Sollunari

Telewizja cz.2 z cyklu Media w Polsce – praca zbiorowa

Kilknij w obrazek dla powiększenia / Horoskop Polsatu
Kilknij w obrazek dla powiększenia / Horoskop Polsatu

 

Telewizja Polsat

 

Genny19: 5 grudnia 1992 roku o godz. 16:30 z emisją ruszyła pierwsza polska, prywatna telewizja satelitarna - Pol-Sat (ówczesna pisownia nazwy).

5 października 1993 stacja jako pierwsza otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na emisję naziemną w Polsce . Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji. Zygmunt Solorz (założyciel) był wspierany przez wielu wpływowych polityków (dziennikarze mówili wtedy nawet o najbardziej w Sejmie wpływowej "partii Solorza") Dopomógł benefik Jowisz władca Słońca Polsatu, który jest w koniunkcji z Ascendentem horoskopu Polski (także dyrekcyjny Jowisz Z. Solorza ).

 

Telewizja Polsat rozpoczęła rywalizację o widzów z Telewizją Polską. Horoskopy Polsatu i Telewizji Polskiej są podobne do siebie. Merkury jest władcą Ascendentu Telewizji Polskiej a Pluton położony jest na osi IC. W horoskopie telewizji Polsat mamy koniunkcję Merkurego z Plutonem. W obu horoskopach Merkury znajduje się w znaku Skorpiona w VI domu, którego władcą jest Pluton. Ascendent znajduje się w Raku a jego władca Księżyc w Baranie, w recepcji z Marsem w Raku w II domu horoskopu firmy . Księżyc znajduje się w dwadzie Strzelca i tworzy trygon do Słońca, nie dziwi więc, że Polsat szybko wprowadził na polski rynek logikę twardej komercji. Ważne było to, co chcieli oglądać widzowie. Jeśli widzowie chcieli disco-polo - to było disco-polo. Dla Polsatu zawsze najważniejszy był masowy widz, gdyż to pozwalało uzyskać wysokie wskaźniki oglądalności. Księżyc w Baranie w recepcji z Marsem i koniunkcja Merkury-Pluton tłumaczy niezmieniony od początku istnienia slogan stacji: „Włącz emocje." Ramówkę kanału niemal od samego początku wypełniały głównie filmy, znane światowe seriale jak MacGyver, Drużyna A, Airwolf, Nieustraszony, Brygada Acapulco, Renegat, Grom w raju, Robocop, Hercules, Xena wojownicza księżniczka, Teleturniej „Idź na całość." Także w Polsacie był program „Ręce które leczą"- Pluton i Merkury w VI domu. Logo firmy to słoneczko z napisem Polsat a Słońce w horoskopie znajduje się w znaku Strzelca w VI domu. W horoskopie właściciela Polsatu Zygmunta Solorza-Żaka (4-08-1956-Radom) widzimy:

 

-Słońce w Lwie a jedyny aspekt jaki tworzy to koniunkcja z Uranem -planetą telewizji

-Księżyc w Raku w koniunkcji z ASC Polsatu

-koniunkcja Merkury- Pluton  na IC horoskopu firmy

-Saturn w koniunkcji z Plutonem i Merkurym firmy

.

„Solorz-Żak to typ menedżera samouka, który jest przekonany, że sam wie wszystko najlepiej i wszystkiego musi osobiście dopilnować. Solorza interesuje nawet koszt wynajmu metra powierzchni biurowej, zakupu nowej kamery czy powód zatrudnienia lub zwolnienia recepcjonistki - opowiadał w wywiadach Wiesław Walendziak, były dyrektor Polsatu. I jak Murdoch, rządzi swoim imperium niepodzielnie. Wyznaje jego dewizę, że nie można zbudować silnej firmy na komisjach i radach. Trzeba umieć samemu podejmować decyzje"[1]. Słucha innych, ale decyzje podejmuje sam. Zna swój biznes na wylot. To także tłumaczy fakt, że Polsat nie potrafi kreować własnych osobowości. Większość osobowości Polsatu to "spadochroniarze" z innych telewizji. Kiedy Pluton tranzytował Słońce horoskopu Polsatu (2000-2001) działania konkurenta czyli TVN i spadek oglądalności zmusił Zygmunta Solorza do zmiany stylu zarządzania stacją i dał się przekonać do samodzielnych pomysłów specjalisty od programu Niny Terentiew i co ważniejsze istotnych inwestycji w ofertę.

