Sollunari


Kwadratura Merkury - Neptun

 

Aspekt łączący obie planety jest określany jako napięciowy. Rodzi bowiem zaburzenia w pracy intelektu. Umysł może być nieskoordynowany i funkcjonować w sposób sprzeczny z logiką. Postrzeganie świata materialnego odbywa się na innych zasadach niż np. przy aspektach Merkurego z Saturnem, kiedy wszystko w procesie mentalnym jest uporządkowane, analiza jest dokładna a synteza prowadzi do poprawnych wniosków końcowych. Przy kwadraturze Merkurego z Neptunem nie ma pewności, czy w sposobie rozumowania nie tkwi jakiś błąd. Nawet pomimo poprawności rozumowania, które koniec końców zawsze weryfikuje życie, człowieka trapi to, że doszedł do nich za pomocą metody sprzecznej z tzw. zasadami zdroworozsądkowego rozumu albo że nie potrafi udowodnić swojej teorii czy poglądu w sposób ogólnie przyjęty.

 

Napięciowość tego aspektu wyraża się także niemożnością identyfikacji informacji, które docierają do człowieka; są one dla niego niejasne, niezrozumiałe, pochodzą z nieznanego źródła, albo on sam nie pamięta, skąd je wziął i jak wszedł w ich posiadanie. Mogą frustrować i wzbudzać lęk przed popełnieniem błędu. Strach przed nieznanym pochodzeniem informacji może pozbawić pewności w działaniu. Jeżeli informacja jest plotką to akurat dobrze, że wątpliwości co do jej wiarygodności są i uniemożliwiają przekaz dalszy. Natomiast gorzej, gdy informacja jest prawdziwa ale polega na intuicyjnym wglądzie, który trudno udowodnić i uzasadnić średnio rozgarniętemu urzędnikowi, którego imperium władzy ograniczają przepisy i okólniki.

 

Aspekt kwadratury Merkury - Neptun może być wykorzystany twórczo i najlepiej przejawia się w dokonaniach malarzy, piosenkarzy, muzyków. Przykłady:

 

Henri  Matisse ur. 31.12.1869r. godz. 20:00  Cateau-Cambresis/ Francja

Bob Dylan ur. 24.05.1941r. godz. 21:05 Duluth/  USA 

 

Przejawienia energii planetarnej kwadratury Merkury - Neptun bywają zaskakujące i obdarzają często spektakularnie realizowanymi uzdolnieniami. Ten aspekt w horoskopie nieraz zapowiadał, że właściciel horoskopu będzie osobą znaną, chociaż nie zawsze tylko z tej dobrej strony, np. nie tylko jako uzdolniony artysta ale jednocześnie jako osoba wywołująca skandale lub uzależniona (por. Amy Winehouse ur. 14.09.1983r. godz. 22:25 Londyn). Neptun przywołuje nie tylko artystyczne wizje ale może także mieszać w głowie za pomocą substancji toksycznych.

 

To Mieszanie w głowie informacji i myśli ma swoją pozytywną stronę. To zresztą kolejna analogia tego aspektu, tak samo jak swobodne, niczym nie skrępowane fantazjowanie, marzycielstwo, opowiadanie bajek. Aspekt ten nie zamyka umysłu na informacje i pozwala się im przedstawiać w kolejności swobodnie napływającej, dzięki czemu można z ich sumy wyłowić informację ukrytą, o głębszym znaczeniu, niejako zakodowaną, o większej subtelności i sublimacji przekazu, np. ułożyć bajkę i wyłuskać z niej morał. Informacja (Merkury) ma postać niematerialną (Neptun) a artysta lub twórca otrzymuje ją pozostając w skupieniu na obiekcie, oczekując i otwierając umysł na natchnienie zwane inaczej weną twórczą. Ona przychodzi spontanicznie i niezbyt często, stąd cierpienia i frustracje twórców do kwadratu, a nawet spliny, kiedy impuls do przelewania obrazów muzycznych i wizji artystycznych na papier, płótno czy taśmę celuloidową - opóźnia się.

 

Kwadratura Merkury - Neptun nie występuje w horoskopach naukowców, którzy prowadzą badania i muszą przedstawić swoje wyniki za pomocą specjalnego fachowego języka czyli tzw. słownictwa branżowego. Ich procesy mentalne wymagają harmonijnych aspektów silnego Merkurego, głównie z Saturnem i Uranem. Impuls do genialnych odkryć naukowych daje w szczególności aspekt Merkurego z Uranem.

