Sollunari

Prasa cz.3 z cyklu Media w Polsce - praca zbiorowa

Kilknij w obrazek dla powiększenia / Horoskop Super Expressu
Kilknij w obrazek dla powiększenia / Horoskop Super Expressu

 

Starybosman: Przełom polityczny 1989 roku zniósł instytucję cenzury (formalnie w 1990r.), co przyczyniło się do ożywienia na rynku wydawniczym i nieskrępowanego rozwoju na rynku prasowym. Zmiany kadrowe w radiu, telewizji, prasie też zrobiły swoje. Likwidacja partyjnego koncernu RSW (1991) to wykupienie wielu tytułów prasowych przez kapitał zagraniczny. Kryzys szkolnictwa, oświaty rozwinął społeczeństwo znerwicowane, sfrustrowane, agresywne, z innym spojrzeniem na tzw. zasady współżycia społecznego. Skutki niszczenia środowiska naturalnego, przy upadku służby zdrowia, wywoływały stopniowe skrócenie życia, zmiany myślenia zmierzające do konsumeryzmu, wytwarzanie postaw roszczeniowych wielu grup zawodowych, przy nastrojach rolników protestujących wobec zalewu taniej żywności zachodniej. Niski poziom kultury ekonomicznej, jak i beznadzieja zakładów uruchomionych w czasach "socjalizmu realnego", potężne strajki społeczne, marazm wśród załóg, to tylko jedna strona medalu. Szokowała widoczna gołym okiem energia i przedsiębiorczość ulicznych handlarzy, uporczywie dążących do przeobrażenia w klasę średnią, a co za tym idzie, niekłamany podziw dla takich osób, z chęcią ich naśladowania. Wzrost przestępczości, przy spadku efektywności policji, sądownictwa stał się zaczynem do zdecydowanego pójścia inną drogą, by przeżyć. Kierując się względami rynkowymi prasa nie zawsze rzetelnie informowała o powadze problemów, skłaniając się do tworzenia atmosfery sensacji, plotek, itp. pokazując, że zasługa, opinia publiczna i powodzenie materialne to trzy wykluczające się pojęcia. O tym, co działo się wśród tzw. elit politycznych nawet wspominać nie warto, chyba że koszarowym językiem, w krótkich żołnierskich słowach.

 

Na tym tle widać, że w chwili pojawienia się obu tabloidów („Super Expressu” i „Faktu” - przyp. red.), władcą całego horoskopu była rzeczywiście Wenus, prezentująca swoje upadłe oblicze - wabiące jaskrawymi kolorami, które są jedynie "tapetą". ASC wypada w Wadze, a przecież to żywioł czystego, krystalicznego powietrza, nieokiełznanego, nie uznającego żadnych granic. Znak ten działa przez intelekt, sącząc pustosłowie, nie tyle kłamiąc, co roztropnie rozmijając się, w różnym zakresie, z istniejącą rzeczywistością, czego na pierwszy rzut oka kompletnie nie widać. Inną ciemną stroną tego symbolu sprawiedliwości jest granie jednych przeciwko drugim (a klimat, o czym było wyżej, wyraźnie sprzyjał), z uwodzicielskim manipulowaniem odbiorcy, przy wrodzonej zdolności tworzenia mirażu o jedynym źródle informacji godnym zaufania i oparcia. Dodać do tego trzeba stoicką wprost cierpliwość w głoszeniu głupot, która przysparza mocy w budowie istniejącego status quo. Mózgowiec Merkury, przy takiej opiece, miał swobodę w operowaniu słowem pisanym, na niwie pomówień, półprawd, przekłamań, czy też zdobywania informacji, w każdy sposób. Wiadomości formułowane były tak, by zwrócić uwagę na wysiłek w przedmiocie uzyskania dostępu do wiadomości, i w tak zmanipulowany sposób wydobyć przekonanie o prawdziwości informacji. Ot, taka sobie sprawiedliwość.

