Sollunari

"Mój pierwszy dekumbitur czyli jedna jaskółka wprawdzie wiosny nie czyni ale zawsze daje nadzieję" - Maszowa 

 

 

 

Gdy po raz pierwszy usłyszałam o horoskopie 'dekumbitur', pomyślałam: "nie, to nie dla mnie, to zbyt trudne, z pewnością wymaga wielkiej wiedzy".

 

["Dekumbitur - horoskop sporządzany na moment położenia się chorego do łóżka, służący do prognozowania dalszych postępów choroby." N.Culpeper "Traktat o astrologii medycznej" str.18 przyp. tłum. ]

 

Okazja do ćwiczenia pojawiła się zupełnie nieoczekiwanie. Mimo że niedostatek wiedzy nadrabiałam niesłabnącym zapałem do nauki, nie sądziłam, że już przy pierwszej próbie dostanę tak jasne i konkretne odpowiedzi.

 

7 lutego 2014 o godz. 12:15 dostałam sms od przyjaciela, że został przyjęty do szpitala, właśnie kładzie się do łóżka i za chwilę podłączają mu kroplówkę. Lekarz stwierdził udar.

 

Po dość pobieżnej lekturze książki szybko stwierdziłam, że najważniejsze to sprawdzić położenie Księżyca i jego aspekty, a następnie metodą Hipokratesa wyznaczyć dni krytyczne i dni osądu na chwilę gdy Księżyc utworzy kąt 45 stopni do pozycji z dekumbituru, potem 90 stopni, kolejne 45 itd. W każdym z tych horoskopów trzeba sprawdzić godność i aspekty Księżyca oraz wzajemne aspekty planet aspektujących Księżyc. Na tej podstawie można już wyrobić sobie jakieś zdanie na temat przebiegu choroby.

Wszystko jasne, więc czemu mam nie spróbować.

 

 

Dekumbitur:

dzień 7 lutego 2014 godz. 12:15 - Księżyc w 26st09' Byka - tworzy separacyjne aspekty opozycji z Saturnem, kwadratury ze Słońcem. Dodatkowo Słońce aplikuje do trygonu z Marsem i kwadratury z Saturnem.

No tak, zdaje się, że sytuacja nie jest zbyt ciekawa, zwłaszcza że, jak można przeczytać na str. 66 "Traktatu.." Saturn i Mars (..) z natury szkodzą ciału, niezależnie od tego, na czym polega problem".

 

Spójrzmy jeszcze na szósty dom, bo (str.66 jw.) ".. jego władca oraz planety w nim się znajdujące, o ile takowe są, zazwyczaj, jeśli nie wręcz zawsze opisują naturę choroby, kiedy uszkadzają światła lub władcę ascendentu". Tu władcą szóstego domu jest Marsa wewnątrz domu znalazł się Saturn uszkadzający oba światła. Do tego władca ascendentu w fatalnej pozycji w upadku i na wygnaniu.

 

Dałoby się w tym miejscu z pewnością jeszcze kilka innych uwag napisać, z tych gorszych chociażby o koniunkcji Księżyca z wielce złowróżbną gwiazdą Algol, ale ...na dekumbiturze świat się nie kończy.

 

Bo skoro chory jest przytomny, rozmowny i nie traci poczucia humoru to zawsze jest nadzieja, że będzie szło ku dobremu.

 

Sprawdźmy więc, co pokaże horoskop na chwilę, gdy Księżyc pokona dokładnie 45 stopni od swojej pozycji w horoskopie dekumbitur.

 

  

Osąd 1:

dzień 11 lutego 2014 godz. 6:06 - Księżyc w 11st09' Raka (w odległości 45 stopni od pozycji z dekumbituru) - Księżyc silny, w koniunkcji z Jowiszem, aplikujący do opozycji z Wenus w Koziorożcu. Bez aspektów z malefikami.

 

 

["jeśli Księżyc zmierzający do kwadratury lub opozycji z miejscem, gdzie był w dekumbiturze, będzie silny, tzn. w domicylu lub egzaltacji, chory wyzdrowieje, choćby nawet Księżyc nie tworzył aspektu z żadną planetą"

N. Culpeper. Traktat o astrologii medycznej" str 21 ]

 

... „choćby nawet (..) nie tworzył aspektu z żadną planetą".. a tu silny Księżyc zmierza do benefików. To najlepsza prognoza . Jeśli teraz się nie poprawi na dobre, to znaczy, że astrologia "nie działa" !

 

W tym dniu, zaraz po porannym obchodzie, pacjent został wypisany ze szpitala.

Skutków udaru nie ma żadnych.

 

 

Maszowa                          

 

 

 

---------------------

Nicholas Culpeper „Traktat o astrologii medycznej" wyd. PTA

horoskopy wykreślone w programie Urania B.Krusińskiego

 

 

Dodaj komentarz
Komentarze
starybosman 2015-07-22, 20:05:01 2015-07-23
Widać pewne analogie z horoskopem horarnym, bowiem stosowane są domy Regiomontanusa, także w horoskopie decumbitur. Jeśli w horarnym całkowicie pomijamy stan zawarty w horoskopie urodzeniowym, to w przypadku decumbitur natywnik ma swoje znaczenie ( Culpeper, str. 26). Horarny kładzie nacisk na chwilę zrozumienia pytania przez astrologa i jego miejsce pobytu. W horoskopie decumbitur  istotny jest czas i miejsce położenia pacjenta w łóżku.  Od tego momentu najważniejsze jest położenia Księżyca, jego aspekty z planetami oraz domy . Dom 1 to nasz pacjent, dom 6 to jego  dolegliwości, dom 7 to lekarz, dom 8 - wiadomo, dom 10 - zastosowane terapia ( w tym lekarstwa), zaś dom 12 sygnifikuje  szpital. Tyle pojąłem z krótkiego, syntetycznego i ciekawego  opisu pióra Maszowej.

 

Komentarzy: 4
Dołączył/a: 2010-04-27
Jasmin 2015-07-24, 19:30:13 2015-07-25

Bardzo cenna inicjatywa z decumbiturem związanaUsmieszek.

Ja trochę już pewnie nudzę , bo jak zwykle odnoszę to do eklips ale porównajcie decumbitur z eklipsą Słońca z 29.04.2014r. Wkleiłabym wykres, tylko nie znam miejscowości pacjentaUsmieszek. Zrobiłam dla Warszawy i osie decumbituru oraz eklipsy nieomal pokrywają się ze sobą.

Robiąc decumbitur wg systemu Placidusa plus wszystkie planety, osąd podobny wyjdzie, może bardziej szczegółowy. 

 

pozdrawiamUsmieszek

 

KD

Komentarzy: 6
Dołączył/a: 2009-11-23
www.sollunari.pl
maszowa 2015-07-24, 21:56:47 2015-07-25

Tak, zaćmienia są analizowane, ale dziękuję za podpowiedź, bo w tym przypadku uważałam za bardziej znaczące to z 3 listopada 2013 ... na późniejsze nie spojrzałam.

 Oczywiście i na temat przedstawionych horoskopów można było napisać dużo dużo więcej Oczko ale nie to było moją intencją - tu chciałam jedynie pokazać, że taki horoskop potrafi dać naprawdę precyzyjne odpowiedzi.

 

Komentarzy: 5
Dołączył/a: 2010-04-24
Dodaj komentarz

<< spis artykułów   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.