Sollunari

Telewizja cz.1 z cyklu Media w Polsce - praca zbiorowa

Kilknij w obrazek dla powiększenia / Horoskop TVP
Kilknij w obrazek dla powiększenia / Horoskop TVP

Telewizja Polska

 

Za prekursora telewizji w Polsce należy uznać Jana Szczepanika zwanego "polskim Edisonem", który w 1897 roku opatentował w Brytyjskim Urzędzie Patentowym (patent nr 5031) "telektroskop" - "czyli aparat do reprodukowania obrazów na odległość za pomocą elektryczności. Urządzenie transmitowało obraz w barwach naturalnych wraz z dźwiękiem rozkładając go na punkty, które przekazywane były do odbiornika zamieniającego je ponownie na spójny kolorowy przekaz działając na identycznej zasadzie jaką stosuje dzisiejsza telewizja. Pomimo dużego rozgłosu i uznania w krajach zachodnich telektroskop nie został wdrożony do produkcji ze względu na zbyt duży stopień skomplikowania i kosztowność. Dzięki telektroskopowi amerykański uczony Albert Abramson uznał Szczepanika za trzecią z osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstania telewizji. Prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się w 1935 w warszawskim Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym oraz Polskim Radiu. W 1936 zbudowano nadajnik na warszawskim wieżowcu Prudential. Już w 1937r. na szesnastym piętrze tego wieżowca rozpoczęła działalność eksperymentalna stacja telewizyjna, korzystająca z anteny zainstalowanej na dachu. Kierownikiem stacji został Władysław Cetner. Pokaz próbnej transmisji telewizyjnej odbył się 26 sierpnia 1939 roku w Warszawie z udziałem Mieczysława Fogga.

 

Po wojnie do prac nad polską telewizją powrócono w roku 1947. Prace w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym (później Instytucie Łączności) prowadzone były pod kierownictwem Janusza Groszkowskiego i Lesława Kędzierskiego. W 1952r. przy ul. Ratuszowej 11 w Warszawie powstało doświadczalne studio, powołano też pierwszy zespół programu telewizji.

 

Pierwszy program został wyemitowany 25 października 1952 roku o godz. 19:00 (w przeddzień wyborów do Sejmu). Wówczas z Instytutu Łączności nadano 30-minutowy program muzyczno-baletowy, który był odbierany na 24 odbiornikach marki Leningrad rozmieszczonych w klubach i świetlicach. Był tylko obraz. Głos docierał z radioodbiorników. Ekrany miały wielkość pocztówki 12x18cm. Trzy miesiące później - 23 stycznia 1953r. - zainicjowano regularną emisję programu polskiej telewizji (pół godziny raz na tydzień). Po roku - 22 stycznia 1954 - uruchomiono Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny z własnym zespołem dziennikarskim w budynku dawnego banku przy placu Powstańców Warszawy 7, który został na ten cel odbudowany i powiększony po zniszczeniach wojennych. Program ośrodka emitowano początkowo raz w tygodniu, a od 1 listopada 1955 - trzy razy.

 

Dopiero rozpoczęcie emisji przez Warszawski Ośrodek Telewizyjny 30 kwietnia 1956r. umożliwiło dostęp do programów TV większej grupie odbiorców. Zasięg stacji wynosił ok. 55 kilometrów. WOT emitował program 5 razy w tygodniu. 1 maja 1956r. pracę rozpoczął Telewizyjny Ośrodek Transmisyjny ze stacją nadawczą umieszczoną na Pałacu Kultury i Nauki. Wysokość masztu sięgała 227 metrów.

 

1 lutego 1961r. ruszyła codzienna emisja programu telewizyjnego. Telewizja w Polsce zaczęła się od teatru i filmu, a dopiero później odkryto w niej fenomen informacyjno-publicystyczny. Od końca 1955 roku i przez cały 1956 rok rozwijała się struktura redakcyjna: pojawiły się kolejne działy: polityczny, sportowy, popularno-naukowy, łączności z widzami. „Wiadomości dnia" - pierwowzór „Dziennika Telewizyjnego"- wystartował w TV 2 stycznia 1958 roku. Program zawierał informacje ogólne, sport i pogodę, co tworzyło jedną całość. Dziennik Telewizyjny szybko się rozwijał - miał coraz większą sieć korespondentów i duże poparcie władz socjalistycznych, które odkryły w nim olbrzymi potencjał propagandowy programu.

 

W horoskopie Telewizji Polskiej zwraca uwagę silny Pluton, który znajduje się na osi IC i jest w recepcji ze Słońcem przez znaki oraz z Księżycem przez domy. W znaku Skorpiona jest także władca Ascendentu - Merkury a w dwadzie Skorpiona znajdują się Słońce, Księżyc (klienci) oraz MC - zarząd firmy. Jak pisze Izabela Podlaska w artykule „Horoskop Firmy" w czasopiśmie Astrologia Profesjonalna nr 2-3(3-4)2011 na str. 155 "Pluton jest silny w horoskopach firm, które zdobywają nowe obszary rynku lub odkrywają nowe potrzeby klientów." Typ działalności jakie podlegają Plutonowi to masowa produkcja, ograniczony przepływ informacji i szef rządzący silną ręką. Plutonowi podlega także polityka. Władza w telewizji zawsze była w gestii polityków. Za czasów komunizmu prezesem Radiokomitetu byli członkowie PZPR a po 1989 roku ludzie z partii, która sprawuje władzę. Pierwszy program w telewizji to był dzień przed wyborami do sejmu a pierwszy kolorowy przekaz telewizyjny nastąpił z obrad VI Zjazdu PZPR - 6 grudnia 1971 roku. Znak Skorpiona jest na szczycie VI domu i znajduje się w nim władca Ascendentu Merkury. Szósty dom jest domem usług na rzecz innych ludzi i naszych codziennych przyzwyczajeń. I telewizja stała się dla wielu osób przyzwyczajeniem, bo dzień zaczynają od włączenia telewizora.

