Sollunari

 

To jest Forum dla astrologów.Usmieszek

 

Prosimy zapoznać się z informacjami : Baza danych osobowych , Zasady pomocy wzajemnej oraz Zasady Forum

 

Zapraszamy!Usmieszek

 


 


Forum > Inne

Archetypy w filmach
acrux_79 2010-03-06, 20:47:16

Zachęcam do wrzucania przemyśleń nt. zachowań archetypowych w filmach, scenariuszach, postaciach, wydarzeniach...

 

Debiutowy wpis poświęcam genialnemu filmowi Lasse Hallstroma "Hachiko": A Dog Story. Na pierwszy rzut oka film wydaje się być "nudny" i zwraca się uwagę jedynie na warstwę plastyczną i pięknego pieska, ale... później niejeden się wzrusza do łez.

Dla mnie film ten symbolizuje archetypowego Raka z elementami Skorpiona i Ryb. Niestety, nie mogę zdradzać za bardzo fabuły... Ale mamy tam wiele do czynienia z:

- przywiązaniem

- pamięcią o miejscu i nie tylko

- "pojęciem korzeni"

- dzieciństwem ( historię zresztą dziecko opowiada )

 

Mogę też zdradzić, że wiele tam przemijania - wciąż powtarzające się pory roku ( Skorpion i cykliczność ), a pod koniec filmu bardzo dużo tematyki Ryb.

Dla mnie fantastyczna analogia do trygonu wodnego, z naciskiem na Raka. Piękny wzruszający film. Ten kto "zna historię", niech jej nie wyjawia, lepiej się będzie oglądało. Ja historii nie znałem...

 

Pozdrawiam ciepło 

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Odpowiedzi
Jasmin 2010-03-06, 20:51:42

Pięknie. Teraz lepiej po przeniesieniu. 

Jutro napiszę coś w związku, bo mam pewien pomysł, ale dzisiaj już nie dam rady.

 

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Jasmin 2010-03-07, 11:46:52

Jak już tak wodnie to przyszło mi do głowy „Siedlisko” (reż. Janusz Majewski scen. Zofia Nasierowska, Wanda Majerówna), gdzie mamy do czynienia z  archetypem korzeni, rodu, w tym rodziny jako źródła bezpieczeństwa i najściślejszych więzi międzyludzkich.

Astrologicznie to Księżyc i znak Raka. Tytułowe siedlisko o nazwie Panistruga to jakże oczywista ekwiwalencja Luny czyli Księżyca, matki, wspólnoty, rodziny, najbliższych sąsiadów. To również „mała ojczyzna” w znaczeniu niemieckiego Heimatu, które w języku niemieckim oznacza najbliższą okolicę miejsca urodzenia a nie ojczyznę w sensie pochodzenia narodowego i obywatelstwa w jednym. (Stąd nieporozumienia między Polakami a Niemcami i niesłuszne głosy oburzenia. Kiedy Niemiec mówi o „hajmacie” ma na myśli swoją wieś i okoliczne może jeszcze dwie wsie, bez odniesienia do ich administracyjnej bądź państwowej przynależności.)

Akcja „Siedliska” rozgrywa się na Mazurach, krainie księżycowych wód. Państwo Kalinowscy (Anna Dymna-prawdziwa kobieta i Leonard Pietraszak- wyrozumiały pan domu) to analogia rodziców, wypełniających swoje rodzicielskie obowiązki wzorowo, nie tylko względem biologicznych dzieci, ale również wobec „dalszej rodziny”, którą tworzą gospodyni-pani Helenka (Stanisława Celińska) i jej syn Józek (Leszek Zduń) pomagający w remontach domu a nawet nie wylewający za kołnierz sołtys Kotula (Marian Opania), jako niewątpliwie czarna owca w tej „rodzinie”, który na swój sposób czyli w pijanym widzie marzył o dziewuchach, co mu drinki pod palmę przynoszą.

„Siedlisko” to serial i w tym również jest jakaś księżycowość, gdyż serial jako gatunek filmowy wiąże się z powtarzalnością i opowiadaniem historii, która rozciąga się w czasie i odbywa się cyklicznie, a więc analogia do Księżyca wydaje mi się oczywista. Serial ten został bardzo dobrze odebrany właśnie dlatego, że przedstawione w nim siedlisko wzbudza w każdym z nas poczucie bezpieczeństwa i dobre samopoczucie, uczucie spokoju i więzi z innymi, a więc symbolizuje to co wiąże się w astrologii z IV domem horoskopowym i Imum Coeli. Archetyp rodziny wszyscy nosimy w sobie; jest on zakorzeniony głęboko w naszej świadomości a także w świadomości zbiorowej. Na tym polega istota archetypu, że jest on zakodowanym wzorcem postępowania jakiegoś egregoru. Rodzina i poczucie przynależności to jest archetyp największego egregoru, jaki znany jest istocie ludzkiej.

