09-23, 19:05:41

Tak, o pamięci mówi Merkury w opozycjach do planet ze znaku Raka.

 

Ograniczenie Merkurego można zobaczyć w specjalnej formie przekazanych wizji, sformułowanych w postaci czterowierszy ułożonych w centurie. Nie pisał wprost ale przy zastosowaniu specjalnej metody, w sposób zagadkowy i dla wielu niezrozumiały.

 

Zgadzam się, że również ograniczeniem Merkurego było to, że wyprzedzał czasy, w jakich mu przyszło żyć. Przez wielu współczesnych uznawany był za maga, co  i dzisiaj zdarza się tym, którzy posiedli ponadprzeciętny poziom wiedzy.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Pani Świstak 2011-09-23, 20:25:41

ps. istnieja dwie wersje dnia narodzin Nostradamusa, druga to tydzien pozniej po tej najbardziej popularnej - 21/12/1503, urodzil sie on okolo 12 w poludnie. oto zrodlo: http://cura.free.fr/dico8art/603A-epit.html

 

pozdrawiam refleksyjnie :-)

Tematów: 2
Odpowiedzi: 100
Dołączył/a: 2011-09-10
Jasmin 2011-09-24, 08:27:37

O nie, nie idźmy tą drogą:)

Wpiszemy się wtedy w energię, która zaznaczyła się kwestionowaniem Nostradamusa po śmierci. A swoją drogą, czy nowy horoskop urodzenia przewiduje znane okoliczności jego śmierci i to, że będą kwestionowane jego wizje?

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2011-09-24, 11:53:12

Nostradamusa pochowano w kaplicy klasztoru franciszkańskiego w Salon. Na tablicy nagrobnej, ufundowanej przez jego żonę, umieszczono informację, że wizjoner żył 62 lata ( LXII) sześć miesięcy ( VI) i 10 dni ( X). W czasie rewolucji francuskiej klasztor został zdewastowany, razem z grobem Nostradamusa i epitafium. Po rewolucji klasztor został ostatecznie zniszczony. To spowodowało, że szczątki wizjonera przeniesiono do kościoła św. Wawrzyńca w Salon, do kaplicy Najświętszej Marii Panny.  Z obecnego epitafium wynika, że szczątki przeniesiono do tej kaplicy po 1789 r. a epitafium odnowiono w lipcu 1813. Na tym epitafium znajduje się zapis, iż wizjoner żył 62 lata ( LXII) sześć miesięcy ( VI) i 17 dni ( XVII). Być może  stąd wywiedziono datę urodzin na 21 grudnia 1503 r.  Ciekawe jest to, iż w swoim testamencie z 1566 r. Nostradamus wspomina wprost o kościele św. Wawrzyńca i kaplicy NMP. Informacje te  pochodzą z powołanej wcześniej książki Davida Ovansona.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-09-24, 15:04:14

Wydawnictwo "Świat książki", którego pozycje wydawnicze znane są mi z jak najlepszej strony, wydało również książkę Francis X. King, S.Skinner,  pt. "Nostradamus. Wielka Księga Przepowiedni." tłum. Z. Dalewski, Warszawa 1995.

 

Autorzy potwierdzają datę urodzenia na 14 grudnia, zajmują się także biografią Nostradamusa (jako przyczynę śmierci rodziny podając dżumę). Ale głównie interesują się przepowiedniami i ich niesamowitą sprawdzalnością.

