Sollunari


Merkury - dane astronomiczne

Merkury jest planetą, która krąży po orbicie najbliżej Słońca. Jest też najmniejszą z planet Układu Słonecznego. Merkurego odkryli Babilończycy w starożytności.

Merkury Merkury może oddalać się od Słońca na sferze niebieskiej (dla obserwatora ziemskiego) najdalej o 28 stopni kątowych, przez co jest trudny do obserwacji. Utrudnieniem jest głównie jasność światła słonecznego, toteż obserwacje tej planety są możliwe kiedy światło słoneczne jest najsłabsze, czyli po zachodzie lub przed wschodem Słońca.

Planeta ta nie posiada satelitów naturalnych.

Merkury jest najszybszą planetą układu Słonecznego. Jego średnia prędkość orbitalna wynosi 47,87 km/s. Cykl pozorny Merkurego po ekliptyce wynosi około 88 dni.

Średnica planety liczy 4879 km. Merkury składa się w 70% z metalu, a w 30% z krzemianów, jest zatem planetą skalistą. Merkury obserwowany z Ziemi przechodzi przez fazy podobne do Księżyca. Osiąga Pełnię, kiedy znajduje się za Słońcem (koniunkcja górna), natomiast kiedy osiąga pozycję między Słońcem a Ziemią jest w Nowiu (koniunkcja dolna). Merkury jest najjaśniejszy pomiędzy ostatnią kwadrą a pełnią, chociaż w tej fazie (faza garbata) jest w większej odległości od Ziemi. Merkury znajduje się w Nowiu średnio raz na 116 dni. Czas trwania ruchu wstecznego wynosi od 8 do 15 dni.

Wrzesień 2009

© Krystyna Daca<< więcej artykułów dotyczących Merkurego


<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.