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
acrux_79 2010-05-17, 01:17:02

Następny film to, ha ha ha, "Zmierzch".

 

Jak dla mnie dzieło co nieco kiczowate, ale całkiem specyficznie pokazuje naturę Skorpiona.

Przede wszystkim rzecz o wampirze i jego aurze tajemniczości. Jest on w swój sposób pociągający i ponętny. Ale jednocześnie boi się światła, słońca, jest jakby w cieniu ( kwadratura do Lwa - gwiazdorstwo ).

 

Najważniejsza rzecz w tym, że moim zdaniem nieświadomie przemyconą treścią jest ... inicjacja seksualna ( sic! ). Ta młoda dziewczyna, która się w nim zacznie kochać, za którego jest w stanie oddać życie, popada w skorpioniczne obsesje. Ryzykuje, by... się zatracić i nawet stracić życie. A i on podchodzi do niej jak kot do jeża. Bardzo to specyficzne ujęcie.

 

Niestety, produkt filmopodobny oglądałem około pół roku temu, więc parę scen ( ważnych ! ) wyszło mi co nieco z pamięci. Jednakże warto z przymrużeniem oka przefiltrować tą ostatnio przelatującą w każdej księgarni modę. A Pluton i wampiry jako wysublimowana seksualność może być naprawdę niezłą dźwignią handlową ;-)

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Jasmin 2010-05-19, 08:11:52

Czy lubisz ten temat o wampirach? Masz co prawda ASC w SkorpionieZaklejone usta ale Marsa w Wodniku...

Ja swojego Skorpiona mam nad głową ale boję się takich filmów, gdyż mam Marsa w RakuBuziaczek

Wampiryzm zawsze będzie ludzi pociągał, gdyż wiąże się z pewną tajemnicą i dopóki ich (wampirów) w biały dzień nie widać to będzie to większość niezdrowo podniecać. Seks w tajemnicy jest bardziej ekscytujący od tego wywieszonego na każdym plakacie i w każdej gazecie, nie wyłączając programu TV. No nie wiem, ty możesz spojrzeć na to z męskiego punktu widzenia, ale ja "nie kupuję" seksu w biały dzień, bo jest odarty z misterium nocy, intymności kojarzonej z zasłoną zmierzchu, z tajemnicą i głębią doznań.

Skorpion jest znakiem walki ze sobą, z mrocznymi popędami. Każdy je ma, nawet ten, u którego ten znak jest nie obsadzony w horoskopie . Wampir to taka mroczna strona człowieka, która tylko Skorpion wyjawia na wierzch, wprawdzie tylko "w nocy" ale jednak. Inni nigdy tego nie robią i uznawani są za świętych.

Może przeniesiemy rozmowę o Skorpionie do działu Znaków?

Ja przy okazji zrobie podsumowanie, bo jeszcze tego znaku nie opisałam.

 

pozdrawiam

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
acrux_79 2010-05-21, 21:52:11

Owszem, mam Marsa w Wodniku (19 04') ale w trygonie do Plutona (19 09').

Interesuje mnie motyw śmierci przeplatający się z motywem seksu. Za jedno i drugie odpowiedzialny jest Skorpion. Skorpion to "nasze wartości" ale takie troche schowane i będące w kwadraturze do naszych wodnikowych ideałów i lwiastych hojności dawania.

Żeby wartości lepiej sprzedać, warto więc je schować i podać na talerzu w zaowulowanej formie. Wampir jest mniejszym tematem tabu, niż seks u nastolatek. Jeśli już temat seksualności 14 - 16 latek się przewija, to jedynie pod postacią: (a) głupawych komedii ( przyznam, że część widziałem, hah ) typu "Supersamiec" "American Pie" (b) pisemek typu Bravo (c) kiczowatych programów na Vivie ( ale to już raczej powyżej 18 lat ). Bardziej wartościowych filmów typu "Juno" ( choć nieco za luzacki... ) raczej nie uświadczysz.

Wampir pokazuje większe nasycenie w miłości, ponieważ pokazuje odwieczną walkę między wolnym wyborem ( romans i wolność wg Wodnika ) a zniewoleniem i nasyceniem się, włącznie z krwią ( intensywność Skorpiona ). To nasycenie się, te impulsywne podchody są poniekąd wspierane ze strony innych wodnych żywiołów...

