Sollunari


Zaćmienie Księżyca w dniu 21.12.2010r.

 

 

Zaćmienie nastąpi w czasie najbliższej Pełni a zatem to, co zazwyczaj wypływa na wierzch w tej fazie Księżyca, zostanie zakryte, przysłonięte. Astronomicznie Słońce znajdzie się w opozycji do Księżyca ale pomiędzy oba Światła wejdzie Ziemia, uniemożliwiając oświetlenie Księżyca i tym samym jego tarcza nie będzie widoczna przez obserwatora ziemskiego. Transponując to zjawisko na grunt astrologii możemy uznać, że element ziemski przesłoni stany emocjonalne, typowe dla fazy Księżyca w Pełni. Możemy to określić też jako uziemienie uczuć.

 

Zaćmienie Księżyca będzie całkowite (dla obserwatora w Warszawie) i nastąpi 21.12.2010r. o godzinie 9:17 czasu warszawskiego (wówczas orba 0 stopni kątowych). Będzie miało miejsce w znakach Strzelca (Słońce) i Bliźniąt (Księżyc)- tutaj horoskop.

 

Przy ocenie skutków zaćmienia Księżyca ważne jest przypomnienie sobie, co się działo w okresie Nowiu poprzedzającego zaćmienie.

 

Ulokowanie Zaćmienia Księżyca na osi znaków Strzelec-Bliźnięta określa spektrum spraw, które mogą być ważne w tym czasie. Dotyczyć mogą one szeroko pojętego rozwoju, nowej roli społecznej, a głównie wyznawanych wartości i zasad moralnych (Słońce w Strzelcu). Zasady te przeciwstawione będą potrzebom i uczuciom, określonym pozycją Księżyca w Bliźniętach (kontakty, komunikowanie się, gromadzenie wiedzy). Zasady o dotychczasowe sposoby postępowania zostaną skonfrontowane z chęcią rozwoju intelektualnego i środowiskowego, dającego większą wolność i swobodę a nawet obiecującego możliwość działań samowolnych (Księżyc w dekanacie Wodnika). Powstanie sprzeczność pomiędzy tym, co powinniśmy robić a tym co lubimy i co zazwyczaj robimy, aby było przyjemnie i zaspokajało nasze najgłębsze potrzeby (Księżyc w dwadzie Byka). Będziemy rozmyślali na temat słuszności wyznawanych zasad moralnych (Merkury w retrogradacji w Strzelcu w koniunkcji ze Słońcem) a nawet tłumaczyć siebie samych przed sobą. Tranzytujący Pluton w Koziorożcu w koniunkcji ze Słońcem będzie kusił i namawiał do działań niezgodnych z naszymi zasadami, ale jednocześnie da poczucie skrępowania, przymusu, bezwolności. Będziemy chcieli ulec pokusie uwolnienia się, odrzucenia krępujących diabelskich więzów i niech dzieje się, co chce. Mars w Koziorożcu (dwada Byk) w koniunkcji z Plutonem obieca nam władzę i rząd dusz, stanowisko i wszelkie przyjemności, jeżeli tylko porzucimy własny rozwój i obowiązki.

 

Problemem przewodnim nadchodzącego zaćmienia Księżyca jest wystawienie na próbę, którą musimy przejść poznając swoje ciemne strony charakteru. Będziemy musieli zmierzyć się z kuszącymi propozycjami, dającymi szansę na rozwój kariery czy większy zarobek lub po prostu stanie przed nami wizja „rozsmakowania" się życiem. Warunkiem zostania smakoszem jest złamanie dotychczas wyznawanych zasad lub naruszenie ustalonych zwyczajów lub praktyk.

 

Władcą horoskopu efemerydalnego na chwilę zaćmienia jest Saturn. Na ASC w Koziorożcu znajduje się również Ceres w tym znaku Zodiaku. Musimy zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo, o swój kręgosłup moralny, o swoją karierę zawodową a przede wszystkim zastanowić się (półsekstyl ASC-Merkury Retro), jak odmienić swoją rolę społeczną w dotychczasowej strukturze. Relacje planetarne, wynikające z półkrzyża , który tworzy opozycja Słońca i Księżyca i koniunkcja Jowisz-Uran w Rybach, w kwadraturze do Świateł, przekonują, że nasza rola społeczna musi się zmienić i musi mieć nową wizję, wyraz, image, a nawet inny wygląd fizyczny, itp. (ASC-Neptun). Ten przymus widoczny jest w związkach między Saturnem a Marsem.

 

Języczkiem uwagi jest adherentka horoskopu, która włada jego władcą a mianowicie Wenus władająca Saturnem w Wadze. Jej tranzytowa pozycja na chwilę zaćmienia przypada w Skorpionie (który w domu IX - Jowisza), dekanat Ryb (gdzie jest wierzchołek półkrzyża czyli Jowisz i Uran-w domu II czyli naturalnym domu Byka, odpowiedzialnym za finanse i stosunek do stada ludzkiego), dwada Barana (a znak Barana w domu II). A zatem Wenus wskazuje na to, że owa walka z pokusą dotyczyć będzie:

 • relacji zawodowych i/lub nowych sposobów zarobkowania
 • relacji partnerskich i/lub problemu samodzielności w związku
 • relacji społecznych i /lub wyboru pomiędzy celami osobistymi a zbiorowymi
 • twórczości własnej lub cudzej
 • wyglądu zewnętrznego, rozrywek, zakupów -
 • a głównie będzie chodziło o wypracowanie harmonii między przyjemnością a obowiązkiem.

   

  Pozycja Wenus w domu wartości Jowisza skłania do wniosku, że przy podejmowaniu wszelkich działań towarzyszyć nam będą intencje rozwoju i chęci przeprowadzenia zmian w systemie wartości oraz - co ważniejsze- że z tego zgłębiania problemu wynikną jakieś cenne wartości (półsekstyl Wenus-Saturn) oraz rozwój mocy psychicznych albo moc twórcza (septyl Wenus-Pluton). Jakaś siła metamorfozy za tym się kryje (Saturn w Wadze w VIII domu- w naturalnym domu Plutona).

   

  Reasumując: kończy się jakiś etap w naszym życiu i staniemy przed próbą, która będzie dla nas prawdziwym wyzwaniem. Będziemy musieli wybrać pomiędzy przyjemnością a obowiązkiem i wypracować takie rozwiązanie, które nie naruszy naszego wewnętrznego kodeksu postępowania a spowoduje pożądaną zmianę w naszym życiu.

  Pomoże nam w tym Anioł Bożonarodzeniowy a mianowicie Neptun w Wodniku.

  Czego Wszystkim życzę...

   

   

  ©tekst i zdjęcie Krystyna Daca

  grudzień 2010

  poprawiono styczeń 2016

     << więcej artykułów dotyczących Księżyca


  << powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
  Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
  Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
  Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
  ZAMKNIJ
  Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.