Sollunari


Koniunkcja Merkury - Pluton w Koziorożcu

 

Merkury tworzy koniunkcję z Plutonem w znaku Koziorożca, która będzie się uściślać do dnia zaćmienia Słońca tj. do 15. stycznia 2010r. Następnego dnia Merkury wejdzie w bieg prosty.

 

Przypomnę, że Merkury jest w biegu retrogradacyjnym (patrz wpis z 27.12.2009r.) i wraca po swoich śladach do konfiguracji, którą już w tym znaku tworzył. Dokładnie miesiąc wcześniej (7.12.2009r.) tworzył ścisłą koniunkcję z Plutonem, ale znajdował się w biegu prostym. Co to może oznaczać?

Przychodzi mi do głowy trochę ryzykowny pomysł, że wówczas, na 7 dni przed nowiem Księżyca w Strzelcu, mogły powstać makiaweliczne plany związane z działaniem kwadratury Saturn-Pluton . Plany te mogły zatem dotyczyć spraw związanych z karierą (Saturn), autorytetem swoim i cudzym (Saturn w Wadze), samotnością i strachem (Saturn) przed zmianami (Pluton), zazdrością swoją i cudzą (Pluton) w związkach (Saturn w Wadze) , ograniczeniami (Saturn) władzy (Pluton) w związkach (Saturn w Wadze), itp. itd. Merkury mógł stanowić narzędzie do wyrażenia frustracji, związanych z wymienionymi sprawami.

 

Koniunkcja Merkury-Pluton nie zawsze wiąże się w astrologii z cechami negatywnymi, takimi jak nadużycie władzy, podejrzliwość, podstęp, zdrada. Może również oznaczać np. badawczy umysł, wnikliwe myślenie, władzę nad umysłem. Interpretacja zależy od tego, jakie pozycje zajmują Merkury i Pluton w horoskopie danej osoby oraz jakie aspekty tworzą z innymi sygnifikatorami, w szczególności zaś między sobą.

 

Z uwagi na dzisiejsze ujawnienie szczegółów kradzieży napisu z byłego obozu Auschwitz, koniunkcja Merkury-Pluton skojarzyła mi się  z ujawnieniem  (Merkury) szczegółów planu(Koziorożec) przestępstwa (Pluton); natomiast opisane w „Gazecie Wyborczej" tło całego nieudolnego planu, sposób jego przeprowadzenia, instrumentalne traktowanie uczuć wyższych innych ludzi a wreszcie podstęp i zdrada samego zleceniodawcy w stosunku do wykonawców, która temu towarzyszyła -  z makiawelizmem.

 

Według Wikipedii:

„Makiawelizm- w psychopatii cecha osobowości, polegająca m.in. na braku uczuć wyższych, instrumentalnym traktowaniu innych i chłodnych relacjach interpersonalnych. Osoby z tą cechą osobowości często manipulują innymi, chcąc osiągnąć zyski tylko dla siebie. Nie liczą się z potrzebami partnerów interakcji. Są nieufni i lekceważący."

„Makiawelizm -doktryna polityczna sformułowana przez Niccolo Machiavellego, autora „Księcia". Głosi ona, że najważniejszym celem w polityce jest racja państwa. Aby ją osiągnąć można korzystać z wszelkich dostępnych środków (także np. podstępu i okrucieństwa).

Polityka wg Machiavellego to sztuka skutecznego działania, która musi być oddzielona od moralności - w polityce chodzi o skuteczność, a nie o czynienie dobra. Mąż stanu, aby prowadzić skuteczną politykę, musi także sięgać po środki i metody sprzeczne z zasadami moralnymi. Rządzenie powinno polegać na wytwarzaniu przeświadczenia, że działania rządzącego są w istocie dobre.

Władca powinien zachowywać pozory łaskawości, prawości, człowieczeństwa, a siłę i terror powinien łączyć z podstępem i zdradą. Pożądane jest, by poddani szanowali i kochali swojego władcę, a przynajmniej - by wywoływał on lęk.

Potocznie makiawelizm oznacza postawę charakteryzującą się cynizmem i brakiem skrupułów w dążeniu do celu."


Analogie koniunkcji Merkury-Pluton w Koziorożcu:

 

 • negatywne analogie osobowe tej koniunkcji przy jednoczesnej kwadraturze Pluton - Saturn w Wadze to: szef tracący autorytet wśród pracowników, manipulator, oszust podatkowy, mafioso, potwarca, plotkarz, zazdrośnik, głupi doradca,
 • pozytywne analogie osobowe tej koniunkcji przy jednoczesnej kwadraturze Pluton - Saturn w Wadze to: konstruktor, detektyw, policjant, dobry obserwator, oficer śledczy, logik.
 •  

  skojarzenia:

  pozytywnie: pomysł racjonalizatorski, odkrycie naukowe, rozwiązanie zagadki kryminalnej, rozwiązanie krzyżówki, aresztowanie sprawcy przestępstwa, osadzenie go w więzieniu, film „Poszukiwacze zaginionej Arki" reż. Steven Spielberg,

  negatywnie: błędy w rozumowaniulis-przechera, Gang Olsena, Wituś - sprytuś, sprytny inaczej, przestępca specjalnej troski, włamywacz amator, ciemna masa, ciemny jak tabaka w rogu, , film pt. „Drobne cwaniaczki" reż. Woody Allen , a w szczególności wątek o nieudolnym przekopywaniu tunelu w celu skoku na bank.

   

   

   

  ©tekst i zdjęcie Krystyna Daca

   

  7.01.2010r.

     << więcej artykułów dotyczących Merkurego


  << powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
  Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
  Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
  Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
  ZAMKNIJ
  Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.