Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Ciekawe wydarzenia historyczne a astrologia

Artykuł Staregobosmana \"Prawda jest kwestią formy\"
genny19 2011-10-13, 11:18:45

Odnośnie powstania miasta Coventry cytat z Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Coventry">http://en.wikipedia.org/wiki/Coventry 

 ''Coventry twierdził http://en.wikipedia.org/wiki/City_status_in_the_United_Kingdom">statusu miasta przez http://en.wikipedia.org/wiki/Time_immemorial">starożytnych nakazowy użytkowania , otrzymał http://en.wikipedia.org/wiki/Royal_charter">statut założycielski w 1345, aw 1451 stał się http://en.wikipedia.org/wiki/County_of_the_City_of_Coventry">powiatu w sobie.''

Myślę ,że tą datą sugerował się Frawley korzystając z angielskiej Wikipedii.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
maszowa 2011-10-13, 14:52:36

Datą można się zasugerować choćby i w Wikipedii (wg mnie Wikipedia nie jest żadną wyrocznią, to zbiór informacji zaczerpniętych z innych źródeł).

Nie zmienia to faktu, że w 1345 roku Covetry było już czwartym co do wielkości miastem. Statut to w tym wypadku wyłącznie "przystawienie pieczęci pod zabytkowym dokumentem"

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
genny19 2011-10-13, 15:04:45

  Przełomowym wydarzeniem w dziejach Coventry stało się założenie w 1043r zakonu Benedyktynów dla 24 mnichów. Fundatorem tego zakonu był lord Leofric oraz nam bardziej znana jego żona - Godiva. W późniejszych czasach zakon ten rozrósł się bardziej - postał kościół świętej Mary.  Średniowiecze. Jak wskazują na to źródła historyczne od początków 12 wieku Coventry było podzielone na dwie części. Północna część kontrolowana była przez przeora zakonu, natomiast południowa przez lorda. Przeor jednak wytracał swoją władzę i po 1265r wynajął swoją połowę miasta lordowi. W 1345r został wydany dokument - statut dzięki, któremu mieszkańcy Coventry otrzymali swoje prawa mogli założyć  radę miasta. Kupcy utworzyli radę miasta, wybrali burmistrza oraz sędziów. Dziesięć lat później w 1355r przeor zrzekł się swoich praw do części miasta.  Według "Domesday Book" - księgi domów w 1086r Coventry zamieszkiwało około 350 osób, co na tamte czasy było porównywalne z populacją dużej osady. Księga ta jednak nie jest zbyt wiarygodna i historycy oceniają populację miasta w tamtym czasie na około 1000 osób. Ilość mieszkańców bardzo szybko rosła w średniowieczu, pod koniec 14 wieku wynosiła ona 4,817 i według standardów tamtego okresu było to duże i ważne miasto. Pod koniec średniowiecza populacja Coventry osiągnęła 6,500 mieszkańców.  Głównym przemysłem miasta od samych jego początków było tkactwo oraz przemysł barwiarski. Bardzo dużo ludzi znalazło zatrudnienie w przemyśle odzieżowym. W 1340r kupcy z Coventry założyli cechy, czyli stowarzyszenia dbające o ich interesy. Miasto posiadało także zamek, niestety niewiele informacji zachowało się na jego temat. W 13 wieku do Coventry zaczęli przybywać zakonnicy. Około 1234r do miasta przybyli zakonnicy francuscy zwani "Grey friars" z powodu ich szarego kostiumu. Natomiast Carmelitanie przybyli do miasta w 1342r nazwani byli oni "White friars" http://www.mojecoventry.pl/module-pagemaster-viewpub-tid-1-pid-6.html 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
genny19 2011-10-13, 15:20:40

Zgadzam się z autorem artykułu ,że bombardowanie jest rzeczą straszną czy  angielskich czy niemieckich miast.Jest to dramat ludzi. Nie wiem czy działałały zaćmienia czy Wielka Koniunkcja. Istnieją po prostu rozbieżności co do daty powstania miasta ,róźne źródła różnie podaja ta datę.