 

Słońce w horoskopie firmy opisuje profil jej działalności, długofalowe cele i kierunek działania. W horoskopie Telewizji Polskiej Słońce jest położone w V domu - twórczości, przyjemności, hobby, sportu, spraw publicznych, polityki, dzieci. Znak Lwa i Słońce jest władcą III domu - odpowiedzialnego za kontakty z klientami oraz ogólnie rozumianą komunikacją, oraz IV domu - siedziby i korzeni firmy. W styczniu 1953 roku wyemitowano pierwszy program dla dzieci a w 1954 roku Joanna i Jan Kulmowie przygotowali pierwsze programy kukiełkowe dla dzieci. Telewizja w Polsce zaczęła się od teatru i filmu. Pierwszym programem kulturalnym była „Kronika Kulturalna", która później przekształciła się w „Pegaz" - stworzony przez Grzegorza Lasotę. W dziedzinie satyry telewizyjnej za wielkie wydarzenie uznano pojawienie się w październiku 1958 roku Kabaretu Starszych Panów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Zostały też stworzone audycje quizowe, dziecięce i sportowe. Telewizja pod koniec lat 50-tych przeprowadzała już transmisje z imprez sportowych (Wyścig Pokoju).„Wiadomości dnia" - pierwowzór „Dziennika Telewizyjnego", wystartował w TV 2 stycznia 1958 roku godz. 20:00. Program zawierał informacje ogólne, sport i pogodę, co tworzyło jedną całość. Dziennik Telewizyjny szybko się rozwijał - miał coraz większą sieć korespondentów i duże poparcie władz socjalistycznych, które zobaczyły olbrzymi potencjał propagandowy programu. Trudne aspekty w horoskopie Telewizji Polskiej widać w ocenie początku jej działalności w latach sześćdziesiątych. Zostały one (początki) krytycznie ocenione przez odbiorców ze względu na chaos i przypadkowe dobieranie repertuaru, mnóstwo błędów i niedoróbek. Nad telewizją pochyliła się też władza, która początkowo źle oceniała jej działalność. Polska telewizja na początku swojej działalności produkowała stosunkowo mało własnych form, zmuszona była kupować je za granicą, a wtedy pojawiały się treści nie odpowiadające komunistycznym notablom. 

 

Księżyc, który w horoskopie firmy mówi o klientach, znajduje się w znaku swojego wygnania w Koziorożcu i tworzy opozycję do Urana - planety przyporządkowanej telewizji. Księżyc w Koziorożcu oznacza brak klientów na początku działalności firmy i nastawienie na wąską grupę klientów.  Audycje nadawane były raz w tygodniu. Potem zwiększano godziny nadawania. Dopiero 1 lutego 1961r. ruszyła codzienna emisja programu telewizyjnego. W tranzytach na 1 lutego Księżyc i Uran są w koniunkcji z Plutonem, Mars na ASC oraz Saturn, Jowisz w koniunkcji z Księżycem. Dostęp do odbiorników telewizyjnych był najpierw utrudniony; w 1953 roku było 80 abonentów, w 1955 roku - 10 tysięcy, na początku 1963 roku w Polsce zarejestrowano milionowego abonenta, a pod koniec lat 60-tych było już 3,5 miliona abonentów. W moim domu pierwszy telewizor był w roku 1965 i był to pierwszy telewizor w naszym budynku. Pamiętam dom pełen sąsiadów, którzy byli u nas oglądać wspólnie telewizję.

 

Znak Raka znajduje się na szczycie II domu, który w horoskopie firmy mówi o produkcji i ruchomych zasobach firmy a także o wartościach, wg których firma działa. Programy telewizyjne są tworzone z myślą o ludziach - ale też klienci płacąc abonament utrzymują firmę - Księżyc w VIII domu horoskopu. Wenus symbolizuje zasoby i finanse firmy. Tutaj znajduje się ona w znaku Strzelca i jest w recepcji z Jowiszem w Byku. Aspekty Wenus - Jowisz zapowiadają duże wydatki na cele reprezentacyjne. W horoskopie dobrze położone są też dwa malefiki w znakach swojego wywyższenia, Mars w Koziorożcu i Saturn w Wadze. Mars w horoskopie firmy wskazuje na siłę przebicia i typ rywalizacji. Przy silnym Marsie firma chce być liderem, na podstawie tej planety możemy też powiedzieć jak firma reaguje na działalność konkurencji.

 

TVP 2 powstał 2 października 1970r. i stanowił jedynie uzupełnienie oferty "głównego" TVP 1 (np. podczas prezentowanego w nim wieczornego filmu nadawał wykłady Nauczycielskiego Uniwersytetu Radiowo-Telewizyjnego lub Telewizyjnego Technikum Rolniczego). Gdy w 1974r. narodził się w Dwójce największy hit polskiej telewizji - Studio 2, niemal natychmiast został przeniesiony do TVP 1. Uran, planeta przyporządkowana telewizji, jest władcą MC i znajduje się w 2 domu wskazując na sposób zarobkowania (z) telewizji.

Genny19

©Genny19

Redakcja: Lupka

Wykresy z programu Urania: Maszowa

Publikacja pierwotna na stronie Sollunari: 11 maja 2012r.

 

___________________________________________________

Źródła:

http://www.poland.gov.pl/gallery/poznaj_polske/Media/POLSKA_TELEWIZJA_W_LATACH_1952-1989.pdf

http://pl.wikipedia.org/wiki/Telewizja_Polska

 

Dodaj komentarz

<< spis artykułów   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.