Sollunari


Kwadratura Słońce-Saturn

 

Kwadratura jako rodzaj aspektu może dać asumpt do spięcia pośladków i mobilizacji ale jednocześnie może oznaczać zupełne rozbicie energii planet tworzących ten aspekt i wówczas zamiast działania twórczego otrzymamy działanie destabilizujące, negatywne. Jaka to będzie energia  zależy m.in. od znaków Zodiaku, w których znajdują się planety spięte kwadraturą. Jakości tych znaków a także ich żywioł również wskazują na to, jak energia będzie się przejawiała.

Kwadratura w znakach kardynalnych oznacza otwarty konflikt, sparowanie energii obu planet w bezpośrednim kontakcie. Nie ma mowy o lawirowaniu i podtekstach, typowych dla znaków Zodiaku o jakości zmiennej. Tutaj kwadratura trąci uszczypliwościami słownymi Panny, kłamstewkami Strzelca, plotkami i pomówieniami Bliźniąt czy unikaniem kontaktów przez Ryby. W znakach o jakości stałej energia planetarna zastyga i obdarza niemocą twórczą. Kwadratura w znakach kardynalnych nie chodzi na ustępstwa. Tutaj musimy przygotować się na jawną wrogość i agresję Barana, ostentacyjne obrażanie się Raka, świadome wykorzystywanie innych przez Wagę oraz parcie do celu po trupach Koziorożca.

Kwadratura planet w 4 żywiołach możliwa jest trzykrotnie, tj. 12 znaków Zodiaku może tworzyć kwadraturę z 4 różnymi znakami pozostającymi w relacji kątowej 90 stopni. Kwadratura Barana z Rakiem to tym samym kwadratura Ognia z Wodą; Raka z Wagą to kwadratura Wody z Powietrzem; Waga w kwadraturze z Koziorożcem to konflikt energii żywiołu Powietrza z Ziemią a Koziorożca z Baranem oznacza syntezę Ziemi z Ogniem.

Kwadratura Słońce-Saturn sama w sobie, tzn. bez lokacji w żywiole czy jakości, wskazuje na spięcia pomiędzy wolą (Słońce) a odpowiedzialnością (Saturn), działaniem (Słońce) a powstrzymaniem się od aktywności na zewnątrz (Saturn).

Samoświetlność Słońca jest wówczas ograniczana; pojawia się bowiem konieczność powściągnięcia energii życiowej. Trudność polega na tym, że wolimy i chcemy wyrażać siebie bez jakichkolwiek ograniczeń. Nie jest nam w smak rezygnacja z działania, pozbawienie ciepła słonecznego na rzecz chłodu, dystansu, poświęcenia się żmudnym i trudnym zajęciom.

Jednak jest to konieczne i jeżeli świadomie nie podporządkujemy się ograniczeniom, zostaniemy do tego zmuszeni przez okoliczności. Kwadratura ta może nas zachęcić do dozowania energii lub do skierowania jej na odpowiedni, ściśle określony cel. Jest to opcja pozytywnego wykorzystania tego maleficznego aspektu. Niechętni podporządkowaniu się regule wyrzeczenia, rezygnacji, odpowiedzialności jesteśmy skazani na opór otoczenia , wrogie działania saturnowych ludzi, którzy za nas zadbają o powściągnięcie i introwertyzm i wystawią nam rachunek za nieadekwatne ekstrawertyczne działania. Tym, którzy odczytają w kwadraturze Słońce-Saturn szansę i wykorzystają okres spoczynku energetycznego jako wniknięcie w siebie, skupienie i poznanie swoich możliwości działania, pisana jest nagroda i wywyższenie Saturna. Okres saturnowy zaowocuje konkretnym wsparciem, przyniesie siłę i zakorzenienie. Pojawią się ludzie, którzy pomogą nam zasiać ziarno i zadbają, aby się zakorzeniło i zdrowo wzrastało.

Słońce w Koziorożcu w kwadraturze z Saturnem w Wadze wskazuje na konflikt kardynalny, oraz bezpośrednie zetknięcie się żywiołu Powietrza z Ziemią. Zapowiada to wyraźne tendencje do skupienia energii na karierze, pozycji w strukturze, w organizacji, w jakimś gremium. Wola domaga się działania na rzecz kariery, czego skutkiem jest ogromna presja wewnętrzna.

Saturn w Wadze to pewny siebie i swoich racji dyplomata, polityk, zarządca, urzędnik, szef organizacji - ewentualnie starszy i bardziej doświadczony przywódca społeczny. To może być szef rządu ale i miejscowy towarzyski wodzirej. Jego działanie poprzez kwadraturę ze Słońcem w Koziorożcu doznaje ograniczeń strukturalnych, a po ludzku mówiąc spotyka się ze sprzeciwem i surową oceną. Jest dla niego jasne (inteligencji nie można mu odmówić z uwagi na wywyższenie Saturna w znaku Wagi), że musi zabrać się do ciężkiej pracy koncepcyjnej, aby pozostać na swym stanowisku. Konkurencja jest duża a jego celem jest przecież zostać Słońcem w wybranym przez siebie gremium lub zrealizować siebie na drodze wybranej kariery. Może zatem spiąć pośladki i sprostać wyzwaniu kwadratury lub odpuścić sobie i dać się wyprzedzić konkurencji. Nie będzie łatwo i niestety trzeba wybrać: albo ciężka praca i dyscyplina plus koniecznie równowaga psychiczna albo rezygnacja z dążenia do celu, zatrzymanie w miejscu, koniunkturalizm, wahanie się i niepewność.

Kwadratura Słońce-Saturn może zamienić w kamień, zupełnie pozbawić ruchu, zacementować energię. Nieustające wahanie się, co zrobić aby nie urazić innych może doprowadzić do bezwolności. Ze strachu (Saturn) przed narażeniem się innym (Waga) nie będzie działania (Słońce). Wola (Słońce) zostanie spetryfikowana (Saturn). Z drugiej strony zatrzymanie się w pewnej i stałej formie nie jest złe. Wszak petryfikacja to także proces, który w budownictwie oznacza wzmocnienie gruntu lub muru za pomocą wstrzykiwania cementu. Potrzebny jest tylko pomysł, jak to zrobić, czyli wolę należy wspomóc intelektem. Trudność kwadratury polega również na tym, że sami musimy sobie poradzić z problemem.

 

10.01.2011r.

©tekst i zdjęcie Krystyna Daca

zdjęcie:  plac Wenecki w Rzymie pomnik Vittorio Emanuele II -fot.2007<< więcej artykułów dotyczących Słońca


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.