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-10-13, 17:49:25

Zważywszy na to, iż dzisiaj nie dysponuję czasem, by wyjaśnić istotę sporu, zasadzającą się w tym , czy dokument z 1345 r. nadawał miastu Coventry prawa miejskie, czy też miał inne znaczenie, i to na przyszłość, dołożę starań, by wyjaśnienie w tej kwestii  pojawiło się w sobotę.  Na tę chwilę powiem tylko, że już z informacji zawartych na Forum wnioskować można, że Coventry prawa miejskie o wiele wcześniej.  Dodam też, że dokument podpisano nie 21 stycznia, ale 20 stycznia 1345r. 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
maszowa 2011-10-13, 20:57:03

Genny, bądź tak miła i podawaj wyłącznie linki do znalezionych przez Ciebie dodatkowych informacji, bo czytanie tekstu przetłumaczonego przez internetowy translator przyprawia o białą gorączkę. Zazenowanie Link w zupełności wystarczy - zainteresowani sami sobie przetłumaczą po swojemu.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-10-14, 19:15:51

Nawet bardzo wnikliwe zapoznanie się z pracami M.Sczanieckiego, T.Manteuffla, K. Koranyi pozwoli na ogólne poznanie zarysu  tła stosunków gospodarczch i społecznych do XIV wieku. "Dzieje Anglii do 1485"  pióra Jerzego Z.Kędzierskiego pozwolą zrozumieć złożoność materii walki o władzę na terenie obecnej Anglii. Dopiero całość  da  gruntowniejszą wiedzę w zakresie tworzenia  statusu miasta przez starożytnych nakazowy użytkowania.

 

Nie ulega wątpliwości, że do Coventry przeniesiono siedzibę biskupstwa.Dokonał tego  biskup Robert de Limesey, bo .....klasztor był bogaty. Sam też był bardzo przedsiębiorczy, ale jak się miało żonę i dzieci, to chyba zrozumiałe.  W latach 1102- 1541 biskupi Lichfield często zwani byli często biskupami Coventry i Lichfield lub Lichfield i Coventry. 

 

W 1182 r.  Henryk II potwierdził przywilejem królewskim prawa i wolności nadane w 1129 r. oraz w 1153 r. przez lorda Ranuffa II. Potwierdził, a nie nadał, co ma kapitalne znaczenia. Trzeba bowiem wiedzieć, że Ranuff został otruty i po jego śmierci  wszystkie przywileje odwołano. Henryk je potwierdził. Żeby jeszcze utrzeć nosa pazernym ,mocą swego majestatu przyznał miastu kompetencje nadawania ziemi na własność osiedleńcom, zwolnił ich przez 2 lata z podatków, nakazał jednakowe traktowanie kupców i orzekł, że Coventry będzie od tej chwili miało status wg prawa miasta Lincoln.  Coventry otrzymało własny sąd. Karta z 1182 r. zachęcała więc do nabywania ziemi, przedsiębiorczości i samorządności oraz handlu. 

 

 Coventry było jednym obszarem, ale wpływy miał biskup oraz lord, co było powodem zatargów i sporów. By nie marudzić powiem tylko, że część lordowska miała wolny rynek a częśc biskupia komunizm stalinowski. Kiedy na dodatek chciwy biskup wydzierżawił swoje prawa, to w umyśle swoim uznał, że będzie miał szmalik , na mocy umowy, ale i władzę na wydzierżawionym terytorium.  Spory i utarczki trwały latami.

 

W 1330 r. w Coventry pojawiła się kobieta, królowa Izabela, wdowa na Edwardzie II, zwana wilczycą z Francji. Przez swoją determinację stała się niemal śmiertelnym wrogiem duchownych, ale ludzie wolni byli jej nader wdzięczni, bo skutecznie zatamowała chciwość kleru.

 

I tu dochodzimy do 1345 r. Otóż Edward III ( syn Izabeli)  wydał  20 stycznia 1345 tzw. Statut Włączenia, który zrobił porządek w mieście. Konsekwencją aktu nie było połączenie miasta, ale uchronienie go przed podziałem. Jest to prawdopodobnie pierwszy taki akt w dziejach Anglii. To wydarzenie stało się śmiertelnym ciosem dla  przeora, klasztoru, biskupa i pozostałych, bowiem Statut Włączenia pozbawił ich władzy nad miastem. 10 lat później, na mocy Trójdzielnej umowy obustronnej,  dokonano kontroli stanu prawnego. I z tym momentem zostały wygaszone wszelkie prawa kościelne. Kiedy nastał Henryk VII, a potem jego syn - Henryk VIII ( ten od Anny Boleyn), wprowadzono  status miasta z  określeniem CITY.  Nie mialo to nic wspólnego z jakimikolwiek prawami miejskimi, a znaczenia było tylko prestiżowe.   A że Heniu walczył z Rzymem, bo mu dyspensy dać nie chcieli, to mam podstawy do twierdzenia, że ów przywilej miał wydźwięk polityczny, gdyż cenzusem było m.in .posiadanie klasztoru i siedziby biskupa, tyle że anglikańskiego. To już inna bajka. Reasumując - 20 stycznia 1345 roku to nie jest data nadania Coventry praw miejskich. Historia nie kłamie.

