Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Prosimy zapoznać się z informacjami : Baza danych osobowych , Zasady pomocy wzajemnej oraz Zasady Forum

 

Zapraszamy!Usmieszek

 


 


Forum > Inne

Era Wodnika - co to faktycznie jest?
lisek 2011-12-12, 15:27:52

Zastanawiam sie ostatnio nad terminem , który przywija się  wszędzie, w różnych kontekstach. Ciekawi mnie jakie macie podejście do tego tematu? Temat woda, a jednocześnie coś co nie do końca zostalo zdefiniowane. a tym samym, jako niedookreślone jest niebezpieczne.

Tematów: 9
Odpowiedzi: 214
Dołączył/a: 2011-06-08
Teksty w działach stałych
Odpowiedzi
Jasmin 2011-12-13, 07:50:45

Co to jest? sądzę , że kolejny z cykli. Na cykliczność nie mamy wpływu, możemy tylko to zaakceptować.

Ale Lisku co właściwie jest w tym niebezpiecznego?

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
lisek 2011-12-13, 13:56:05

Jaśmin, cyklicznością, dla mnie, jest następstwo pór roku, siedem dni tygodnia, dwanaście miesiecy. Jednak New Age tym nie jest, gdyż nikt z nas wcześniej tego nie doświadczył, a tym samym trudno mówić tutaj o cyklach. Niebezpieczne jest to, że termin ten pojawia się niemalże wszedzie, ale natura tego czegoś nie jest znana.

Tematów: 9
Odpowiedzi: 214
Dołączył/a: 2011-06-08
Teksty w działach stałych
Marsjanka 2011-12-13, 14:20:53

czytając różnego rodzaju książki też spotykam się z "erą wodnika", niejednokrotnie zastanawiałam się co to może znaczyc, bowiem nigdzie nie zostało to wyjaśnione. Dziwię sie też że jest w użyciu sformułowanie era wodnika.....

Tematów: 67
Odpowiedzi: 810
Dołączył/a: 2011-03-21
Jasmin 2011-12-13, 14:36:23

Ja myslałam, że chodzi o tę "erę Wodnika"

tutaj link:

http://www.logonia.org/content/view/545/2/">http://www.logonia.org/content/view/545/2/

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
lisek 2011-12-13, 16:31:02

 W takim razie dobrze, ze ten termin jest jeszcze  w miarę odległy:) L.Zawadzki co prawda napisał, że na ten temat napisano wiele bzdur, ale bardziej mnie interesuje czym by się to miało objawiać, poza oczywiście wyznaczonym terminem.

Tematów: 9
Odpowiedzi: 214
Dołączył/a: 2011-06-08
Teksty w działach stałych
starybosman 2011-12-13, 17:53:19

 

Era Wodnika? Dla jednych zaczęła się 3 lutego 1844 jako pierwszy okres przejściowy z fazy Ryb, a następnie była kontynuowana przez drugi okres przejściowy od 3 lutego 1937, jak utrzymują wyznawcy nowego porządku świata. Przyjmując ten tok myślenia uznano, że w 2024 roku wejdziemy w erę Wodnika. Ale to zbyt długo dla niecierpliwych, stąd pojawili się " fachowcy" głosząc, że co jak co, ale w erze Wodnika to już jesteśmy od 11 listopada 2011 ( bo 11.11.2011 to mistyczna data) i dalej organizować kursy pozwalające zrozumieć subtelności materii. (Tak sobie myślę, iż wiodące przesłanie ery Ryb, znaczy się wiara w cuda, ma się wyjątkowo dobrze). Wg innych źródeł era Wodnika ma nastapić dopiero w 2610 roku, ale nie brak głosów, że nastąpi to 21 grudnia 2020 r. bowiem wtedy nastąpi koniunkcja Jowisza i Saturna w 0.29 stopnia znaku Wodnika. Kto dożyje, ten zobaczy. W erze Ryb też była, co przypominam, by nie umknęło uwagi.

 

 

Cały dowcip polega na tym z erą Wodnika, by nie zgubic granic dwóch pojęć: gwiazdozbiorów ( konstelacji gwiazd ) oraz znaków zodiaku. Gwiazdozbiory to umowne wielokątne obszary sfery niebieskiej o różnych rozmiarach, różnych kołach sferycznych oraz różnych równoleżnikach. Ich szczegółowe nazwy, jak też granice i ilość ( 88 ) ustalono w 1928 r. na Międzynarodowej Unii Astronomicznej. I tychże nie wolno pod żadnym pozorem mylić z 12 znakami zodiaku. Innymi słowy, trzeba oddzielić astronomiczne pojęcia oraz pojęć astrologicznych.

