Sollunari


Zaćmienie Księżyca w Bliźniętach z 10 grudnia 2011 roku

 

 

 

Pełni Księżyca  w 18-19 stopniu Bliźniąt towarzyszyć będzie jego eklipsa (tutaj kosmogram).

 

Istotną cechą tej eklipsy lunarnej będzie poszukiwanie nowej formy społecznego wizerunku.

 

Księżyc wschodzący na ASC jawi się jako potrzeba zwrócenia uwagi na swoje emocje, na to, co przeszkadza w poprawnym funkcjonowaniu w zbiorowości. Pragnienie wypracowania dojrzalszych więzi społecznych pojawi się szczególnie u osób z urodzeniowym posadowieniem Księżyca w Bliźniętach, w XII domu horoskopu lub w aspektach z Neptunem i Jowiszem. Potrzeba racjonalizacji swoich uczuć to jedno a ich praktyczna realizacja to drugie a wobec eklipsy w znakach zmiennych, na osi ASC-DSC należy liczyć się z tym, że będą trudności z porozumieniem, chaos mentalny, poczucie zagubienia, brak logiki w procesie intelektualnym.

 

Merkury w Strzelcu w retrogradacji, dodatkowo jako władca zaćmienia nie sprzyja zwartym wnioskom syntetycznym, kierując intelekt wyżej, bardziej w stronę rozważań filozoficznych. Tym niemniej Pełnia Księżyca w Bliźniętach może przejawić się jako dojrzałość sądów i przewartościowanie postawy społecznej, na co wskazuje Słońce w Strzelcu w domu VI w koniunkcji z DSC.

 

Słońce w Strzelcu na DSC zapowiada chęć pokazania się, wyjścia poza dotychczasowy zakres działania, rozszerzenie kontaktów na nowe gremia. Taka pozycja zaćmieniowego Słońca wskazuje również na chęć przystosowania się do innych, w myśl zasady wyższej, dla idei niejako, dla uleczenia popsutych relacji społecznych (Słońce w VI domu). Słońce może być zatem przysłowiowym „lekiem na całe zło". Dzięki wyższemu wglądowi w sytuację, błędne posunięcia merkurialne mogą być sprawiedliwie ocenione i uleczone. Pamiętać należy, że Jowisz (władca zodiakalny Słońca i Merkurego) jest wywyższony przez pozycję w XII domu a zatem będzie wspierał prawidłowość procesów mentalnych, jak również lecznicze przekształcenia strukturalne i społecznościowe (Jowisz w Byku). Władztwo nad Jowiszem przez Wenus w Koziorożcu wspartej Marsem w Pannie oraz Ceres w Rybach wspomagać będzie tych, którzy zechcą dokonać praktycznej zmiany w swym społecznym wizerunku. Niezborność myśli i zagubienie właściwe dla omawianej eklipsy lunarnej wesprze recepcja mutualna Wenus - Saturn, dając konkretne rozwiązania i pomoc ze strony silniejszych i bardziej ugruntowanych emocjonalnie.

 

Słońce podczas zaćmienia pozostawać będzie w kwadraturze do Marsa w Pannie, przy czym zauważyć należy, iż Mars posadowiony jest na wierzchołku słonecznego domu V. Cóż, optymizm Słońca i jego wiara w konieczność sprostania trudnej sytuacji jest bardzo duża. Słońce zrobi wszystko, co tylko może, aby sprawiedliwości stało się zadość a w swym poświęceniu VI-domowym nie ustanie, mając do pomocy tak pracowitego i chętnego do pracy Marsa. Kwadratura Słońce - Mars to jednak głównie trudności w działaniu na rzecz innych, a mówiąc bardziej górnolotnie „przeszkody w rozdawaniu błogosławieństw". Postawy ludzkie, mogące zrodzić się z takiej kwadratury to:

 

 

 • uszczęśliwianie innych na siłę
 • zbawianie innych wbrew ich woli
 • dopisywanie mistycznej puenty sprawom banalnym
 • jałowe działanie na niwie swojego lub cudzego rozwoju
 • fiksum-dyrdum na punkcie swojej pozycji zawodowej lub społecznej
 • obawy przed bezproduktywnością podejmowanych działań na rzecz innych
 • strach przed utratą spodziewanych ze strony innych korzyści
 •  

  Merkury w retrogradacji w VI domu w Strzelcu jest zapowiedzią kłopotów z porozumieniem się, z przekazem informacji, z terminowym doręczaniem listów, przesyłek, paczek. Typowe dla tego zaćmienia będą opóźnienia i wadliwość działania wszelkich nośników informacji oraz miejsc ich gromadzenia. Kuleć mogą sprawy funkcjonowania portali internetowych, głównie z powodu zawartych w nich treści. Obserwowalne będą „spektakle reklamowe" i działanie ludzkie nastawione na medialny lans.

   

  Właściwy będzie dla tego czasu przekaz informacyjny:

  - o cechach merkurialno- jowiszowych czyli dający nagłe zrozumienie, ułatwiający odczytanie głębszych, bardziej prawdziwych, bardziej istotnych treści; możliwe nawet doświadczenie łaski bożej bądź odnalezienie swojej drogi życiowej lub duchowej (Merkury w retrogradacji w Strzelcu w VI domu w koniunkcji z Głową Smoka, kwintyl Merkury - MC),

  - o cechach merkurialno- uranicznych, czyli dający nagłe uwolnienie lub olśnienie (eureka) poznawcze (trygon Merkury - Uran),

  - o treściach ukrytych, tajnych, niejasnych, niejawnych; przekaz świadczący o błędnych decyzjach, o nieczytelnych lub nieczystych intencjach, o czynach zabronionych; przekaz związany z naruszeniem prawa (kwadratura Merkury-Neptun, półsekstyl Merkury-Pluton, bikwintyl Merkury-Jowisz),

  - o cechach niszczących poprzedni porządek, zmieniający zasady, reguły funkcjonowania i dający właściwe ukierunkowanie (nonagon Merkury - Saturn,),

  - pochodzący z ukrytego, wewnętrznego źródła duszy, z nieokreślonego i niejasnego przekonania wewnętrznego - przy czym przekaz ten czy informacja, wgląd, wiedza będzie prawdziwa i nie skażona błędem poznawczym.

   

  Czy brak aspektu między Merkurym a ASC oraz między Merkurym i Światłami nie mówi o zaburzeniu intelektu i właśnie - o błądzeniu? Związek Merkurego ze Światłami zachodzi przecież tylko poprzez aspekt Merkurego z Saturnem i Neptunem. Te malefiki są w septylu zerowym (Saturn) i w kwintylu (Neptun) ze Słońcem a między sobą połączone są trygonem.

   

  Wszystko zależy od indywidualnych zapisów w horoskopie natalnym. Dla jednych okres działania eklipsy może oznaczać zagubienie celów i błędy poznawcze, popadnięcie w jakieś uzależnienie, dewocję lub zaburzenia równowagi emocjonalnej a innym ten czas będzie sprzyjał wypracowaniu dojrzalszego stosunku do własnych chciejstw i pobożnych życzeń, w czym niemarginalną rolę spełniać będzie autorytet i wiedza osób starszych, bardziej doświadczonych lub silniejszych psychicznie.

  Albo własny wewnętrzny cenzor i doradca duchowy.

   

   

  ©tekst i zdjęcie Krystyna Daca

  4.12.2011

  poprawiono styczeń 2016

   

     << więcej artykułów dotyczących Księżyca


  << powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
  Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
  Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
  Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
  ZAMKNIJ
  Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.