Sollunari

Koziorożec - opis podstawowy znaku

Cypr 2008 foto©Krystyna Daca


 

KOZIOROŻEC

 

Dyspozytorem znaku Koziorożca jest Saturn. W znaku tym Księżyc jest w detrimentum, a Mars w egzaltacji. W Koziorożcu Jowisz i Neptun są w upadku.

 

Znak Koziorożca jest znakiem żywiołu Ziemi, o jakości kardynalnej, znakiem żeńskim, zwierzęcym.

Koziorożce to ludzie drogi. Drogi do celu.

Koziorożec jest zaciętym, wybitnym strategiem i bez względu na okoliczności nie traci celu z oczu. Nieważne są uczucia innych ani ich potrzeby. Cel uświęca środki i nie ma co się nad tym rozwodzić. Dlaczego uczucia nie mogą towarzyszyć osiąganiu celu? Tak zapytałby Rak. Ano rozmywają go, zmuszają do zajmowania się rzeczami nieistotnymi z punktu widzenia efektu finalnego. Czy napiszę pracę naukową, kiedy zostanę młodą matką? Albo czy zdołam przygotować się do egzaminu? Tak odpowie Koziorożec, gdyż do osiągnięcia celu potrzebuje planu, spokoju, skupienia, niezakłóconego rytmu dnia i jego praca nad karierą jest przede wszystkim nieprzerwanym skupieniem.

Nie oznacza to, że Koziorożec nie lubi dzieci, on uważa je tylko za ograniczenie w dążeniu do celu, a ten zawsze powinien być jeden. Na jednym etapie jeden cel. Różnorodność, wielostronność, podzielność uwagi nie jest mocną stroną Koziorożców. One skupiają się raczej na budowaniu struktur a te wiadomo, buduje się od podstaw, na solidnych fundamentach, cegła po cegle. Najpierw trzeba stworzyć dom, zapuścić korzenie, skonstruować swoje życie zawodowe i zadbać o środki utrzymania a dopiero potem postarać się o rodzinę i dzieci. Inaczej wszystko rozsypie się jak domek z kart, albo zamek z piasku.

Koziorożce najczęściej chyba w całym Zodiaku zadają pytanie: Po co?

Nie lubią jałowych zajęć, które do niczego nie prowadzą. Nie są duszą towarzystwa (Bliźnięta), bo spotkania dla rozrywki z innymi ludźmi odrywają ich od pożytecznych zajęć, niczego na tym nie można zbudować i kto to widział wydawać pieniądze na głupoty. Inni ludzie są dla nich ważni, jeżeli mogą im pomóc w osiągnięciu celu. Dlatego Koziorożce nie mają zbyt wielu przyjaciół, bywanie na salonach  (Lew) doprowadza ich do choroby, muszą potem dłuższy czas pozostawać w osamotnieniu. Po co tracić energię na rywalizację marsową, jeżeli z osiągniętego zwycięstwa zostaną tylko nadwerężone mięśnie i rozbity nos (Baran). Po co się stroić, malować, kupować biżuterię, skoro to dużo kosztuje (Waga) a szefowi i tak tym nie zaimponujemy, gdyż bardziej ceni fachowość i kompetencję. Lepiej zastanowić się dokładnie nad metodyką pracy (Panna) oraz zabezpieczyć precyzyjnie swoje interesy (Byk); skupić się poważnie nad rozwojem osobistym (Strzelec), opracować szczegółowo projekt autorski i zadziwić intelektem (Wodnik), zabłysnąć odpowiedzialnie pomysłowością swojej wizji (Ryby) oraz rozsądną siłą i determinacją (Skorpion).

Koziorożec jest odpowiedzialny a to za sprawą Saturna czyli wielkiego sędziego, pana Czasu, sprawiedliwie rozdającego razy i kuksańce. Dla tych, co sami nakładają sztywne kołnierzyki, umieją zdobywać doświadczenie, cenią samotnictwo, kierują się rozsądkiem i stosują umiar jest łaskawy i winduje na posady życiowe. Pierniczki Saturna są wówczas wyjątkowo miękkie i starcza ich akurat dla tych, którzy urodzili się pod znakiem Koziorożca. Wszyscy jednakże mamy Saturna w swoich kosmogramach, toteż nam również dane jest poczuć smak odpowiedzialności.

Odpowiedzialność zaś czujemy tam, gdzie posadowiony jest Saturn w horoskopie. Jego pozycja wskazuje, dlaczego bierzemy na siebie ciężary, ograniczenia; dlaczego chcemy odpowiadać za wszystko, co wiąże się z tym domem horoskopowym, z tym dekanatem znaku Koziorożca i tą dwadą , którą wskazuje pozycja Saturna. W przypadku ludzi urodzonych w znaku Koziorożca odpowiedzialności tej przybywa w dwójnasób, i poza Saturnem jej zakres wskazuje pozycja Słońca. Przykładowo ze Słońcem w Koziorożcu, posadowionym w III domu horoskopowym, Koziorożce czują się odpowiedzialne za wszelkie kontakty z rodzeństwem, zastępują im rodzica właściwie, ponadto mają świadomość, że dobre wyniki w nauce są podstawą do zdobycia wykształcenia i co za tym idzie, do kariery. Odpowiedzialność wiąże się ze zdecydowanym działaniem a nawet z uporem, stosunki z rodzeństwem zatem mogą być surowe, wymagające, wychowawcze , takie jakie bywają między ojcem a dziećmi. Jednocześnie bez względu na to, jak rodzeństwo się zachowuje Koziorożec nie rezygnuje z więzi, gdyż „ojciec” nie wyzbywa się ojcostwa tylko dlatego, że dzieci są nieudane. Toteż chociaż rodzeństwo będzie dla Koziorożca ciężarem, to nie wyrzeknie się odpowiedzialności za nie; podobnie rzecz ma się ze zdobywaniem wykształcenia i wszelkimi dziedzinami życia związanymi z domem III. Dalsza charakterystyka Koziorożca uzależniona jest od pozycji Saturna.

