Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Forum jest nieaktywne, jednakże może stanowić żródło informacji astrologicznych. Miłej i pożytecznej lektury!


Forum > Inne

W poszukiwaniu Słońca na ziemiach Majów
starybosman 2010-10-29, 21:39:22

Tekst Jasmin   - W poszukiwaniu Słońca na ziemiach Majów - przeczytałem z zainteresowaniem. Pozwalam sobie dorzucić  kilka luźnych uwag. Cywilizacja Majów nie poddaje się żadnym badaniom, czy też klasyfikacji, pozostając kulturą tajemniczą. Na przestrzeni wieków, w niedostępnych regionach, stworzyli wielkie piramidy dokładnie ustawione wg stron świata. O pałacach krążą legendy. Naród, który nie znał koła (widać do komunikacji używali innych środków), jednak stosował koliste kalendarze. Dlaczego opuścili swoje tereny i przeniesli się w głąb Jukatanu? Naukowcy do dzisiaj wysuwają różne teorie.

Kiedy Europa przeżywała mroki średniowiecza, Majowie rozwijali astronomię tak dokładną, że do 14 sekund potrafili obliczyć rok wenusjański. Wykreślenie dróg ciał niebieskich, zaćmień Księżyca, czy Słońca, to już był detal i szczegół. Matematycy Majów umieli obliczać kalendarza na dziesiątki tysięcy lat wstecz i na przyszłość także. Zatem co najmniej śmiesznie brzmi argument, że błędnie przewidzieli koniec świata na 2012 rok.

Majom zawdzięcza się "kręgi czasu", szczególny kalendarz stworzony z trzech zazębiająych się kół, niezbędny do obliczania dat w rolnictwie, dla celów astronomii oraz spraw religijnych.

Wg wierzeń Majów sklepienie niebieskie podtrzymywały 4 bóstwa, a każdą stronę świata reprezentowały potwory oraz dwugłowe smoki. Określone kolory były uznawane za święte. Wschód był czerwony, zachód - czarny, północ - biała, a południe - żółte. Natomiast centrum świata oznaczano kolorem zielonym.

Majowie twierdzili, iż zanim powstał świat, ziemię i ludzkość otaczała tylko ciemność. Dlatego bogowie  stworzyli Słońce i Księżyc, które początkowo mieszkały na ziemi. Jednak Księżyc nie był Słońcu wierny i dopuszczał się wybryków erotycznych z ludźmi, więc niejako za karę oba Światła przeniesiono na firmament. Księżyc świeci dlatego słabiej, gdyż ma jedno oko, bo drugiego został pozbawiony za niewierność wobec Słońca, patrona myśliwych i muzyki. Księżyc opiekowal się tkactwem i macierzyństwem. Słońce wypoczywało w podziemnym świecie przed dzienną wędrówką. Nad ziemią, spoczywającą na grzbiecie krokodyla pływającego po bezkresnym oceanie, unosiło się 13 sfer niebieskich, a każdą rządziło inne bóstwo. Podziemny świat składał się tylko z 9 kręgów.

Majowie utrzymywali, że świat powstał w wyniku kolejnych aktów tworzenia, przy czym każdy z poprzednich światów był niszczony przez następny. Pierwowzór człowieka został stworzony przez bogów z ziemi, ale jako istotna bez rozumu, został zniszczony porzez twórców. Drugą generację utworzono z drewna, ale ludzie byli pozbawieni duszy i inteligencji, stąd zachwytu bogów nie wzbudzili. I wreszcie trzecie próba dała efekt. Użyto mączki kukurydzianej i to pokolenie uzyskało przychylność bogów. Z tej trzeciej próby wywodzą się właśnie Majowie.

Majowie znali pismo, pozostawili po sobie wiele ksiąg, ale do dzisiejszych czasów przetrwały tylko trzy - kodeks wiedeński, kodeks madrycki oraz kodeks paryski ( nazwy pochodza od miejsc, w których je znaleziono lub się znajdują). Dotyczyły astronomii, ale wiele wskazuje, iż są to tylko kopie oryginałów. Te zostały spalone. Przez gorliwego franciszkanina -Diego de Laudę, z zawodu biskupa, uwielbiającego kolor czerwony. Jest określany jako gorliwy krzewiciel dobrej nowiny. I słusznie, bo orzekł, że takie pismo to tylko i wyłącznie dzieło szatana. Juan de Zumaraga, też franiszkanin, wniósł wielki wkład w niszczenie wszelkich świątyń Majów, jak też ich wizerunków bogów.  Na obrońcę praw Indian wyrósł Bartolome de Las Casas. I słusznie, bo to on własnie wymyślił, iż należy sprowadzać niewolników z Afryki, kiedy wytępiono Indian, a brakowało rąk do pracy na coraz to nowych latyfundiach.

O zbrodniach  Corteza i jego podwładnych nic nie napiszę, by nie epatować zezwierzęceniem.  Karol V (ojciec Juana de Austria) otrzymywał szczegółowe raporty z wyczynów tego dzielnego żołnierza, który gorliwie walczył, by w królestwie jego pana nigdy nie zachodziło słońce.

To Majom zawdzięczamy Krąg 18 Klejnotów, odczytany w latach 20-tych ubiegłego wieku. Jest bardzo ciekawy m.in. z tego powodu, że  dzień 1  lutego uznawany był za dzień wyjątkowo feralny dla urodzonego, stąd też dla takiej osoby każdorazowo kapłani ustalali "prywatny " horoskop.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
maszowa 2010-10-29, 22:10:02

Nie ta jedna cywilizacja została bez litosci zniszczona w imię "jedynie słusznej wiary".  Przykre to.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
Jasmin 2010-10-29, 22:33:07

Dzięki, że czytacie i to ze zrozumieniem Usmieszek. Ostatnio takie czasy, że mam wątpliwości co do aktywności intelektualnej gatunku ludzkiego. No i niestety wszyscy idą na odbiór, za to niewielu chce dzielić się swoimi umiejętnościami. Organ nie używany zanika i dotyczy to również mózgu.   Ale co się dziwisz Jasmin niektórzy zamiast zwojów mózgowych wydają się posiadać w głowie gładź cylindryczną...

 

Jestem pocieszona Waszą reakcją na mój tekst.

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.