 

Super Express

 

Starybosman: Już sama nazwa nakazywała przyjąć, że jest to źródło wiedzy zdobywanej, a przede wszystkim przekazywanej w kosmicznym tempie. Zatem nikt nie był w stanie pomyśleć o badaniu prawdy i szukać potwierdzenia sensacji. Manipulacja iście olimpijska. Powietrzny ASC zapędził planety do żywiołu wody, gdzie też brak granic, do Skorpiona - w świat sprzeczności, napięć, kontrastów. Wszelkie tematy tabu, ciemne strony życia pozwalały na rozkwit skrywanych tematów, gdzie trudności, dołowanie, agresja, wścibstwo w zbieraniu informacji, włażenie buciorami na salony, przebiegłość (Pluton w domicylu) miały swoje radosne chwile. No i bezkompromisowa odwaga Marsa (też u siebie) w przenikaniu poza skrzętnie skrywane pozory prawdy. Jak na wstęp prasowy - sytuacja idealna, z gwarancją długiego żywota. Merkury między Marsem a Plutonem tylko potwierdzał, że przy swoich zdolnościach poprowadzi gazetę do portu przeznaczenia z uraniczną przekorą sekstylu. Ale zanim krowa da mleko, trzeba ją nakarmić. I to widać w radixie. Należy maksymalnie wykorzystać wrażliwość byczego smakosza, by ten, z elastycznością kaskadera, przystosował się do oczekiwań kulinarnych spragnionych. Merkury w opozycji z Księżycem w VII domu to układ wręcz wymarzony. Wenus tokowała, że to, czego oczekuje lud, trzeba tylko umiejętnie wykorzystać (XI dom), wszak dziennik działa w grupie wyjątkowych czytelników, bo to dom życzeń i nadziei. Wygnany Jowisz (patron wydawców) pracowicie realizował (X dom) zadania, by siła społecznego odbioru była właściwie zademonstrowana przez niezależny czynnik, stojący, ma się rozumieć, po stronie słabych, opuszczonych i zdeterminowanych. Oni z wdzięcznością za troskę zapłacą przy kasie. Przy wsparciu Saturna (III dom) w uranicznym Wodniku programowo SE był wrogiem wszystkiego, co skostniałe, bo wolność jest decydująca, choćby po trupach. To, że swoboda w wyrażaniu poglądów nie rekompensowała spadku poziomu życia, było bez znaczenia, ale pokazywała źródło frustracji. Stąd już droga do manipulacji przez odpowiednie służby, by zwalczać jednych po to, by wywyższyć swoich. Sam Uran w III domu gwarantował zdolność i podatność błyskawicznego reagowania na wszelkie symptomy zmian, czy sytuacji politycznej. W koniunkcji z Neptunem rzucał wyzwania wobec nowych jakości w otaczającej rzeczywistości. I tak to trwa, ponad 20 lat.

 

Rebecca: Poświęciłam się dla sprawy i weszłam na stronę internetową SE - po kilku artykułach odrzuciło mnie z niesmakiem, po kilku artykułach...a witryna ma miesięcznie blisko 6 milionów odsłon! Horoskop jest przejrzysty i bardzo czytelny: Słońce, Merkury, Mars i Pluton w Skorpionie w I domu to ogromna, transformująca energia w domu ognia: Marsowe parcie do przodu w celu wywleczenia na światło dnia wszelkich brudów, tajemnic, ukrytych motywów i niejasnych sprawek. To "pies gończy", "bulterier" z aparatem i mikrofonem w ręku. Nic się przed nim nie ukryje, wszędzie wejdzie i wszystko wydobędzie - bez skrupułów i bez zahamowań. Ascendent w eleganckiej i harmonijnej Wadze, jednak z elegancją pisemko nie ma nic wspólnego: Wenus w upadku w Pannie każe natomiast z precyzją, dociekliwością i uporem "zgłębiać" tematy, wyszukiwać co ciekawsze historie i rzucać na żer społecznego odbioru. Wywyższony Księżyc w Byku w VII domu wskazuje, że społeczeństwo jest zadowolone i usatysfakcjonowane, w każdym razie redaktorzy dobrze wyczuwają, co się podoba masom, co znajdzie popyt i przyniesie zysk. Wenus w Pannie, Księżyc w Byku, Uran w Koziorożcu tworzą Wielki Trygon ziemski, a wraz z pierwszodomowym Merkurym w Skorpionie - Latawca! Nic dziwnego, że gazeta odnosi sukcesy w sprzedaży i ma na pewno spory zysk.