 

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Pani Świstak 2011-09-24, 15:59:16

Jasminko :-)

 

Nie chodzi o wpisywanie sie w energie dobra, czy zla, ale o to, ze domniemane jest naciagniecie daty urodzenia Nostradamusa w celu ukazania jego horoskopu w mozliwie jak najlepszym swietle, tak, aby sie lepiej wpasowal w jego astro-medialne zdolnosci. Od 1503 roku uplynelo sporo wody w wodopoju, ktorego jeszcze hoho nie bylo ;-)

 

Pozdrawiam :-)

Tematów: 2
Odpowiedzi: 100
Dołączył/a: 2011-09-10
Pani Świstak 2011-09-24, 16:27:52

Skad sie wziela ta druga data wyjasniono tu: "(...) Les témoignages des voyageurs et historiens des XVIIe et XVIIIe sičcles sont formels, du moins parmi ceux qui ont réellement vu l'épitaphe de Nostradamus dans l'église des Frčres Mineurs de Salon, et qui ne se sont pas contentés de recopier Chavigny : Michel Nostradamus a vécu 62 ans, 6 mois et 10 jours, et non 17 comme le prétend Chavigny  (...) - czyli relacje turystow i historykow z XVII i XVIII wieku sa scisle i pewne, bynajmniej posrod tych, ktorzy realnie widzieli epitafium Nostradamusa w kosciele Franciszkanow i ktorzy nie zadowolili sie przekopiowaniem Chaviny: Michel Nostradamus przezyl 62 lata, 6 miesiecy i 10 dni, a nie 17 tak jak twierdzi Chaviny - dalej - "(...) c'est-ŕ-dire dans sa 63e année, le mardi 2 juillet 1566, "peu devant le Soleil levant" (Janus, p.4), c'est-ŕ-dire ŕ l'aube du 2 juillet 1566, il serait donc né le 21 décembre 1503.(...)" - co oznacza, ze Nostradamus zmarl w wieku 63 lat, we wtorek, 2 lipca 1566 roku, na chwile przed wschodem slonca, to znaczy o swicie 2 lipca 1566, zatem urodzil sie 21 grudnia 1503.

 

zrodlo: http://cura.free.fr/dico8art/603A-epit.html

Tematów: 2
Odpowiedzi: 100
Dołączył/a: 2011-09-10
starybosman 2011-09-24, 18:10:24

Aneks IV

Dwie wersje epitafium Nostradamusa

 

En sepulture dans l'eglise colegie de Sainct Laurens dudict Sallon et dans la Chapelle de Nostre Dame a la muralhe de laquelle a voulu estre faict ung monument...

 

W grobowcu w kościele kolegiackim Świętego Wawrzyńca w rze-czonym Salon i w kaplicy Najświętszej Panny Marii, w ścianie którejpragnie się wzniesienia pomnika...

 

(Wstępny tekst testamentu napisany pod dyktando Nostradamusa przed notariuszem Josephem Rochem w 1566, a następnie przekreślony.Cytat za: Robert Benazra, Repertoire Chronologique Nostradamique(1545-1989),1990, dla roku 1566, s. 73).

 

1. Epitafium, ułożone przez syna Nostradamusa Cesara i znajdujące się pierwotnie w kościele Franciszkanów w Salon, było wielokrotnie reproduko-wane, w wersjach nieznacznie się różniących. Tekst cytowany poniżej pochodzi z pracy Leroya. Wydaje się, że zawiera on kilka błędów (nie są to jednak błędy wydawcy).

 

D.M.

OSSA CLARISSIMI MICHAELIS NOSTRADAMI UNIUS OMNIUMMORTALIUM IUDICIO DIGNI CUIUS PENE DIVINO CALAMO TO-TIUS ORBIS ET ASTRORUM INFLEXU FUTURI EVENTUS CON-SCRIBERENTUR. VIXIT ANNOS LXII MENSES VI DIES X OBIITSALLONAE DULXVI. UIETEM POSTERI NE INVIDETE. ANNA PONTIA GEMELLA CONIUGI OPTIMO. V.F.

