Sollunari


Merkury w retrogradacji

 

Merkury porusza się w okresach retrogradacji w pozornym ruchu wstecznym. Pozornym dlatego, gdyż de facto żadna planeta nie cofa się ani nie stoi. Ruch wsteczny jest obserwowalny tylko z geocentrycznego punktu widzenia, a mianowicie przez obserwatora ziemskiego. Złudzenie ruchu wstecznego spowodowane jest eliptycznymi orbitami planet a także zróżnicowaną prędkością, jaką się poruszają. Merkury lub inna planeta w retrogradacji, przez swoją pozycję na orbicie dookoła Słońca, jest postrzegana przez Ziemian jako planeta cofająca się. Cofający się Merkury porusza się pozornie w kierunku przeciwnym do Słońca i Księżyca. Okresy retrogradacji Merkurego występują 3 razy w ciągu rocznego cyklu Słońca.

 

W astrologii retrogradacja Merkurego interpretowana jest jako okres osłabienia intelektu a także zwiększenie czynnika introwersji w kontaktach.

 

Dane Rudhyar uważał, że retrogradujący Merkury nie oznacza słabości , mglistości ani leniwości umysłu. Zwracał uwagę natomiast, że w takiej pozycji Merkurego, rozum skupia się bardziej na sprawach nie związanych z życiem codziennym lecz na kwestiach filozoficznych i rozwoju duchowym. W przeciwnym ruchu Merkurego Rudhyar widział analogię postępowania człowieka, który postępując przeciwko wszystkim, przeciw ustalonemu porządkowi, może dokonać dużego rozwoju i postępu wewnętrznego . Merkurego w retrogradacji porównywał z Prometeuszem, który wykradł ogień Heliosowi i ofiarował go ludziom. Oczywiście posługiwanie się intelektem w sposób sprzeczny z naturalnemu porządkiem rzeczy, może prowadzić również do negatywnych skutków, takie jak myślenie neurotyczne lub wrogi stosunek do życia i tworzenie iluzji, które zastępują świat rzeczywisty. Dane Rydhyar nie wykluczał również tego, że w okresach retrogradacji możliwe jest także współistnienie jasnego rozumu oraz irracjonalnych energii mentalnych.

 

Zachęcam do obserwacji relacji merkurialnych w okresie retrogradacji, biorąc pod uwagę pozycję tranzytującego Merkurego w znaku , następnie jego relacje z innymi sygnifikatorami, w które będzie wchodził w tym okresie a także tło tworzone przez tranzyty długoterminowe planet zewnętrznych.

 

 

©Krystyna Daca

poprawiono styczeń 2016

 

 

 << więcej artykułów dotyczących Merkurego


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.