Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > blog Maszowej

Znudzeni bogowie czyli orkan w Krośnie Odrzańskim
maszowa 2011-10-07, 20:42:05

Stary Bosman ma talent do wyszukiwania ciekawostek historycznych, które mogą posłużyć do badania zasad astrologii. Głównym kryterium wyboru jest znajomość dokładnego czasu wydarzenia.

Tym razem informacja dotyczyła orkanu, o którego mocy i skutkach podobno pisały gazety nie tylko lokalne. Na załączonym obrazku widać screen strony z Kuriera Warszawskiego wydanego w maju 1886roku.

 

Na stronie: http://lubuskie.regiopedia.pl/zdjecie/reprodukcja-ryciny-obrazujaca-zniszczenia-po-orkanie-116430" target="_blank">http://lubuskie.regiopedia.pl/zdjecie/reprodukcja-ryciny-obrazujaca-zniszczenia-po-orkanie-116430 znajduje się rycina obrazująca zniszczenia, zamieszczony tam opis cytuję w całości:

 

"14 maja 1886 roku według kronikarza Carla von Obstfeldera był ciepłym wiosennym dniem. Około południa od zachodu nadciągnęły ciemne chmury i zaczął padać silny deszcz. Ciśnienie powietrza spadło do 738 mm, ( jest to ciśnienie bardzo niskie, gdyż średnia dla Krosna wynosi ok. 755 mm ) Około godziny 14.00 ciemne chmury przykryły cały horyzont. Zaczęła się gwałtowna burza z wiatrem i piorunami. Silny wiatr z kierunku południowo-zachodniego na północno-wschodni. – był przyczyną orkanu. Orkan, który trwał od 15.15 do 15.18 spowodował ogromne straty w mieście oraz śmierć trojga ludzi. Śmierć poniosło również kilka osób pływających w tym czasie po Odrze. W przewróconej przez orkan barce śmierć poniosła cała rodzina Leonharda z Neu Zittau. Poza tym wiele barek i statków zostało uszkodzonych. Lewobrzeżna cześć miasta została zniszczona w znacznym stopniu. Górna część wieży Kościoła Najświętszej Marii Panny spadła na domy mieszkalne przy ulicy zamkowej powodując śmierć ludzi. Znacznemu zniszczeniu uległ także Ratusz, dachy gazowni oraz licznych domów. Na rynku zostało zniszczonych 16 domów. Na drodze do kamienia zniszczone zostały ogrody oraz pałac. Na prawym brzegu Odry zniszczeniu uległa fabryka włókiennicza. Orkan spowodował także liczne straty w okolicznych wioskach – Starym Raduszcu, Bronkowie, Kamieniu. Według szacunków wartość poniesionych strat wynosiła 880 000 marek w złocie z tego 660 000 w posiadłościach prywatnych 200 000 w budynkach publicznych oraz 20 000 w Kościele.

oprac. na podst. „Z szuflady Tadeusza Słomińskiego", Krosno Odrzańskie 2010."

 

spójrzmy na radix ...

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
maszowa 2011-10-07, 20:44:52

Wiele lat minęło odkąd olimpijscy bogowie po raz ostatni rozkoszowali się poczuciem władzy nad ludźmi. Bywało, że ich potężna moc zdawała się być uśpiona a oni sami nieobecni, jakby pozwalali Ziemi i zamieszkującym ją stworzeniom na chwile krótkiego odpoczynku. Czas płynął, ludzie się zmieniali i zapominali o dawnych bogach. Nie było więc innego sposobu, aby tak całkiem nie stracić wyznawców, należało od czasu do czasu urządzić jakiś boski spektakl.

 

Uranos już dawno wydostał się z czeluści Tartaru, gdzie niegdyś został strącony przez najsilniejszego z Tytanów Kronosa-Saturna. Żeby mściwemu synowi za bardzo nie wchodzić w drogę, bywał w jakiejś odległej części galaktyki, gdzie zajęty swoimi sprawami nigdy nie odczuwał samotności. Czasem jednak dokuczała mu nuda. Tak było i tym razem. Uranos postanowił więc znaleźć sobie jakąś zabawę. Widząc na szczycie nieba nielubianego Kronosa-Saturna w towarzystwie bogini Westy, obmyślał sposób, w jaki ich stamtąd można zrzucić.

 

Nie minęła chwila i wymyślił. I już z miną niewiniątka wołał na pomoc Herę-Juno, wmawiając mściwej i zazdrosnej bogini, że koniecznie trzeba coś zrobić, bo tamta para planuje zająć na podniebnym tronie miejsce jej boskiego małżonka Zeusa-Jowisza.

 

Westa z Saturnem przechadzali się wolnym krokiem, zadowoleni ze swojego towarzystwa, zatopieni w rozmowie, jakby istotnie coś planowali.

 

Do grupki niezadowolonych dołączyła też bogini Wenus, która akurat miała zły dzień i postanowiła na kimś wyładować swoją złość. Zmówiwszy się, boska trójca wzięła się za ręce i poczęła kręcić horyzontem jak karuzelą .. coraz szybciej i szybciej ... a nuż tamci spadną.

