Sollunari

Radio cz.2 z cyklu Media w Polsce - praca zbiorowa

Kilknij w obrazek dla powiększenia / Lista Przebojów Pr.3
Kilknij w obrazek dla powiększenia / Lista Przebojów Pr.3

Horoskop Listy Przebojów Trójki

 

Acrux_79: Jubileusz 30 - lecia - 24 kwietnia 2012r. Lista ruszyła 24 kwietnia 1982r. o godz. 20:00.[1] Jak to możliwe, że projekt przetrwał blisko 30 lat (!) i ma się świetnie ? Ano, autorzy audycji dokonali nieprawdopodobnej elekcji na moment otwarcia. Proszę spojrzeć na kosmogram:

 

Beneficzny Jowisz na Asc w opozycji do Słońca. Jowisz z definicji przynosi sporo szczęścia. Słońce jest sceną, osobowością, centrum audycji. Lew na Medium coeli wskazuje, że los Słońca jest tutaj szczególnie ważny. No i to nie są przelewki - Marek Niedźwiecki opuszcza audycję w grudniu 2007 na blisko dwa i pół roku. W solariuszu audycji A.D. 2007 jest ścisły kwadrat Saturn/Słońce, dyrekcyjne Słońce na ostatnim, krytycznym stopniu Byka, oraz wyjątkowo niesprzyjająca opozycja na niebie Saturn/Neptun, która uściśliła się na osi. Nieszczęśliwie to Saturn znalazł się w górze horoskopu (czas podsumowań - „jesień audycji" - Złote Przeboje?), a Neptun na dole horoskopu (czas ucieczki, albo złego oszacowania swoich korzeni, albo tożsamości).Słońce jest posadowione w miejscu urodzeniowej pary Mars/Neptun u Marka Niedźwieckiego, zaś jego Jowisz znajduje się na koniunkcji Merkury/Księżyc audycji.

Wracając do kwintesencji horoskopu - mamy szczęśliwego Jowisza i wyraziste, posadowione na Desc Słońce. Interesujące, że mamy do czynienia z nowiem w znaku Byka, który kojarzony jest z głosem, krtanią, oraz przyjemnością. Jeśli Księżyc ma symbolizować „target" (słuchaczy), zaś Słońce osobowość radiową, to trzeba przyznać, że całkiem ładnie i zgrabnie się to nam ułożyło. Zwraca uwagę również wyniesienie Wenus - jest ona w godności, w bardzo muzycznym znaku Ryb. Mamy więc nieprawdopodobne ilości symboliki muzycznej:

 

 • Nów w Byku - głos
 • Koniunkcja Księżyca z Merkurym - „lista"- Merkury jako porządkujący i wyliczający przebojów, Księżyc- głos ludu.
 • Aplikujący Księżyc/Merkury (wspomniane zjawiska) do Wenus w Rybach, wyniesionej (muzyka i eteryczność radiowa).
 •  

  Rebecca: Te dwie żeńskie planety, Wenus i Księżyc, w wywyższeniu skojarzyły mi się z rozmowami Niedźwieckiego z Aliną Dragan, korespondentką z Holandii. Do dziś pamiętam jej wibrujący śmiech! Stanowili z Niedźwiedziem świetną, radiową parę: lekki flircik, dowcip, jego spokojny, aksamitny głos kontrastował z radośnie rozedrganym, świeżym i ożywczym głosem Dragan. Te rozmowy były ciekawym i oczekiwanym przerywnikiem; tworzyły prawdziwą magię radia!

  Ciekawe jest również to, że zarówno Trójka, jak i Lista Przebojów mają prominentnego Saturna: Trójka w Wodniku, LP3 w Wadze. To jest ten solidny fundament, który pozwolił przetrwać tak długo obu przedsięwzięciom medialnym, a jednocześnie zachować prawie bez zmian stary, tradycyjny format.

   

  Acrux_79: Niedźwiecki zawsze będzie kojarzył mi się z trzema rzeczami:

   

  - "polska muzyka lat 80' " i w ogóle lata 80'

  - "powiew zachodu + Wzrockowa lista przebojów (było coś takiego w TV)"

  - "nagrywanie na kasety magnetofonowe"

   

  Nie wiem, czy ktoś zadał Markowi Niedźwieckiemu pytanie, dlaczego "wybierał sobie" własną koncepcję listy i z czego to wynikało. Myślę, że niedopuszczenie pewnych hitów spowodowało wylansowanie skarbów pokroju Republiki, Maanamu, Perfectu, Bajmu, Budki, itp. Być może zalew sieczki z Zachodu częściowo zgasiłby polskie produkcje. Ryzykuję, być może podpadnę - że "niedoinformowaniem" (niedopuszczeniem wszystkich możliwości) jest Koziorożec na trzecim wierzchołku i Saturn na XII (kwinkunks Księżyc - słuchacze). Wspomniany Saturn w liście SLiP jest w Wodniku, ale dostaje niezłą opozycję, wobec której ulega- o ile dopuszczalne jest mówienie o Saturnie ulegającym.