 

Wikipedia podaje, że „Super Express” uruchomił w 1995 roku wersję internetową jako jedna z pierwszych witryn gazet w Polsce. Tam możemy również wyczytać i potwierdzić tym samym działanie satelicjum w Skorpionie, jak „Super Express” przekracza wszelkie granice i łamie tabu:

 

- Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych

- Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza

- oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka.

 

„Super Express” szokuje czytelnika - przynajmniej w miarę wrażliwego - dosadnością sformułowań (I - domowe satelicjum w Skorpionie), poruszaną tematyką (seks - brutalny, nieobyczajny, niecodzienny...- Skorpion!), celnie i prostacko sformułowanymi tytułami, przyciągającymi uwagę oraz metodycznie i skrupulatnie analizowanymi tematami (obyczajowymi, społecznymi, politycznymi...) - zaznaczony Skorpion oraz Wenus i Jowisz w Pannie.

 

Przykłady (w tytułach redakcja SE stosuje wyróżnienia by dodatkowo podkreślić sensację):

 

- „25-latek ZŁAMAŁ PENISA podczas SEKSU. Jak to możliwe?"(z dnia 19.01.2012)

- „17-latek ZGWAŁCIŁ ŹREBAKA na oczach policjantów" (28.07.2011)

- „Umarła po SEKSIE z PSEM! Matka czwórki dzieci dostała śmiertelnej alergii"(11.07.2011)

- „Whitney Houston była BEZZĘBNA i miała RAKA - wyniki SEKCJI ...(10.04.2012)"

 

Ten sam temat bywa wałkowany po wielekroć, a redakcja szczególnie upodobała sobie telenowele i reality show z życia zwykłych ludzi (np. historia rodziców Madzi z Sosnowca). Tu można dostrzec wpływ społecznej Wagi; Wenus - władczyni Asc i siódmodomowego Księżyca w Byku posadowiona jest w Pannie, znaku swego upadku i separuje od Jowisza - w detrymencie w Pannie.

kliknij w obrazek dla powiększenia/ Horoskop Faktu
kliknij w obrazek dla powiększenia/ Horoskop Faktu

Fakt

 

Starybosman: „Fakt” to dowód odwagi, świadectwo prawdy, dokument walki z obłudą, argument ważki, nieodparty i rzeczowy, racja, którą należy przytoczyć. Fakt, że w dacie pojawienia się nowego tabloidu Słońce zostało wygnane z Wagi, a Merkury spalił się ze wstydu, że nikt wcześniej nie poruszał tak istotnych tematów. W takiej sprawiedliwej Wadze obie planety dawały szczególną energię w poszukiwaniu świeżości spojrzenia na ograniającą rzeczywistość, wszak to już był wiek XXI. A więc pewność siebie, granicząca z arogancją wypowiedzi. Wenus w II domu gwarantowała rozkwit sił mających swoje korzenie w przeszłości koncernu Herr Alexa, a w nowym kraju realizacja przedsięwzięć stanie się możliwa dzięki wsparciu Marsa (V dom), jego impetu siły w podejmowaniu ryzyka i wiary w wyobraźnię "artystyczną". Dom V to przecież hazard, wychowanie i edukacja, zdolność umiejętnego działania z rzeczywistą naturą, przy sączeniu myśli o nieskazitelności motywów, przy presji społecznych zapotrzebowań. Moralność ma jedną twarz, ale za to wszystkie jej oblicza, jak zwykł mawiać arcyzrzęda. Kto chce żyć wśród wilków musi wyć tak jak one, by dalej wieść swoje pieskie życie, jak mawiają Mazurzy. Jowisz, patron przemysłowców, pokieruje zdolnościami dziennikarzy celem zastosowania i uzewnętrznienia swoich wizji i idei w obrębie nowej społeczności czytelniczej. Siłą ekspresji i utożsamienia z pozycją społeczną, w tradycyjnym znaczeniu, pokieruje Saturn (IX dom.) w księżycowym znaku Raka. Dodając do tego oryginalność Urana (V dom) z energią wpływu na odbiorcę wiadomości, mamy prawie wszystko. Neptun (IV dom) podpowiadał jak należy rezygnować z utartych, przetestowowanych wcześniej wzorców, tradycji, by ogarnąć coraz większą przestrzeń i zasłużyć na uznanie w świecie dziennikarskim. Na tytuł „Fakt” zapracował już po roku bytności na rynku prasowym, by w kolejnym roku znów zdobyć złoty medal prestiżowej Hieny Roku. To zasługa Plutona (III dom), który radził sobie z otoczeniem przez "umiejętne" przekazywanie wieści. I jeszcze Księżyc (XI dom) odzwierciedlał osiągnięcia krewniaka z zagranicy (bulwarówki Bild), sposób jego życia, by czytelnik mógł na własnej skórze poczuć społeczną niesprawiedliwość i zaostrzyć swoje niezadowolenie.

