Sollunari

Bliźnięta - opis podstawowy znaku

skrzynka na listy Salvador da Bahia 2008 ©foto Krystyna Daca


BLIŹNIĘTA

 

Dyspozytorem znaku Bliźniąt jest Merkury. W tym znaku Jowisz jest na wygnaniu.

 

Bliźnięta są znakiem Zodiaku o jakości zmiennej, należącym do żywiołu Powietrza. Zgodnie z astrologią klasyczną to znak męski, podwójny, ludzki, mówiący, bezpłodny, jałowy, szybkiego wschodzenia.

Z uwagi na wszechstronne uzdolnienia, Bliźnięta są znakiem zodiakalnym, który trudno zdefiniować jednoznacznie i poddać jednej regule. To ich bliźnięcość-dwuznaczność a raczej wieloznaczność jest tą przeszkodą utrudniającą zamknięcie ich w określonych ramach. Bliźnięta, nie dość, że podwójny znak, to także powietrzny i to sprawia, że człowiek urodzony pod tym znakiem jest rozedrgany, rozwibrowany, nerwowy, żywy.

Roztargnienie często przytrafia się zodiakalnym Bliźniętom. Poza tym właściwe są im  cechy: nadmierna i/lub nerwowa komunikacja werbalna,  nierzadko towarzysząca temu gestykulacja, ożywiona mimika, stałe poruszenia ciałem, powtarzanie i naśladownictwo, określony strój mający informować innych o czymś, obgadywanie problemów, załatwianie spraw poprzez kontakty z innymi. Taka jest zasada astrologiczna znaku Bliźniąt.

Ale należy pamiętać, że od zasady są wyjątki. Wystarczy że Słońce w znaku Bliźniąt znajdzie się w koniunkcji z Saturnem w tym znaku a człowiek z taką konotacją w rysunku horoskopu nie będzie zmienny, kapryśny, ruchliwy. Jeżeli nawet obok koniunkcji Słońce-Saturn również Merkury znajdzie się w znaku Bliźniąt, to energia Saturna połączona ze Słońcem sprawi, że nie będzie on gadał jak najęty, krzyczał, perorował. Bliźnięta nie zawsze są gadatliwe. Jeżeli Słońce jest w koniunkcji z Saturnem, potrafią milczeć. Podobnie przy Merkurym uszkodzonym maleficznym aspektem z Saturnem. Jeżeli dodatkowo wyżej wspomniana konfiguracja będzie posadowiona w IV domu (księżycowym) lub Saturn będzie w maleficznym aspekcie z Księżycem, to milczek będzie raczej unikał innych i ukrywał swoje uczucia, aniżeli o nich mówił. Nie należy zatem zodiakalnemu Bliźniakowi zawsze przypisywać towarzyskości i gadulstwa.

Inną rzeczą jest, że Słońce w tym znaku wskazuje zawsze te same cele Bliźniąt. Są to:

·        Komunikowanie się werbalne: jest sposobem nawiązania więzi z otoczeniem. Bliźnięta łatwo nawiązują kontakt z innymi ludźmi, nie mają oporów, aby podjąć dyskusję w środkach komunikacji miejskiej z obcymi towarzyszami podróży. Jadąc w przedziale kolejowym z Bliźniętami można mieć pewność, że najpierw przez godzinę będą gadać przez komórkę a potem pierwsze nawiążą konwersację. Konwersacja z czasem zmierzać raczej będzie w kierunku monologu a jeżeli zaciekawieni tym, co mówią Bliźnięta co jakiś czas włączymy się do rozmowy, to nie na długo, gdyż Bliźnięta nam z pewnością przerwą, aby mówić samemu. To może i dobrze, bo wiedzę mają encyklopedyczną i zawsze można się od nich czegoś dowiedzieć. Lepiej jest nie wdawać się z nimi w zgłębianie problemu albo w dywagacje bardziej filozoficzne, bo zaraz się w nich poplączą i będą kluczyć, coś niejasno tłumacząc. Lepiej w rozmowie nastawić się na konkret i pobierać informacje podstawowe, ale tym samym powierzchowne. Bliźnięta źle znoszą milczenie i siedzenie w jednym miejscu. Jeżeli w owym przedziale trafi im się towarzystwo Saturniarzy, to będą rozwiązywać krzyżówkę, nerwowo machając nogą.