 

 

W gwiazdozbiorze Ryb posadowiony został punkt równonocy wiosennej, gdzie równik niebieski przecina się z ekliptyką, zwany punktem Barana Dlaczego tak? Ano z tego powodu, że dawno temu, kiedy stwierdzono zjawisko równonocy, punkt ten znajdował się w gwiazdozbiorze Barana. I tak zostało. Kiedy Hiparch ( 160 r. p.n.e) wykrył zjawisko precesji, punkt Barana przesunął się do konstelacji Ryb, ale nazwa pozostała. Zjawisko precesji można " zobaczyć" uruchamiając zabawkę zwaną bąkiem, którego oś obrotu zatacza kręgi. Dzięki zjawisku precesji obrót Ziemi do punktu wyjściowego ( punktu Barana) następuje co 26 tys. lat, stąd wyliczono, że punkt równonocy przesuwa się o 1 stopień co 72 lata. M.in. precesja spowodowała konieczność opracowania nowego kalendarza, bo w 16 w. wielkanoc zaczęła wypadać latem, a co innego głosili wybrańcy od soboru w Nicei ( 325r.) Tutaj drobna uwaga ( ale istotna) - kalendarz gregoriański miał jeden jedyny cel - wytłumaczyć maluczkim, że wszystko jest wery cacy, ale wymaga to drobnej korekty, o 10 dni, a więc o przysłowiowy pryszcz. Wszelkie twierdzenia, że cel był inny są przysłowiowego funta kłaków warte.

 

 

Ideolodzy jedynie słusznych poglądów umyślili sobie , że era Ryb to znak mistyczny ( na czym zbudowali potężną ideologię), pełen głębokiej wiary, poświęcenia, ofiar ( a tych było multum), cudów ( to musiało kosztować, co zrozumiałe ) itp. Innymi słowy, ogłoszono erę międzyludzkiej miłości. Zważmy, że do 13 w. na wszystkich rycinach dwie ryby są zwrócone do siebie pyszczkami. Potem jednak ( o zgrozo ) zaczęto je przedstawiać zupełnie inaczej, co ma swoje umotywowanie , wszak jedna przedstawia świętość istnienia, a druga jej ironię. Skąd to się wzięło? Może z faktu, iż naprzeciw Ryb znajduje się trzeźwa Panna ?

 

 

W konsekwencji jednak zwyciężył fanatyzm, zaślepienie, bezwględne posłuszeństwo, jak też wszelkie możliwe wypaczenia, ale zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem chwili. Zaślepienie, a jakże, zmieniało swoje oblicze, przybierając postać totalitaryzmu, a zatem bezwględnego oddania bezsensownej ideologii, wyższości jednych nad drugimi, rasy panów, białych nad czarnymi ( mam na uwadze kolor skóry), oddawania czci obrazom ( żeby nie było, to idzie o Lenina, Stalina, Kadafiego, Kim Ir Sena, o rodzimych nie wspomnę ). Dlaczego? Bo ludziom ery Ryb można wmówić wszystko w konteście autorytetów wszelkiej maści.

 

 

Teraz z kolei głosi się, że z chwilą nastania ery Wodnika ( gdy nadejdzie) nastąpi koniec świata iluzji, będącej przeciwieństwem światłego umysłu. Era Wodnika ma się stać zaczątkiem nowego intelektualnego oświecenia ludzkości, techniki, zdobyczy nowych terenów, a wszystko dla dobra ludzkości. Wodnik to żywioł powietrza, a więc czysty rozum, a nadto równość, wolność i braterstwo, a przede wszystkim postęp. To właśnie dlatego wprowadza się nowe systemy identyfikacji, monitrowania itp, w trosce o dobro jednostki i jej całkowite bezpieczeństwo. Bo taki jest Uran, władca Wodnika. Tylko nie wolno zapomnieć, że jest jeszcze współwładca, zwany Saturnem, no i drobiazg. Znak Wodnika znajduje się naprzeciw dumnego Lwa.

 

 

Reasumując, skoro równość, wolność i braterstwo, to wiara znów święci triumfy, a rozum ( wybrańców narodu ) pomoże w tym, by zachować status quo. Jak to mawiają optymiści : w erze Wodnika zawsze może być gorzej.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
lisek 2011-12-13, 18:32:32

Dzięki Bosmanie za tak obszerne przedstawienie sprawy:) Jeszcze sobie to dokładnie przeanalizuję. Może odniosę się do ostatniego zdania, w którym podkreślasz, że w erze Wodnika może byc gorzej. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie może być. Coś mnie ta ideologia, równości, wolności i braterstwa nie przekonuje, tym bardziej, że widać trend odwrotny. Społeczeńswa ubożeją i są coraz mocniej kontrolowane, nierówności są faktem, a kaska jak wiadomo należy do garstki obywateli świata tego. Czasy oświecenia i prymatu umysłu ludzkiego nad innymi aspektami życia ? To już było.

