Sollunari


Ślady Neptuna w mitologii

Neptun w panteonie rzymskich bogów a Posejdon -bóg starożytnej Grecji byli władcami wzburzonych lub spokojnych wód mórz i oceanów, działali na wyobraźnię żeglarzy, którzy przed każdą morską podróżą starali się zjednać sobie ich przychylność. Obaj bogowie przedstawiani byli z trójzębem. W starożytnym Rzymie obchodzono święto na cześć Neptuna, o nazwie Neptunalia, które wypadało 23 lipca.

Rybak Posejdon w mitologii greckiej był starszym bratem Zeusa, synem Kronosa i Rei. Oprócz władztwa nad morzami opiekował się żeglarzami i rybakami. Przedstawiano go w rydwanie ciągniętym przez trytony w towarzystwie nereid, brodatego, odzianego w długą szatę. W późniejszym okresie często był nagi, harmonijnie zbudowany, zawsze z trójzębem, którego greccy rybacy używali do połowu ryb. Poza trójzębem jego symbolem był również byk (prawdopodobnie symbolizujący siłę) i koń, gdyż uważano, że stworzył pierwszego wierzchowca. Posejdon nosił kilka przydomków, jeden z nich brzmiał "Enosichton", co oznacza "trzęsący ziemią".


Starożytni Grecy byli narodem żeglarskim i ochrona potężnego boga przed żywiołem wody była im potrzebna na co dzień. Posejdon był uważany za gniewnego ale i zdolnego przepędzić niepomyślne wiatry i nie sprzyjające rybakom spienione fale, mógł nawet sprawić, iż ich sieci napełniały się rybami.

Posejdon miał dość nieszczęśliwe dzieciństwo, a właściwie go nie miał, gdyż zaraz po narodzinach został połknięty przez własnego ojca Kronosa-władcę świata, który widział w nim konkurenta. Uratował Posejdona Zeus, który spowodował u ojca wymioty, co umożliwiło wydostanie się starszemu bratu na wolność. Zeus, Posejdon i trzeci syn Kronosa Hades pokonali ojca w walce i postanowili podzielić się uzyskaną władzą. Posejdon wylosował władzę nad morzami i nie był z tego zadowolony. Władzę nadrzędną otrzymał Zeus, a Hades rządził światem zmarłych. Niewdzięczny Posejdon postawił się Zeusowi ale przegrał, gdyż Zeus był gromowładny i uziemił zapędy brata rażąc go piorunem.

Posejdon rywalizował często z Ateną, gdyż uważał, że jemu należy się większy kult w Atenach. W rywalizacji z nią posłużył się trójzębem, którym uderzył w ziemię i w tym miejscu powstało źródło, ale słonej wody. Atena po wbiciu swojego atrybutu (tyrsu) pokonała Posejdona, gdyż wyrosło w tym miejscu drzewko oliwne, co z oczywistych względów zostało lepiej przyjęte.

Posejdon zobaczył tańczącą z siostrami przy wyspie Naksos piękną jasnowłosą Amfitrytę, córkę Okeanosa i zapragnął jej za żonę. Ona była mu początkowo niechętna i ukrywała się przed nim w morzu daleko za słupami Heraklesa. Jednakże Posejdon zdołał ją wytropić i została jego żoną. Urodziła Posejdonowi Trytona, jednego z bogów morskich.

Homer obwiniał Posejdona za tułaczkę Odyseusza.

Neptun z trynonami


Posejdon jest antenatem kilku najbardziej niesamowitych potworów greckiej mitologii: Echidny, Cerbera, Hydry i Sfinksa.

2009-10-06

© Krystyna Daca<< więcej artykułów dotyczących Neptuna


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.