Koziorożce to sól ziemi czarnej , ludzie od czarnej roboty; na nich zwala się ciężką pracę fizyczną, bo jakoś tak się zawsze składa, że wszyscy wiedzą, kto jest najbardziej wytrzymały i pracowity i nie będzie przy robocie oglądał się na innych. W milczeniu będzie dążył do wykonania pracy, którą wziął na siebie. Ale uwaga: ta praca musi dla Koziorożca mieć sens, on nie podejmie działania, jeżeli uzna, że logika w zamyśle dzieła szwankuje. Ponadto zlecona praca musi mieć jakiś cel.

Co może być celem? Wszystko, co wiąże się z zasadą żywiołu Ziemi, domem posadowienia Słońca i Saturna, ich aspektami z władcą horoskopu i adherentem horoskopu, itd.

Celem bywa awans społeczny. Doskonałym przykładem Koziorożca na drodze do awansu społecznego jest pan Leszek z serialu „Daleko od szosy” (reż. Z. Chmielewski). Generalnie wszyscy spod tego znaku rozumieją ludzi prostych, ze wsi. Takich co ciężko pracują, przy łopacie, w kontakcie z ziemią. Koziorożce rozumieją ich ograniczenia, upór, walkę na ugorze i pokorę wobec sił natury. Same lubią zajmować się rolnictwem, ogrodnictwem lub w jakiś sposób chcą być związane z ziemią. Albo chociaż „urobić się po łokcie” froterując podłogi.

Samoograniczanie się służy celowi. Koziorożcom w życiu wiele nie trzeba, im wystarczy tylko realizacja upatrzonego celu. Więcej nie chcą i co więcej uważają, że nadmiar należy skrócić, przystrzyc, ogrodzić, przymknąć, odrzucić. „Mniej znaczy więcej” ale w sensie rozsądnej ilości, która wpływa na jakość a nie w sensie idei minimalizmu życiowego.

Koziorożce są ambitne i często chorują z tego powodu. „Chora ambicja” dokucza im w najdrobniejszych sprawach i doprowadza do pracoholizmu. Trudno jest z nią walczyć, stanowi bowiem drugą naturę Koziorożców. Odporność fizyczna i psychiczna ma swoje granice i albo Koziorożcom wysiadają stawy lub kręgosłup albo cierpią na depresję.

Realizacji celu sprzyja samotnictwo (nie mylić z samotnością). Koziorożce lubią być same i nie widzą w tym niczego szczególnego. To jest dla nich normą. Taka separacja od otoczenia jest niezrozumiała np. dla Lwa albo Bliźniąt. Ale nie dla samotnych saturniarzy; im jest lepiej bez gwaru i szczebiotu durnych panienek, dezynwoltury i pustosłowia młodzieńców „z miasta”. Czują się znacznie zdrowsze z dala od aglomeracji i wolą wysoką górę, dziuplę w lesie czy inną pustelnię. W mieście muszą mieć chociaż swój pokój do pracy, albo przystosowaną w tym celu piwnicę lub garaż- słowem jakieś osobne miejsce, gdzie czas płynie swoim torem i przez to ma swoją własną, precyzyjną jakość. Ważna rzecz: Koziorożce zachowują się tak, jakby całe życie byli w podeszłym wieku; one już w dzieciństwie odbiegają swą dojrzałością od rówieśników. Na starość dopiero młodnieją, jak w filmie z Bradem Pittem, pt. ”Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (reż. David Fincher) o człowieku, który urodził się jako starzec a wraz z wiekiem robił się coraz młodszy.

Co robi Koziorożec, który osiąga cel?

Wyznacza sobie następny.

 

 

Znane zodiakalne Koziorożce:

Isaac Newton ur. 4 stycznia 1643r. w Woolsthorpe koło Colsterworth, w hrabstwie Lincolnshire, Anglia.

Adam Mickiewicz ur. 24 grudnia 1798r. godz. 7:42 Nowogródek

Paul Cezanne ur. 19 stycznia 1839r. Aix-en-Provence, Francja

Wojciech Kossak ur. 31 grudnia 1856r. w Paryżu

Maksymilian Kolbe ur. 8 stycznia 1894r. w Zduńskiej Woli,

Martin Luther King, ur. 15 stycznia 1929r. w Atlancie

Marlena Dietrich ur. 27 grudnia 1901r.Berlin

Tadeusz Żeleński, pseudonim literacki Boy, ur. 21 grudnia 1874r. w Warszawie

Joanna Brodzik ur. 11 stycznia 1973r. godz. 16:30 Krosno Odrzańskie

Andrzej Piaseczny ur. 6 stycznia 1971r. w Pionkach woj.mazowieckie

21 maja 2010r.

©tekst i zdjęcia Krystyna Daca
<< spis artykułów dla znaku: Koziorożec   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.