 

Błędy występujące w tekście łacińskim sprawiają, iż epitafium to nie jest łatwo przełożyć (zob. tłumaczenie lepszej wersji łacińskiej poniżej). Otwie-rający epitafium skrót D.M. jest skrótem klasycznym wyrażenia Diis Manibus, zazwyczaj tłumaczonym "w ręce bogów" powierzamy duszę. Ten rzymskizwrot został następnie schrystianizowany pod postacią wyrażenia Deo Mani-bus, "w ręce Boga" (powierzamy duszę...). W epitafium skrót ten został oddany niedokładnie (zob. poniżej), ale zasługuje na szczególną uwagę,ponieważ - z pewnością wiedział o tym Cesar - Nostradamus posłużył się nim w jednym ze swoich czterowierszy. Znane wyrażenie HIC JACET (leży tutaj) czy w przypadku epitafium zwrot HIC JACENT (leżą tutaj) zostałopominięte. Skrót VF, który wydaje się kolejną pomyłką kopisty, może stano-wić jednak skrót wyrażenia Verba Facit, czyli "słowa napisane" lub też ValeFelicit "wszystkiego najlepszego". Leroy wydaje się skłaniać do pierwszejwersji, chociaż jednocześnie twierdzi, iż autorem epitafium był Cesar.

 

2. Epitafium znajdujące się obecnie w kościele św. Wawrzyńca w Salon marównież kilka wersji, ale każda z nich dowodzi, iż tekst wyszedł spod ręki dobrego latynisty (jakim bez wątpienia był Cesar).

 

RELIQIAE MICHAELIS NOSTRADAMI IN HOC SACELLUM TRANSLATAE FUERUNT POST ANNUM MDCCLXXXIX. EPITAPHIUMRESTITUTUM MENSE JULIO MDCCCXIII.

                                             D.O.M

CLARISSIMI OSSA MICHAELIS NOSTRADAMI UNIUS OMNIUM MORTALIUM IUDICIO DIGNI CUIUS PENE DIVINO CALAMO TO-TIUSORBIS EX ASTRORUM INFLUXU FUTURI EVENTUSCON-!SCRIBERENTUR. VIXIT ANNOS LXII MENSES VI DIES XVII OBIITSALONE ANNO MDLXVI.QUIETEM POSTERINE INVIDETE.ANNA PONTIA GEME [...] ALONIA CONIUGI OPTAT V. FELICIT.

 

Epitafium to można przetłumaczyć następująco:

 

Szczątki Michela Nostradamusa zostały przeniesione do tej kaplicy po roku1789. Epitafium odnowiono w lipcu 1813 roku.'(D.O.M. zazwyczaj traktowane jest jako skrót rzymskiego błogosławień-stwa Deo Optimo Maximo, Bogu najlepszemu, największemu. W czasach!pogańskich stanowiło ono wezwanie Jowisza. Może to być jednak równieżskrót wyrażenia Datur Omnibus Mori,"Każdy musi umrzeć").(Tutaj spoczywają) kości najjaśniejszego Michela Nostradamusa, uważa-nego słusznie za jedynego spośród wszystkich śmiertelnych, który swoimniemal boskim piórem opisał pod wpływem gwiazd przyszłe wydarzeniacałego świata. Żył 62 lata, 6 miesięcy i 17 dni, zmarł w Salon. Przechodniu,nie zakłócaj jego spokoju. Jego żona, Anna Pontia Gemella z Salon, żegna goi życzy mu szczęścia.

Skrót V oznacza zapewne Vale, rzymską formułę pożegnania.

 

David Ovanson - Nostradamus - sekrety przepowiedni, Świat ksiązki, Warszawa 1998 .str. 387 - 389

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-09-24, 18:24:11

Tekst na płycie, przez samo fizykalne istnienie, nie oznacza automatycznie, że jest prawdziwy.

Sorry ale kicha... źródło podane przez panią Świstak mnie nie przekonuje.

 

Nostradamus zresztą przewidział to, że po jego śmierci ludzie będą "majstrować" merkurialnie przy jego nagrobku i go bezcześcić a jeden z żołdaków napije się wina z jego czerepu. Pozwolił sobie nawet na żart a mianowicie po bezprawnym otwarciu jego trumny w 1700r. natknięto się na włożoną tam przy pochówku plakietkę z napisem 1700.

