Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Ciekawe wydarzenia historyczne a astrologia

Bitwa pod Lepanto z pozycji planet
starybosman 2010-09-25, 20:55:33

Część  1

 

Islam pod rządami Sulejmana Wspaniałego ( 1520-1566),  po zajęciu pasa od Egiptu do Algierii, niepodzielnie panował na Morzu Śródziemnym. Jego syn. Selim II, dążył do opanowania Cypru należącego do Wenecji. Ta ostatnia była zbyt słaba, by stoczyć bitwy morskie z turecką potęgą. Budowa koalicji antyislamskiej pod wodzą Piusa V przebiegała z wielkimi bólami. Jak się można domyślać – szło o pieniądze. Owszem, 31 sierpnia 1570 w okolicach Krety, połączyły się siły hiszpańsko-wenecko-papieskie, ale rozgorzał spór o dowództwo, a przy okazji – o kierunek inwazji. Koniec końców Hiszpanie wrócili na Sycylię, Wenecja zaczęła się układać z Selimem, a reszta uznała, że nie ma to jak łupić posiadłości  tureckie na Morzu Egejskim. Nie dziwi zatem, że przy takiej pomocy 9 września 1570 Nikozja musiała się poddać. Famagusta czekała  na atak. 

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
starybosman 2010-09-25, 21:06:15

Powrót do stołu sił sprzymierzonych zaowocował podpisaniem 20 maja 1571 roku aktu Ligi Świętej, zawartej na 12 lat, w celu zdobycia Algieru, Tunisu, Wysp Egejskich, Albanii i Dalmacji, ale w pierwszej kolejności Cypru.  Flotą dowodził Juan Carlos de Austria, przyrodni brat Filipa II Hiszpańskiego, zodiakalna Ryba, o bardzo barwnym życiorysie, zapisanym w dniu urodzenia ( załącznik 1). Młodzieniec nie słuchał kompletnie uczonych doradców, w nosie miał wszystkie strategie i jesienne sztormy, zatem rozkazał, by 16 września 1571 r. 208 galer, 5 galeasów, 29 galeonów oraz 76 fregat i innych jednostek, popłynęło w kierunku Korfu.  25 września od miejscowych rybaków dowiedzieli się o krwawej rzezi , jakiej dokonał w Famaguście Lala Mustafa Pasza. I ta wiadomość zdecydowała o kontynuowaniu  marszu.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
starybosman 2010-09-25, 21:10:03

Część 2

W dniu 7 października 1571 roku o godz. 7.30 na wodach zatoki Patras dostrzeżono okręty Alego Paszy . 229 galer napędzały mięśnie 15 tys, chrześcijańskich niewolników, a 60 galeasów uzbrojonych w 750 dział dawało przekonania, że flota sprzymierzonych zostanie sprzątnięta w pył.  Badacze nie są zgodni co do ilości wojska tureckiego, ale oscyluje w granicach do 70 tys. Ludzi, wyszkolonych w sztuce taranowania i abordażu. Do tego trzeba dodać 2.500 janczarów uzbrojonych w broń palną. Mając po prawej ręce Sirocco Mehmeda Paszę, a po lewej korsarzy Ułudża Ali, turecka flota przystąpiła do ataku o 9.30. I to był początek końca jej potęgi. 1800 dział  Ligi siało spustoszenie w tureckich szeregach, a zdecydowana przewaga w broni palnej, zbierała śmiertelnie żniwo.  Kiedy Andrea Doria zaatakował tureckich piratów, ci rzucili się do ucieczki i tylko dlatego uratowali życie.  Krótko po 13.00   turecka flota przestała istnieć. Ostatnia w historii wojen na morzu bitwa galer była zarazem najkrwawszą. Nawet w bitwie jutlandzkiej ( 31 maja 1916 roku, trwającej niecała dobę, zginęło ok. 10 tys. Osób. Lepanto pochłonęło prawie 40 tys. w ciągu 3 godzin.  Jak to bywa  ze stronami umów, kiedy zabrakło wroga, zaczęły się swary, kłótnie i wzajemne zarzuty, a po śmierci Piusa V w 1572 roku Liga przestała istnieć. Wenecja  podpisała pokój za cenę Cypru, by  prowadzić handel z Imperium Osmańskim, Hiszpanii paliło się pod nogami w Niderlandach ( Juan Carlos też tam pozostawił krwawy ślad), więc musiała podpisać rozejm. Co pozostało po bitwie pod Lepanto?  Wenecja miała swoje narodowe święto, a katolicy, o czym chyba niewielu wie, doczekali się obchodzonego do tej pory, święta Matki Boskiej Różańcowej.

