Sollunari


Mars w retrogradacji.

 

 

Od 22 grudnia 2009 roku Mars znajduje się w biegu retrogradacyjnym, czyli pozornie cofa się (na czym polega retrogradacja pisałam w poprzednim wpisie o Merkurym). W tym biegu będzie pozostawał długo, a mianowicie do 9 marca przyszłego roku. Piszę o tym teraz, gdyż sadzę, że jednoczesna retrogradacja Marsa (w dniach 22.12.2009r. - 9.03.2010r.) i Merkurego (w dniach 27.12.2009r.- 15 stycznia 2010r.) ma znaczenie w związku z zaćmieniem Księżyca w dniu 31.12.2009r. i zaćmieniem Słońca w dniu 15 stycznia 2010r.

 

Ale wracając do Marsa:

 

Będąc w pozornym wstecznym biegu, Mars biegnie zatem w ruchu przeciwnym do ruchu Słońca i Księżyca, co można astrologicznie uznać za analogię do działania Marsa w sposób przeciwny swej naturze (gdyż zazwyczaj działa do przodu, energicznie i swobodnie wyraża siebie) a także przeciwnie do naturalnego porządku rzeczy, który tworzą na Ziemi Słońce i Księżyc. Retrogradującego Marsa interpretuje się w astrologii jako Marsa słabego, działającego złoczynnie a właściwie nie działającego i powodującego zło swoim zaniechaniem.

Praktyka astrologiczna potwierdza taką interpretację, ale nie jest to jedyna możliwa ocena działania Marsa w tym biegu. Pamiętać należy, że tak samo jak retrogradacja jest pozornym ruchem wstecznym tak samo pozorna może być złoczynność  tej planety w tym biegu. Znane są dokonania osób zasłużonych dla ludzkości z retrogradującym Marsem w horoskopie. Mars w ich życiu przejawił się zatem nie jako buntownik, biegnący pod prąd porządku społecznego ale jako inicjator zmian i postępu.

 

Nie można zatem wykluczyć, że cofając się , Mars bada swoje przeszłe zachowania i czyny, sprawdza skutki swojego zachowania, kiedy to znajdował się w ruchu zgodnym z naturą, kiedy działał tak jak zwykle czyli jak miało to miejsce przed wejściem w bieg wsteczny. Mars może w ten sposób -dzięki swoistej retrospekcji- dokonać poprawy swojego wcześniejszego zachowania.

 

Zwróćmy uwagę na to, czy Mars znajdujący się obecnie w biegu wstecznym, ma co rozważać i czy winien jest działania bądź zaniechania. Jak widać z analizy grudniowych tranzytów Mars znajdował się w znaku Lwa i od pierwszych dni tego miesiąca tworzył opozycje z Jowiszem i Neptunem w znaku Wodnika (vide moje wpisy z grudnia) a także półtorakwadraturę z Plutonem. Przy czym jednocześnie tworzył harmonijne aspekty ze Słońcem i Księżycem. Czyli działając zgodnie ze swoją naturą jednocześnie mógł wchodzić w sytuacje niekorzystne i złoczynne. Szczególnie to widać w okresie od nowiu Księżyca w Strzelcu.

 

Na zachowania Marsa od Nowiu do dnia dzisiejszego miał wpływ Merkury. Merkury w dniu Nowiu (15.12.2009r.) znajdował się w bikwintylu do Marsa i jego działanie opisałam pod tą datą jako działanie Rzędziana, który walczył ze sobą (bikwintyl), pomiędzy chęcią zadośćuczynienia prośbie księdza a chęcią wyjawienia prawdy Skrzetuskiemu. Merkury w dniu 17.12.2009r. wszedł w kwinkunks z Marsem i tutaj mogło nastąpić wyjawienie prawdy i oczyszczenie frustracji (kwinkunks), albo mogła powstać sytuacja chorobliwa i mogąca doprowadzić Marsa do działań niepożądanych. Mogły one (działania niepożądane) nasilić się, gdy Mars znajdował się w biegu stacjonarnym (czyli planeta pozornie zatrzymała się), tj. w dniu 20 i 21 grudnia (np. kradzieżą napisu z dawnego obozu Auschwitz). W dniu 22 grudnia Mars wszedł już w bieg wsteczny. Przypomnę, że Merkury był w czasie niepożądanych działań Marsa w biegu prostym i w kwinkunksie do tej planety.

 

Z chwilą, gdy obie planety weszły w pozorny bieg wsteczny istnieje nadzieja, że ich energia zostanie oczyszczona i należycie wykorzystana, co może nastąpić w czasie najbliżej pełni Księżyca. Kwinkunks Merkurego z Marsem w tym czasie pozostanie, ale brak będzie opozycji Marsa z Jowiszem i Neptunem. Czyli mniej emocji w całej sprawie, pomimo pełni Księżyca.

 

Całość opisanego tu działania planet w okresie od Nowiu do Pełni grudniowej najsilniej zadziała na osoby, sprawy i zjawiska, które mają w horoskopach natalnych podkreślone znaki Lwa, Barana i Strzelca, a także Skorpiona i Wagi (te dwa ostatnie znaki z uwagi na pozycję Słońca, Wenus, Merkurego, Saturna i Plutona w grudniu), o czym napiszę - mam nadzieję - wkrótce...

 

 

 

©Krystyna Daca

29.12.2009

poprawiono styczeń 2016

 

 << więcej artykułów dotyczących Marsa


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.