Bogowie jednak nie spadli. Tylko ludzie z położonego nieopodal miasta z rosnącym przerażeniem co chwila spoglądali w niebo. 

 

Nierozważne pomysły żartownisiów rozzłościły Zeusa-Jowisza, który akurat mocno zajęty jakimiś ziemskimi sprawami dotychczas nie zwracał uwagi na otoczenie. Podniósł więc głowę Gromowładny i spojrzawszy na swoje królestwo usiłował ocenić groźbę sytuacji. - Pal sześć Saturna, ale Westę ratować musi - święty ogień zgasnąć nie powinien w żadnym wypadku.  Wezwał więc na pomoc Marsa, by ten całą swoją mocą wspierał boginię. Westa jednak nie takiego wsparcia potrzebowała, Mars to gwałtownik i lepiej by trzymał się od niej z daleka.

 

A świat wirował coraz szybciej i coraz trudniej było się utrzymać na jego dachu. Wtedy Zeus-Jowisz wysłał na pomoc swego syna Hermesa-Merkurego.

Trwało to ziemskie trzy minuty - Merkury na skrzydłach wichru popędził w górę, złapał spadającą boginię i razem z nią runął w dół ... strącając w mieście większość dachów.

 

 

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-10-08, 08:23:14

Dziękuję za bajkę-przypowieść astrologicznąUsmieszek. Jeszcze tego gatunku u nas nie było!

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-10-08, 13:47:07

Cokolwiek bogowie chcieli przekazać, faktem jest, że surowo potraktowali tych, co na dole.

Chyba NAUKA jakaś miała z tego być, skoro na MC Saturn w koniunkcji z Westą. w DOMU IX Pluton i Chiron. Zważywszy na fatalne -dosłownie i w przenośni - aspectarium Wenus, władającej horoskopem można pokusić się o wniosek, że co za dużo to niezdrowo. Nic tak nie odbiera szczęścia jak źle posadowiona lub skaleczona Wenus.

Wyroki boskie są nieprzeniknione...

 

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2011-10-08, 13:56:06

Nie wdając się w rozważania ekonomiczne w materii siły nabywczej złotej marki z czasów orkanu, straty można oszacować na podstawie przeciętnej pensji wykwalifikowanego robotnika. Wynosiła ona 540 marek. ROCZNIE. A orkan w ciągu trzech minut " zarobił " 880 tysięcy. Taka jest skala kataklizmu wywołanego anomalią atmosferyczną na tym terenie. Istotnie, igraszki " bogów" są wielce kosztowne. Dla maluczkich.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-10-11, 08:50:07

Przeczytawszy informacje z Kuriera Warszawskiego na wklejonym screenie, ciekawym jest zwrócenie uwagi na to, co było ważniejszą informacją dla gazety niż orkan w Krośnie (kradzież kul bilardowych i zamiana ich na jajka kurze). Usmieszek

Dziwna synchronizacja  z orkanem.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
starybosman 2011-10-11, 18:23:59

Istotnie, notatka w warszawskiej gazecie, w obliczu kataklizmu w Krośnie, poprzez umieszczenie informacji o orkanie w dziale " michałki", może budzić co najmniej  zdziwienie. Zważmy jeszcze, że  wiadomośc pojawia się po 2 tygodniach.  Dziwi to w obliczu dat zainstalowania telegrafu publicznego w Warszawie, jak i rozwoju kolejnictwa. Z drugiej strony - Krosno to był zabór pruski, Warszawa - rosyjski, więc może tutaj należy szukać odpowiedzi w materii zwłoki , jak i dość niefrasobliwego umieszczenia komunikatu o nawałnicy.

Carl von Obstfelder ( 1856-1926) był nie tylko nauczycielem w miejscowym gimnazjum, ale i kronikarzem, autorem Chronic der Stadt Crossen ( cześć do 1845 r, jest dostępna w internecie, w języku niemieckim, przy czym pisana jest tzw. szwabachą ). Wg jego relacji na początku maja wystapiły w mieście pewne anomalie pogodowe. Silne przymrozki na początku miesiąca spowodowały duże straty w winoroślach oraz ogrodach.  14 maja, jak podaje Obstfelder, w  nieodległym Wrocławiu termometry wskazywały plus 24 stopnie Celsjusza, a sam wiosenny dzień, do południa, był w Krośnie stosunkowo ciepły. Około 14 zrobiło się tak ciemno, że trzeba była zapalać światła w mieszkaniach i warsztatach. Orkan wyrywał drzewa w lasach i przy drogach, często przenosił je na odległość ponad 50 metrów.  Z opisu miesjcowości, które ucierpiały w nawałnicy wolno wnosić, że kataklizm "szedł " dość wąskim korytarzem, i nagle ustał .Skutki orkanu  zostały szeroko nagłośnione w prasie niemieckiej, co skutkowało pomocą prowadzoną tak przez rząd, jak i społeczność niemiecką, która nie żałowała datków na odbudowę miasta, przyczyniając się do odbudowy domów i obiektów publicznych.  Kościelna wieża, widoczna na reprodukcji ryciny, została odbudowana 2 lata później.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.