Sollunari

Telewizja cz.3. z cyklu Media w Polsce - praca zbiorowa

Kilknij w obrazek dla powiększenia / Horoskop Telewizji Echo
Kilknij w obrazek dla powiększenia / Horoskop Telewizji Echo

Prywatna Telewizja "Echo"

 

Genny19: Stacja była pierwszym niepublicznym nadawcą telewizyjnym nie tylko w Polsce, ale i w całej środkowej i wschodniej Europie. Telewizję powołali do życia elektronik Marek Młynarczyk i Henryk Pacha, zastępca dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Telewizyjnego. Pierwszy program nadano 6 lutego 1990 - nie znam godziny i przyjęłam godz. 17. PTV Echo zaproponowała widzom całkowicie odmienny model programu od znanej sztampy telewizji publicznej, oparty - również z powodu braków w wyposażeniu - o programy na żywo i politykę błyskawicznej informacji. ''Realizatorzy mieli wolność w wybieraniu tematów" - mówi Turowski. - „Zasada była jedna: żadnych idei, same konkrety. Mówiliśmy tylko i wyłącznie o problemach bliskich ludziom. I tworzyliśmy telewizję pod ich dyktando"[i]. Zasadą stał się telefoniczny kontakt z widzami i wizyty wrocławian w studio. Dyżury reporterskie trwały 24 godziny na dobę. Stacja jednak nie dysponowała dużymi pieniędzmi, mimo że już po kilkunastu miesiącach zaczęła przynosić stosunkowo pokaźne zyski z emitowanych reklam (około 4 miliardów złotych sprzed denominacji, tj. nominalnie dzisiejszych 400.000 PLN). Dlatego włoski producent telewizyjny Nicola Grauso, związany z Silvio Berlusconim nie miał trudności z kupieniem stacji i całej sieci dwunastu podobnych stacji w Polsce. Decyzja o sprzedaniu "Echa" Włochom była brzemienna w skutki i prawdopodobnie w kluczowy sposób wpłynęła na obraz lokalnych mediów elektronicznych w Polsce. Leszek Turowski, redaktor naczelny stacji, jako jeden z pomysłodawców związania się z kapitałem włoskim potwierdza, że było to błędem. Powstała w ten sposób Polonia 1 miała całkowicie odmienny profil, opierający się o opery mydlane, filmy rysunkowe, tanie włoskie seriale Berlusconiego oraz podwójnie tłumaczone filmy (na filmy amerykańskie z włoskim dubbingiem nakładano głos polskiego lektora); w zamian z programu wykreślono to, co stanowiło o dotychczasowym sukcesie "Echa" i pozostałych stacji w sieci: szybką informację lokalną. PTV Echo zaczęła tracić i widzów i zespół, który zawiązał TeDe - Telewizję Dolnośląską. W związku z utworzeniem w 1993r. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji niezbędne stało się uzyskanie koncesji na emisję programu. We Wrocławiu zgłosiła się zarówno PTV Echo, jak i TeDe. Rozpoczęty w 1994r. proces koncesyjny w rezultacie wygrała TeDe, co zaskutkowało ostatecznym wydaniem zakazu działalności i upadkiem PTV Echo, który nastąpił rok później - 8 marca 1995 roku.

 

W horoskopie Telewizji Echo Słońce posadowione w Wodniku to niezależność i wolność tematów, jakie miała stacja. Słońce na wygnaniu, a bez silnego Słońca firma nie będzie długo egzystować na rynku. To także brak długofalowych celów. Słońce jest w koniunkcji z węzłem wschodzącym, stacja szybko osiągnęła popularność. Uran władca Słońca znajduje się w koniunkcji z Marsem - jest to aspekt nieharmonijny, który pokazuje, że firma może być niestabilna. Księżyc w Raku w swoim władztwie - telewizja dla ludzi i pod ich dyktando. Znak Raka to ojczyzna i korzenie a kłopoty firmy zaczęły się gdy 33 % udziałów w firmie mieli Włosi. Wenus w Koziorożcu w retrogradacji to zapowiedź kłopotów z płynnością finansową. Jowisz w znaku swojego wywyższenia w Raku - szybkie pieniądze z reklam. W horoskopie na szczególną uwagę zasługuje silny Saturn, który przebywa w swoim znaku - Koziorożcu. Saturn to przestrzeganie regulaminów i terminów, niechęć do nowości i niesprawdzonych rozwiązań oraz nastawienie na tanie produkty. W znaku Koziorożca znajduje się 5 planet: Merkury, Wenus, Mars, Uran, Neptun, a także Saturn jako współwładca znaku Wodnika. W tranzycie na 8 marca Słońce było w koniunkcji z Saturnem. Węzeł zachodzący, który przypisany jest Saturnowi jest w znaku Lwa a jest to znak nieprzychylny Saturnowi.

