Sollunari


Pozycja Neptuna w systemie solarnym

Cykl Neptuna Został odkryty przez Johanna G. Galle w dniu 23.09.1846 roku na podstawie zakłóceń, których Neptun dokonywał w orbicie Urana. Neptun jest ósmą z kolei planetą od Słońca i czwartą co do wielkości w Układzie Słonecznym. Jest planetą gazową. Ma 13 księżyców, naturalnych satelitów. Niebieski kolor planeta zawdzięcza metanowi, obecnemu w niewielkich ilościach w atmosferze.

Neptun Neptun jest oddalony od Słońca średnio 4,5 mld km (aphelium 4,54 mld km- aphelium 4,44 mld km). Okres rotacji wynosi 17,24 ziemskie godziny okres orbitalny czyli rok na Neptunie wynosi 164,8 lat ziemskich.

Najbardziej wietrzna z planet w naszym systemie solarnym. Nic dziwnego, że w panteonie bogów rzymskich utożsamiano Neptuna z władcą sztormów, wiatrów i szkwałów na morzu. Neptun otrzymuje od Słońca niewiele ciepła, ale wystarczy to do wielkich zmian pogodowych. Przypuszcza się, że atmosfera może być podgrzewana od spodu przez wewnętrzne ciepło Neptuna. Atmosfera -bardzo gęsta-składa się głównie z wodoru i helu, a także zawiera wodę, amoniak, węglowodory, metan, azot. Wieją w niej wiatry, najsilniejsze w Układzie Słonecznym, osiągające prędkość do 2500 km/h. Wnętrze planety natomiast stanowią głównie lód i skały. Z powodu niewielkiej ilości energii słonecznej, jaka dociera do Neptuna, na planecie tej panuje bardzo niska temperatura. W zewnętrznych warstwach atmosfery -218? C (55 K), we wnętrzu planety zaś wynosi 7000 K.

Na zdjęciu widać Wielką Ciemną Plamę, miejsce w atmosferze Neptuna o wyraźnie ciemniejszym zabarwieniu. Uważa się go za olbrzymi wir atmosferyczny. Ma rozmiary prawie tak duże jak Ziemia.

Układ pierścieni Neptuna odkryła sonda Voyager 2. Zewnętrzny pierścień jest rzadki i nie przesłania światła gwiazd, ale zawiera trzy gęstsze obszary, które to robiły. Neptun ma pięć rzadkich, ale kompletnych pierścieni, licząc od zewnętrznego Adams'a; są to Arago, Lasell, Le Verrier i Galle. Pierścienie składają się z małych brył o nieustalonym składzie chemicznym. Cztery z księżyców znajdują się wewnątrz układu pierścieni. Neptun posiada 13 księżyców. Noszą one nazwy postaci związanych ze starożytnym rzymskim bogiem Neptunem. Jeden z księżyców- Galathea uniemożliwia równomierne rozłożenie się materii w pierścieniu Adamsa. Największym z księżyców Neptuna jest Tryton.

2009-10-06

© Krystyna Daca<< więcej artykułów dotyczących Neptuna


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.