Sollunari

"Leonardo da Vinci - data i godzina urodzenia" - Stary Bosman 

 

Był czas moich fascynacji biografią Leonardo da Vinci. Nawet po głowie pełzał pomysł, by coś na Forum.  Czasu poświęconego nie żałuję, ale zrezygnowałem z przedstawienia horoskopu wielkiego artysty. Powód jest prosty - nie znam daty jego urodzin.

 

Owszem, sztandarowa baza horoskopów  zapewnia  symbolem AA, iż jest to najpewniejsza data, ale dla mnie zupełnie niewiarygodna.  Powołuje się portal Astrodatabank na  zapis dziadka Leonarda, który podał, że w dniu 15 kwietnia 1452 roku, w sobotę, o godzinie trzeciej rano urodził się jego wnuk, imieniem Lionardo.  Zważmy, że w Astrodatabank figuruje data...14 kwietnia 1452 roku. Z wyjaśnień należy wnosić, że trzecia rano to godzina 21.40 ale dnia poprzedniego, czyli 14 kwietnia. Stąd też można znaleźć informację, że Leonardo przyszedł na świat o godz. 22,40, o godz. 22,30, ale i nie wyklucza się, że była to godz. 23 ( oczywiście, wedle naszego czasu ). Co więcej, biografowie podnoszą, że zgodnie z tradycją chrzest musiał mieć miejsce w dniu 16 kwietnia . Nawet podają ilość obecnych i powołują się na liturgiczną "białą niedzielę".

 

Zatrzymać się wypada w tym miejscu na moment. Otóż, nie istnieje żaden zapis w księgach kościelnych, na które powołują się biografowie, bowiem pierwsze wzmianki o chrztach pochodzą  z czasów późniejszych o 3 lata. Biała niedziela nie mogła mieć miejsca 16 kwietnia  1452 r. Biała niedziela, zwana też przewodnią, to pierwsza niedziela po niedzieli wielkanocnej. Zatem, trzymając się dat podawanych przez biografów, chrzest mógł mieć miejsce w dniu 23 kwietnia 1452 roku. Dziadek  nie mógł  podać daty 15 kwietnia 1452 roku z prostego powodu. Był notariuszem we Florencji, zatem  doskonale wiedział, że w tej republice nie stosowano kalendarza juliańskiego, ale kalendarz florencki. Wedle niego rok zaczynał się w dniu 25 marca i nie miał nic wspólnego z naszym rozpoczęciem nowego roku z dniem 1 stycznia. Co więcej, we Florencji, w Logia dei Lanzi, znajduje się tablica informująca, że w 1750 roku Florencja przeszła na kalendarz gregoriański.  Owszem, 15 kwietnia 1452 roku to sobota, ale podług kalendarza juliańskiego. Innymi słowy, portal Astrodatabank  ogłosił coś, co w ogóle nie miało miejsca. Mówiąc wprost, autentyczny zapis z pamiętnika ( czy raptularza, jak chcą biografowie) "zreformowano" podług kalendarza juliańskiego i nadano takiemu zapisowi symbol AA ( data bardzo dokładna). Owszem, biografowie podnoszą, że podawane przez nich informacje o zdarzeniach zostały "uwspółcześnione" wedle kalendarza juliańskiego, ale to w żaden sposób nie potwierdza, że Leonardo da Vinci urodził się 15 kwietnia 1452 roku.

 

Przeglądając daty soborów oraz czasy panowania papieży, można natrafić na wiele informacji związanych z tzw. soborem florenckim. Ważnym w historii Kościoła.  Otóż bulla papieża Eugeniusza IV związana z tymże soborem jest datowana na dzień 6 lipca 1439 roku. Pytanie - wg jakiego kalendarza? Wiele wskazuje na to, że jest to data kalendarza florenckiego, bowiem u dołu jest zapis - w 9 roku pontyfikatu. Papież Eugeniusz został wybrany w 1431 roku. Owszem, można wywodzić, że 9 rok to 1439, ale źródła kościelne (świeckie także) utrzymują, że podług kalendarza juliańskiego był to rok 1440. Komu wierzyć? Skoro utrzymuje się, że to, co podano w kalendarzu florenckim należy odnieść do daty o rok później (np. 6 lipca 1439 to faktycznie 6 lipca 1440 w kalendarzu juliańskim). Innymi słowy, przyjmując do wiadomości, że Leonardo da Vinci urodził się 15 kwietnia trzeba konsekwentnie przyjąć, iż przyszedł na świat w 1453 roku  kalendarza juliańskiego.  

 

Identyczny problem powstaje przy urodzinach Michała Anioła. Urodził się  roku pańskim 1474 - czytamy - dnia 6 marca, o godzinie czwartej z niedzieli na poniedziałek. Co więcej, wróżono mu wielką przyszłość, bo w momencie narodzin spotkały się 3 planety: Merkury, Jowisz i Wenus . Owszem, 6 marca to niedziela, ale podana w kalendarzu juliańskim (łatwo to sprawdzić w efemerydach). Jaki rok podaje portal Astrodatabank. 1475 z symbolem AA. Z naciskiem podkreślam, że nie było moją intencją wykazywanie błędów, czy nieścisłości. Natomiast trzeba bardzo, ale to bardzo ostrożnie podchodzić do każdej informacji zawartej w bazach horoskopów. Ponieważ nie znam daty urodzenia Leonardo da Vinci, a nadto nie zdołałem jej ustalić na podstawie dostępnych źródeł, z moich planów nic nie wyszło.

 

Stary Bosman 

 

źródła

1. J. Jones - Pojedynek mistrzów,

2. Ch. Nichol - Leonardo da Vinci,

3. L. da Vinci - Wielka kolekcja sławnych malarzy,

4. Michał Anioł - Wielka kolekcja sławnych malarzy,

5. J. Wierusz Kowalski - Poczet papieży,

6. E. Fratini - Sekrety Watykanu

7. N. Davies - Europa,

8. Astrologia profesjonalna - nr 1/201 i nr 2-3/2011

zdjęcie Panthermedia

 

Dodaj komentarz

<< spis artykułów   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.