 

Pozostanę przy wersji ze znanych mi źródeł. Lepsi ode mnie już ten spór rozstrzygnęli.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2011-09-24, 18:42:39

 

Z danych D.Ovansona  wynika, że co prawda dokładna godzina śmierci Nostradamusa nie jest zna, ale wywodzi, że gwiazda Pelagus zapewnia zazwyczaj naturalną i spokojną śmierć. Zdaniem Autora  zmarł o trzeciej nad ranem. O tej godzinie tranzytowy Księżyc znajdował się w opozycji do urodzeniowego Saturna. Z kolei tranzytowe Słońce było w koniunkcji z urodzeniowym Marsem, natomiast tranzytowy Pluton był w koniunkcji z urodzeniowym Księżycem.

Autor podaje też, iż w dniu 1 lipca 1566 wizjoner miał oznajmić swemu uczniowi  ( Jean de Chavigny ), że nie doczeka świtu, a na egzemplarzu efemeryd na 1566 jakiś czas przed śmiercią miał dokonać zapisu Hic prope mors est ( śmierć jest blisko ). Syn wizjonera, Cesar, podkreślał, że ojciec zmarł w święto Nawiedzenia Matki Boskiej, co wskazuje na 2 lipca.

W każdym razie Nostradamusa znaleziono w jego pracowni, prawie zimne, rankiem 2 lipca 1566.

 

 

 

 Odpowiedz

 

 Przekaż dalej

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Pani Świstak 2011-09-24, 19:13:07

Jasminko :-)

 

To ja tez sobie pozwole na zart: jakby ludzie merkurialnie nie majsterkowali, to bysmy dalej w grotach siedzieli ;-)

Wcale mi nie nalezy na tym, aby kogokolwiek przekonac, nie upieram sie ani za pierwsza, ani za druga data. Ktorych "lepszych" masz na mysli?

 

Pozdrawiam

Tematów: 2
Odpowiedzi: 100
Dołączył/a: 2011-09-10
Jasmin 2011-09-24, 19:45:06

Popatrzmy więc na tranzyty na 3 rano w dniu śmierci.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Pani Świstak 2011-09-25, 20:43:08

Witam,

 

Kierujac sie zasada: "Take nothing on trust, see everything for yourself" wyslalam zapytanie do muzeum Domu Nostradamusa w Salon-de-Provence dotyczace m.in dnia narodzin Nostradamusa. Licze na odpowiedz, ktora jak tylko otrzymam niezwlocznie sie z Wami podziele :-)

 

Pozdrawiam

Tematów: 2
Odpowiedzi: 100
Dołączył/a: 2011-09-10
Jasmin 2011-09-26, 10:37:46

Myślę, że godzina 3 rano jest wysoce prawdopodobna (ciekawe jak Ovanson ją ustalił). Podkreślone przez Staregobosmana sygnifikatory śmierci są przekonujące, szczególnie układ tranzytowych osi, oraz wierzchołki domów.

 

Dla mnie bardzo wymowne są:

- koniunkcja tranzytowego ASC z wierzchołkiem IV domu - końca wszystkich spraw

- układ tranzytowej osi Węzłów Księżycowych w koniunkcji z wierzchołkiem domu VIII i natalnym Księżycem

- trygon tranzytowego Ogona Smoka z władcą horoskopu

- koniunkcja tranzytującego Jowisza ( w radix władanego przez Księżyc a będącego władcą Plutona w VIII domu) z natalnym Ogonem Smoka

- tranzytowy Uran w kwadraturze do urodzeniowego midpunktu Księżyc-Jowisz

 

oraz

- tranzytowy mistyczny prostokąt utworzony przez Światła i oś  Węzłów Księżycowych