 

Źródła

 

M.Sczaniecki   - Powszechna historia państwa i prawa,

T.Manteuffel   - Historia powszechna - średniowiecze,

K.Koranyi       -  Powszechna historia prawa,

Jerzy.Z.Kędzierski - Dzieje Anglii do 1485

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
genny19 2011-10-17, 18:40:42

 

W swoim artykule piszesz  ''Nie wiem, czym się kierował Autor przyjmując, że Coventry prawa miejskie otrzymało 21 stycznia 1345r. Zatem radix zamieszczony w książce jest "odmłodzony" o 200 lat. Widocznie miało to jakiś cel"

Możliwe ,że autor miał jakiś cel i manipulowal faktami. Ale zabrakło mi informacji podanej teraz o stausie włączenia z dnia 20 stycznia 1345.

Nie wiem jakimi zasadami kieruje Frawley przygotowując horoskopy miast. Czy obowiązują w horoskopach mundialnych stałe reguły odnośnie powstania miast i czy autor je złamał.Stąd moje wątpliwości.

Każdy ma prawo do wątpliwości  a prawda jest kwestią  formy

 

 

Tematów: 115
Odpowiedzi: 2190
Dołączył/a: 2010-12-23
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-10-17, 20:31:28

 

Frawley argumentuje, że horoskopy miast rzadko stawia się na chwilę, w której powstały, ponieważ większość miast po prostu rosła, nie mając oficjalnej daty rozpoczęcia. Jednak - wywodzi dalej Autor - w większości horoskopy dla miasta sporządza się na jakieś znaczące wydarzenie, najczęściej nadanie praw miejskich.  Innymi słowy, jeśli stwierdzono rok nadania praw miejskich, nie zachodzi potrzeba przyjmowania innego wydarzenia, szczególnie takiego, które miało miejsce ileś tam lat później.  Ponieważ problematyka miasta Coventry nie jest przedmiotem szczególnego zainteresowania Forumowiczów, dziękując wszystkim, którzy zechcieli zapoznać się z moim poglądem , proponuje zamknąć ten temat.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-10-18, 08:30:50

Tutaj raczej chodzi o metodę prognozowania i zasady przyjmowane w tej mierze, więc z tego punktu widzenia warto się zapoznać z tym , co przyjął Frawley w swojej książce. Z faktów historycznych wynika, że wyszedł z błędnej podstawy (dot. nadania praw miejskich Coventry) a więc jego wnioski dalsze w tej kwestii budzą wątpliwości. Chęć i umiejętność zbadania prawidłowości tego zabiegu jest cenna i zasługuje na pochwałę. Tak rozwija się nie tylko astrologia ale i każda nauka.  Masz odwagę weryfikować cudze wyniki badań Starybosmanie a to już wartość sama w sobie.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
acrux_79 2011-10-27, 02:51:01

Ja przeczytałem dopiero teraz i jestem pełen podziwu dla dość stanowczego postawienia sprawy. Prawa miejskie rzeczywiście zostały nadane w 1153 o czym potwierdza:

- Wikipedia

- jakaś lokalna witryna internetowa po polsku (http://www.mojecoventry.pl/module-pagemaster-viewpub-tid-1-pid-5.html">MojeCoventry.pl :: Twoja strona miasta)

- w innym miejscu podają, że miasto powstało w 1043 i uzyskało prawa miejskie po 110 latach (ani chybi - ten sam rezultat)

- zapewne też wiele innych źródeł...

 

Myślę, że autora trzeba odpowiednio... zapytać, dlaczego tak datę ustawił. Spróbuję ruszyć ten wątek. A co ! Jak dostanę odpowiedź (cynk) to tutaj napiszę. Jak nie otrzymam odpowiedzi, brak odpowiedzi będę uznawał za... "odpowiedź".

 

Aha - do J.F. "nic nie mam", lubię czytać jego książki, nawet jakoś wpada mi w oko jego specyficzny styl dywagacji i rozmowy. Aczkolwiek poruszone kwestie zdecydowanie stawiają moją czujność na nogi.

 

Pozdrawiam Usmieszek

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Jasmin 2011-10-28, 07:35:03

Spróbuj, polubisz jak ja. (?)