 

Rebecca: Ciekawy jest też Pluton w swoim władztwie w Skorpionie, u samych korzeni i w ścisłej kwadraturze do Słońca. Transformacja u podstaw? Przedsięwzięcie skazane na zagładę? Może nie na zagładę, ale "na przemiał" i stworzenie nowej jakości: sekstyl do Saturna, który włada wszystkimi planetami w Koziorożcu i na dodatek Słońcem. Swoisty recycling. Cel - Słońce - uległ transformacji; w wyniku tej transformacji zmienili się właściciele - również symbolizowani przez Słońce. A w zasadzie na odwrót: najpierw właściciele, a potem cel.

kliknij w obrazek dla powiększenia/ Horoskop Telwizji Trwam
kliknij w obrazek dla powiększenia/ Horoskop Telwizji Trwam

Telewizja Trwam

 

Genny19: Pierwsza audycja to transmisja z wieczornej mszy 12 czerwca 2003r. Księżyc w znaku Wagi. Regularne nadawanie programów drogą satelitarną rozpoczęto 12 czerwca o godz. 18:00.

 

Rebecca: I-domowy Księżyc w upadku w Skorpionie jest władcą Saturna położonego w VIII domu w znaku Raka, gdzie jest na wygnaniu - obsesje, obawy i lęki wytwarzane w obrębie tożsamości narodowej, tradycji katolickiej, własnych korzeni, tego co rdzenne, rodzinne, ale w jakiś sposób postrzegane jako zagrożone (Saturn, Skorpion), naznaczone bólem, niedostatkiem, brakiem (Saturn). Interesującym jest fakt, że Księżyc i ascendent w Skorpionie są we władzy Marsa w Wodniku, a ten odwołuje się do wspomnianego Saturna oraz Urana w Rybach tuż przy IC. Znów podkreślone korzenie, choć kwestia tożsamości jest tu bardziej rozmyta, kojarzy mi się to jako rozhisteryzowana duchowość (wzmocniona dodatkowo recepcją Urana i Neptuna ). Te trzy planety w III domu to szermierka słowna, słowo (III dom) orężem (Mars) w walce (Mars) o duchowe (Neptun, IC w Rybach) korzenie Polaków ( IC w Rybach, Saturn w Raku). Jednym słowem: Trwam na straży wartości rodzinnych i rodzimych. Księżyc oprócz tego, że w upadku, jest maksymalnie uszkodzony: kwadratura do władcy, Marsa oraz do Urana, opozycja do Merkurego i Wenus, kwinkunks do Słońca i Saturna. Kondycja psychiczna odbiorców stacji nie najlepsza, a i sam produkt pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo Księżyc w Skorpionie wskazuje na trudności z przebiciem się na rynku, niewielu słuchaczy, rywalizację i konflikty. Pokazuje też niechęć części opinii publicznej do tej stacji, lekceważenie jej i wyśmiewanie się, co dodatkowo napędza zwolenników do obrony i walki. Drugi władca Księżyca i Ascendentu - Pluton położony w Strzelcu, II domu w opozycji do Słońca w Bliźniętach, VIII dom wskazują na silnego właściciela w osobie ojca dyrektora. Twarda ręka szefa, bezwzględność w walce o obronę własnych wartości (II/VIII dom - ściśle materialnych!), zarządzanie emocjami ludzi i angażowanie ich do walki (Pluton władcą Księżyca). Umiejętna manipulacja i operowanie słowem - Bliźnięta. Słońce we władzy Merkurego w ostatnim stopniu Byka (znów ta materia!), a ten we władzy i w recepcji z Wenus, w VII domu. Kontakty biznesowe umiejętnie podgrzewane słowem, wdziękiem właściciela, jego obrotnością i ruchliwością, sprytem i umiejętnościami handlowymi nakręcają interes.

 

Bardzo wymowne są symbole sabiańskie dla niektórych sygnifikatorów, więc je tu zamieszczam:

Merkury: Byk 30°: Paw paradujący po tarasie starego zamku.

Księżyc: Skorpion 27°:  Oddział wojskowy maszeruje hałaśliwie ulicami miasta.

Saturn: Rak 2°: Człowiek na magicznym dywanie spogląda na rozległe plenery w dole.

Neptun: Wodnik 13°: Barometr.

Uran: Ryby 3°: Skamieniały las, wieczny zapis dawno minionego życia.

Jowisz :Lew 15°: Pochód z efektownymi dekoracjami idzie ulicą wypełnioną wiwatującym tłumem.

 

Autorki w kolejności alfabetycznej:

© Genny19

© Rebecca

Redakcja: Lupka

Wykresy z programu Urania: Maszowa

Publikacja pierwotna: 11 maja 2012r.

 

_______________________________________

Źródło: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,6718338,Telewizja_Echo__pierwsza_na_wschod_od_Laby.html#ixzz

 

Przypisy:

 


[i] Cytat: Patrz tekst źródłowy

 

Dodaj komentarz

<< spis artykułów   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.