[ No, to się rozpisałem - ad hoc... :-)  ]

Rak symbolizuje Księżyc, niewinność, dzieciństwo, korzenie. Skorpion chce to wszystko przetransformować poprzez seksualność, poprzez utratę pewnych wartości z dzieciństwa ( opozycja do Byka, tam Księżyc jest w położeniu strategicznie doskonałym ). A idąc dalej w stronę Ryb, miłość i intensywność przeżywanych uczuć kierują nas w stronę śmierci i cierpienia. Wszak każda miłość, nawet ta najpiękniejsza, kiedyś się skończy ( chlip, chlip :-( ). Ale to poświęcenie się i rozpuszczenie w swoim ideale będzie jakąś tam drogą, jakimś uniwersum, śmierć będzie jakimś momentem zakończenia całej drogi...

Zatem zarówno "Zmierzch", choć nieco w formie zwulgaryzowanej, jak np "Wywiad z wampirem" to archetypowe sytuacje, które reprezentują pewne dylematy Skorpiona, jego walkę z innymi znakami, oraz tajemne przejścia pomiędzy całym trygonem wodnym.

Przepraszam, że tak chaotycznie, ale nie traktuję wypowiedzi na forum w formie artykułu :-) . Stąd nieuporządkowana fala myśli.

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Jasmin 2010-05-21, 22:34:25

Acrux-ie , Wodniku , lubię Twoje listy ( nawiasem mówiąc), oraz to, że piszesz pasyjnie (pasjami lubię ludzi pasyjnych).

I jeszcze lubię, że piszesz wyobraźniowo i że tworzysz neologizmy astrologiczne np. podoba mi się, że określiłeś Skorpiona jako analogię nasycania się krwią.

Takie lubienie to Księżyc w Wodniku.

 

Jeszcze troche pokadzę Usmieszek, gdyż mam na koniec prośbę, więc jakoś to trzeba

zrównoważyć...otóż nie sądzę, aby twoje posty byłu chaotyczne. Ciekawe, co inni na to...

No a teraz proszę cię: napisz artykuł do ZodiakuGłosny smiech

 

pozdrawiam serdecznie przedsobotnio~~

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
acrux_79 2010-05-21, 22:49:03

Jasmin, a propos "warsztatu i metodologii pracy", heh, ja mam bardzo dużo dni w pracy teraz, ale będę "wolnym człowiekiem" gdzieś tak między 26/27 maja a 7/8 czerwca ;-)

 

Kwiecień i maj byłem przygnieciony, ale już syzyfowy głaz został wtoczony na górę i będę miał ... z górki. Nawet po tym urlopie w pewnym sensie. Oczywiście jak człowiek ma wenę, to pisanie idzie jak z płatka :-)

Tematów: 18
Odpowiedzi: 916
Dołączył/a: 2010-03-03
Teksty w działach stałych
astrologia-horoskop.pl
Jasmin 2010-05-23, 23:12:32

Wodnik zawsze jest wolnym człowiekiem, czyż nie? ale ja nie zmuszam, nie namawiam...

Wyluzuj, żeby nie było, że tu jakaś gangsta dewasta ma miejsce, jak mawiają włatcy much...Usmieszek

Tematów: 173
Odpowiedzi: 2846
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
Marsjanka 2011-05-13, 09:26:32

czytam z zainteresowaniem ten watek, balam sie o siebie i swoje zdrowie psychiczne, bo ja jestem fanka horrorow, niekoniecznie krwawych,  wszelkiego rodzaju duchy, nawiedzenia, egzorcyzmy - iu mnie to pewnie odpowiedzialny za to jest Pluton w koniunkcji z Ksiezycem w III domu. Bliscy moi to maja dosc mojego zafascynowania tego rodzaju filami i stronkami w necie ale to jest silniejsze ode mnie. Np ja lubie ogladac na discovery cykl reportazy o patologach - tam gdzie mozna sie zetknac ze smiercia, mnie fascynuje to, zagadki medyczne, gdzies gdzie jest konkretnie ten styk z czyms nieznanym

duchy - aktywnosc paranormalna w ktora osobiscie wierze - siedze po nocach i jak nie moge spac to i ogladam na ID  filmy tego typu - do jakiegos czasu myslalam ze cos ze mna jest nie tak, ale jakos powoli mi to przechodzi. Bardzo interesuja mnie tez powody dla ktorych ludzie morduja - tez ogladam psychologow ktorzy opowiadaja rozne ciekawe historie.

natomiast nie przemawia do mnie w zaden sposob film pt "Piła", "Hostel" - ktos kto ogladal tego typu horrory to wie o czym mowie - tu to Pluton ma pole do popisu, krwawe, mordercze sceny - fuj.

ja to wole Plutona w tym lepszym wydaniu:) tak mi sie kojarza horrory z Plutonem wlasnie..

Tematów: 67
Odpowiedzi: 810
Dołączył/a: 2011-03-21
 


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.