- znamienna jest również pozycja tranzytującej Wenus w XII domu jako planety ogniskowej półkrzyża z władcą horoskopu czyli Marsem i tranzytowym MC (który pozostaje w koniunkcji z natalnym Uranem w XII domu w Rybach)

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-09-26, 11:19:13

Na spokojną śmierć w radix wskazują:

 

- głównie b.harmonijne aspekty Księżyca w radix, zwłaszcza do planet z IV domu (końca wszystkich spraw)

- pozycja Księżyca w Skorpionie na wierzchołku VIII domu a władca i Księżyca i domu czyli Pluton w sekstylu do Wenus

- pozycja Księżyca w radix w dekanacie Ryb (a zatem o okolicznościach śmierci mówi Neptun w koniunkcji z ur. Wenus  oraz Jowisz w Raku w dekanacie i dwadzie Skorpiona w trygonie do księżyca- tu można też zobaczyć analogię np. do picia wina z czerepu)

- pozycja Księżyca w dwadzie Byka a Wenus w harmonijnych aspektach (jak wyżej) plus z ASC  i Głową Smoka

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-09-26, 11:31:30

Realizacja okoliczności śmierci wskazanej przez radix widoczna jest w sekstylu tranzytowego Księżyca (na chwilę śmierci) do natalnego Księżyca.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
genny19 2011-09-26, 11:33:02

http://kleku.jest.pro/public/ebooks/przejrzec/nostradamus/ANEKSY.txt">http://kleku.jest.pro/public/ebooks/przejrzec/nostradamus/ANEKSY.txt 

Ciekawy artykuł 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-09-26, 12:22:33

Ten fragment zawiera błąd albo dwa (miejsca pogrubiłam a znak zapytania bo nie rozumiem):

 

"Horoskop na dzień śmierci wspiera naszą hipotezę, że Nostradamus zmarł we wczesnych godzinach rannych, odpowiadających trzeciej rano, na którą wizjoner wskazał w swym błędnie (?) oznaczonym almanachu na rok 1566. Przypuszczenie to znajduje potwierdzenie w dodatkowych faktach. O trzeciej rano 2 lipca tranzytowy Księżyc znajdował się w opozycji do urodzeniowego Saturna. Tranzytowe Słońce było w koniunkcji z urodzeniowym Marsem, a tranzytowy Pluton w koniunkcji z urodzeniowym Księżycem."

 

Obok wykres na godzinę rektyfikowaną wg autorów tekstu. Nijak tej koniunkcji nie ma, jest trygon. Tym niemniej uważam godzinę 3 rano za trafnie wybraną chwilę śmierci (domifikacja Regiomontanusa nie zmienia wiele). Szczególnie jak ją (tj. 3 rano) ustawić do godziny urodzenia na 11:41, ale o tym wyżej już napisałam.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
genny19 2011-09-26, 14:40:40

Pozycje planet

Dane te można porównać z wynikami uzyskanymi za pomocš programu Microsoft WinStar, w horoskopie przedstawionym na (obliczone dla St Remy) dla godziny 12.14.20 w południe tego samego dnia. Opracowany horoskop przedstawiamy zgodnie z tradycjš szesnastowiecznš - według tak ; zwanego Modus Rationalis - dane astronomiczne pochodzš z efemerydy WinStar: SU OICP38 MO 16SC04 ME 04CP12R VE 02AQ23 MA 18CN38R JU lOCNS7R SA 15CN24R DH 28PI41 UR 08PI39 NE 22CP40 PL 03SG40 AS 10AR36 MC OSCP14 PF 25AQ02 Wczeœniej mówiliœmy o błędzie, jaki Nostradamus wprowadził œwiadomie do almanachu na rok 1566 w celu - jak przypuszczamy - wskazania na datę swojej œmierci. W Predictions de Juillet okreœlił on dokładnie pozycję Księ- życa na siódmy stopień i dwadzieœcia pięć minut w znaku Koziorożca: Dans ce mois de Iuillet 1566. sera pleine Lune le premier iour a 23.h.o.m.apres midy, a 7.deg.25.m. de Capricornus... Wspominaliœmy już, że położenie to zostało okreœlone niewłaœciwie. Za- stanawiajšc się nad tym problemem, doszliœmy do wniosku, iż podane przez ' Mianem anaret okreœla się w horoskopie ciało niebieskie (najczęœciej planetę), które powoduje œmierć osoby ujętej w horoskopie. Nostradamusa dokładne dane pozostajš w œcisłym zwišzku z jego horosko- pem: siedem stopni i dwadzieœcia pięć minut w znaku Koziorożca należy odnieœć do MC w jego horoskopie. Dysponujšc szerokoœciš geograficzn miejsca jego urodzin, można poprawić asce