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
starybosman 2010-09-25, 21:12:44

Część 3

Zainteresowani astrologią dostrzegą, że w tym właśnie dniu  pojawiły się interesujące figury.  W załączniku 2  ( obliczonym na 7.30)  moja Muza dostrzegła piękny palec diabła utworzony przez kwadraturę Wenus w  10 domuPanny z Neptunem w Bliźniętach w domy 7 i półtorakwadracie z  ogonem smoka w 8,50 Wodnika w 3 domu. Ta figura jest też  widoczna w radixie na godz. 9.30 ( załącznik 3). Ale są też widoczne w zał. 2 palce boże.  Słońce w Wadze jako ogniskowa z sekstylami Eris w Byku i Jowiszem w Rybach. Mars w Lwie z Księżycem w Koziorożcu i Plutonem w Rybach tworzy kolejną taką figurę.  Aspekt Księżyca jako ogniskową z Marsem w i  Neptunem zapewne wzbudzi sprzeciw co do istnienia palca bożego, ale trzeba pamiętać, że do orby 4 stopni brakuje ok. 50 sekund.  Ująłem ten aspekt dlatego, iż moim zdaniem Księżyc personifikuje tutaj tureckiego sułtana Selima II, Mars to Juan Carlom de Austria, a Słońce to Pius V. Spójrzmy jednak na figury w zał. 1 mamy niespotykaną ilość figur. Do już opisanych wyżej doszedł jeszcze palec boży utworzony przez Słońce, Eris oraz IC w Rybach. Neptun  z Księżycem i ASC tworzy kolejny. Saturn w Skorpionie z Uranem w Koziorożcu i DSC jako ogniskową w Byku tworzą trzecią taką figurę. na godz. 9.30. Klasycy astrologii powiedzą zapewne, iż palce boży ( jak i palce diabła)  mogą tworzyć tylko i wyłącznie planety, ale nie można przy interpretacji pominąć  aspektów tworzonych przez domy kątowe.  Jeśli do tego układu dodać, że Jowisz, Pluton, Uran i Eris były w retrogradacji, to zgodzić się trzeba, iż  taki obraz można ujrzeć wyjątkowo rzadko.   

.

.

Źródła: 

Edmund Kosiarz   -  Bitwy morskie,

Z.Zakrzewski    -   Historya nowożytna,

D.Ovason         -  Nostradamus, sekrety przepowiedni,

N.Davies           -  Europa,

radixy i aspekty -  program Urania

 

 

 

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
maszowa 2010-09-25, 21:26:32

Istotnie - bardzo ciekawy układ planet.

W horoskopie na godz 7.30, na Ascendencie w Skorpionie - karmiczny nauczyciel Saturn i oś IC/MC niemal zgodna z osią Węzłów Księżycowych, to jakby wyraźny znak nieuchronności przeznaczenia, które właśnie ma się wypełnić. A w dwie godziny później w pobliżu IC, co chyba można traktować jako źródło (sedno) sprawy, znajduje się Jowisz w towarzystwie Plutona, oczywiście w Rybach, co wyraźnie wskazuje na związek z religią. W pobudzającym do działania kwinkunksie ze Słońcem, które tu rzeczywiście może wskazywać na Papieża. Czy Eris - bogini niezgody, faktycznie wspomaga Jowisza w tej walce o wpływy i władzę nad światem? Przecież równocześnie i ona drażni kwinkunksem Słońce (Papieża)

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2010-09-26, 10:44:44

Selima II zapamiętanego przez współczesnych i nazwanego Pijakiem określa moim zdaniem nie tylko Księżyc ale cała konfiguracja Księżyc-Mars-Neptun, wskazując główną przypadłość następcy Sulejmana Wspaniałego. Tu mam taką dygresję, która mi się sama narzuca z racji niegdysiejszego mojego zainteresowania historią Turcji a nawet nauką języka tureckiego.

Sulejman Wspaniały zasłużył na swój przydomek jak żaden sułtan turecki. Jego żoną była Roksolana, branka z jednego z napadów tureckich na teren obecnej Ukrainy. Roksolana była Polką z Rusi Czerwonej (prawdopodobnie) o nazwisku  Lisowska. Porwana w dzieciństwie wychowywała się w jednym z serajów a potem została wybrana na "mieszkankę" haremu sułtana. Historia związku Sulejmana z Roksolaną brzmi jak bajka wschodnia. Dziewczyna po urodzeniu pierwszego dziecka została żoną sułtana, co było dużym wyróżnieniem dla mieszkanki haremu. Sulejman Wspaniały zachował monogamię przez 20 lat pożycia z Roksolaną (pomimo licznego haremu). Roksolana odznaczała się nie tylko urodą ale i mądrością, miała wielki wpływ na poczynania i reformy męża. Zachowały się listy dyplomatyczne pisane przez nią po uznaniu za żonę sułtana - do królów polskich Zygmunta Starego i jego syna Zygmunta Augusta, mające ułatwiać stosunki między państwem osmańskim a polskim.

O ile rodzice Selima II byli ludźmi dość wyjątkowymi, to potomek już nie bardzo. Geny słowiańskie mu nie posłużyły.

 

Ale to tak na marginesie.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
oko1wita 2012-03-30, 17:28:05

Bardzo interesujące, nigdy nie zastanawiałem się jake to może mieć znaczenie. Jak whttp://okomaga.pl">idać ma i to niebagatelne.

Tematów: 0
Odpowiedzi: 3
Dołączył/a: 2012-03-26
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.