  Co do listy programu 3 to bardzo ją lubię i darzę sentymentem. Te "ograniczenia" stanowią dla mnie fenomen, są zaletą, oraz pewną wadą. Charyzma często kłóci się z bezstronnością. Program autorski Marka Niedźwiedzkiego bez wątpienia jest olbrzymim sukcesem, a ja autora darzę sympatią. Również podoba mi się jego głos.

  kliknij w obrazek dla powiększenia/ Horoskop SLP
  kliknij w obrazek dla powiększenia/ Horoskop SLP

  Szczecińska Lista Przebojów [2]

   

  Acrux_79: Lista ruszyła 9 czerwca roku 1991. Jest związana w sposób mocniejszy z moją osobą - zacząłem słuchać pierwszych notowań, dokładnie kiedy pojawiła się audycja, a część listy przechowuję nawet w głowie i pamiętam ten 91' rok solidnie (Scorpions, Roxette, Kult, Maanam, Paula Abdul, itd.). SliP jest drugą audycją, której historia przetrwała długie czasy, wyprzedzając różne audycje i hybrydy list pokroju Zetki, Eski, albo RMF-u, dlatego zasłużenie cieszy się statusem listy kultowej (acz lokalnej - gdyż nie była audycją ogólnopolską).

  W kosmogramie listy widzimy „trochę" podobieństw z Trójką. Skorpion ASC, władca horoskopu w koniunkcji z Jowiszem. Ano - dobry omen. W znaku Lwa, który chybcikiem prowadzi do Słońca w znaku Bliźniąt.

  Zatem podstawowe warunki spełnione:

   

  -Mars/Jowisz w ogniu - ekspansja, wzrost

  -Słońce w Bliźniętach - mowa

  -Merkury w Bliźniętach - szybka, zgrabna i pełen pluralizm

   

  O ile „celu" w Liście Trójkowej dopatrywałem się w potędze Słońca (prowadzącego), o tyle w SliPie dominuje wszechwładny Merkury. Czyni on korzystne aspekty do pary Mars/Jowisz (sekstyle), do Saturna (trygon), oraz nawet Księżyca (półsekstyl). Księżyc znajduje się w dziwnym położeniu - z jednej strony sporo kwadratur i zbliżanie się do nowiu, ale z drugiej strony egzaltacja w znaku Byka, kwadratura do beneficznego Jowisza i trygon z Uranem. Niestety, nie pamiętam, czy coś szczególnego działo się w styczniu - marcu 1994r. Na pewno uwagę zwraca sześciu prowadzących, choć przyznaję, że było ich na pewno jeszcze więcej.

  Zastanówmy się, co może oznaczać ten „atak" Marsa/Jowisza na Księżyc. Pomyślałem, że ich posadowienie w znaku Lwa w opozycji do Saturna oznacza jakąś potrzebę „burzenia" establishmentu. Zwróćmy jeszcze raz uwagę na Listę Przebojów Trójki - jest to Byk potrójny (Byk jako solarny znak Polski wg sporej części astrologów), oraz obsada kardynalnej jakości domów i stałej jakości znaków. Marek Niedźwiecki tworzył bardzo „polską" listę. Przy okazji niedostrzegalna wada - nie dopuszczał pewnych rodzajów muzyki. Szczecińska Lista Przebojów była bardziej „światowa" (stąd Mars/Jowisz) - puszczała muzykę techno, dance, hip hop w tym polski, oraz różne podgatunki, od których zapewne stanęłyby włosy na głowie Markowi Niedźwieckiemu. Stąd też ekspansja skierowana do odbiorców (Księżyc/Jowisz-Mars) oraz pewne novum jako obietnica (Księżyc/Uran).

   

  Z tego też powodu głosiłem swego czasu niepopularną tezę, że LP 3 jest z założenia listą rocznika 60 - 70, a SliP wchodzi w target końcówki lat 70 i dalej. Oczywiście podniosą się głosy młodych koneserów starych hitów, albo starych koneserów techno ale mam nadzieję, że miłośnicy hip hopu, techno, eurodance i pozostałych gatunków, „wyautowanych" w dawnych czasach zrozumieją aluzję, o co mi chodzi.

   

  Autorzy w kolejności alfabetycznej:

  ©Acrux_79

  ©Rebecca

  Redakcja: Lupka

  Wykresy z programu Urania: Maszowa

  Publikacja pierwotna: 11 maja 2012r.

   

  Przypisy:

   


  [1]http://www.polskieradio.pl/6/13/Artykul/355887,Urodziny-Listy-Przebojow-Trojki-%E2%80%93-zobacz-wideo-z-Markiem-Niedzwieckim] (Z dnia 15.04.2012)

  [2]Więcej informacji o liście: http://www.radioszczecin.pl/index.php?idp=154&idx=342 (Z dnia 15.04.2012)

  Dodaj komentarz

  << spis artykułów   
  << powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
  Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
  Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
  Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
  ZAMKNIJ
  Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.