 

Dzisiaj już widać Księżyc po Nowiu.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Io 2011-11-01, 14:53:20

Wczytałam się we fragment dotyczący miasta Coventry. Frawley pisze tak: "[...] w większości nasze horoskopy dla miast sporządza się na jakieś znaczące wydarzenie, najczęściej nadania praw miejsckich." Nigdzie nie pisze, że on użył daty nadania praw miejsckich Coventry.

 

Słowo "najczęściej" nie oznacza "zawsze". W tym przypadku, ja bym podobnie jak Frawley rozważała datę 1345 

http://www.historiccoventry.co.uk/history/history.php">http://www.historiccoventry.co.uk/history/history.php . Podobnie jakbym miała stawiać horoskop dla Trójmiasta to szukałabym daty, która stanowi przełom w tej sprawie, a nie datę nadania praw miejsckich poszczególnym miastom. Data 1345 rok jest datą historyczną dla tego miasta i zapewne wyznacza nowy bieg spraw tego miasta. I zapewne tym właśnie kierował się Frawley. 

 

Odnośnie horoskopu zamieszczonego w książce, ja nie miałam problemu z odczytaniem, że to horoskop nocny, Słońce jest w IV domu.  Wina leży raczej w tłumaczeniu, przy godzinie zabrakło a.m.

 

Kolejna kwestia: "2 minuty po północy" może wynikać z indywidualnych parametrów różnych programów astrologicznych, a konkretnie z minimalnie różnych współrzędnych miast. Poprostu ...

 

pozdrawiam Io

Tematów: 1
Odpowiedzi: 26
Dołączył/a: 2011-10-30
Jasmin 2011-11-01, 17:37:50

Pisząc o dacie nadania praw miejskich jako podstawie do wniosków dalszych należy wcześniej ją ustalić. Ustalenie jej na wiek XIV w odniesieniu do Coventry jest błędne.

 

O tym, że JF stosował datę założenia miasta Coventry mówi podpis pod horoskopem nr 7 na stronie nr 222 o tytule "Coventry, horoskop założycielski" a także sformułowanie na nast. stronie, cyt.: "Rozważmy horoskop dla Coventry". Po tych słowach jest powołany przypis nr 2 , który odnosi do horoskopu nr 7 , zatytułowanego tak a nie inaczej.

 

Ja przyjęłabym datę historyczną nadania praw, a tę późniejszą tylko pomocniczo, jeżeli w ogóle. Różnica tkwi zatem w metodzie analizy astrologicznej.

 

Czy pominięcie dopisku a.m.  jest błędem tłumacza? Tego nie wiemy. Równie uprawniony jest wniosek, że to błąd autora książki czy korektora albo jeszcze kogoś innego. Zresztą błędów stylistycznych i logicznych w książce jest więcej.Tutaj akurat nie byłabym taka nieprzejednana.

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Io 2011-11-01, 18:26:10

Może nie wszyscy mają dostęp, więc przytoczę jak jest napisane w oryginale angielskim:

 

Chart 7: Coventry, foundation chart.

 

January 21st, 1345, 12.00 am 52N25 1W31

 

 

A jak przetłumaczone, każdy widzi.

 

pozdrawiam Io

Tematów: 1
Odpowiedzi: 26
Dołączył/a: 2011-10-30
Jasmin 2011-11-01, 18:48:42

 

Recenzja dotyczyła wydania polskiego i tego się trzymajmy.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2011-11-01, 20:48:56

Cieszę się ogromnie, iż mogłem dowiedzieć się, co sądzi Io o moim stanowisku dot. Coventry. Słowa krytyki przyjmuję z szacunkiem. Jak się wydaje Io zwróciła uwagę na to - o czym zapomniałem - iż fryzjer przed goleniem najpierw starannie namydla twarz. Co do daty horoskopu założenia Coventry, to w egzemplarzu, którym dysponuję, na stronie. 223 jest zapis następujący - 21 stycznia 1345, godz. 12.00., bez żadnego określenia sugerującego czy należy to odczytać jako " przed południem" czy też " po popołudniu". Uwagi Io zapewne przyczynią się do ulepszego mojego " warsztatu" w przedmiocie ferowania stanowiska na Forum. Jeszcze raz uprzejmie dziękuję .

 

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Io 2011-11-02, 07:55:16

Warto zauważyć, że autorzy strony

http://www.historiccoventry.co.uk/history/history.php">http://www.historiccoventry.co.uk/history/history.php 

w części "Coventry as a City",

wytłuścili datę 1345 a nie wcześniejsze. Tak, więc oni też uznali tę datę za kluczową dla miasta.

 

pozdrawiam Io

Tematów: 1
Odpowiedzi: 26
Dołączył/a: 2011-10-30
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.