·        Przekazywanie informacji: Bliźnięta to często ludzie, którzy komunikują się poprzez pisanie. Nie bez powodu władca Bliźniąt czyli Merkury był posłańcem bogów. Nie zawsze jednak są to pisarze lub dziennikarze, którzy przekazując informacje posługują się wyobraźnią a w tym, co robią jest pewna magia (jednocześnie przy silnym Księżycu, Neptunie) i piękno (konieczny aspekt Słońca w Bliźniętach z Wenus albo Merkurego z Wenus). To może być ktoś, kto zbiera informacje i przetwarza je, konfabuluje i zmyśla np. kłamca, oszust, oszczerca, plotkarka, księgowa, kontystka, niegdyś maszynistka a dziś informatyk ale z rodzaju tych wprowadzających mechanicznie dane na dysk główny a nie tworzący komputerowe know-how.

·        Gromadzenie informacji: im więcej wie, tym czuje się bardziej spełniony. Zdobywa informacje i używa ich w interesach, w pracy, dla innych, dla otoczenia lub wobec otoczenia. Często wiedza zdobyta przez gromadzenie informacji jest powierzchowna. Aby nabrała głębi konieczny jest beneficzny wpływ żywiołu wody, a w celu jej ugruntowania niezbędny jest korzystny wpływ żywiołu ziemskiego. Żywioł Ognia potrzebny jest Bliźniętom, aby ich wiedza nabrała siły w przejawianiu się na zewnątrz. Nie jest więc dogmatem, że Bliźnięta są inteligentne oraz że są osobą wykształconą. Gdyby taka zasada istniała, każde zodiakalne Bliźnięta miałyby magisterium, były intelektualistą lub lingwistą. Bliźnięta to również kierowca autobusu czy dowolny rzemieślnik. Znane są także przykłady Bliźniąt, które nie mają żadnego wykształcenia ani zawodu a żyją z prac dorywczych i z tego, co przyniesie dzień (w skrajnych przypadkach to kieszonkowcy lub ludzie zwodzący innych na manowce).

Jak w dowcipie:

Sędzia pyta świadka:

-Jak świadek zarabia na utrzymanie?

-Ano kręcę się –odpowiada świadek.

-A ja też mógłbym żyć z tego kręcenia się? –pyta rozbawiony nieco sędzia.

-Pan sędzia nie, ale jak ja bym się kręcił koło pana sędziego, to i ja bym zarobił i pan sędzia- odpowiedział rezolutnie świadek.

·        Zaspokojenie ciekawości świata poprzez różnorodność : podejmuje działania z ciekawości poznawczej, aby sprawdzić, z czym to się je, co się wtedy czuje lub co to jest i jak to się przejawia. Obserwacje życia we wszystkich jego przejawach potrafią go doprowadzić do ekscytacji albo do przyjęcia postawy krytyka, zrzędy, niedowiarka, cynika. Loża szyderców to naturalne środowisko Bliźniąt. Nie ma dla nich rzeczy świętych i takich, których nie można byłoby wyśmiać i zakwestionować z punktu widzenia logiki i racjonalizmu. Ciekawość również bywa chwilowa i powierzchowna, toteż Bliźnięta mogą zajmować się kilkoma projektami poznawczymi jednocześnie, porzucać jeden –dopiero co rozpoczęty- na rzecz następnego i/lub poznawać rzeczywistość pobieżnie, po łebkach i zbyt pośpiesznie. W pozytywnych przejawach i przy dobrej pozycji Merkurego Bliźnięta odkrywają świat lub ułatwiają innym jego samodzielne poznanie pisząc przewodniki, poradniki, drukując książki, mapy lub redagując encyklopedie.