 

Na sukces Polsatu duży wpływ ma to, że władcy MC Uran i Saturn są mocne przez recepcję. Znak Koziorożca na szczycie VIII domu i znajdująca się tam Wenus to ostrożność w obracaniu pieniędzmi. „W przypadku szefa Polsatu przejawia się to w stylu prowadzenia przedsiębiorstwa, który charakteryzuje duża ostrożność w podejmowaniu decyzji, konsekwencja biznesowa i - co ważne w tej historii - niechęć do długów. Inwestował każdą zarobioną złotówkę, głównie w swoje firmy, ale zawsze ostrożnie. Jak mówił: w początkach działalności jadłem małą łyżeczką, nigdy nie próbowałem wziąć kredytu i podjąć pełnego ryzyka"[2].

 

Silny Uran jest ważną planetą dla mediów cyfrowych. Kiedy powszechnie twierdzono, że w kraju nie ma już miejsca na trzecią platformę cyfrową pojawił się Solorz ze swoim Cyfrowym Polsatem. Szybko zdobył pozycję lidera na rynku. Jego decyzja o wprowadzeniu platformy na giełdę w obliczu zbliżającego się kryzysu była niezwykle odważna. Ale kiedy inni czekali na poprawę koniunktury, on działał - i to był strzał w dziesiątkę.

 

Acrux_79: Bardzo ciekawa analiza. Zaskakuje ścisła koniunkcja Merkurego i Plutona. Ale mnie interesuje coś innego - Polsat często jest określany mianem małomiasteczkowej, kiczowatej, komercyjnej telewizji. Ma swoją "łatkę". Myślę, czy to nie jest właśnie symbol silnego w żywiole, ale jednak sześciodomowego Słońca. Czyli - "plebs", "robole", albo "prostacy" - przejaskrawiając naturalnie położenie tego domu. Wzajemna recepcja i kwadratura Marsa - Księżyca wskazuje, że lud będzie chciał "ogniste" produkcje. Te zaś charakteryzują się pewną butnością, nadmierną pewnością siebie. Podśmiechuję się czasem z tytułu "MEGAHIT". Nie dość, że HIT - co już oznacza bardzo wiele, to jeszcze MEGA. Obserwacja tranzytu Plutona na Słońcu jest bardzo trafna. Wenus i zarządzanie finansami też mnie zainteresowała.

 

Genny19: Słońce, Księżyc i Merkurego w VI domu ma też TVN, który od początku miał być telewizją dla bogatej inteligencji z dużych miast (Ascendent w Byku). Z. Solorz wzoruje się na potentacie prasowym Murdochu "On obniżał poziom swoich mediów, by wzrastał ich nakład lub rosła oglądalność" - odpierał ataki Solorz. I jak Murdoch, rządzi swoim imperium niepodzielnie.[3] Znak Raka na szczycie I i II domu -ważni odbiorcy.

 

Acrux_79: Rzeczywiście, obydwa Światła i Merkury w VI domu mocno obniża status mojej propozycji. Zatem zagadka dotycząca "prestiżu" telewizji przy pomocy szybkich narzędzi nie wyszła. A więc próba charakterystyki poszczególnych stacji:

 

TVP 1 - jako medium publiczne, zawartość: wiadomości, filmy, seriale

TVP 2 - jako medium rozrywkowe, zawartość: seriale, teleturnieje, kabarety

Polsat - "męskie kino", dużo megahitów (nawalanek), rozrywka drugiej wody po kisielu, target: małomiastowi - acz lubię niektóre pozycje Polsatu

TVN - tzn. młodzi wykształceni (wykształciuchy), następnie powstają TVN 24, CNBC, Style i lekcje p. prezydentowej, jak jadać kremówki.

 

Wiadomo, że wszystkie ww. kanały poszły w komercję, albo zaczęły naśladować konkurentów. Niestety, nie wiem, jak dokonać rozróżnienia pomiędzy TVN- em a Polsat- em. Te TV mają pewien wypracowany stereotyp, a w horoskopie go nie widać. Przynajmniej do tego momentu.

 