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-09-26, 14:41:29

To, co przedstawia link wskazany przez Genny, to nic innego jak Aneks I i następne z książki Davida Ovansona. Do pracy autora trzeba podejść z dystansem, by nie powiedzieć ostrożnością. Owszem, wskazywałem to źródło, licząc, że w trakcie rozważań ujawnią się błędy, jakich autor się dopuszcza.

 

Ovanson twierdzi ( na wstępie książki - str. 39), że  wizjoner urodził się 15 grudnia 1503 r. według starego stylu. Zaznacza jednak, że wynika to z relacji Cesara, syna wizjonera, na którego pismach nie mozna jednak  bezkrytycznie polegać  A zatem jest to kalendarz juliański.

 

Natomiast horoskop Nostradamusa , przedstawiony w pracy , podaje datę 14 grudnia 1503, także wg starego stylu, a wskazana godzina to 12 ( w południe) 14 minut oraz 20 sekund czasu lokalnego. Ustalenie godziny nastapiło drogą rektyfikacji.

 

Błąd w almanachu, o którym w tekście Aneksu I ( str. 373) ma związek z przepowiedniami na miesiąc lipiec. Zdaniem autora Nostradamus zapisał, źe 1 lipca 1566 dojdzie do opozycji Słońca i Księżyca, który ma być w znaku Koziorożca. Dalej Nostradamus pisze o koniuncji obu planet precyzując, że Księżyc ma być w 7 stopniu znaku Koziorożca. Dokonując obliczeń , w oparciu o dane nowiu oraz pełni w w lipcu i sierpniu 1566, Ovanson doszedł do wniosku, że właśnie w almanachu z lipca 1566 Nostradamus celowo błędnie podał dane zjawiska astronomicznego, bowiem w ten sposób wskazał datę swojej śmierci. Zapis związany z pozycją Księżyca w dniu 1 lipca 1566 ( 7.25 znaku Koziorożca ) należy odnieść do MC w jego horoskopie.

 

 Poniżej cytat dot. tego zagadnienia - str.373/374)

 

 Wcześniej mówiliśmy o błędzie, jaki Nostradamus wprowadził świadomiedo almanachu na rok 1566 w celu - jak przypuszczamy - wskazania na datęswojej śmierci. W Predictions de Juillet określił on dokładnie pozycję Księ-życa na siódmy stopień i dwadzieścia pięć minut w znaku Koziorożca:Dans ce mois de Iuillet 1566. sera pleine Lune le premier ioura 23.h.o.m.apres midy, a 7.deg.25.m. de Capricornus...Wspominaliśmy już, że położenie to zostało określone niewłaściwie. Za-stanawiając się nad tym problemem, doszliśmy do wniosku, iż podane przezNostradamusa dokładne dane pozostają w ścisłym związku z jego horosko-pem: siedem stopni i dwadzieścia pięć minut w znaku Koziorożca należyodnieść do MC w jego horoskopie. Dysponując szerokością geograficznąmiejsca jego urodzin, można poprawić ascendent na czternasty stopień i pięćdziesiąt osiem minut w znaku Barana.Tym samym mogliśmy ułożyć horoskop, aby otrzymać dokładne MC,a następnie postawić urodzeniowy horoskop wizjonera:

 

SU OICP39   MO 16SC09   ME 04CP11R   VE 02AQ23   

MA 18CN38R  JU lOCNS7R  SA 15CN24R   DH 28PI41

UR 08PI39   NE 22CP40   PL 03SG40   MC 07CP2   AS 14AR58 5

 

Jeśli więc spojrzeć na horoskop opracowany przez Ovansona( a nie jest to radix ), to widać niespójności w rozumowaniu Autora. Ascendent wypada w 11 stopniu Barana, IC w 5 stopniu Raka, DSC w 11 stopniu Wagi, zaś MC w 5 stopniu Koziorożca. Dom 2 - 25 Byka, dom 3 - 18 Bliźniąt, dom 5 - 23 Lwa, dom 6 - 21 Panny, dom 8 - 25 Skorpiona, dom 9 - 18 Strzelca, dom 11 23 Wodnika, a dom 12 - 21 Ryb. Skoro ten horoskop jest fundamentem rozumowania do ustalenia godziny urodzenia  oraz daty, to poprawianie ASC oraz MC tylko po to, by dopasować przepowiednię z dnia 1 lipca 1566 do czasu śmierci - jest zabiegiem, które można określić jako falandyzacja.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-09-26, 16:50:58

Dzięki za wyjaśnienie Starybosmanie, teraz wiem, czego się trzymać, tzn. na czym polega zamieszanie z tym dopiskiem.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Pani Świstak 2011-09-29, 22:23:09

Oswiadczm, ze po drugim mailu otrzymalam w koncu odpowiedz, ktora niniejszym na dowod prezentuje ;-) :

 

"Chčre Madame, Désolée je n'ai pas eu connaissance de votre premier mail. NOSTRADAMUS est né le 14 Décembre 1503 ŕ SAINT REMY de PROVENCE. Il est mort le 2 Juillet 1566 de la goutte. Si vous désirez lire une bonne biographie je vous conseille de lire le livre d'Edgar LEROY "NOSTRADAMUS, sa vie, son oeuvre". Ce livre est disponible ŕ la boutique du Musée au prix de 25 Euros. En espérant avoir répondu ŕ vos questions. Cordiales salutations."

 

Nie bede tlumaczyc calej tresci, krotko rzecz ujmujac, osoby pracujace w muzeum domu Nostradamusa potwierdzaja, nie wdajac sie w detale, ani nie wyrazajac opinii odnosnie drugiej domniemanej daty jego narodzin, iz urodzil sie 14 grudnia. Przyczyna jego smierci byla ponoc dna moczanowa. Polecono mi przy tej okazji ponoc dobra biografie Nostradamusa: "Nostradamus, jego zycie i tworczosc/dziela", Leroy Edgar.

 

Nie spoczne jednak na tym, wyslalam maila z zapytaniem do autora, ktory wyraza swoje watpliwosci odnosnie narodzin Nostradamusa 14 grudnia. cdn.

Tematów: 2
Odpowiedzi: 100
Dołączył/a: 2011-09-10
Pani Świstak 2011-09-30, 15:28:24

Krotka i tresciwa odpowiedz Patrice Guinard:

 

"Nostradamus est né ŕ St-Rémy le 21 décembre 1503, probablement vers midi. La date du 14 provient de Chavigny, astrologue, qui l'a trafiquée. PG"

 

Autor tekstu: http://cura.free.fr/dico8art/603A-epit.html powierdza, ze Nostradamus urodzil sie 21 grudnia prawdopodobnie okolo 12h w poludnie i ze data 14 grudnia zostala sfalsyfikowana przez Chaviny.

 

Tematów: 2
Odpowiedzi: 100
Dołączył/a: 2011-09-10
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.