Sollunari


Neptun w biegu stacjonarnym czyli panta rhei

 

 

 

Dzisiaj (2.06.2011) o godzinie 20:52 czasu warszawskiego Neptun w Rybach wejdzie w bieg stacjonarny. Pozostanie w tym biegu do 4.06.2011 , do godziny 21:49 , po czym wejdzie w bieg retrogradacyjny. W okresie stacjonarności jego energia będzie szczególnie silnie wyczuwana.

 

Warto podjąć próbę predykcji skutków oddziaływania tej neptunicznej energii, pamiętając jednocześnie o wczorajszym zaćmieniu Słońca w 11-12 stopniu Bliźniąt. Nie będzie pozbawione sensu przyjrzeć się również kontekstowi, jaki Neptun ma względem zaćmienia Księżyca w Strzelcu w dniu 15. 06.b.r. Istotne jest również tło zaćmienia czyli tranzyty malefików a głównie półkrzyż Pluton-Saturn-Uran, co jak wiadomo oznacza przebudowę starych i zastałych struktur (państwowych, społecznych, osobistych, zdrowotnych).

 

Wczorajsze zaćmienie Słońca dotyczyło -ogólnie rzecz ujmując - różnego rodzaju pomyłek (własnych i cudzych) i to nie tylko za sprawą takiego a nie innego umiejscowienia punktu zaćmienia (patrz 2 poprzednie wpisy w Ciekawych tranzytach) ale również z powodu kwadratury Merkury-Neptun.

 

Ta kwadratura nadal jest aktywna i taka będzie przez okres stacjonarności Neptuna. Oznacza to dalsze problemy z jasnością myślenia, z błędami w ocenie sytuacji i tendencją do podejrzliwości, tym bardziej, że te pomyłki faktycznie mają miejsce i podpowiedzi intuicji sprawdzają się. Jak nigdy sprawdzalne jest także to, co podkreślał Heraklit z Efezu*, iż wszystko płynie (gr. panta rhei) czyli nic nie jest pewne i wszystko się zmienia. Jednakże stacjonarność Neptuna w połączeniu z Merkurym każe spodziewać się przesadnego strachu i chaosu. Nie każde zwietrzenie pisma nosem będzie trafione; nie jest bowiem wykluczone, że wynik procesu intelektualnego doprowadzi wprawdzie do konkretnych wniosków i że badany obiekt zostanie trafiony ale może być zatopiony (oby nie dosłownie) a nie o to chodzi. Czyli pewna niewspółmierność tu może zachodzić; jakiś przerost formy nad treścią podlany sosem ideologii. Ale co konkretnie Neptun może zapowiadać w tym biegu?

 

 

Okres stacjonarności trwa około dwóch dni a zatem główne wskazówki interpretacyjne dadzą nam aspekty Neptuna ze Światłami i Merkurym. Te aspekty pokażą, jak będzie kształtować się sytuacja w różnego rodzaju grach i zabawach w policjantów i złodziei. Z uwagi na aktywność kwadratury Merkury-Neptun generalnie sytuacja odznaczać się będzie powolnym narastaniem lęków, ludzie będą wpadać w panikę i zauważalna stanie się większa podatność na złudzenia. Zadziała system samospełniającej się przepowiedni, przy czym pierwsze oznaki sprawdzania się różnych podejrzeń będą napędzać dalsze obawy i przypuszczenia. Coś teraz wyjdzie na jaw, ktoś zostanie zdemaskowany a sprawiedliwość zostanie wymierzona. Jowisz - władca nadchodzącego zaćmienia Księżyca jest w znakomitych aspektach z Neptunem i to niezbyt dobrze wróży tym, którzy są na bakier z prawem. Takie wspólne działanie Jowisza z Neptunem będzie bardzo widoczne podczas spektakularnych wyroków, o których będzie głośno w mediach.

 

W okresie stacjonarności Neptuna narastanie lęków widoczne jest w analizie pozycji i aspektów Księżyca.

Księżyc teraz (kiedy to piszę) jest w tredecylu z Neptunem i półsekstylu z Merkurym, oraz w kwintylu z Uranem, czym porusza półkrzyż Pluton-Saturn-Uran. Wyczuwalna jest zatem chęć zmian. Zmiana w nastrojach nastąpi, kiedy Księżyc wejdzie dzisiaj w kwadraturę z Ceres w Rybach i septyl z Jowiszem. To może być strach przed utratą pieniędzy, np. na giełdzie (Uran w półkrzyżu jest w Baranie w dwadzie Byka). Obsadzenie znaku Byka i oczekiwany bliski ingres Jowisza do tego znaku to potwierdza. Nastroje będą się obniżać i narastać będzie poczucie zagrożenia. Istnieje ryzyko dzisiaj znacznych spadków na rynkach finansowych. Jutro wobec trygonu Księżyca z Neptunem i przejściem Księżyca w znak Raka wizja nieszczęścia zmaterializuje się w postaci działań pochopnych, głupich i niezbyt przemyślanych. Kwadratura Księżyca z Uranem oraz opozycja z Plutonem zmusi co niektórych do histerycznych prób ratowania sytuacji na giełdzie. Mogą być dalsze spadki. Tendencja do skracania pozycji pogłębi się wieczorem, kiedy Księżyc wejdzie w kwadraturę z Saturnem w Wadze. Niestety poza sprawami majątkowymi uaktywnić się mogą kłopoty ze zdrowiem. Dzięki Neptunowi dowiemy się, co nam od dłuższego czasu dolega ale za to zarysują się w jego mgle remedia na trudną sytuację (trygon Księżyc-MC).

Ostatniego dnia (4.06.) stacjonarności Neptuna lęki nasilą się wobec dodania półtorakwadratury Księżyca z Neptunem. Obie planety bardzo silne bo we własnych znakach a nadto powiązane przez Saturna z ww. półkrzyżem dadzą silną potrzebę szukania pomocy u medyków, profetów i przewodników duchowych. Czas zacząć leczenie.

 

Wsparciem w nadchodzące dwa dni są Słońce i Saturn połączone trygonem. Neptuniczne mgły jak zawsze osuszy Słońce ale ponadto jest na nie rada, wskazana przez znak przeciwny Rybom czyli znak Panny. Jeżeli

zatem coś w obrazie jest nieostre, wystarczy wolniej uruchamiać migawkę aparatu albo poprawić ostrość widzenia, poruszając obiektywem aparatu w odpowiednią stronę.

 

 

 

 

©tekst i zdjęcie Krystyna Daca

2.06.2011

poprawiono styczeń 2016

______________

*Heraklit z Efezu- żył ok. 500 p.n.e.; filozof joński, nazywany „samotnie upominającym sumieniem"; swoje nauki formułował nie tylko przez znaną współczesnym zasadę, iż wszystko płynie i jest względne ale także przez inną, mniej znaną: „droga w górę i w dół jest jedna"; uważał, że każda rzecz ma swoje przeciwieństwo a świat polega na stałym ich zwalczaniu się; twierdził, że świat znajduje się w ciągłym procesie przemiany oraz że stałość jest iluzją (źródło: Matthias Vogt „Historia filozofii dla wszystkich" tłum. M. Skalska, Wydawnictwo KDC Warszawa 2007)

 

 

 << więcej artykułów dotyczących Neptuna


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.