Sollunari

BARAN

.

Władcą znaku Barana jest Mars. Słońce jest w tym znaku w egzaltacji, podobnie jak Pluton. Wenus zaś znajdując się w Baranie jest na wygnaniu. Saturn jest w tym znaku w upadku.

 

Znak Barana jest znakiem żywiołu Ognia, znakiem kardynalnym, męskim, zwierzęcym.

Człowiek urodzony podczas wędrówki Słońca przez znak Barana jest tym, któremu przypisuje się wiele wad. Są powszechnie znane. Mówi się, że natychmiast realizuje pierwszą myśl, która mu przyjdzie do głowy. Zarzuca mu się, że jest uparty i skłonny do użycia siły, że nie uznaje odmowy ani sprzeciwu, że składa wyłącznie propozycje nie do odrzucenia, raniąc przy tym uczucia innych bezwzględnością, że jest zadufany w sobie i uważa, że nikt nie jest w stanie mu sprostać.

Prawdą jest, że człowiek urodzony pod tym znakiem zodiaku ma niezwykłą zdolność nieumyślnego zadawania psychicznych ran innym, co wynika z jego prostolinijności i odporności psychicznej. Baran byle czym się nie przejmuje, drobnostki nie są w stanie go złamać, a powierzchowne siniaki i zranienia są przez niego lekceważone. On oczekuje wręcz, że życie będzie go chłostać i doświadczać. Wtedy Baran czuje, że żyje. Toteż „sądzi innych według siebie”, co nie sprawdza się w kontaktach z wrażliwymi Rakami, zrównoważonymi Wagami, czy idealistycznymi Rybami. Nie sprawdza się w relacjach społecznych natury księżycowej czyli z dziećmi (nadmierna dyscyplina), z kobietami (prostackie zachowanie macho) czy w stosunkach rodzinnych i emocjonalnych (egoizm, brak empatii, dyktat). Kuleje także w umowach i w dyplomacji, w tym w związkach małżeńskich, gdyż Baran chce przeforsować swoje a Waga dąży do wypośrodkowania czyli do zetknięcia dziubków wagi w idealnej równowadze. Kariera rozwija się zrywami, gdyż Baran nie ma cierpliwości i stałości Koziorożca do żmudnego pięcia się pod górę.

 

Rzym 2007 fot. ©Krystyna Daca


Baran jest bardzo samodzielny; jemu nie trzeba i nie należy mówić, co ma robić. A robi wszystko po swojemu, czyli w sposób niezwykle zdecydowany, bezpardonowy i energiczny a także nowatorski bądź pionierski. Jest inżynierem swojego życia, przy którym majstruje do późnej starości.

Wykonywania poleceń i instrukcji Baran nie znosi. Buntuje się wówczas i awanturuje. Cudze rozkazy i dyrektywy akceptuje tylko w sytuacjach zagrożenia, gdy jest zmuszony przez okoliczności, podczas przygody, gdy trzeba zrobić coś niebezpiecznego i ryzykownego, np. przejść przez bród na rwącej rzece pod dyktando miejscowego przewodnika, który jako jedyny wie, na którym kamieniu postawić nogę.

Z uwagi na duży zapas energii Baran zawsze jest czymś zaaferowany. Niewiele osób jest mu w stanie dotrzymać kroku w boju, toteż nierzadko robi coś w pojedynkę albo rozgrzewa się w pojedynku. Najczęściej jest to zajęcie wymagające dużej siły, witalności i uporu w dążeniu do celu, przy którym koniecznie trzeba się spocić i zmęczyć mięśnie. Zajęcie to lub czynność powinno zawierać niezwykle atrakcyjny dla Barana element gry bądź rywalizacji.

Wszystkie te cechy zawiera w sobie walka sportowa, toteż uprawianie sportu wzbudza entuzjazm w każdym zodiakalnym Baranie. Zaletą dodatkową tego zajęcia jest to, że można go uprawiać samodzielnie lub co najwyżej pod okiem trenera. Aktywność Barana przejawia się we wszystkich dziedzinach życia, a najintensywniej na polu wskazanym przez pozycję Marsa w horoskopie.

Dzięki niespożytej witalności zodiakalne Barany zachowują dobre zdrowie i niespożytą ciekawość świata. Nie myślą o śmierci. One jej po prostu nie zauważają. Starcza mentalność nigdy ich nie dotyka. Ciemności, rozkładu i upływu czasu nie lubią, natomiast ekscytują się światłem, siłą, energią i ogniem. Na ogół wydają się młodsze, aniżeli wynika to z ich danych metrykalnych. Nie znoszą niezdecydowania, straty energii na rozważania wszystkich „za i przeciw”(Waga). Nie rozumieją samotnictwa i skrytości Koziorożca, gdyż są otwarte i zawsze mówią, co myślą. Nie przepadają za emocjonalnością Raka, jego dziecinnego lub zniewieściałego maruderstwa, ślimaczenia się i płaczliwości. Baran zwykł mawiać do Raka: „Twardym trzeba być a nie miętkim!”. Baranowi obce jest wątpienie w cokolwiek, dla niego wszystko jest jasne i oczywiste i pod tym względem jest to największy optymista w Zodiaku.

Kobiety spod tego znaku zodiaku mają więcej siły przebicia niż niewiasty spod innych gwiazdozbiorów i przejawiają cechy męskie, takie jak agresja, dążenie do rywalizacji i dominacji. Kobietom tym przypisuje się skłonność do zdobywania mężczyzn. Nie jest to regułą w każdym przypadku, natomiast trzeba przyznać, że nie jest łatwo kobietę Barana zdobyć, z uwagi na to, że jak każdy przedstawiciel tego znaku uważa się za osobę najlepszą z najlepszych, co wiąże się z wysokimi wymaganiami co do partnera życiowego.