Rebecca: Nie widać, bo może nie ma większych różnic?...I tu, i tu komercja. Jedyna różnica, moim zdaniem, tkwi w warstwie wizerunkowej i "chciejstwie". To, że TVN miał być telewizją "uszytą" na miarę bogatej inteligencji z dużych miast - to jedno. Inna sprawa, jak to wyszło w praktyce. Pewien wizerunkowy polor nadaje TVN Słońce i Merkury w Wadze a także VII-domowa Wenus oraz Neptun w X domu (złudzenie luksusu). Ale jak ściągnąć tę złotą powłoczkę, to pod względem treści i zawartości pozostaje to samo, co w Polsacie. Księżyc w upadku w Skorpionie w Via Combusta, Wenus na wygnaniu w Skorpionie. Oczekiwania twórców spełzły na niczym, by nie rzec - upadły w błoto. Wielkomiejski target przejął TVN24 - i to też na zasadzie: przejrzeć, co się dzieje na świecie i wyłączyć telewizor. Młodzi siedzą w Internecie. Stąd kłopoty TVN-u i próby jego sprzedaży. "Małomiasteczkowość" Polsatu wiązałabym z Księżycem jako władcą Asc i w Baranie, we władzy i w recepcji z Marsem. Rak - rodzinność, własna mieścina jako siedlisko i jako wyznacznik wartości. Coś, o co warto zabiegać i się bić. A Baran to pewna obcesowość, prostota, brak subtelności. Ot, z grubsza ciosane.

 

Genny19: Teraz nie widać różnic między tymi stacjami. Różnice były na początku: Polsat - oszczędność (Saturn władca VIII domu) a TVN - rozmach (Jowisz władca VIII domu). Obie stacje mają silnego Plutona i Merkurego w VI domu.

kliknij w obrazek dla powiększenia/ Horoskop TVN
kliknij w obrazek dla powiększenia/ Horoskop TVN

Telewizja TVN

 

Genny19: Telewizja TVN otrzymała w marcu 1997 roku od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie programu telewizyjnego o zasięgu ponadregionalnym na obszarze północnej i centralnej Polski i dlatego połączyła siły z Telewizją Wisła, która nadawała ponadregionalny program w Polsce południowej. Dzięki temu stacje były w stanie objąć zasięgiem prawie cały kraj i niemal wszystkie większe miasta. Obie firmy pozostawały jednak niezależnymi spółkami ze wspólnym właścicielem. Ten stan rzeczy trwał do końca roku 2004 i do ostatecznej likwidacji "Wisły". Rozwinięcie skrótu TVN miało znaczyć "telewizja niezależna", "telewizja nowa", (TV NOWA). Pierwsze wydanie programu ukazało się 3 października 1997r. Przez całą swoją historię stacja miała jednak problemy z objęciem zasięgiem całego kraju - w 2004 roku miała zasięg na 86% powierzchni Polski. TVN otrzymała koncesję jako druga po Polsacie na nadawanie programów ogólnopolskich i musiała walczyć o klienta z dwoma konkurentami-Telewizją Polską oraz Polsatem.

 

Nie dziwi, że w horoskopie TVN - Słońce, Księżyc (klienci), Wenus - władca Ascendentu i Saturn - władca MC znajdują się w upadku lub na wygnaniu. Jedyną planetą w swoim władztwie jest Uran w Wodniku w 10 domu, a jest on jednocześnie midpunktem dwóch planet: Neptuna - wizja, i Jowisza - rozmach a tych właścicielom TVN nie brakowało. Stacja Waltera i Wejcherta po kolei rewolucjonizowała rynek telewizyjny, wprowadzając takie formaty programowe, jak „Big Brother", „Agent", „Milionerzy", a potem „Taniec z Gwiazdami". To TVN rzucił rękawicę publicznym „Wiadomościom", uruchamiając „Fakty" o tej samej porze (ostatecznie są nadawane pół godziny wcześniej). Potem przyszła pora na TVN 24, pierwszy kanał informacyjny w Polsce. "Wewnętrzne analizy mówiły, że to się nie uda. Udziałowcy nie chcieli dać na to pieniędzy, więc Mariusz i Jan uruchomili tę stację z własnych oszczędności. Mieli wizję, która się ziściła" - wspomina Zarębski. Dzięki tym nowościom TVN systematycznie piął się w rankingach oglądalności, wyprzedzając Polsat w najważniejszej dla siebie grupie: mieszkańców dużych miast w wieku 16-49 lat, czyli tej, którą reklamodawcy kochają najbardziej.TVN24 jest dzieckiem TVN i tak jak w horoskopie TVP 2 Księżyc jest w koniunkcji z Słońcem TVP 1 (powtórka programów na początku), tak Księżyc TVN24 jest w opozycji do Słońca TVN- i TVN24 jest niezależna, jest to program nadawany na żywo.

 

W solariuszu TVN na 2000 rok Pluton znajduje się na ascendencie w znaku Strzelca, a na osi DSC - Jowisz w Bliźniętach. Koniunkcja Pluton-Mars, która jest w horoskopie TVN, powtarza się w horoskopach TVN 24 i szkła kontaktowego. Podobnie jak w horoskopie Telewizji Polskiej i Polsatu również w horoskopie TVN widzimy dwie silne planety - Plutona i Merkurego.

