Sollunari


MARS - CZERWONA PLANETA

Mars Mars jest planetą sąsiadującą z Ziemią, tzw. pierwszą zewnętrzną. Jego orbita jest eliptyczna. Należy do 4 skalnych planet Układu Słonecznego. Jego średnica jest dwa razy mniejsza niż ziemska i wynosi 6780 km. Średnia odległość od Słońca to 227,9 km (peryhelium 207 mln km- aphelium 249 mln km). Temperatura powierzchni wynosi od -125 stopni Celsjusza (na biegunie Marsa zimą ) do 25 stopni Celsjusza latem. Powierzchnia pokryta jest głębokimi "ranami", tj. kanionami, które powstały na skutek działania potężnych wiatrów o stałym kierunku przez dłuższy czas i innych czynników pogodowych. Wiatry te powodują powstawanie burz pyłowych, które mogą trwać tygodniami i wznosić chmury pyłu na wysokość 1000 m. Na Marsie występują także najwyższe wulkany w Układzie Słonecznym. Powierzchnia pokryta jest również kraterami uderzeniowymi powstałymi po upadku meteorytów, skałami, pyłem i piaskiem.

Mars jest mniejszy od Ziemi ale dalej położony od Słońca. W procesie powstawania planety stygł zatem szybciej od Ziemi. Jego małe jądro jest prawdopodobnie stałe. Średnia gęstość jest mniejsza od ziemskiej, co wskazuje na obecność pierwiastków lżejszych takie jak siarka. Skalna skorupa Marsa na półkuli południowej ma grubość 80 km, na północnej natomiast tylko 35 km. Obecnie na Marsie nie ma wody w postaci cieczy, ale nie jest wykluczone. że kiedyś była. Lód wodny pojawia się w najzimniejszych partiach planety i występowanie obszarów lodu zależy od nachylenia równika do płaszczyzny orbitalnej. Nachylenie to zmieniało się w rozwoju planety i m.in. wpływ na nie miała grawitacja Jowisza. Dzisiaj nachylenie to wynosi 25,2 stopnia i jest podobne do ziemskiego. Oznacza to, że pory roku na Marsie zmieniają się w podobny do ziemskiego sposób. Zmiany nachylenia powodowały duże zmiany klimatyczne, np. ulokowanie mas lodu na równiku planety. Aktualne nachylenie powoduje, że lód wodny zgromadzony jest na biegunach.

Atmosfera Marsa składa się głównie z dwutlenku węgla a jej różowy kolor spowodowany jest pyłkami tlenku żelaza. Skład atmosfery Marsa: dwutlenek węgla 95,3%, azot 2,7%, argon 1,6% oraz 0,4% stanowi tlen w postaci pary wodnej, tlenek węgla i gazy śladowe.

Mars posiada 2 naturalnych satelitów, czyli księżyce: Phobos i Deimos, które odkrył Asaph Hall, amerykański astronom w 1877 roku. Oba księżyce maja nieregularny kształt. Ich orbity są prawie koliste. Deimos obiega Marsa w 30 godzin i 18 minut, a Phobos w ciągu 7 godzin i 39 minut.

7.10.2009

© Krystyna Daca<< więcej artykułów dotyczących Marsa


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.