Sollunari


Ingres Jowisza w znak Ryb

Słoń w świątyni czyli... Jowisz w Rybach
Słoń w świątyni czyli... Jowisz w Rybach
fot. ?Krystyna Daca 2009 Indie

W dniu 18 stycznia 2010r. Jowisz wszedł w biegu prostym w znak Ryb i pozostanie w nim około roku (z przerwą na pobyt w znaku Barana od 6.06.do 8.09.2010). W dniu ingresu znajduje się nadal w koniunkcji z Neptunem (który w Wodniku jeszcze do kwietnia 2011 roku), ale separuje się od niej i wkrótce koniunkcja przestanie działać. (Ta koniunkcja trwała prawie przez cały rok 2009.) Pomimo przejścia Jowisza w kolejny znak, wpływy Neptuna zostaną zachowane, gdyż znak Ryb jest jego domeną. Jest także znakiem władanym równocześnie przez Jowisza. Obie tranzytujące planety pozostaną więc nadal w związku, pomimo rozdzielenia znakami.

Jowiszowe dążenie do rozwoju i ekspansji -w skrajnych przypadkach- przybierze formy ekstatyczne, wzniosłe, aż do mistycznych podróży w nieznane, stanów epifanii i poczucia pozbycia się granic cielesnych. Upojenie muzyką, sztuką i własną poetycką ekspresją może przybrać formy groteskowe. To bardzo dobry tranzyt dla twórców medialnych i telewizyjnych; dla polityków zaś doskonała passa na robienie ludziom wody z mózgu, na leczenie własnych kompleksów i rozwoju megalomaństwa i kabotyństwa. Dla zwykłych ludzi jest szansa na wzięcie nauki z zachowań i potknięć celebrytów, w myśl zasady, że lepiej się uczyć na cudzych błędach niż własnych.

Stopień szkodliwości działań Jowisza, któremu astrologia daje zbyt duży kredyt zaufania i traktuje jako "wielkie szczęście", może być znaczny dla tych, którzy mają tę planetę podkreśloną negatywnie w horoskopach urodzeniowych. Podkreślenie negatywne oznacza taką pozycję Jowisza, w której nie działa on zgodnie ze swą naturą, znajdując się np. w znaku Bliźniąt, Panny lub w Koziorożcu); albo gdy jest słaby, bo nie łączą go aspekty z innymi planetami albo aspekty ma, ale maleficzne i w dodatku z planetami ciężkimi, w tym z Marsem bądź z Saturnem. Działanie Jowisza uszlachetnia: władztwo horoskopu (ASC w Strzelcu), pozycja w Strzelcu, Rybach lub Raku, pozycja w IX domu, pozytywne wsparcie ze strony Słońca i Wenus. Podobnie jak wątroba, chora od nadmiaru substancji toksycznych wprowadzonych antybiotykiem do organizmu, potrzebuje czasu, aby się zregenerować i móc dalej asymilować wartości odżywcze zawarte w pokarmie i płynach, tak Jowisz o dobrej pozycji w horoskopie jest w stanie pozbyć się zatruwających energii planetarnych. Czysta energia Jowisza w Rybach może zdziałać wiele dobrego, przede wszystkim dla rozwoju człowieka, wskazując mu cele i środki, wypośrodkowując postawy społeczne, ułatwiając dokonanie właściwych wyborów między własnym ego i zaspokojeniem zmysłowym (Jowisz) a duchowością i poświęceniem dla innych (Neptun).

Kalendarz aspektów tranzytującego Jowisza przez znak Ryb:
 • Aktualnie trwa koniunkcja Jowisza z Neptunem oraz sekstyl Jowisza z Plutonem co daje idealizowanie struktur, ich przebudowę według planu, budowanie nowych struktur, zmiany w sprawach internetowych, twórczość z tym związana, np. polegająca na przebudowie strony internetowej.
 • Od 25 stycznia utworzy się kwinkunks Jowisza z Saturnem i tu możliwe są stany chorobowe właściwe dla pozycji obu planet tworzących ten aspekt, albo naprawianie usterek (w naszym przykładzie strony www.) przy pomocy nadal trwającego sekstylu Jowisza z Plutonem.
 • Od 3 lutego proces naprawczy dostanie wsparcie ze strony Marsa a następnie również Wenus i Merkurego, czyli inni pomogą.
 • 28 lutego Jowisz utworzy koniunkcję ze Słońcem, będzie więc bardzo pewny siebie i swej przywódczej roli.
 • 31 marca Jowisz uściśli kwintyl z Plutonem, czym wpisze się w półkrzyż Saturn-Pluton-Uran = zmiany, zmiany, zmiany...i możliwa utrata autorytetu Jowisza. W sprawach zdrowia ryzyko zachorowań.
 • 10 kwietnia Jowisz przejdzie w III dekanat Ryb.
 • 26 kwietnia Jowisz wejdzie w koniunkcję (orba 6 stopni kątowych) z Uranem a na koniec kwietnia wejdzie w opozycję do Saturna= burzenie starego i zmiany, Jowisz także ucierpi. Jowisz w koniunkcji z Uranem będzie przez dłuższy czas, bo do lutego?11, burząc i panosząc się w Rybach i Baranie.
 • 5 czerwca Mars uściśli swą opozycję z Neptunem; w tym czasie będzie już w trygonie do Plutona i w kwinkunksie do Jowisza i Urana.
 • 26 czerwca, w czasie zaćmienia Księżyca w znakach Rak-Koziorożec, Jowisz będzie elementem Wielkiego Krzyża. Jowisz będzie tworzył ścisłą (orba 2 stopnie) koniunkcję z Uranem w Baranie, jednocześnie będzie znajdował się w opozycji do Saturna w Pannie. Drugie ramię krzyża utworzy z Księżycem w koniunkcji z Plutonem w Koziorożcu w opozycji do Słońca w koniunkcji z Merkurym w znaku Raka. To wielkie napięcie planetarne może dotyczyć kariery bądź pracy przeciwstawionej rodzinie i bezpieczeństwu emocjonalnemu.
 • 11 lipca, w czasie zaćmienia Słońca w Raku, Jowisz będzie w znaku Barana w koniunkcji z Uranem, w opozycji do Saturna w Pannie i w kwadraturze z Plutonem w Koziorożcu= zmiany w karierze, nagły awans, wyróżnienie ...burzący stosunki rodzinne.
 • 9 września Jowisz powróci do Ryb wchodząc w bieg retrogradacyjny; w dniu powrotu będzie nadal w koniunkcji z Uranem, ponadto w kwadraturze z Plutonem, w kwinkunksach z Marsem i Wenus= Jowisz wracając po własnych śladach będzie skupiał się na rozważaniach dotyczących dokonanych zmian.
 • W połowie września Jowisz utworzy opozycję ze Słońcem, a następnie do końca swojego pobytu w znaku Ryb, czyli do 23 stycznia 2011 nie utworzy niekorzystnych aspektów z planetami złoczynnymi. • Wnioski:

  W I dekanacie Ryb, tj. od 18 stycznia do 28 lutego Jowisz będzie umacniał się w sile.

  Od 1 marca do 13 kwietnia czyli w trakcie przejścia przez II dekanat znaku Ryb czyli dekanat Raka, rozpoczną się poważne zmiany.

  Od 13 kwietnia do 5 czerwca czyli podczas przejścia Jowisza w biegu prostym przez III dekanat znaku Ryb czyli dekanat Skorpiona, zmiany będą najsilniejsze-ale w obrębie tematyki znaku Ryb.

  Z chwilą wejścia Jowisza w znak Barana, czyli przez okres od 6.06.do 8.09.2010r. Jowisz będzie konkwistadorem, krzyżowcem i będzie w -imię wiary- zdobywał ludzi, sprawy i idee. A wtedy... klękajcie narody!

  Wracając w okresie retrogradacyjnym do znaku Ryb i przechodząc jeszcze raz III dekanat tego znaku Jowisz dotrze tylko do 23 stopnia Ryb, po czym wejdzie w bieg prosty. Wygląda na to, że działanie Jowisza w Rybach będzie najłagodniejsze w czasie jego ponownego przejścia przez III dekanat- Skorpiona. Zważywszy znaczenie Jowisza w retrogradacji, które cytuję niżej za Tracy Marks, będzie to okres najbardziej sprzyjający rozwojowi duchowemu w roku 2010.

  "Jowisz w retrogradacji:

 • wybitnie filozoficzny i medytacyjny,
 • dostrojony do psychiki i wnikliwy,
 • powstrzymuje to, co na zewnątrz, lecz jest ekspansywny w głąb,
 • dostrojony do wewnętrznych znaczeń i celu, sam sobie przewodzi,
 • niematerialistyczny, poszukuje bogactwa wewnętrznego,
 • rozwija własne postawy i systemy wiary,
 • na przemian nadmiernie optymistyczny lub pesymistyczny,
 • wewnętrzna ekspansja: przybieranie na wadze lub wchłanianie nowych tendencji,
 • samotniczy, preferuje własne towarzystwo,
 • odrzuca konwencjonalne czy rodzinne systemy wiary".
 •  

  Analogie Jowisza w Rybach:

  Cypr 2008
  Cypr 2008, Fot.? Olga Daca
 • Jowisz w I dekanacie znaku Ryb- Ryby:

 • Pozytywnie: altruizm, miłość do bliźniego, aktywność społeczna, pragnienie sprawiedliwości, służba na rzecz innych; postawa: ukochany przywódca duchowy

  Negatywnie: rozwiązłość - przepełnienie zmysłowe, rozrzutność, pouczanie ex cathedra, nieustająca zmiana miejsc, przesadne wydatki na podróże; choroby: np. podagra, choroby stóp z powikłań cukrzycowych, zmiany skórne na stopach, grzybica; postawa: faryzeuszowski obłudnik.

 • Jowisz w II dekanacie znaku Ryb- Rak:

 • Pozytywnie: zamiłowanie do natury i/lub życia bez problemów, szacunek i wywyższenie dla kobiety, rodziny; postawa: organizator zjazdów rodzinnych, zjazdów szkolnych, wycieczek zakładowych

  Negatywnie: żądanie uznania dla swej wyjątkowej pozycji w rodzinie lub społeczności czyli wywyższanie się ponad innych jej członków, nadopiekuńczość, domaganie się niańczenia, nadmierne wydatki na dom, choroby z przejedzenia albo związane z funkcjonowaniem żołądka lub wątroby; postawa: żarłok i/lub pijak

 • Jowisz w III dekanacie znaku Ryb-Skorpion:

 • Pozytywnie: władza nad umysłem, zrozumienie sensu życia i śmierci, dążenie do rozwoju wewnętrznego; postawa: filozof, psychoanalityk

  Negatywnie: nadmierne zainteresowanie seksem, materializm, przesadne uprawianie sportu, przekraczanie wszelkich granic; zdrowie: kontuzje sportowe, zaburzenia potencji, przerost prostaty, nowotwory; postawa: bawidamek, bon vivant.

  © Krystyna Daca
  21 stycznia 2010r.  << więcej artykułów dotyczących Jowisza


  << powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
  Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
  Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
  Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
  ZAMKNIJ
  Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.