Sollunari


Analogie Merkurego w astrologii

Cykl Merkurego Merkury jest władcą znaku Bliźniąt i Panny, w znakach Strzelca i Ryb przebywa na wygnaniu. Włada III i VI domem. W znaku Wodnika jest wywyższony, a w znaku Lwa jest w upadku.

Merkury w astrologii jest analogią intelektu i wszystkiego, co się z tym wiąże. Zdolność do przyswajania wiedzy, składnego mówienia, logicznego myślenia, wszechstronność, wiedza encyklopedyczna, doskonała pamięć, umiejętność negocjowania umów, nawiązywania kontaktów i wymiany myśli z innymi to wynik dobrej pozycji Merkurego, zodiakalnej i horoskopowej, a także korzystnych aspektów z innymi sygnifikatorami. W przypadku złej pozycji Merkurego w horoskopie, a także w przypadku maleficznych aspektów z innymi planetami, właściciel horoskopu jest skłonny do oszustwa, kłamstwa, pokrętnego sposobu rozumowania, gada byle co, bądź szybciej mówi niż myśli, a czasem mówi i nie myśli w ogóle. Często też gestykuluje, klnie, jąka się, ma nerwowe tiki, lub w każdym zdaniu wrzuca ulubione słówko-przerywnik. Zła pozycja Merkurego to często zamknięte drzwi do zdobywania wiedzy.

Cypr Wiele zależy od tego, z jakim sygnifikatorem Merkury wchodzi w aspekt. Merkury jako planeta niewielka często jest energetycznie przejmowany przez silniejszego sygnifikatora.

Szczególnie znacząca w tej kwestii jest koniunkcja Słońca z Merkurym. Przy ścisłej koniunkcji od orb 0 stopni do orb 5 stopni, Merkury jest "spalony" energią Słońca. Człowiek, w którego horoskopie taka konfiguracja ma miejsce, jest jak zaprogramowany, uznaje tylko swój światopogląd i nie przyjmuje niczyich rad. Obstaje przy swojej wizji na daną sprawę, zjawisko lub problem i nie zmienia go, pomimo iż życie jaskrawo wskazuje, że jego postawa jest błędna. Próby wpłynięcia na taką nieprzejednaną postawę są skazane na niepowodzenie. Natomiast przy koniunkcji luźniejszej, orb 6 stopni i więcej, człowiek charakteryzuje się błyskotliwym umysłem i znacznymi zdolnościami mentalnymi. Ludzie ze ścisłą koniunkcją Merkury-Słońce są poza tym bardzo drażliwi na punkcie swojej inteligencji, często mają kompleksy na tym tle. Paradoksalnie ludzie ci często dochodzą do tzw. kariery. Zapewne dzięki temu, że mają niezwykłą zdolność skupienia się na wybranym celu, do którego dążą bez względu na okoliczności, popełniane błędy i przeszkody tworzone przez własny brak logiki.

Analogie zawodowe:
np. kierowca, pośrednik, rzemieślnicy (np. złotnik, zegarmistrz, jubiler, grawer), deklamator, parodysta, aktor, spiker, literat, dziennikarz, kupiec, listonosz, handlarz, manicurzystka, kosmetyczka, złodziej, oszust, fałszerz, podróżnik, nauczyciel, prawnik, uczeń, tłumacz, lingwista, lekarz, naukowiec. Charakterystyczna jest tu ogólna tendencja do wykonywania kilku zawodów jednocześnie, np. aktor-reżyser-choreograf-muzyk.

Instytucje merkurialne lub miejsca:
np. biblioteka, archiwum, poczta, krajowy rejestr sądowy, wszelkie rejestry i bazy danych, gazeta-redakcja, teatr, targ, sklep, giełda, warsztat rękodzielnika, rozgłośnia radiowa, studio nagrań, drukarnia, biuro podróży, firma przewozowa.

Analogie zdrowotne:
dłonie, stopy, palce, język, ramiona, system nerwowy, pamięć, mózg.

Analogie ze światem natury:
np. dmuchawce, ptaki w tym gołębie pocztowe i papugi, owady w tym mrówki, pszczoły, w obu owadzich przykładach Merkury w znaku Panny; ze znakiem Panny kojarzą się wiewiórki i inne zwierzęta robiące zapasy na zimę; małpy to już Merkury w Bliźniętach.

Wrzesień 2009

© Krystyna Daca<< więcej artykułów dotyczących Merkurego


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.