·        Być nowoczesnym, być na czasie, iść zgodnie z nauką i postępem: Bliźnięta dzięki gromadzeniu informacji są dobrze poinformowane o wszelkich nowościach, pierwsze znają wszelkie niusy ze strony otoczenia, najświeższe wiadomości, kto, komu, z kim i za ile. Chętnie przekazują i ogłaszają je innym. W celu ich zdobycia gotowi są na wiele trudów (paparazzi). Lubią mieć nowe komórki, laptopy, pagery, nowy sprzęt audiowizualny itp.

 

Co pomaga w realizacji celu Bliźniąt:

Wszechstronne umiejętności zapewne nie są przeszkodą, chociaż także nie pozwalają skupić się na jednym i przez to energia intelektualna i życiowa Bliźniąt ulega rozproszeniu. To powoduje również zmianę zajęcia, zawodu, zainteresowań. Ale głównie dzięki uzdolnieniom Bliźnięta dają sobie radę w życiu, potrafią je łączyć. Nawet bez formalnego wykształcenia, dzięki sprytowi życiowemu osiągają sukces materialny a także społeczny, gdyż Bliźnięta często kontaktują się ze swoim otoczeniem za pomocą swoich umiejętności, np. udzielają korepetycji, naprawiają telewizor albo sprzęt domowy. Mają np. talent do nauki języków obcych, są niezłymi mówcami i brylują na salonach oraz są bardzo sprawne manualnie. Dokładna analiza pozycji Słońca oraz jego aspektów a także pozycja Merkurego w horoskopie wskażą główne umiejętności.

Szybkość w działaniu, w myśleniu, w mówieniu, w czytaniu, w pisaniu, w poruszaniu się.

Interesowność umożliwia realizację celu. Zodiakalne Bliźnięta to ktoś, kto przemyka się, kluczy, jest chytry, przebiegły, sprytny, ma dwie twarze. Ma tzw. znajomości, które mu zapewniają dobrą posadę albo ułatwiają pozycję w najbliższym otoczeniu. Ogólnie duża ilość kontaktów i poznanych ludzi w życiu ma służyć czemuś a najczęściej tym czymś są wymierne, handlowe korzyści. Postać  Dwulicusa w filmie „Asterix i Obelix contra Cezar” (reż. Claude Zidi), grana przez Roberto Benigni’ego, przedstawia dość udatnie bliźniaczą interesowność i związaną z tym dwulicowość. Aby ubić interes Bliźnięta gotowe są do zawierania znajomości z ludźmi, których tak naprawdę nie lubią i których obgadują za ich plecami. Cechy te sprawiają, że Bliźnięta nie są lubiane przez osoby szczere. Daleko im do weredyzmu Strzelca, ale podzielają jego zainteresowanie podróżami. Wkurza ich akuratność Panny i jej skupienie na jednym, wybranym szczególe, choć cenią jej intelekt. Rybom zazdroszczą intuicji i medialności, dzięki której osiągają one głębsze zrozumienie zjawisk, czego powierzchownym Bliźniętom czasem brakuje. Rozumieją za to Rybią potrzebę zmian i ruchliwość. Obce są im natomiast okresy odosobnienia i znikania Ryb.

 

Znane Bliźnięta zodiakalne:

Aleksander Puszkin ur. 6 czerwca 1799r. w Moskwie

Arthur Conan Doyle ur. 22 maja 1859r. w Edynburgu

John Fitzgerald Kennedy ur. 29 maja 1917r. w Brookline Massachusetts, USA

Marilyn Monroe ur. 1 czerwca 1926r. w Los Angeles

Lech Kaczyński ur. 18 czerwca 1949r. w Warszawie

Bronisław Maria Komorowski ur. 4 czerwca 1952r. w Obornikach Śląskich

Jan Maria Rokita ur. 18 czerwca 1959r. w Krakowie

Johny Deep ur. 9 czerwca 1963r. w Owensboro w stanie Kentucky, USA

Angelina Jolie Voight ur. 4 czerwca 1975 w Los Angeles, USA

Lenny Kravitz, ur. 26 maja 1964r, New York, USA

 

14 maja 2010r.

©tekst i zdjęcia Krystyna Daca
<< spis artykułów dla znaku: Bliźnięta   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.