Pluton jest władcą:

 

-Księżyca w Skorpionie

-Wenus w Skorpionie na DSC

-oraz domu VII z znajdującą się tam koniunkcją (zerową) Mars-Pluton w Strzelcu

a także poprzez Wenus w Skorpionie - Słońca i Merkurego w Wadze.

 

Merkury jest władcą VI domu, którego wierzchołek wypada w znaku Panny. W domu tym są również Światła, z tym że Słońce i Merkury są w Wadze a Księżyc w Skorpionie. Słońce w znaku Wagi wskazuje na dwóch właścicieli TVN - M.Waltera i J.Wejcherta oraz spółkę z Telewizją Wisła. Słońce tworzy niekorzystne aspekty do Wenus - półkwadraturę, do ASC kwinkunks i opozycję do władcy MC - Saturna w Baranie. W Telewizji TVN dochodzi do zmian prezesa. W lipcu 2001 po Mariuszu Walterze jego obowiązki przejął syn, Piotr Walter a 1 września 2009r. Piotra Waltera na stanowisku prezesa Grupy TVN zastąpił Szwajcar Markus Tellenbach. Piotr Walter został wiceprezesem i dyrektorem generalnym TVN. Zmienia się też często slogan firmy:

 

TVN. Koniec grzecznej telewizji - pierwszy slogan.

TVN. Programowo najlepsza

TVN Tak!

TVN. I tu, i tu (obecnie)

 

Księżyc w Skorpionie wskazuje na początkowe trudności z przebiciem się na rynku i symbolizuje produkt firmy. Popularne programy to: „Superwizjer", „Uwaga!", reality show: „Agent" ,"Detektywi", „Wydział Śledczy". Księżyc jest też midpunktem Słońca i Wenus, znajduje się na wierzchołku biseks tylu, jaki tworzą Merkury, Księżyc i Mars z Plutonem. TVN od początku miał być telewizją dla bogatej inteligencji z dużych miast - Ascendent w Byku a jego władca Wenus w Skorpionie tłumaczy pierwszy slogan firmy "Koniec grzecznej telewizji." Wenus to taniec - popularne programy "Taniec z gwiazdami," „You Can Dance." Jowisz symbolizuje długofalowe cele, zarabianie pieniędzy, fart i możliwości rozwoju. Jowisz jest władcą VII domu, który mówi o zdolnościach kredytowych, inwestycjach i obrocie pieniędzmi a także IX domu - kontakty zagraniczne. Sam znajduje się w XI domu, co zapowiada społeczne uznanie, dużą pomoc ludzi a także szczęście do nowoczesnych technologii. Jowisz znajduje się w znaku i domu Urana oraz tworzy trygon ze Słońcem. TVN od początku miał być telewizją dla bogatej inteligencji z dużych miast. Gdy z Solorza-Żaka szydzono, Mariusza Waltera i Jana Wejcherta uważano za wirtuozów biznesu. Dziś to ten pierwszy buduje unikatową w skali światowej potęgę medialno-telekomunikacyjną, a rynkowi konkurenci podziwiają jego strategię. Natomiast Grupa ITI szuka kupca dla TVN, perły w koronie swojego imperium, by nie zatonąć pod ciężarem długów. W aktualnym solariuszu planety zawarte w II domu, mówią o kłopotach firmy.

.

.

Autorzy w kolejności alfabetycznej:

© Acrux_79

© Genny19

© Rebecca

Redakcja: Lupka

Wykresy z programu Urania: Maszowa

Publikacja pierwotna w Sollunari/VARIA 11 maja 2012r.

.

__________________________________________________________________________________________________

Źródła:

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/zygmunt-solorz-zak-rekin-biznesu-o-wrazliwym-sercu-jak-najbogatszy-polak-dorobil-sie-fortuny_194797.html

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rozne-oblicza-polsatu-15-lat-stacji http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/531465,historia_zacietej_rywalizacji_dwoch_medialnych_poteg_

tvn_oraz_polsatu.html

http://telewizja.tvn.pl/grupatvn/investor/about/history

 

Przypisy:

 


 

 

[1]http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/zygmunt-solorz-zak-rekin-biznesu-o-wrazliwym-sercu-jak-najbogatszy-polak-dorobil-sie-fortuny_194797.html (04.2012)

[2]http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/531465,historia_zacietej_rywalizacji_dwoch_medialnych_poteg_tvn_

oraz_polsatu.html (04.2012)

[3]http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/zygmunt-solorz-zak-rekin-biznesu-o-wrazliwym-sercu-jak-najbogatszy-polak-dorobil-sie-fortuny_194797.html

 

Dodaj komentarz

<< spis artykułów   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.