 

Rebecca: Tabloid "Fakt", podobnie jak „Super Express” ma Asc w Wadze oraz Jowisza w Pannie, przy czym gazety dzieli 12 lat od momentu ich pojawienia się na rynku. „Super Express” ma władczynię - Wenus - w upadku, „Fakt” - w detrymencie w Skorpionie. Tam Wenus - w separacyjnej koniunkcji z Jowiszem, a tu - Księżyc w ścisłej koniunkcji z Jowiszem. Tyle podobieństw. A różnice:

 

Słońce jest w upadku w Wadze w ścisłej koniunkcji z Merkurym. Obydwa sygnifikatory w I domu , podobnie jak w horoskopie SE. Tak podkreślona Waga wskazuje, że specjalnością „Faktu” stały się plotki z życia gwiazd i celebrytów, a Wenus w detrymencie pokazuje, jaki te plotki przybierają środek wyrazu (tytuły wzięte z Fakt.pl):

 

- "Która gwiazda się taaaak wypięła?" + foto pupy (z dnia 11.04.2012)

- "Pulchna gwiazdka jest coraz szczuplejsza"(10.04.2012)

- "Nóżki Skrzyneckiej w krótkim mini! Niewiarygodne zdjęcia"(10.04.2012)

 

Upadek Słońca + spalony Merkury, Wenus w detrymencie w Skorpionie w kwadraturze do Neptuna, a Mars w Rybach to często "strzelanie na oślep", mijanie się z prawdą, sensacje wyssane z palca. To powoduje, że „Fakt”, mimo iż jest liderem rynku polskiej prasy codziennej (Wenus w II domu dobrze aspektowana: w sekstylu z Księżycem, sekstylu z Jowiszem, trygonie z Saturnem i z Mc), słynie również ze spektakularnych i przegranych procesów - Saturn w detrymencie w znaku Raka w IX domu i Jowisz w detrymencie w Pannie.

 

Starybosman: Na zakończenie kilka zdań w temacie Hiena Roku („Fakt” był laureatem tej nagrody dwukrotnie - przyp. red.). Pojawiło się to wyróżnienie w 1999 roku, prawdopodobnie jako odpowiedź (to moje stanowisko) na wezwanie komentowania współczesnych procesów politycznych i społecznych, pojednania w duchu miłości oraz wzmocnienia morale młodego pokolenia. Przyznawano ją przez 10 lat. I naraz w 2010r. zrezygnowano, w kolejnym roku także. Po prostu degrengolada społeczna dziennikarstwa była tak wielka, że spośród utytłanych w błocie trudno było wyróżnić największego skandalistę. Jakkolwiek zapowiadano, że od 2012 roku nagroda będzie przyznawana co miesiąc, ale na deklaracji się skończyło. Zatem, już kończąc przydługi wywód, oba radixy pokazują w jaskrawy sposób jak zmieniało się społeczeństwo, jak reagowała tzw. opinia publiczna ( to ci, którzy milczą, a nie ci, którzy gadają) i dokąd zmierzamy po przejściu 21 lat od chwili pojawienia się „Super Expresu” i jak przyspieszamy od momentu pojawienia się „Faktu”. Przyszło żyć w ciekawych czasach, jak głosi ponoć chińskie przekleństwo.

.

 

Autorzy w kolejności alfabetycznej:

©Rebecca

©Starybosman

Redakcja: Lupka

Wykresy z programu Urania: Maszowa

Publikacja pierwotna na stronie Sollunari: 13 maja 2012r.

___________________________________________________________________________

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Super_Express

http://www.se.pl/wydarzenia/

Dodaj komentarz

<< spis artykułów   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.