Tematów: 9
Odpowiedzi: 214
Dołączył/a: 2011-06-08
Teksty w działach stałych
maszowa 2011-12-13, 22:14:47

Lisku, istotnie, nikt z nas tego wcześniej nie doświadczył i właśnie dlatego mnożą się najdziwniejsze przypuszczenia i przepowiednie. Ostatnio nawet słyszałam coś, na co się nawet odpowiadać nie chciało, bo po prostu mowę mi odebrało: otóż już wkrótce czeka nas totalna zagłada, bo spotkają się w jednej linii Saturn, Jowisz i ... czarna dziura, która wessie wszystko niemal w jednej chwili i nawet jej się to czkawką nie odbije. Zaskoczony

Jasmin ma rację, że to tylko cykliczność. Z tym, że taka raczej na nieśmiertelnych, bo my, którzy przemijamy jak mgnienie wobec potęgi kosmosu, wielu spraw po prostu nie jesteśmy w stanie objąć umysłem. Dlatego się tego obawiamy.

Ci z nas, którzy będą żyli jeszcze na tyle długo, by poczynić jakieś obserwacje, będą mogli powiedzieć, że naprawdę żyli w ciekawych czasach.

Tematów: 25
Odpowiedzi: 820
Dołączył/a: 2010-04-24
Teksty w działach stałych
lisek 2011-12-15, 12:43:24

Maszowa dzięki za odzew. Przyznam, że odetchnęłam z ulgą, że macie tak pragmatyczny stosunek do tego terminu. Niepokój mój wywołał, między innymi, fakt że coraz częściej obserwuje się, że astrologowie uczestniczą w kongresach poświęconych nowej erze. Gdy czytam tematy takich konferencji, to dosłownie włosy dęba mi stają i  nie pojmuję co to ma wspólnego z astrologią. Nie rozumiem, dlaczego astrologia zamieszana bywa w tego typu przedsięwzięcia.

Tematów: 9
Odpowiedzi: 214
Dołączył/a: 2011-06-08
Teksty w działach stałych
acrux_79 2011-12-16, 01:15:23

Rozumiem Twoje oburzenie i podpisuję się całym sercem.

 

Tekst P. Leona Zawadzkiego przeczytałem dwa razy swego czasu i udostępniłem nawet w dwóch miejscach. To jednak nie pomaga, te uświadamianie, część ludzi pozostanie na poziomie gazetowych plotek, ale musimy się z tym pogodzić, trudno...

 

I cały czas przypominam też wykład (konferencja astrologiczna) P. Leona i P. Marii nt Królewskich Gwiazd Stałych (Aldebaran, Antares, Fomalhaut, oraz Regulus). Otóż, one też powinny zajmować czołowe miejsca w rozważaniach nt kondycji i przeobrażeń Uniwersum. Niestety, nikt się tym prawie nie przejmuje. A Regulus całkiem niedawno, jako ostatnia z gwiazd przeszedł ze znaku stałego do znaku zmiennego (Lew-->Panna). Teraz cztery anioły sklepienia niebieskiego zwiastują znaczącą przemianę.

 

Pozdrawiam ! Usmieszek

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Marsjanka 2011-12-16, 08:16:32

Acrux poproszę o link nt tych gwiazd stałych:) jeśli można oczywiście,  z chęcią poczytam

Tematów: 67
Odpowiedzi: 810
Dołączył/a: 2011-03-21
acrux_79 2011-12-16, 12:07:25

No, niestety, ten artykuł znajduje się w "Trygonie", jeśłi dobrze pamiętam, a nie mogę znaleźć w sieci.... Raczej tego w sieci nie uda się odnaleźć, szkoda...

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Marsjanka 2011-12-16, 14:25:12

:( szkoda, bo chętnie bym poczytała coś na temat tych stałych gwiazd, wykreśliłam sobie radix ale co one znaczą hmmmm tego nie wiem :D

Tematów: 67
Odpowiedzi: 810
Dołączył/a: 2011-03-21
acrux_79 2011-12-16, 16:24:17

Polecam "Falę zaćmienia" L. Zawadzkiego, oraz Logonię - tam masz trochę info nt Gwiazd Stałych.

 

Polecam też ten adres: http://www.astrologycom.com/fixedstars.html">http://www.astrologycom.com/fixedstars.html .

 

Książka S. Wronkiego, bodajże tom II (prosze wyprowadzić z błędu) uwzględnia stopnie poszczególnych znaków, oraz G.S.