Baran nie zabiega o względy partnera, który go nie docenia lub zdradza, prędzej poszuka sobie innego. Rywali tępi niczym gladiator i rzadko doznaje porażki. Jest ponadto „honorny” i odrzucenia nie wybacza, jednakże tak od razu broni nie składa, lecz walczy. Porzucenie jest pretekstem do walki z byłym partnerem i jest to walka bez sensu ale do krwi ostatniej. Baran rezygnuje z walki, tylko wtedy, kiedy zobaczy na horyzoncie nowy obiekt do zdobycia.

Wszystkie uchybienia i wady charakteru Barana idą w zapomnienie, gdy trzeba ratować kogoś z opresji, albowiem tylko zodiakalny Baran jest tak odważny, iż gotów jest skoczyć w ogień. Rak dawno się lękliwie wycofa a Waga zastanawiać się będzie, czy udział w akcji ratunkowej naprawdę jest konieczny i czy nie ucierpi na tym jej uroda. Tylko Baran okaże bezkompromisowość i samodzielność w zaplanowaniu całego przedsięwzięcia. Użyje wszystkich dostępnych forteli wojennych i całego arsenału broni, który uda mu się zgromadzić. Zaatakowany Baran natychmiast odda cios, w czym podobny jest do napadniętego Skorpiona, ale ten w takich razach najpierw pomyśli, gdzie uderzyć, aby bardziej bolało. Baran zawsze da sobie radę i nie będzie oczekiwać wsparcia ze strony innych ludzi. Jeżeli tacy się znajdą i zechcą mu pomóc, entuzjastycznie stanie na ich czele i pokieruje akcją. Bez zbędnych ceregieli poświęci jedno istnienie, aby uratować większość. Nie będzie się oszczędzał i pytał o nagrodę. Nie zadrży przed trudnościami tylko naostrzy miecz. Przy czym będzie pewny zwycięstwa oraz tego, że wszystko się uda.

Jaki naprawdę jest zodiakalny Baran wskazuje rysunek horoskopu urodzeniowego; szczególnie aspekty Słońca z innymi planetami a także posadowienie Marsa w Zodiaku. Agresja Barana jest przysłowiowa, ale moim zdaniem występuje ona wówczas, gdy poza Słońcem w znaku Barana jest również Mars. Agresja występuje przecież także i wtedy, gdy Słońce jest w innym znaku Zodiaku ale Mars jest dominujący na MC i/lub jest władcą horoskopu i/lub dominuje na ASC.

 

Zodiakalny Baran:

- z Marsem w znaku Barana jest bezkompromisowy i nastawiony na zdobywanie i podbój,

- z Marsem w znaku Byka dogląda i zabezpiecza swój podbity wcześniej teren, włości i wszystko co zdobył,

- z Marsem w znaku Bliźniąt jest pyskaty, skłonny do rękoczynów i więcej gada niż robi, zdobywa informacje,

- z Marsem w znaku Raka energię życiową kieruje na dom, rodzinę, spełnia się w roli pana lub pani domu, agresję kieruje przeciwko sobie albo przeciwko rodzinie,

- z Marsem w znaku Lwa działa na szerokim forum, jest zuchwały i nie znosi krytyki, zdobywa serca innych wspaniałomyślnością,

- z Marsem w znaku Panny energię życiową, cele, agresję i popęd kieruje na pracę, służbę innym, walkę ze wszystkim, co odbiega od ustalonych reguł lub norm,

- z Marsem w znaku Wagi jest skupiony na osiąganiu równowagi i harmonii, uprawia jakąś dziedzinę sztuki związaną z pracą z ciałem, taniec towarzyski lub gimnastykę albo walczy o prawa innych jako sędzia lub polityk,

- z Marsem w znaku Skorpiona dąży do zdominowania i zawładnięcia otoczeniem, przekraczania tabu i własnych granic wytrzymałości,

- z Marsem w znaku Strzelca energię życiową przeznacza na zdobywanie wiedzy, cudzych dusz i zbawianie innych,

- z Marsem w znaku Koziorożca dąży do zrobienia kariery za wszelką cenę, z wielką siłą i uporem,

- z Marsem w znaku Wodnika zmierza do wyrażenia siebie poprzez uporczywe dążenie do wyróżnienia się na jakimś polu i osiągnięcie niezależności,

- z Marsem w znaku Ryb skupia się na zdobywaniu nieuchwytnego, na przechodzeniu na drugą stronę, na zdobywaniu tajemnej wiedzy oraz na błędnym rycerstwie, ewentualnie na walce z wiatrakami.

 

Znane zodiakalne Barany:

Leonardo da Vinci ur. 15 kwietnia 1452r. w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech

Hans Christian Andersen ur. 2 kwietnia 1805 w Odense, Dania

Vincent van Gogh ur. 30 marca 1853r., Groot Zundert, Holandia

Charlie Chaplin ur. 16 kwietnia 1889r. w Londynie

Jan Kobuszewski ur. 19 kwietnia 1934r. w Warszawie

Wojciech Młynarski ur. 26 marca 1941r. Warszawa

Marek Perepeczko ur. 3 kwietnia 1942r. Warszawa

Russell Crowe ur. 7 kwietnia 1964r. Wellington Nowa Zelandia

Piotr Adamczyk ur.  21 marca 1972 w Warszawie

Sarah Jessica Parker ur. 25 marca 1965r.  Nelsonville stan Ohio USA

 

 

©tekst i zdjęcia Krystyna Daca

16 kwietnia 2010r.

 
<< spis artykułów dla znaku: Baran   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.