Przykłady:

Albert Einstein ur. 14.03.1879r. godz. 11:30 Ulm/ Austria - koniunkcja Merkury-Saturn

Ludwik Pasteur ur. 27.12.1822r. godz. 02:00 Dole/ Francja  - koniunkcja Merkury-Uran w trygonie do Saturna

 

Odkrycie jednak nie wystarczy, trzeba je udowodnić, logicznie opisać i przedstawić sceptycznym krytykom. Przy kwadraturze Merkury - Neptun byłoby to niemożliwe. Nikt nie da wiary naukowcowi, który uzasadni wyniki badań wizją, objawieniem czy wewnętrznym przekonaniem o prawdziwości swoich twierdzeń.

 

Kwadratura Merkury - Neptun występuje często w horoskopach przewodników duchowych, przekazujących wiedzę (Merkury) duchową (Neptun).

(Por. XIV Dalajlama ur. 06.07.1935r. 6:53 Takster/ Tybet )

 

Kwadratura Merkury - Neptun to nauka, wiedza o umyśle, czyli np. buddyzm, określany niesłusznie jedną z religii, mimo zapewnień Dalajlamy o tym, że buddyzm nią nie jest. Jest pracą z umysłem, pomaga w usuwaniu splamień umysłu (świetna analogia aspektu!).

 

Na zasadzie napięciowej energii tego aspektu przekaz wiedzy duchowej odbywa się często w związku z koniecznością odbycia licznych podróży. „Podróże" te nie muszą obligatoryjnie wiązać się ze zmianą miejsca pobytu a aspekt ten przejawi się po prostu jako podróż czy wyprawa w głąb umysłu, jako medytacje czy kontemplacje. Taki aspekt jest dużym ułatwieniem dla medytujących, pozwala uczciwie i rzetelnie wejrzeć w siebie i w motywacje swoich działań, zobaczyć prawdę o sobie i żyć świadomie, nie oszukując się i nie ulegając wizjom i wyobrażeniom na swój temat. Bez pracy nad umysłem fałszywe (z)rozumienie tego, co przydarza nam się w codziennym życiu jest nieuchronne. Praktyka dnia codziennego albo ludzie z którymi kontaktujemy się będą nas wprowadzać w błąd lub z niego wyprowadzać.

 

Ucieczki od rzeczywistości to kolejna analogia omawianego aspektu. Wyżej wspomniany przykład uzależnienia lub nałogu wpisuje się jak najbardziej w tę energię. Bardziej niewinne i/lub częściej nie przejawione zewnętrznie to:

 

- racjonalizacja popełnionego błędu przez twierdzenie, że wszyscy tak robią, np. kłamią albo oszukują,

- wyparcie ze świadomości, usuwanie z pamięci przykrych zdarzeń i traum,

- przeniesienie np. przez przypisywanie własnych wad innym osobom i krytyka ich, co pozwala na uporanie się z nimi; w ten sposób własny problem jest rozpatrywany i leczony jako cudzy,

- zachowanie pozorowane, udawanie kogoś innego, np. poza wesołka w sytuacji dramatycznej lub tragicznej,

- zachowania polegające na regresie do czasu dzieciństwa; zachowania infantylne, reakcje niedojrzałe, płacz dziecka, kopanie nogami, bunty, pt. zabieram swoje zabawki i idę sobie, albo na złość matuli wyjdę na mróz w koszuli,

- zaprzeczanie faktom lub zagrożeniom, np. przez niczym nie uzasadnione przekonanie, że nigdy nie będę miał wypadku samochodowego, mimo że jestem złym kierowcą,

- przybieranie pozy osoby agresywnej lub maski twardziela, aby ukryć swoje lęki i słabości, np. przez noszenie broni lub gadżetów wojennych, ubrań wojskowych, styl demoniczny, styl macho, stosowanie silnego makijażu,  

- sublimacja złych nawyków i popędów przez zastępowanie ich bardziej akceptowanymi społecznie, np. skłonność do patologicznego kłamstwa zastępowana jest pisaniem bajek,

- rytuał odkupienia złych uczynków, nakładanie sobie pokuty, np. okradanie jednej osoby zastępowane jest podarunkiem dla innej osoby.

 

17. 07. 2012r.

©tekst i zdjęcie Krystyna Daca

Dane urodzeniowe:

http://www.astrotheme.com/

http://www.logonia.org/

 << więcej artykułów dotyczących Merkurego


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.