Sollunari


Emanacje energii Saturna

Saturn włada znakiem Koziorożca oraz jest współwładcą znaku Wodnika; jest wywyższony w znaku Wagi, w znaku Barana znajduje się w upadku, natomiast w znakach Lwa i Raka jest na wygnaniu. Rządzi X domem horoskopowym.

Cypr Saturn symbolizuje w astrologii ograniczenie, również samoograniczenie, sprzeciw, zakaz, strach przed czymś, sumienie, ambicję, dążenie do celu, porządek rzeczy, życiową mądrość czyli doświadczenie, surowość i sprawiedliwość sądów. To niestrudzony budowniczy struktury, którą może być kariera ale i organizacja rządowa. Strukturą tą może być tama, mur, płot, urząd skarbowy, sąd. Za pomocą owych struktur Saturn może ograniczać potężne żywioły, granice nieruchomości, cudze dochody, działania moralnie naganne. Po wybudowaniu ich Saturn będzie niestrudzenie sprawdzał, czy nie ma dziur i pęknięć w wybudowanej strukturze. Dopilnuje, gdy ktoś będzie zechciał samowolnie ją naruszyć, aby spotkało go stosowne ograniczenie. W celu prewencyjnym opracuje szereg zasad, reguł bądź regulaminów, które jego zdaniem zabezpieczą to, co zbudował przed rozsypaniem się w proch. Natomiast wrogie i zbędne cudze struktury zostaną niechybnie rozbite, przystrzyżone, skrócone, wykopane, oddzielone, porzucone, zamknięte w bezpiecznym miejscu, aby nie zaszkodziły strukturze własnej.

Wszystkie wielkie religie twierdzą, że tylko przez cierpienie możliwy jest rozwój duchowy człowieka. Z pewnością to działanie energii odpowiadającej w astrologii planecie Saturn powoduje, że człowiek rozwija się duchowo. Upraszczając sens religijnej przestrogi: jeżeli człowiek rozumie zasadę Saturna, to nie będzie się mu przeciwstawiał i jego rozwój duchowy nastąpi poprzez skupienie i odosobnienie, pracę wewnętrzną nad sobą i walkę z własnymi demonami. Wypracowana w ten sposób samoświadomość pozwoli uniknąć cierpienia. Natomiast człowiek, który nie uwzględnia w swym życiu zasady samoograniczenia, lub działaniem swym jej zaprzecza będzie narażony na cierpienie.

Posadowienie Saturna w horoskopie wskazuje, czym człowiek w życiu zostanie doświadczony. Jeżeli pozycja Saturna jest korzystna a aspekty nie są maleficzne, a wręcz odwrotnie-są korzystne i to z benefikami, to można i należy oczekiwać, że człowiek ten nie dozna tragedii życiowych i większego cierpienia fizycznego, a to przede wszystkim dlatego, że sam o to zadba. Natomiast, jeżeli Saturn posadowiony jest np. w znaku Raka w opozycji do Marsa w Koziorożcu a Mars dodatkowo doznaje osłabienia ze strony np. Urana, to jest bardzo prawdopodobne, że człowieka tego dosięgnie jakaś strata, ograniczenie, rozstanie z rodziną i to o przebiegu dość gwałtownym. Oczywiście o tego rodzaju trudnych sytuacjach trzeba orzekać przy uwzględnieniu całości horoskopu, nie zaś jedynie w odniesieniu do Saturna.

Saturn może też pomagać, nagradzać, windować po szczeblach kariery, dać zadowolenie. Jak może przejawiać się nagroda Saturna? Poprzez wywyższenie - najogólniej rzecz ujmując. Nie tylko w postaci godnego i szacownego urzędu, stanowiska, pozycji w społeczeństwie. Wywyższenie to może oznaczać również rozwój duchowy, poszerzenie świadomości, zdobycie umiejętności korzystania z doświadczenia własnego i cudzego, zdrowe podejście do wyzwań życiowych i poczucie własnej wartości.

Analogie Saturna:

Osobowe: ojciec, starszy mężczyzna, główny urzędnik w państwie czyli premier rządu, mędrzec, profeta, pustelnik, sędzia, głowa rodu, osoba będąca autorytetem, asceta; zrzęda, sknera, tetryk, krytykant, malkontent, hipochondryk, sceptyk, milczek, gbur, osoba oschła, zamknięta w sobie, pesymista, zgorzknialec, zatwardziałość poglądów, zawziętość

Instytucje bądź miejsca: wszelkie urzędy jako takie, sądy, wymiar sprawiedliwości jako całość, zakon, klasztor, więzienie, miejsce odosobnienia-pustelnia, pustynia, step, ugór, klatka schodowa, klatka jako taka, zbocza górskie, urząd nadzoru budowlanego, ruiny,

Analogie zdrowotne: skóra, kolana, stawy, kręgosłup, układ kostny, włosy, zęby.

Zawody saturnowe: architekt, budowlaniec, robotnik, nadzorca, urzędnik, brakarz, cenzor, sędzia, korektor, doradcy wszelkiego rodzaju, krytyk,

Skojarzenia: czas, stróż porządku, stróż prawa, memento mori (łac. pamiętaj o śmierci), non omnis moriar (łac. nie wszystek umrę), per aspera ad astra (łac. przez trudy do gwiazd)

Myśli filozofów:
Cykl Saturna Poznaj samego siebie -Tales z Miletu
Wszystko płynie- Heraklit z Efezu
Nic ponad miarę- Solon z Aten
Znaj chwilę stosowną- Pittakos z Mityleny
Ludzie w większości są źli- Bias z Prieny


18.października 2009

© Krystyna Daca<< więcej artykułów dotyczących Saturna


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.