Sollunari


Astronomia Saturna

Saturn jest drugą co do wielkości (po Jowiszu) planetą w Układzie Słonecznym. Jest widoczny gołym okiem przez około 10 miesięcy w roku. Został odkryty już w starożytności - w XV w. p.n.e. w Babilonii. Posiada pierścienie (widoczne przez teleskop), składające się ze skupisk kawałków lodu biegnących po osobnych orbitach. Pierścienie zaobserwował jako pierwszy Galileusz w 1610 roku.

Saturn Saturn jest oddalony od Słońca średnio o 1,43 mld km (aphelium 1,51 mld km- peryhelium 1,35 mld km). Okres rotacji prymarnej wynosi 10,66 godziny ziemskie. Okres orbitalny czyli długość roku na Saturnie wynosi 29,46 lat ziemskich. Płaszczyzna równikowa Saturna jest nachylona do płaszczyzny orbitalnej o 26,7 stopnia. W związku z tym, w czasie ruchu dookoła Słońca bieguny Saturna są nachylone do Słońca naprzemiennie, co można zaobserwować z Ziemi zwracając uwagę na położenie pierścieni. Jest najsilniej spłaszczoną planetą w Układzie Słonecznym. Saturn jest większy od Ziemi 764 razy, ale jego masa jest większa tylko 95 razy. Saturn jest bowiem zbudowany głownie z lekkich pierwiastków wodoru i helu, które występują w stanie gazowym lub ciekłym. Wewnątrz planety znajduje się jądro stałe zbudowane ze skał i lodu o masie przekraczającej 10 -20 razy masę Ziemi.

Planeta jest otoczona gazową atmosferą, która nadaje jej charakterystyczny wygląd. Jawi się ona obserwatorowi jako gazowa kula złożona z wielu żółtawych i brązowych pasów ułożonych równoleżnikowo. Górne warstwy chmur mają temperaturę minus 140 stopni Celsjusza. Temperatura maleje wraz z wysokością. Prawdopodobnie Saturn posiada trzy warstwy chmur. Widoczna i najwyższa warstwa składa się z kryształków amoniaku, poniżej jej znajdują się chmury z wodorosiarczku amonu a najniższe- do tej pory niezbadane warstwy -składają się prawdopodobnie z kryształków wodnego lodu. Najwyższa temperatura jest w warstwach wyższych, co powoduje zamglony widok planety. Zamglenie występuje tylko na stronie zwróconej aktualnie ku Słońcu. Saturn wypromieniowuje dwa razy więcej energii niż otrzymuje od Słońca. Ciepło produkują krople płynnego helu opadając ku wnętrzu planety. Ciepło to przenoszone jest przez dolne warstwy chmur i wobec ruchu prymarnego powodują powstawanie silnych wiatrów. Widoczne są one na powierzchni powłoki zewnętrznej planety w postaci sztormów, białych plam, pasm i wstążek chmur. Kiedy biały lód amoniakalny unosi się ponad zamglenie planety można je zaobserwować z Ziemi. Wielkie sztormy, widoczne z Ziemi zachodzą co 30 lat ziemskich. W 2004 roku miał miejsce czerwony "smoczy sztorm" , który był wielką burzą z piorunami, obserwowalną w tzw. alei sztormów, na południowej półkuli Saturna.

Saturn posiada 34 księżyców-naturalnych satelitów. 25 z nich odkryto od 1980 roku. Nazwy księżyców Saturna pochodzą głównie od mitycznych olbrzymów. Współcześnie odkryte przyjęły nazwy z mitów galijskich, inuickich i skandynawskich.

Największym księżycem Saturna jest Tytan. Jako jedyny księżyc w Układzie Słonecznym ma gęstą atmosferę. Jest drugim co do wielkości księżycem (po Ganimedesie- księżycu Jowisza) w Układzie Słonecznym. Ma rozmiary Merkurego i jest bardzo intrygującym ciałem kosmicznym. Jego powierzchnia jest całkowicie pokryta chmurami a skład atmosfery przypomina atmosferę ziemską z okresu przed powstaniem na niej życia. Dzięki zdjęciom próbnika Huyens'a (nazwa od nazwiska uczonego holenderskiego Christiana Huyens'a 1629-1695, który odkrył Tytana w dniu 25 marca 1655 roku), a który wchodził w skład sondy NASA Cassini, znane są ludzkości zdjęcia powierzchni tego księżyca. Powierzchnia Tytana ukształtowana jest przez działalność tektoniczną, erozję, wiatr i lodowy wulkanizm. Występują tu metanowe deszcze, powstające z chmur złożonych z tego pierwiastka. Deszcze tworzą jeziora i zbiorniki, z których po parowaniu mogą znowu tworzyć się chmury. Temperatura powierzchni Tytana wynosi minus 180 stopni Celsjusza. Jest tam ciemno, gdyż 90% światła słonecznego blokuje smog z chmur metanu.<< więcej artykułów dotyczących Saturna


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.