 

Czasami trzeba intuicyjnie szukać, wpisując nazwę G.S. w googlach. Tym sposobem dojdziemy np do:

http://www.astrolabium.pl/forum/24-gwiazdy-stale/6236-fomalhaut--usta-ryby--alfa-ryby-poludniowej">Fomalhaut – Usta Ryby – Alfa Ryby Południowej - Forum * astrologiczne

http://www.logonia.org/content/view/376/2/">Logonia - ZWYCIĘSTWO MATKI nad ZAĆMIENIEM

http://www.astrolabium.pl/astrologia/artykuly/232-krolewska-gwiazda-regulus">Królewska Gwiazda Regulus

http://www.astrologycom.com/scorpionheart1.html">Astrology on the Web: The Heart of the Scorpion

http://www.gwiazdy.com.pl/component/content/article/6087-czterej-stranicy-nieba">CZTEREJ STRAŻNICY NIEBA - CZTEREJ STRAŻNICY NIEBA - Gwiazdy mówią

 

Kto szuka - ten znajdzie Uśmiech

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
starybosman 2011-12-16, 16:38:32

S.Wroński w tabeli 19, na str. 203- 206 tomu I Astrologii klasycznej ( wyd. Ars-Scripti 2005, wyd. I) podaje pozycje wielu gwiazd staych i ich współrzędne na lata 1950, 1970 oraz 1990. Ich krótkie omówienie znajduje się, jak podał Acrux, w tomie II.

Warto jednak pokusić się o dodatkową pracę i zrobić tabele gwiazd stałych z uwzględnieniem wymienionych przez Krystynę Konaszewską - Rymarkiewicz w tomie I Astroligii - Interpretacja horoskopu natalnego ( str. 293 299 ), bowiem Autorka podaje pozycje na 1980 r.

Dodatkowo pewnych gwiazd nie ujmuje, a są u Wrońskiego ( i odwrotnie).

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-12-16, 16:57:49

Współrzędne sferyczne gwiazd stałych na dzisiaj, trochę maczkiem ale można użyć lupy z komputera.

cz. I

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2011-12-16, 16:58:49

cz. II

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Marsjanka 2011-12-17, 10:03:32

Dzięki, te gwiazdy stałe,  nabierają znaczenia takk naprawdę w koniunkcji lub opozycji 1* horoskopach natalnych

Acrux ,Jasmin super robota :D ale te tabele to nie na moje oczyZaskoczony

 

Acrux a skąd się wziął Twój nick??? czyżby od gwiazdozbioru Głosny smiech znalazłam ,ze ARCUX posiada charakter Jowisza i wskazuje na zainteresowania astrologią..Oczko.

Tematów: 67
Odpowiedzi: 810
Dołączył/a: 2011-03-21
starybosman 2011-12-17, 10:22:36

Owszem, na pierwszy rzut oka wszystko się zlewa, szczególnie na tle niebieskim. Ale jest rada. Wystarczy zrobić powiększenie  wielkości czcionki na 200 procent i wtedy pozycje są naprawdę widoczne.  A tak przy okazji pytanie - czy w tym programie jest możliwe odczytanie pozycji gwiazd stałych na dowolny dzień, miesiąc i rok? Pytam, bo "coś" mi "lata" po pustej głowie.

Tematów: 36
Odpowiedzi: 661
Dołączył/a: 2010-04-27
Teksty w działach stałych
Jasmin 2011-12-17, 10:53:19

Tak, to jest możliwe. Program pokazuje też układ gwiazd na tle radixu konkretnej osoby. Można wybrać 38 najjaśniejszych gwiazd do 1m9 albo 126 ważniejszych gwiazd stałych- w obu opcjach na tle konkretnego radixu z aspektami do planet urodzeniowych.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
acrux_79 2011-12-18, 23:15:55

Marsjanko, oczywiście, Acrux jest nieprzypadkowy. "Zawłaszczyłem" tą Gwiazdę Stałą, z racji tego, że znajduje się na moim Ascendencie. Mam nadzieję, że sklepienie niebieskie się nie obrazi za to. Ta Gwiazda symbolizuje oczywiście opiekę wobec astrologów i wszelkiej maści magów, ezoteryków, a ja się cieszę, że mogę promować jej nazwę. A - Crux to Alfa Krzyża Południa. Niestety, nie widzimy tego układu na półkuli północnej, trochę szkoda...

 

W ogóle G.S. są dla mnie dużą protekcją, zważywszy, że i Regulus góruje na niebie. Te dwa diamenty niebieskie bez wątpienia poprawiają moje morale i nakłaniają do bycia lepszym astrologiem Oczko

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.