Sollunari


Półtorakwadratura Saturn -Neptun

 

 

Potrzeba uwolnienia się z okowów struktury organizacyjnej (Neptun w Wodniku) oraz chęć ucieczki przed niechcianymi ograniczeniami w związku (Saturn w Wadze) to przykładowe analogie półtorakwadratury Saturn-Neptun.

Półtorakwadratura* jako rodzaj aspektu, co do zasady wiąże się z problemem samowoli, brakiem równowagi w kontaktach międzyludzkich oraz z ponoszeniem konsekwencji takich zachowań. Aspekt ten wymaga kontroli emocji w relacjach społecznych i rezygnacji z działań ekstremalnych, wymierzonych przeciwko innym albo prowadzących do niekonsekwencji w wyrażaniu swoich racji. Brak uważności co do poprawności w relacjach powoduje zakłócenia i blokady. Nasze zbyt emocjonalne wystąpienia, nadmierne i przesadzone reakcje na drobiazgi powodują konflikty i stres.  Pod wpływem półtorakwadratury reagujemy zbyt intensywnie na innych ludzi i tym samym zaburzamy równowagę sytuacji, co powoduje brak kontroli nad nią. Nie mogąc panować nad sytuacją lub innymi ludźmi wycofujemy się i unikamy kontaktu.

Saturn w Wadze może być autorytarny i władczy, jego wywyższenie w tym znaku daje egzaltację i pewne „przedobrzenie” w dążeniu do ustawienia się na drodze kariery albo w związku. Pragnienie władzy i wyniesienia jest dość egoistyczne. Dwada Wodnika, w jakiej Saturn obecnie przebywa, wskazuje na chęć zwrócenia na siebie uwagi, co powoduje wyobcowanie innych. Nie możemy nawiązać prawidłowego kontaktu, tj. bliskiego i otwartego, gdyż przekonani jesteśmy o słuszności swojej racji a nadto jesteśmy bardziej uwrażliwieni na sprzeciw partnera. Chęć zdominowania innych w celu przedstawienia im swoich słusznych poglądów według swojej innowacyjnej wizji (Neptun w Wodniku) budzi sprzeciw (Saturn) większej całości (Waga) i może doprowadzić do szokującego efektu ostracyzmu i ignorowania nas. Odbieramy to jako ograniczenie naszej woli i wizji i to zbyt emocjonalnie lub emfatycznie (dwada Strzelca w pozycji Neptuna). I koło się zamyka. Teraz my postrzegamy otoczenie jako chcące nas zdominować, jako nie doceniające nas i naruszające naszą wolność. Buntujemy się, zamiast w dojrzały sposób podejść do własnej pozycji w strukturze, obiektywnie ją ocenić i spróbować porozumieć się z innymi ludźmi, bez jednoczesnej próby podporządkowania ich sobie.

Półtorakwadratura Saturn-Neptun sprawdza naszą tolerancję dla odmienności innych, zdolność do nawiązania kontaktu bez przypisywania sobie roli szefa a także testuje umiejętność wypracowania kompromisu. Jest bardzo ważne, abyśmy umieli złagodzić swoje wymagania względem innych i przepracowali stare relacje z lekką nutką wodnikowej rewolucji.

 

 

18.10.2010r.

©Tekst i zdjęcie Krystyna Daca

 zdjęcie: omawianie kontraktu małżeńskiego w świątyni/ fot.Indie Płd. 2009

5

 

 

------

*Tekst przygotowano na podstawie książki Bila Tierneya „Dynamika aspektów”<< więcej artykułów dotyczących Saturna


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.